Bizimle iletişime geçiniz

Kültür

Game of Thrones Ejderhaları Nasıl Yapılıyor?

Game of Thrones’un meşhur ejderhaları nasıl yaratıldı, nelerden ilham alınarak tasarlandı? Görsel efekt uzmanı Sven Martin, adım adım ejderhaların hazırlık sürecini, dizinin sezonlarına göre ejderha tasarımlarında ne gibi değişiklikler yaptıklarını anlattı.

Game of Thrones dizisinde ejderhaların annesi Daenerys Targaryen olsa da onların asıl ebeveyni Almanya’daki görsel efekt şirketi Pixomondo. Şirketin görsel efekt uzmanı Sven Martin ejderhaların bilgisayar ortamında yaratılma evrelerini Entertainment Weekly’ye anlattı.

Martin, birinci sezonda gerçek bir şablon yarattıklarını söyledi. “Şablonların keskin hatlara sahip olduğunu söyleyen Martin, bilgisayar ortamında ejderhaların daha şirin gösterilmesi için şekillendirildiğini söyledi.


Başta ejderhaların açık ve cilt görünümü mat olarak tasarlandı.


Bir sonraki adımda ejderhalar daha koyu hale getirildi, ciltleri daha parlak yapıldı.


Martin, ejderhaların daha gerçekçi canlılar olarak görünmesi için yarasalardan ve kuşlardan ilham aldıklarını anlattı.


“3. sezonda ejderhalara yeni bir özellik getirdik” diyen Martin, “Ejderhalar öfkelendiklerinde ve asıl amaçları korumak olduğundan solungaçlarını boyunlarından dışarı atıyorlar. Bu fikir aynı şeyi yapan kertenkelelerden geliyor” şeklinde konuştu.


Martin, “Ejderhaları her sezon değiştirmek zorundaydık. Her yeni sezonda yeni tasarım için kafa patlattık. Dizinin sezonu tasarımı etkiledi. Her sezon ejderhalar büyütülmüyordu. Her defasında onları yeniden yapıyorduk” dedi.


Ejderhaların kanatlarını daha büyük yaptıklarını, göğüs kafesini değiştirdiklerini” söyleyen Martin, bu görünüm için kuş iskeletinden ilham aldıklarını belirtti.


“Emilia Clarke (Daenerys Targaryen) ilk kez ejderhanın sırtına çıkmaya başlayacağı zaman sivri uçlarını yeniden tasarladık” diyen Martin, “Emilia’nın tutamaçlara ihtiyacı vardı. Bu tasarım 7. sezonda daha fazla kişinin ejderhalara tırmanması gerektiğinde tekrar değiştirildi” ifadesini kullandı.


“Emilia’nın güvenli bir şekilde ejderhaya bindiğini göstermeliydik ama onu bir tırmanma uzmanı gibi de göstermemeliydik. O bir kraliçe ve zorluğa meydan okuyor” diyen Martin, ejderhanın sırt görünümünü tasarlarken zorluk konusunda dengeyi sağlamaya çalıştıklarını belirtti.


Ejderhaları tasarlama işini aldıklarında Game of Thrones’un uyarlandığı kitapları okumadığını, dizinin nasıl bir şey olacağını tahmin edemediğini söyleyen Martin, “Bunun nasıl bir fenomene dönüşeceği konusunda bir fikrim yoktu” dedi. “Oysa bir ejderhalar gibi ikonik varlıkları yaratıyorduk” ifadesini kullandı.

Kültür

Cemal Süreya’nın 45 yıl önce yazdığı mektup

Piyanist Fazıl Say, Cemal Süreya’nın müzik yazarı babası Ahmet Say’a gönderdiği 4 Kasım 1976 tarihli mektubu  paylaştı.

BOLD – Ünlü piyanist Fazıl Say, kişisel Instagram hesabından, babası müzik yazarı Ahmet Say’a, usta şair Cemal Süreya’nın gönderdiği mektubu paylaştı. Say, paylaşımına “Mektubu büyülterek okumanız gerekir, ne kadar değerli isimlerin dergiye yazı verdiği, ne kadar derin emek verildiği bu mektupta anlaşılıyor” notunu düştü.

Say paylaşımında şu ifadeleri kullandı: “Tüm edebiyat severlerin ilgisini eminim ki çekecektir. Cemal Süreya’nın babam Ahmet Say’a 45 yıl önce yazdığı bu mektup TÜRKİYE YAZILARI dergisinin ilk sayıları çıkmadan hemen önce, babam ve arkadaşlarının çıkardığı bu dergi, edebiyat tarihimizdeki milatlardan biridir, Cemal Süreya, Metin Altıok, Vecihi Timuroğlu, Öner Ünalan gibi. Mektubu büyülterek okumanız gerekir, ne kadar değerli isimlerin dergiye yazı verdiği, ne kadar derin emek verildiği bu mektupta anlaşılıyor. Cemal Süreya’nın sol üstteki çizimini (ölü röportajcısı adıyla) ve ilginç imzasını büyülttüm. Mektubu en iyi şekilde muhafaza edip bana bugünlerde teslim eden Fahri Özdemir’e teşekkürlerimle.”

Okumaya devam et

Kültür

Unutulmayan şarkılara özel albüm

Youtube kanalı Ümit Nağmeleri, unutulmayan şarkılara özel albüm hazırladı. Yeşilçam klasikleri ve daha fazlasının yer aldığı bu albüm, kanalda da playlist şeklinde yayınlandı.

BOLD – Ümit Nağmeleri, Türkçe Olimpiyatları şarkı yarışmalarında seslendirilen en özel 51 eseri bir araya getirerek ‘Best of Şarkı Albümü’ olarak tekrar yayınladı.

Birbirinden yetenekli gençlerin seslendirdiği eserleri tek albüm altında toplayarak YouTube Playlist şeklinde yayınlayan Ümit Nağmeleri’nin seçtiği şarkılar arasında Erkin Koray’ın “Fesuphanallah”, Erol Evgin’in “Bir de Bana Sor”, “Son verdim Kalbimin İşine” gibi unutulmaz şarkılar yer alıyor. Yeşilçam Klasikleri’nin de unutulmadığı listedeki parçalar daha önce Türkçe Olimpiyatları yarışmalarında öğrenciler tarafından seslendirilmişti.

Gergerlioğlu’dan bebek mahkum tepkisi: Bu çocuklar geleceğimiz

Okumaya devam et

Kültür

Ressam Ali Zülfikar, Erdoğan resmini sansürleyen Alman belediye başkanı hakkında dava açtı

Ressam Ali Zülfikar’ın 2018’de Linz’de açtığı sergide AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı betimlediği “Made in Turkey” eseri Linz Belediye Başkanı Faust tarafından sansürlendi.

BOLD– Ressam Ali Zülfikar, iki yıl önce Almanya Linz’de açtığı sergide AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı eleştirel bir üslupla resimlediği “Made in Turkey” isimli çalışması Linz Belediye Başkanı Hans Georg Faust tarafından sansürlendi. Ali Zülfikar konuyu mahkemeye taşıyarak dava açtı.

SANATSAL ÖZGÜRLÜĞE SALDIRI

Linz’de 2018 Kasım ayında gerçekleşen sergide yer alan eserle ilgili sansür talebi Türkiye’den gelmiş, Linz Belediyesi resmi sansürlemiş ancak sanatçının protestosu üzerine geri adım atmak zorunda kalmıştı.

Yeni Yaşam’ın haberine göre, önce yasaklanan sonra gelen tepkiler üzerine izin verilen tabloda, Erdoğan gözlüklü resmediliyor. Sol gözde savaşın trajedisini yansıtan çığlık atan bir çocuk; sağ gözde ise cezaevindeki Selahattin Demirtaş yansıtılıyor. Sağ alt köşedeki damganın içinde ise “Erdo-Bananen Rebuplik” (Erdo Muz Cumhuriyeti) yazısı yer alıyor.

Ressam Ali Zülfikar, konuyu yargıya taşımak için neden iki yıl beklediği konusuna ise şöyle açıklık getirdi: “Sansüre uğrayıp, bu konuda açılan davalar var mı diye baktığımda çok az örnek bulabildim. Bu durumun toplum vicdanı ve sanatçı onurunu rencide eden, anayasanın temel dayanaklarına bir politikacının müdahalesiydi. Bu konuda yaşananlara duyarsız kalamazdım.”

Zülfikar, avukatı aracılığıyla dava başvurusunda bulunduklarını ve talebin kabul edildiğini söyledi. Dava Alman Yasası’nın 5. maddesi 3. bendine göre ‘sanat ve fikir özgürlüğüne saldırı’ gerekçesiyle açıldı.

Ressam Ali Zülfikar sansüre uğrayan sergi açılışında

KÜRTLER VE ERDOĞAN TARAFTARLARI KARŞI KARŞIYA GELMESİN

Zülfikar’ın ifadesine göre Linz Belediye Başkanı Faust sansüre gerekçe olarak “Ben, Kürtler ve Erdoğan taraftarlarının karşı karşıya gelmesinden çekindiğim için bu resme sansür uyguladım.” açıklamasında bulunmuş.

Sanatçı ayrıca sergiye gelenlerin başkan tarafından “Ya bu eseri tekrardan ters çevirirsiniz ya da burayı terk edersiniz.” şeklinde tehdit edildiğini de sözlerine ekledi. Zülfikar ve Linz Belediye Başkanı arasındaki dava 5 Şubat’ta görülecek.

Okumaya devam et

Popular