Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Tenkil Müzesi Brüksel’de

15 Temmuz sonrası OHAL döneminde yaşanan insan hakları ihlalleri, işkenceler, ölümleri anlatan Tenkil Müzesi’nin ilk gösterimi Brüksel’de yapıldı.

Gözaltında işkence ile öldürülen öğretmen Gökhan Açıkkolu’nun kırılan gözlüğü de Tenkil Müzesi’nde sergileniyor.

Uluslararası Gazeteciler ile İnsan Hak ve Özgürlükleri İnsiyatifi tarafından oluşturulan müzenin ilk gösterimine Fedactio adlı organizasyon ev sahipliği yapıyor.

Tenkil Müzesi önce tenkilmuseum.com adlı bir internet sitesi ile kendini duyurdu. Müze, adını “Düşman veya zararlı kimseleri topluca ortadan kaldırma”, “Herkese ibret olacak bir ceza verme” ve “Uzaklaştırma” anlamlarında kullanılan ve soykırım yerine kullanabilen “Tenkil” sözcüğünden alıyor.

İşkence görenlerin ailelerine teslim edilen kıyafetler.

Son yıllarda yaşanan zulümleri kayda geçirmek, târihe mâl etmek ve bu konuda duyarlık oluşturmak için kurulan müzede, Türkiye’de insan hakları ihlallerine uğrayanların hatıraları, eşyaları sergileniyor.

Düzenlenen resepsiyonla sunumu yapılan müzede https://tenkilmuseum.com/hikayeler/” linkinde yer alan objeler ziyarete açıldı. Programa 3 çocuğuyla Meriç’i geçerek, Yunanistan’da kalp krizi geçirip vefat eden Esma Uludağ’ın eşi Mehmet Ali Uludağ ve iki yıl hapis yatan, hücrede kalıp işkence gören Zaman gazetesi yayın editörü İbrahim Karayegen katıldı ve yaşadıklarını ziyaretçilerle paylaştı. Müze, 24 Mart akşamına kadar ücretsiz olarak gezilebilecek.

Hapishanede kalanların çocuklarına ürettikleri oyuncaklar.

Meriç’ten geçenlerin gönderdikleri bazı giyim eşyaları

Hapishanlerdeki mağdurlara, çocuklarının gönderdikleri mektup ve resimler

El emeği duvar saatleri

Hapishanelere oyuncak sokulmadığı için, mahkumların koğuşta sıkılan bebekler ve çocuklar için sınırlı malzemelerle yaptıkları oyuncaklar.

Atina’da hayatını kaybeden Esma Uludağ’a ait eşyalar.

Bu unutulmaz fotoğraf zulmün sembolü olarak kayıtlara geçmişti. KHK’yla ihraç edilen Esma Uludağ 3 çocuğuyla Meriç’i geçerek, Yunanistan’da aile birleşimi için beklemeye başlamış fakat bir süre sonra önce felç daha sonra kalp krizi geçirerek vefat etmişti. Eşi Mehmet Ali Uludağ bu fotografta yer alan giyim eşyalarının müzeye hediye etti. Müzede ilgi çeken bölümlerden biri de bu hatıralar oldu.

Hapishaneden gönderilen mektuplar ve el ürünleri.

Müzede işkence görmüş mağdurlara ait kanlı giyim eşyaları da yer alıyor. Ayrıca işkence altında vefat eden mağdurlara ait gözlük ve saatler yer alıyor.

Gündem

Erdoğan’ın Başkanlık Sistemi’ne destek yüzde 34’e düştü

Metropoll Araştırma Şirketi’nin araştırmasına göre halkın başkanlık sistemine verdiği destek giderek azalıyor. Geçen ay yapılan araştırmada başkanlık sistemini isteyenlerin oranı yüzde 34 olarak tespit edildi.

BOLD – Metropoll’ün araştırmasına göre başkanlık sistemine destek son iki yılın en düşük seviyesine indi. Toplumdaki desteği yüzde 34’e inen başkanlık sistemini Cumhur İttifakı’nın ortağı MHP’lilerin yarısının da istemediği ortaya çıktı.

YÜZDE 48 OLAN DESTEK YÜZDE 34’E GERİLEDİ

Sözcü’den Veli Toprak’ın haberine göre Metropoll Araştırma Şirketi sahibi Özer Sencar, aralık ayı kamuoyu araştırmasının sonuçlarını açıkladı. “Türkiye bugünkü başkanlık sisteminde mi kalmalıdır, yoksa güçlendirilmiş parlamenter sisteme mi geçiş yapılmalıdır?” sorusuna ankete katılanların yüzde 57.7’si “Güçlendirilmiş parlamenter sistem”, yüzde 34.5’i ise “Başkanlık sistemi” cevabını verdi. Cumhurbaşkanlığı Hükumet Sistemi daha önceki anketlerde yüzde 48 ila 36 arasında destek buluyordu. Parlamenter sistem ise son 1.5 yılın en yüksek desteğini buldu.

MHP’LİLER DE BAŞKANLIĞI İSTEMİYOR

AKP-MHP tabanında önemli bir bölümü de mevcut sisteme destek vermiyor. AKP’lilerin yüzde 22’si parlamenter sistemi isterken, bu oran MHP’li seçmenler arasında yüzde 45.9’a çıkıyor. Prof. Özer Sencar, araştırmadan çıkan sonuç için “Aralık 2020’de başkanlık sistemine olan destek en düşük seviyesine indi. Bu düşüş önümüzdeki süreçte politikacılara yol gösterici olabilir” değerlendirmesini yaptı.

HALK DIŞ GÜÇLERİ DEĞİL ERDOĞAN’I SORUMLU TUTUYOR

Araştırmada, “Ekonomik gidişattan kim sorumlu?” diye seçenek olmayan soru yöneltildi. Halkın yüzde 28.5’i Recep Tayyip Erdoğan, yüzde 27.6’si hükumet, yüzde 10.6’sı dış güçler ve yüzde 7.2’si ise Berat Albayrak cevabını verdi. “Sizce ülke hangi liderin önderliğinde iyi yönetilir?” sorusuna ise sırasıyla Erdoğan yüzde 38.3, Kemal Kılıçdaroğlu 11.7, Meral Akşener 9.7 ve Ali Babacan 7.3 cevabı verildi.

Resmi rakamlara göre koronavirüsten toplam can kaybı 25 bini aştı

Okumaya devam et

Gündem

Elazığlı depremzedeler bir yıldır çadırda yaşıyor

Elazığ’da geçen yıl 24 Ocak’ta meydana gelen, 41 kişinin hayatını kaybettiği 6.5 şiddetindeki depremde evsiz kalan çok sayıda kişi hâlâ çadırlarda yaşıyor. Kiracılar, deprem öncesi evi olmadığı için TOKİ tarafından yapılan konutlara da müracaat edemedi. 

BOLD – Elazığ’da meydana gelen 6.8 şiddetindeki depremin üstünden bir sene geçmesine rağmen hala yaralar sarılmadı. Mağdur olan vatandaşlar, seslerini yetkililere duyurmaya çalışıyor.

İKİ AYLIK TORUNUYLA ÇADIRDA ALIYOR

Yerel basının haberine göre geçen sene 24 Ocak’ta Elazığ’da meydana gelen depremde evi yıkılan Hanefi Ulucan da 1 senedir yetkililerden yardım bekliyor. Deprem öncesi kendisine ait evi olmadığı için TOKİ tarafından yapılan konutlara müracaat edemedi. Ulucan, oğlu, gelini ve iki aylık torunuyla beraber ailesiyle 1 senedir çadırda kalıyor. Ulucan gibi mağdur durumdaki çok sayıdaki depremzede de yetkililerden kış soğuklarında acil yardım bekliyor.

TRT sonunda açıkladı: Vatandaşın cebinden TRT’ye dudak uçuklatan para

Okumaya devam et

Gündem

Vali Bey böyle zengin oldu: Nitelikli dolandırıcılık, örgüt kurmak, rüşvet

Hakkında soruşturma izni verilen Mersin Vali Yardımcısı Mustafa Atsız’la ilgili suçlamalar arasında kamu otoritesini kullanarak ticari ve maddi menfaat sağlamak, nitelikli dolandırıcılık, örgüt kurmak, rüşvet de bulunuyor. Atsız’ın tekne ve yatını gizlediği belirlendi.

BOLD – Mersin Valisi Ali İhsan Su, İçişleri Bakanlığı müfettişlerince düzenlenen rapor doğrultusunda, yardımcısı Mustafa Atsız hakkında soruşturma izni verdi. Atsız’a yönelik iddialar arasında, “Suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, nitelikli dolandırıcılık, nüfuz kullanmak, rüşvet vermek, kamu otoritesini kullanarak ticari ve maddi menfaat sağlamak, bazı savcılarla iyi ilişkiler kurarak gözaltına alınan iş adamlarını para karşılığı serbest bıraktırmak” bulunuyor.

MAL VARLIĞINDAKİ ARTIŞ DİKKAT ÇEKTİ

Sözcü’den Saygı Öztürk’ün haberine göre İl İdare Kurulu’nun 9 Aralık 2020 tarihli kararında şu iddialar yer aldı: “Görevi olmadığı halde şirket anlaşmazlıklarında arabuluculuk yaptı. Anlaşmazlığa düşen taraflardan birisinden sağladığı maddi menfaat üzerine taraflara anlaşma metni imzalattı. Adliyeden tanıdığı bazı savcılarla iyi ilişkiler kurarak gözaltına alınan iş adamlarını serbest bıraktırmak için girişimlerde bulundu. Kayseri İl Özel İdaresi Genel Sekreteri olarak görev başladığı 2005’ten itibaren mal varlığında dikkat çekici artış gözlendi. 2010-2013 yılları arasında 600 bin TL’den fazla banka maaş promosyon parası, personele dağıtılmadı, Mustafa Atsız tarafından harcandı.”

ÖZEL TEKNE VE YATINI GİZLEDİ

Raporda Mustafa Atsız’ın mal bildirimi beyannamelerini usulüne uygun doldurmadığı ve eksik bildirimde bulunduğuna dikkat çekildi. Mal beyanına ilişkin şu değerlendirme yapıldı: “Becen Mahallesi’ndeki taşınmazı bazen ev, bazen bağ şeklinde beyan ederek, taşınmazın gerçek değerini örtülü bir şekilde gizlemeye çalıştı. Taşınmazların değerlerini bazen euro, bazen TL cinsinden belirterek belgeyi inceleyen kişinin konuyu net anlamasını engellemeye yönelik yöntem izledi. Mal bildirim belgelerinde beyan etmediği ve gizlediği özel tekne ve ticari yata sahiptir.” Atsız, memur olduğunu gerekçe gösterip hakkındaki iddialarla ilgili konuşmakta kaçındı.

Resmi rakamlara göre koronavirüsten toplam can kaybı 25 bini aştı

Okumaya devam et

Popular