Bizimle iletişime geçiniz

Kültür

Kars’ta 139 yıllık mandıra peynir müzesi oldu

Kars’ın Boğatepe(Zavot) köyünde 139 yıllık mandıranın vatandaşlarca restore edilmesiyle oluşturulan “Peynir Müzesi”, yerli ve yabancı turistlerden ilgi görüyor.

MEŞHUR KARS GRAVYERİNİN SERÜVENİ
Gravyer peyniri üretiminde öne çıkan Kars’ın Boğatepe köyünde 1880’de inşa edilip uzun süre kullanılmayan mandıra, Boğatepe Çevre ve Yaşam Derneği öncülüğünde vatandaşlarca restore edilip müzeye dönüştürüldü.

Peynir yapımında kullanılan libreli terazi, kaşar kapları ve deposu, gravyer pişirme aparatları, maya fıçısı, tuz kalıpları gibi ürünlerin sergilendiği Peynir Müzesi’yle, kültürel mirasın tanıtılması ve yaşatılması hedefleniyor.

Müze, özellikle Doğu Ekspresi ile bölgeye gelenleri misafir ediyor.

Eski adı Zavot olan Boğatepe köyü…

32 TÜR PEYNİR ÜRETİLİYOR

Dernek Başkanı Zümran Ömür, yaptıkları araştırmalar sonucu, köyde 32 tür peynir olduğunu öğrendiklerini söyledi.

Boğatepe’de 2010’da Türkiye’de ilk, dünyada ikinci ekopeynir müzesini kurduklarını belirten Ömür, “Müzemizin hedefi, 32 tür peynirimizi, kültürümüzü, gelecek nesillere taşıyabilmek.” dedi.

Müzenin 2011’den bu yana aktif kullanıldığını anlatan Ömür, “Geçen sene daha çok duyuruldu. Yerli ve yabancı çok sayıda turist geldi. Geçen yıl 17 bin kişiyi müzede ağırladık, bu yıl sayının 20 bini geçeceğini düşünüyoruz, talep çok” diye konuştu.

Gazeteci İsmail Saymaz Boğatepe’yi ziyaretini twitter hesabından bu fotoğrafla paylaşmıştı

Ömür, “Müzede peynirin ve atalarımızın tarihi, yaşatılan tarih var. Peynir, gravyer burada anlatılıyor. 32 tür peynirin nasıl yaşatılması gerektiği, tıbbi bitkilerin önemi ve kadınların burada neler başardığı anlatılıyor.” ifadelerini kullandı.

Müzenin yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı olduğunu dile getiren Ömür, şunları kaydetti: “Müzede, peynir yapımında kullanılan ve köylülerce bağışlanan malzemeler de yer alıyor. Peynir yapımıyla ilgili yayık, peynir sepetleri var. Peynirin nasıl hazırlandığını gösteren kazanlar var. Gravyerin ve kaşar peynir yapımının hikayesi mevcut. Burada kaybolan peynir çeşitliliğimizin tarihçesi var. Herkesi Kars’ın merkez köyü, 2 bin 400 rakımlı Boğatepe’ye bekliyoruz.”

Suriyeli ve Türkiyeli Sanatçılardan Ortak Resim Sergisi

Okumaya devam et
Reklamlar

Kültür

Godzilla vs. Kong filminden ilk uzun fragman yayınlandı

Yılın merakla beklenen yapımı Godzilla vs. Kong filminden ilk fragman yayınlandı. Film 26 Marttaki vizyonuyla aynı gün HBO Max’te de yayınlanacak.

BOLD– Godzilla ve King Kong gibi sinema tarihinin en ikonik iki canavarını bir araya getirerek MonsterVerse isimli yeni bir sinematik evren kuran Legendary’nin projesi gitgide ete kemiğe bürünüyor. 2014 tarihli Godzilla, 2017 yapımı Kong: Skull Island ve 2019’da izlediğimiz Godzilla: King of the Monsters’dan sonra seri nihayet yeni halkasına kavuştu.

CANAVARLAR EVRENİ GENİŞLİYOR

Adam Wingard‘ın yönetmen koltuğuna oturduğu “Godzilla vs. Kong”un ilk olarak 13 Mart 2020 olarak duyurulan vizyon tarihi önce prodüksiyon sorunları sonra da koronavirüs sebebiyle iki kez ertelenmişti. Warner Bros.’un filmlerini HBO Max‘te yayınlama kararı almasından sonra vizyon süreci hızlanan “Godzilla vs. Kong” için belirlenen tarih de netleşti. 26 Mart’ta ABD’de vizyona girmesiyle aynı gün de HBO Max’te yayınlanacağı açıklanan filmden ilk uzun fragman da paylaşıldı.

Godzilla: King of the Monsters, dünya genelinde 385 milyon dolar hasılat yaparak gişede hayal kırıklığı yaratmış ve hem Godzilla’nın (524 milyon $) hem de Kong: Skull Island’ın (566 milyon $) gerisinde kalmıştı. Godzilla vs. Kong’un ilk fragmanı serinin yeniden toparlanması noktasında umut verici görünüyor.

Millie Bobby Brown, Kyle Chandler ve Ziyi Zhang‘in Godzilla: King of the Monsters’taki rolleriyle geri döneceği Godzilla vs. Kong’un oyuncu kadrosunda Rebecca Hall, Eiza González, Alexander Skarsgård, Demián Bechir, Bryan Tyree Henry ve Lance Reddick gibi isimler yer alıyor.

Okumaya devam et

Kültür

Genco Erkal’ın hayatı belgesel oluyor

Altmışıncı sanat yılını geriden bırakan duayen tiyatro sanatçısı Genco Erkal’ın hayatını ve başarı dolu kariyerini anlatan “Genco” adlı belgeselin çekimleri başladı.

BOLD– Senaryosunu Genco Erkal’ın bizzat kaleme aldığı, yapımcılığı ve yönetmenliği Selçuk Metin tarafından üstlenilen belgesel, ENKA Sanat’ın yapım sponsorluğunda çekiliyor.

TÜRKİYE TİYATROSUNUN CANLI TARİHİ

Otobiyografik bir nitelik taşıyan “Genco” belgeseli sadece ünlü sanatçının yaşamına odaklanmakla kalmayacak aynı zamanda Türkiye tiyatrosunun yarım asrı aşan bir dönemini anı ve anekdotlarla aydınlatacak

Türkiye’nin kültür sanat tarihi için arşiv niteliğinde bir kaynak olması amaçlanan “Genco”nun ilkgösteriminin temmuz ayında ENKA Sanat’ta gerçekleştirilmesi planlanıyor.

KISACA GENCO ERKAL

28 Mart 1938’de İstanbul’da doğdu. İstanbul Üniversitesi’nde psikoloji bölümünü bitirdi. 1959 yılından başlayarak Türkiye’nin önemli özel tiyatro topluluklarında oyuncu ve yönetmen olarak çalıştıktan sonra, 1969 yılında, halen sanat yönetmeni olduğu Dostlar Tiyatrosu’nu kurdu. Roman, öykü, şiir gibi değişik türlerden tiyatroya uyarlamalar yaptı, oyunlar çevirdi

Gorki, Brecht, Sartre, Peter Weiss, Steinbeck, Havel gibi yabancı yazarların yanı sıra Aziz Nesin, Haldun Taner, Nâzım Hikmet, Refik Erduran, Vasıf Öngören, Orhan Asena, Can Yücel gibi Türkiyeli yazarların oyunlarını yönetti. “Sivas 93” adlı belgesel oyunu yazdı.

Uluslararası film festivallerinde gösterilen ve birçok ödül kazanan “At”, “Faize Hücum”, “Hakkari’de Bir Mevsim” ve “Camdan Kalp” filmlerinde başrol oynadı. TRT için Haldun Taner’in müzikli oyunu “Keşanlı Ali Destanı”nı yönetti ve oynadı. 1993 yılından bu yana Paris’te ve Avignon Festivali’nde Fransızca da oynuyor.

Okumaya devam et

Gündem

Boğaziçili öğrencilerden dayanışma sergisi

Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri, AKP’li Melih Bulu’nun üniversitelerine kayyım rektör olarak atanmasına karşı tepkilerini Güney Kampüs’ü dev bir sergiye çevirerek sürdürdü.

BOLD– AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kararıyla AKP’li Prof. Dr. Melih Bulu’nun Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör olarak atanmasına yönelik protesto eylemleri ülkenin dört bir yanından destek amacıyla gönderilen baskılı ve dijital eserleri içeren sergiyle devam ediyor.

PROTESTO SANATLA DEVAM EDİYOR

Boğaziçi Üniversitesi öğrenci ve hocalarının AKP’li Melih Bulu’ya yönelik protesto eylemleri sürüyor. Türkiye’nin birçok yerinden destek amacıyla gönderilen baskılı ve dijital eserlerden oluşan sergi 22 Ocak Cuma günü açıldı. Boğaziçi Üniversitesi Güney Kampüs’te başlayan sergide 150’den fazla sanatçının 400 civarında eseri yer alıyor.

İlerleyen günlerde serginin sanal versiyonunu da hazırlayacak olan öğrenciler böylece kampüse giriş izni olmayanların da eserleri inceleyebilmesini amaçlıyor.

Öğrencilerin paylaşımları “bounsergi” adlı Instagram hesabından takip edebilirsiniz.

Okumaya devam et

Popular