Bizimle iletişime geçiniz

Genel

Avrupa futboluna ‘Süper Şampiyonlar Ligi’ geliyor

Süper Şampiyonlar Ligi için karar alındı. Organizasyon 2024’te başlayacak.

Avrupa Kulüpler Birliği ve Juventus kulübünün başkanı Andrea Agnelli, dün Hollanda’nın Amserdam şehrinde gerçekleşen  Avrupa Kulüpler Birliği toplantısında Süper Şampiyonlar Ligi üzerine karar aldıklarını açıkladı.

Her geçen gün büyüyen futbol pastası yeni bir organizasyonu da beraberinde getiriyor. Andrea Agnelli, UEFA ve FIFA ile futbol takvimine dair görüşmeler gerçekleştirerek ileriye dönük planlamanın yapılacağını belirtti.

24 takımlı olarak öngörülen bu yeni organizasyonun 2024’te hayata geçmesi bekleniyor. Mevcut Şampiyonlar Ligi ise devam edecek.

ORGANİZASYONU AGNELLİ AÇIKLADI

Amsterdam’da düzenlenen genel kurulda konuşan konuşan Agnelli, Avrupa Kulüpler Birliğini “Dünya futbolunun öznesi” olarak tanımladı. FIFA ve UEFA’nın turnuva formatları ve takvimleri konusunda değişime gitmesi gerektiğini kaydetti.

UEFA ile ortaklaşa olarak Süper Şampiyonlar Ligi adı altında yeni bir turnuva oluşturulacağını vurgulayarak, FIFA’nın projesi olan 24 takımlı Kulüpler Dünya Kupası fikrine de karşı olduklarını açıkladı.

Agnelli ayrıca daha az milli takım arası talebinde bulunduklarının da altını çizdi.

UEFA, Şampiyonlar Ligi Finalini oynayan Real Madrid-Liverpool maçlarına benzer mücadelelerin daha fazla olmasını istiyor.

FIFA’NIN PROJESİ FARKLI

Avrupa futbolu, Süper Şampiyonlar Ligi projesini hayata geçirmeye çalışırken FIFA da yeni organizasyonlar peşinde. 4 yılda bir düzenlenen ve ülkelerin yer aldığı Dünya Kupası dışında kulüplerle ilgili de yeni projeler FIFA’nın gündeminde bulunuyor.

FIFA, dünyanın en iyi takımlarını bir araya getirmeyi planlıyor. 24 takımlı Kulüpler Dünya Kupası’na Andera Agnelli karşı olduğunu Amsterdam’da ki toplantıda ifade etti. FIFA ve UEFA yeni projeler konusunda düşünce farklılıkları bu iki projede gün yüzüne çıktı.

SÜPER ŞAMPİYONLAR LİGİ KAÇINILMAZ

Spor yorumcusu Uğur Meleke büyük takımlarla orta sınıf takımlar arasındaki farkın açıldığını belirterek, “Korkarım ki kaçınılmaz son, yani Süper Şampiyonlar Ligi adım adım geliyor.

Geçtiğimiz hafta içinde Der Spiegel’in yayınladığı ‘Football Leaks’ belgeleri de zaten, birilerinin bu konuya ciddi biçimde kafa yorduğunu gösteriyor.” ifadelerini kullanmıştı.

Şampiyonlar Ligi’nde Manchester United-PSG maçı dikkat çekmişti. Manu, evinde 2-0 yenildiği PSG’yi 3-1’le geçerek turu atladı.

TAKIM SAYISI NET DEĞİL

Football Leaks’ten sızan bilgilerde 2021 olarak tarih verilse de Agnelli, 2024 olarak açıklama yaptı. Takım sayısı da 24 olarak düşünülüyor. Daha önce konuyla ilgili ise Real Madrid, Barcelona, Liverpool, Bayern Münih, Manchester City, Manchester United , Juventus gibi kurucu takımların daimi kalacağı bir lig olarak gündeme gelmişti.

16 takım üzerinden bir maç trafiği düşünülmüş, 11’i kurucu 5’ide değişebilecek takımlardan oluşacaktı. Ancak son toplantıda sayı 24 olarak belirtildi. Başlangıç tarihi 2024 yılı olarak öngörüldü.

YEREL LİGLERDEKİ TAKIM SAYISINI DÜŞEBİLİR

Andera Agnelli’nin açıklamalarında yer alan “UEFA ve FIFA ile futbol takvimine dair görüşmeler gerçekleştirerek ileriye dönük planlama yapılacak” sözleri maç trafiğinin rayına oturması için ülke liglerindeki takım sayısının azaltılması da gündemde yer alıyor.

Yerel liglerde İngiltere, İspanya, İtalya ve Fransa 20 takımla oynuyor. Bir tek Almanya Bundesliga’da 18 takım yer alıyor. 2024’e kadar bu rakamlar ve liglerin dizaynı yeniden şekillenmiş olacak.

Süper Şampiyonlar Ligi, Şampiyonlar Ligi organizasyonun dışında olacak. Şampiyonlar Ligi oynanmaya devam edecek.

Genel

AKP son bir ayda 4 puan kaybetti

İstanbul Ekonomi Araştırma şirketi Ocak ayı seçim anketini değerlendiren Kemal Özkiraz, AKP’nin bir ayda 4, Cumhur İttifakı’nınsa 5 ayda 7 puan kaybettiğini açıkladı.

BOLD – İstanbul Ekonomi Araştırma şirketi Ocak ayı seçim anketini kamuoyuyla paylaştı. Ankete göre, AKP’nin oyu 31,6’da kaldı. Yüzde 17,7 olan kararsızların oranı ise diğer bütün partilerin üzerinde. Ankette sırasıyla CHP yüzde 16,5, İyi Parti 12,8, HDP 8,5, MHP 7,6 oy oranıyla yer aldı.

Ali Babacan’ın DEVA Partisinin ise yüzde 2,6 oy oranına sahip olduğu görüldü. Anket sonuçlarını değerlendiren Avrasya Araştırma Başkanı Kemal Özkiraz, AKP’nin bir ayda 4 puan, Cumhur İttifakı’nın ise 5 ayda 7 puan kaybettiğini açıkladı.

Ankette kararsızların dağılımının ardından ise görünüm şöyle:

AKP: Yüzde 36,2
CHP: Yüzde 20,3
İp : Yüzde 16,7
HDP: Yüzde 10,5
MHP: Yüzde 9,1
DEVA Partisi: Yüzde 3,6
Diğer: Yüzde 1,7
Gelecek Partisi: Yüzde 1,3
Saadet Partisi: Yüzde 0,6

90’lardan bugüne sadece arabanın markası ve rengi değişti

Okumaya devam et

Genel

Koronavirüsten 137 kişinin daha hayatını kaybettiği açıklandı

Sağlık Bakanlığının açıkladığı güncel koronavirüs verilerine göre, bugün hayatını kaybeden 137 kişiyle birlikte toplam can kaybı 25 bin 210 oldu.

BOLD – Sağlık Bakanlığı günlük koronavirüs verilerini ilgili siteden kamuoyu ile paylaştı. Buna göre, bugün hayatını kaybeden 137 kişiyle birlikte toplam can kaybı 25 bin 210 oldu. Son 24 saatte yapılan 151 bin 109 test sonucunda semptom gösteren 671 hastayla birlikte 5 bin 642 yeni vaka tespit edildi. Türkiye’deki toplam vaka sayısı da 2 milyon 435 bin 247’ye yükseldi.
Öte yandan hastalardaki zatürre oranı yüzde 4.7, ağır hasta sayısı da bin 808 oldu.

ABD’den Saray’a uzanan bir yolsuzluk ve kara para hikayesi

 

Okumaya devam et

Genel

Bold kısa bir aradan sonra tekrar yayında: Nerede kalmıştık?

TRT’nin Bold Medya’ya yönelik sansür amaçlı ‘telif’ başvuruları Youtube tarafından reddedildi. Bir aydır askıya alınan Bold Youtube kanalı, yasal itirazların ardından tekrar yayına açıldı.

BOLD – Youtube bir aylık inceleme sonunda, telif hakkı talebinde bulunan TRT karşısında Bold’un haklı olduğuna karar verdi. Yeni saldırıların olabileceği uyarısında bulunan Bold Medya, bir video ile sivil toplum ve bağımsız gazetecilere çağrı yaptı:

Okumaya devam et

Popular