Bizimle iletişime geçiniz

Genel

Aslı Erdoğan: Artık faşizm kelimesini kullanmanın zamanı gelmiştir

Eylül 2017’den bu yana Frankfurt’ta yaşayan yazar Aslı Erdoğan, Almanca’ya yeni çevrilen kitabı ‘Taş Bina ve Diğerleri’ vesilesiyle salı günü Frankfurt’ta düzenlenen bir programa katıldı. Erdoğan burada yaptığı konuşmada Türkiye’deki tutuklamalarla ilgili “Belki de artık faşizm kelimesini kullanmanın zamanı gelmiştir” dedi.

ELEŞTİREN HERKES İNSANLIK DIŞI MUAMELEYE MARUZ KALIYOR

Türkiye’de hükümeti eleştirenlerin insanlık dışı bir muameleye maruz kaldıklarına dikkat çeken Erdoğan Ahmet Altan’ın müebbet hapis cezasına çarptırılmasını “İlk başta blöf yaptıklarını zannettim, ama gerçekten bu hükümleri veriyorlar” şeklinde değerlendirdi. Erdoğan ayrıca, yazar ve gazetecilerin kamuoyunda görünürlükleri oldukları için diğer mahkumlara göre şanslı olduklarını söyledi.

HER MESLEK GRUBUNDAN İNSAN BASKI ALTINDA

Aslı Erdoğan, avukatlar ya da doktorlar gibi başka meslek gruplarından birçok kişinin de baskı altına alındığını hatırlattı. 52 yaşındaki yazar, kendi meslektaşlarından farklı olarak durumları üzerine haber yapılmayan birçok öğrencinin de cezaevlerinde olduğuna dikkat çekti.

Aslı Erdoğan, Özgür Gündem Gazetesi’ne yönelik soruşturma kapsamında 16 Ağustos 2016’da gözaltına alınmış ve 19 Ağustos’taki duruşmasında örgüt üyeliği, örgüt propagandası, devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak suçlamalarıyla tutuklanmıştı. Bakırköy Kapalı Kadın Cezaevi’nde 136 gün hapis yatan Erdoğan, yurt dışı yasağı şartıyla serbest bırakılmış ardından da 2017 Haziran’da çıkış yasağı kaldırılmıştı.

Eylül 2017’de Türkiye’yi terk eden yazar, çeşitli Avrupa ülkelerinde etkinliklere katılmaya devam ediyor. Erdoğan bugüne kadar barış, basın özgürlüğü ve kadın haklarına ilişkin çok sayıda ödüle layık görüldü. Son olarak, Almanya’nın feminist kadın dergisi “Emma”, tarafından 2018 Yılı ‘Simone de Beauvoir Kadın Hakları Ödülü’’ne layık görüldü. Derginin Köln kentindeki merkezinden yapılan açıklamada, Erdoğan için “Türkiye’de özgürlüğün ikonu” ve “savaşını sözcükler aracılığıyla veriyor” denildi.

Avrupa Kültür Vakfı’nın uluslararası yazarlara verdiği Prenses Margaret Ödülü’nü kazanan yazar Aslı Erdoğan, yurt dışına çıkış yasağı kaldırılmadığı için 9 Mayıs 2017’de düzenlenen ödül törenine katılamamış ama törene bir açıklama göndermişti:

“Edebiyat, bir ayna olarak çoktan parçalandı ama kimimiz hala el yordamıyla, cam kırıkları arasında, belki çoktan kuma dönüşmüş bir aynanın yitirilmiş düşleri arasında, ancak kanayan bir elin yakalayıp tutabileceği bir kum tanesi kadar hakikatin peşindeyiz. Hakikati arıyoruz. Ama sözün mucizesi sonsuzdur aslında bir türlü söylenemeyişindedir. Sadece yarayı, yıkımı, yokluğu, kurbanı dilendirmek, seslendirmek adına yazdım” diyen Erdoğan, ödülünü bütün kurbanların sessiz çığlıklarına adadı.

İKİ YILDIR TÜRK EDEBİYATINDAN ÇEVİRİLER YAYINLIYOR 

Aslı Erdoğan’ın 2009 yayınlanan kitabı Taş Bina ve Diğerleri adlı kitabı, Liptrom’un desteğiyle ‘Das Haus aus Stein’ adıyla Gerhard Meier tarafından çevrildi, Penguin Verlag yayınevi tarafından yayınlandı. Liptrom, Almanya Federal Dışişleri Bakanlığı ve İsviçre Güney Kültür Fonu tarafından finanse edilen bir organizasyon. 1980 yılında gazeteciler, yayıncılar, tercümanlar, profesörler, yardım kuruluşları ve Frankfurt Kitap Fuarı işbirliğiyle kuruldu. 1984’ten bu yana kurgu eserlerin yanı sıra Asya, Afrika, Latin Amerika ve Arap dünyasından, 2017’den itibaren de Türk edebiyatından kitaplar çeviriyor ve yazarları konuk ediyorlar. Aslı Erdoğan bu kapsamda Liptrom’un Frankfurt’taki merkezine konuk oldu. Frankfurt Allegemein gazetesi de Erdoğan’ın konuşmasını haberleştirdi. 

Genel

AKP son bir ayda 4 puan kaybetti

İstanbul Ekonomi Araştırma şirketi Ocak ayı seçim anketini değerlendiren Kemal Özkiraz, AKP’nin bir ayda 4, Cumhur İttifakı’nınsa 5 ayda 7 puan kaybettiğini açıkladı.

BOLD – İstanbul Ekonomi Araştırma şirketi Ocak ayı seçim anketini kamuoyuyla paylaştı. Ankete göre, AKP’nin oyu 31,6’da kaldı. Yüzde 17,7 olan kararsızların oranı ise diğer bütün partilerin üzerinde. Ankette sırasıyla CHP yüzde 16,5, İyi Parti 12,8, HDP 8,5, MHP 7,6 oy oranıyla yer aldı.

Ali Babacan’ın DEVA Partisinin ise yüzde 2,6 oy oranına sahip olduğu görüldü. Anket sonuçlarını değerlendiren Avrasya Araştırma Başkanı Kemal Özkiraz, AKP’nin bir ayda 4 puan, Cumhur İttifakı’nın ise 5 ayda 7 puan kaybettiğini açıkladı.

Ankette kararsızların dağılımının ardından ise görünüm şöyle:

AKP: Yüzde 36,2
CHP: Yüzde 20,3
İp : Yüzde 16,7
HDP: Yüzde 10,5
MHP: Yüzde 9,1
DEVA Partisi: Yüzde 3,6
Diğer: Yüzde 1,7
Gelecek Partisi: Yüzde 1,3
Saadet Partisi: Yüzde 0,6

90’lardan bugüne sadece arabanın markası ve rengi değişti

Okumaya devam et

Genel

Koronavirüsten 137 kişinin daha hayatını kaybettiği açıklandı

Sağlık Bakanlığının açıkladığı güncel koronavirüs verilerine göre, bugün hayatını kaybeden 137 kişiyle birlikte toplam can kaybı 25 bin 210 oldu.

BOLD – Sağlık Bakanlığı günlük koronavirüs verilerini ilgili siteden kamuoyu ile paylaştı. Buna göre, bugün hayatını kaybeden 137 kişiyle birlikte toplam can kaybı 25 bin 210 oldu. Son 24 saatte yapılan 151 bin 109 test sonucunda semptom gösteren 671 hastayla birlikte 5 bin 642 yeni vaka tespit edildi. Türkiye’deki toplam vaka sayısı da 2 milyon 435 bin 247’ye yükseldi.
Öte yandan hastalardaki zatürre oranı yüzde 4.7, ağır hasta sayısı da bin 808 oldu.

ABD’den Saray’a uzanan bir yolsuzluk ve kara para hikayesi

 

Okumaya devam et

Genel

Bold kısa bir aradan sonra tekrar yayında: Nerede kalmıştık?

TRT’nin Bold Medya’ya yönelik sansür amaçlı ‘telif’ başvuruları Youtube tarafından reddedildi. Bir aydır askıya alınan Bold Youtube kanalı, yasal itirazların ardından tekrar yayına açıldı.

BOLD – Youtube bir aylık inceleme sonunda, telif hakkı talebinde bulunan TRT karşısında Bold’un haklı olduğuna karar verdi. Yeni saldırıların olabileceği uyarısında bulunan Bold Medya, bir video ile sivil toplum ve bağımsız gazetecilere çağrı yaptı:

Okumaya devam et

Popular