Bizimle iletişime geçiniz

Kültür

Haftanın Filmi: Ben Hur(1959)- Karanlığa Bakmak

“Her kim bir canavarla çarpışmayı göze alırsa, bir canavar olmayı da göze alsın. Çünkü karanlığa uzun süre bakarsanız, karanlık da sizin içinize bakmaya başlar.” der Nietzsche.

İnsanın en ağır ikilemlerinden biri… Kaybetmeyi hatta yok olmayı göze almak pahasına iyi kalmak ya da savaştığı canavara dönmek pahasına kazanmak… Ben Hur, işte bu ikilemi merkeze alan bir başyapıt…

KARDEŞ KAVGASI
Hz. İsa’nın peygamberliğinden yaklaşık üç yıl önce Judea Prensi Ben Hur, Roma bayrağı altında sakin bir hayat sürmektedir. Bu sakin hayat, çocukluk arkadaşı Messala’nın bir Roma ordusu komutanı olarak şehre gelmesiyle değişir. Ben Hur ve Messala başta birbirlerini çok sıcak karşılar. Ama bir şeylerin değiştiğini ikisi de hissetmektedir. Messala artık yönetendir. Üstelik köken olarak yerli halktan olduğu için eziklik duygusu içindedir. Kendini gösterecek, otoritesini sağlamlaştıracak bir hamleye ihtiyacı vardır.

Ben Hur( Charlton Heston) ve Messala(Stephen Boyd)

Messala’nın beklediği bu hamle ne yazık ki arkadaşı Ben Hur yoluyla gelir. Judea Prensi, bir yanlış anlaşılma sonucu Roma askerlerine saldırmakla suçlanır ve Messala’nın huzuruna çıkarılır. Efendilerine yaranmak isteyen Messala, Ben Hur’u kürek cezasına gönderir. Ben Hur öfke içinde yurdundan koparken geride yaşlı bir anne ve genç bir kız kardeş bırakır.

Ben-Hur (1959)
Directed by William Wyler

ÖFKE GİRDABI
Kürek mahkûmu ve köle olarak satılan Ben Hur içinde bir volkan gibi kaynayan öfkesi ve intikam arzusuyla hayatta kalır. Nice badireden sonra bir Arap şeyhi tarafından azat edilir ve şehrine geri döner. Fakat geride onu bir yıkım bekliyordur. Şehir, cüzzamın elinde hayalet kente dönmüştür. Öfkeli prensin intikam arzusu doruğa çıkar. Oysa bu sırada şehirde çok farklı şeyler olmaktadır.

MERHAMETİN ÇAĞRISI
Hz. İsa; insanları affetmeye, merhamete çağıran mesajını duyurmuştur. Ben Hur şimdi ne yapacaktır? Acı zehri yutup eski Ben Hur mu olacaktır, yoksa intikamını alıp öfke beslediği Messala’ya mı dönüşecektir? Habil ve Kabil yani… İnsanlığın tüm hikâyesi…


BİR SİNEMA ŞAHESERİ
Ben Hur, ikisi sessiz sinema döneminde olmak üzere dört kez sinemaya uyarlandı. Bunlar içinde yedinci sanata damgasını vuran hiç şüphesiz 1959 yapımı olandır. 12 dalda Oscar’a aday gösterilen film tam 11 ödül aldı. Bu başarıyı yakalayan sadece iki film daha var: “Titanic” (1997) ve “Yüzüklerin Efendisi 3-Kralın Dönüşü”(2003).

Senaryo aşaması altı yıl, çekimleri yaklaşık bir yıl süren filmde binlerce figüran yer aldı. Henüz dijital görsel efektler olmadığı için her dekor birebir inşa edildi. Filmin bütçesi dönemi için o kadar yüksekti ki MGM’nin neredeyse tüm parası bu işe yatırılmıştı. Sonuçta ortaya bir şaheser çıktı. Döneminin seyirci rekorunu kıran film yapımcısını ihya etti. Görkemli yarış sahneleri ise hâlâ sinemanın efsaneleri arasında.

Okumaya devam et
Reklamlar

Kültür

Şivan Perwer’den çevrim içi konser

Dünyaca ünlü Kürt sanatçı Şivan Perwer, dinleyicileriyle buluşmak için online konser verecek. Perver, 13 Mart’ta gerçekleşecek konserini bir mesajla duyurdu.

BOLD– En önemli Kürt sanatçılarından olan Şivan Perwer de koronavirüs sürecinde sevenleriyle online konser etkinliğinde buluşan müzisyenler arasına katılıyor. Kınay Entertainment’in organizasyonuyla gerçekleşecek konser dünyanın her yerinden izlenebilecek.

ÇARESİZ ZAMANLAR

Kırk beşinci sanat yılına ulaşan ünlü sanatçı, “en çaresiz zamanlar” olarak nitelediği salgın günlerinde vereceği online konser için müzikseverlere şu mesajı gönderdi:

“Tüm dünya bir yıldan itibaren en çaresiz zamanlarını yaşamakta. Covid 19 virüsü ile birçok sorunla yüzleşmek zorunda kaldı. Bu kadar olumsuz giden bir süreçte müziğin evrenselliğini ve şifa vericiğiliyle sizlerin evlerinize konuk olmak istedim. Çünkü müzik en iyi moral kaynağıdır. Duyguların en güzel tercümanıdır. 13 Mart 2021 Avrupa saati ile 20:00 da Türkiye saati 22:00’de evlerinize misafiriniz olmak için online konserime sizleri davet etmek istiyorum.”

Konserlere ilgili detaylara ve biletlere kinayticket.com adresinden ulaşılabilir.

Okumaya devam et

Kültür

Clinton’ların yapım şirketi Kobane dizisi çekecek

Eski Dışişleri Bakanı ve eski First Lady Hillary Clinton’ın şirketi, YPG-IŞİD mücadelesini anlatan bir kitabın televizyon dizisi haklarını satın aldı.

BOLD– 2014’te Kobane’de IŞİD’e karşı verilen mücadalede yer alan bir grup genç kadının öyküsünü anlatan Gayle Tzemach Lemon imzalı “Kobane’nin Kızları: İsyan, Cesaret ve Adaletin Hikâyesi.” isimli kitabın TV hakları Hillary Clinton ve kızı Chelsea Clinton’ın sahip olduğu şirket tarafından satın alındı.

DAHA HEYECAN VERİCİ BİR ŞEY OLAMAZ

Yeni Yaşam Gazetesi’nin haberine göre, Hillary Clinton yüzlerce saati bulan röportajlar sonucu yazılan kitabın dizi haklarını satın almalarıyla ilgili olarak yaptığı açıklamada “ ‘Kobane’nin Kızları’ hikâyesini dünyanın her yerinden izleyicilere sunmaktan daha heyecan verici bir şey olamaz. Kobane’nin Kızları, adalet ve eşitlik için savaşan cesur, meydan okuyan kadınların olağanüstü bir anlatımı.” ifadelerini kullandı.

Clinton ve kızı Chelsea, insan hikayelerine odaklanan içerikte film, TV ve dijital platformlar için belgesel ve drama yapımlar oluşturmak amacıyla Aralık 2020’de HiddenLight Prodüksiyon şirketini kurmuşlardı.

Okumaya devam et

Kültür

Godzilla vs. Kong filminden ilk uzun fragman yayınlandı

Yılın merakla beklenen yapımı Godzilla vs. Kong filminden ilk fragman yayınlandı. Film 26 Marttaki vizyonuyla aynı gün HBO Max’te de yayınlanacak.

BOLD– Godzilla ve King Kong gibi sinema tarihinin en ikonik iki canavarını bir araya getirerek MonsterVerse isimli yeni bir sinematik evren kuran Legendary’nin projesi gitgide ete kemiğe bürünüyor. 2014 tarihli Godzilla, 2017 yapımı Kong: Skull Island ve 2019’da izlediğimiz Godzilla: King of the Monsters’dan sonra seri nihayet yeni halkasına kavuştu.

CANAVARLAR EVRENİ GENİŞLİYOR

Adam Wingard‘ın yönetmen koltuğuna oturduğu “Godzilla vs. Kong”un ilk olarak 13 Mart 2020 olarak duyurulan vizyon tarihi önce prodüksiyon sorunları sonra da koronavirüs sebebiyle iki kez ertelenmişti. Warner Bros.’un filmlerini HBO Max‘te yayınlama kararı almasından sonra vizyon süreci hızlanan “Godzilla vs. Kong” için belirlenen tarih de netleşti. 26 Mart’ta ABD’de vizyona girmesiyle aynı gün de HBO Max’te yayınlanacağı açıklanan filmden ilk uzun fragman da paylaşıldı.

Godzilla: King of the Monsters, dünya genelinde 385 milyon dolar hasılat yaparak gişede hayal kırıklığı yaratmış ve hem Godzilla’nın (524 milyon $) hem de Kong: Skull Island’ın (566 milyon $) gerisinde kalmıştı. Godzilla vs. Kong’un ilk fragmanı serinin yeniden toparlanması noktasında umut verici görünüyor.

Millie Bobby Brown, Kyle Chandler ve Ziyi Zhang‘in Godzilla: King of the Monsters’taki rolleriyle geri döneceği Godzilla vs. Kong’un oyuncu kadrosunda Rebecca Hall, Eiza González, Alexander Skarsgård, Demián Bechir, Bryan Tyree Henry ve Lance Reddick gibi isimler yer alıyor.

Okumaya devam et

Popular