Bizimle iletişime geçiniz

Teknoloji

Şirketlerin güvenlik eksikliğine kızan hacker, 26 milyon kullanıcının bilgilerini satışa çıkardı

İnsanların güvenliğe önem vermediği için üzüldüğünü ve güvenlik eksikliğine kızdığını söyleyen hacker, 6 farklı şirketin hizmetlerini kullanan 26 milyon kullanıcıya ait verileri satışa çıkardı.

“Gnosticplayers” takma adını kullanan bir hacker, dünyanın dört bir yanından 6 farklı şirketin hizmetlerini kullanan 26 milyon kişinin kişisel verilerini satıyor.

Bu kişisel veriler Deep Web’de 1,4231 Bitcoin’e (yaklaşık 4.940 dolar) satılıyor. Aynı korsan daha önce de 3 kez kullanıcıların kişisel bilgilerini satışa çıkarmıştı.

Bu saldırıdan etkilenen şirketler arasında GameSalad, Estante Virtual, Coubic, LifeBear, Bukalapak ve Youthmanual bulunuyor. Bu firmaların çoğu ABD merkezli değil. Ancak listedeki dikkat çekici bir isim olan GameSalad, App Store’da ilk 100’e giren 75 oyunun geliştirme platformu.

Hacker, söz konusu şirketlerin veya hizmetlerin çoğu için kişilerin e-postalarını, şifrelerini, kullanıcı adlarını, IP adreslerini ve uygulama ayarlarını içeren toplu dosyaları yayınladı. Ancak bu şirketlerin birçoğu bilgilerin ifşa edilmemesi için hackera para ödediğinden tüm veriler satışta değil.

ABD merkezli ZDNet ile görüşen hacker, bu şirketlerin kullanıcılarının bilgilerini yeterli şifreleme ile doğru şekilde korumadıklarına inandığı için bu bilgileri sattığını söyledi ve “Üzüldüm çünkü henüz kimsenin güvenliğin önemini öğrenmediğini hissediyorum ve ayrıca sinirlendim çünkü 2019’daki bu güvenlik eksikliğini görmek beni kızdırıyor” dedi.

Hacker, şubat ayındaki ilk saldırısında 16 web sitesinden 617 milyon kişinin çevrimiçi hesap bilgisini satışa çıkarmıştı. Ardından seyahat rezervasyon sitesi Ixigo ve canlı video akışı sitesi YouNow da dahil olmak üzere 8 ek web sitesini etkileyen ikinci bir saldırı yapmıştı. Üçüncü saldırısında da popüler Gif paylaşım platformu Gfycat ve çevrimiçi fotoğraf editörü Pizap da dahil 93 milyondan fazla kullanıcıyı ve web sitesini etkilemişti.

Bu tür saldırılar ve veri ihlalleri, dijital ve çevrimiçi yaşamın giderek daha yaygın bir yönü olmaya başlıyor. Çevrimiçi hizmetleri kullanırken şifrelerde alfanümerik karakterleri kullanmanın ve hesapları korumak için iki faktörlü kimlik doğrulamasından yararlanmanın büyük oranda fayda sağlayacağı belirtiliyor.

Teknoloji

Tepkiler sonrası WhatsApp, yeni gizlilik sözleşmesini 3 ay erteledi

Kullanıcılarını zorladığı yeni gizlilik sözleşmesi nedeniyle tepkilerin hedefi haline gelen WhatsApp, geri adım atarak daha önce 8 Şubat’ta geçileceğini açıkladığı yeni sözleşmeyi 15 Mayıs’a erteledi.

BOLD – Kullanıcılara getirilen veri paylaşma zorunluluğu tartışmaları üzerine, mesajlaşma uygulaması Whatsapp’tan erteleme açıklaması geldi. Yapılacak değişiklik 15 Mayıs’a ertelendi.

Sosyal medya platformu Facebook’un bünyesinde bulunan WhatsApp, verilerini Facebook ile paylaşmayan kullanıcılarına yasak getirmeye hazırlanıyor. Kullanıcılarını zorladığı yeni gizlilik sözleşmesi nedeniyle tepkilerin hedefi haline gelen WhatsApp,  önce güncellemenin kabul edilmesi için son tarih olan 8 Şubat’ta kimsenin hesabının silinmeyeceğini açıkladı, şimdi de yapılacak değişikliği daha iyi anlatabilmek için 15 Mayıs’a ertelediğini duyurdu.

 

20 yıllık AKP iktidarının utancı: Yoksulluk intiharları!

Okumaya devam et

Teknoloji

Whatsapp’a alternatif arayanlara siber güvenlik uzmanından tavsiyeler

Gazeteci Fatih Akalan, güvenlik politikasını değiştireceğini açıklayan Whatsapp’a alternatif arayan kullanıcılar için ‘Hangi uygulamayı kullanmalı?’ sorusunu konunun uzmanına sordu.

BOLD  – Dünya çapında milyarı geçen kullanıcıya sahip haberleşme uygulaması Whatsapp’ın yaptığı açıklama günlerdir tartışılıyor. Whatsapp, yeni kullanıcı sözleşmesi ile gizlilik politikasını değiştirme kararı aldığı açıkladı. Kararın ardından, Türkiye ve dünyada Whatsapp’ın artık güvenli olmadığını düşünen insanlar başka uygulamalara yönelmiş durumda. En çok zikredilen uygulamalar ise Signal, Telegram, BİP..

HANGİSİNİ KULLANMALI

Peki Whatsapp gerçekten güvenli değil mi? Hangi uygulama daha güvenli. Gazeteci Fatih Akalan Whatsapp’ın yaptığı açıklamayla alevlenen tartışma sonrası ‘Hangi uygulamayı kullanmalı?’ sorusunu siber güvenlik uzmanı Selçuk Şahin’e sordu.

Okumaya devam et

Teknoloji

Erdoğan da Telegram hesabı açtı

Tayyip Erdoğan, Whatapp’ın tepki toplayan yeni kullanıcı sözleşmesi sonrası, Türkiye’de de popülaritesi artan haberleşme uygulamalarından Telegram ile yerli BİP’te hesap açtı.

BOLD – Erdoğan Dijital Medya adlı sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın iletişim uygulamaları Telegram ve BİP’te hesap açtığı belirtildi. Paylaşımda “Cumhurbaşkanımız Erdoğan, haberleşme uygulamaları BiP ve Telegram’da” denilerek kanalların linki verildi.

Dünya çağında bir milyarı aşan kullanıcıya sahip haberleşme uygulaması WhatsApp, geçtiğimiz günlerde yeni kullanıcı sözleşmesi maddelerini açıkladı. WhatsApp sözleşmesine dair tartışmalar ise sosyal medyada gündem konusu oldu.

Whatapp yerine kullanılabilecekler listesinin başına yer alan uygulamalardan Telegram’ın popülaritesi her geçen gün artıyor.

Saray’ın Whatapp’ın yerine önerdiği yerli BİP’in kullanıcıdan istediği veriler pes dedirtti

 

Okumaya devam et

Popular