Bizimle iletişime geçiniz

Spor

Dorukhan Toköz: “Hepsi geçer milli formayı giymek bir ömür kalır”

Milli Takım’ın ve Beşiktaş’ın başarılı oyuncusu Dorukhan Toköz, “Milli formayla ölürsen şehit olursun” diyerek Ay-Yıldızın değerini anlattı.

Beşiktaş’ın sezon başında Eskişehirspor’dan transfer ettiği 23 yaşındaki orta saha oyuncusu Dorukhan Toköz, şan, şöhret, makam ve mevki için “Hepsi geçici” derken, Millî Takım’da görev yapmakla ilgili olarak ise, “Bu forma için sahada canını versen, arkandan şehit derler. Öyle güzel bir makam. Hepsi geçer de bu formayı giymek bir ömür boyu kalır” dedi.

Beşiktaş’ın başarılı ismi Dorukan Toköz, Türkiye Futbol Federasyonu’nun (TFF) Tam Saha Dergisi’ne hakkında bilinmeyenleri anlattı.

ZOR GÜNLER HEP AKLIMIN BİR KÖŞESİNDE

Genç oyuncu yaşadığı zorlukları çok fazla anlatmak taraftarı olmadığını belirterek “Her insan gibi benim de hayatımda yaşadığım zorluklar oldu elbette. Daha çok küçüksünüz ve sabahın altısında kalkıp yürüyerek okula gidiyorsunuz.

Oradan çıkıp yürüyerek antrenmana gidiyorsunuz. Arada yokluklar oluyor. O süreçte siz de aileniz de fedakârlıklar yapıyorsunuz. Zaten o günleri hep aklınızın bir köşesinde tuttuğunuz için bugünlerin kıymetini daha iyi anlıyorsunuz. O günlerden itibaren hep daha iyi yerlere gelmeyi hedefliyorsunuz.” dedi.

Beşiktaş’ta formayı kapan Dorukhan Toköz ilk kez A Milli Takımda da şans buldu.

BABAMIN İŞLERİ BOZULUNCA FUTBOLA YÖNELDİM

Futbolculuğu bir meslek olarak seçmeye 13-14 yaşlarında karar verdiğini belirten Dorukhan, “Babamın işleri bozulmuş ve İstanbul’dan dönmüştü. İki çocuk büyütüp aileyi geçindirmek kolay iş değildi. Bunun okulu ayrı masraf, antrenmanı ayrı masraf. Çocuklar bir şey gördüklerinde istiyor. Ben de meselenin farkına o yaşlarda varmış, futbolcu olmam gerektiğini anlamıştım.

Kendi kendime, “Ailem benim için bunca fedakârlık yapıyor, benim de onlara destek olmam gerekiyor” demiştim. Küçücük yaşta bunları düşünmeye başlayınca çocukluk dönemim çok hızlı geçti. O yaşlarda “İnşallah futbolcu olurum” niyetiyle çok fazla çalıştım.” şeklinde çocukluk dönemini özetledi.

HAYATIMDA ÇOK ŞEY DEĞİŞMEDİ

Profosyonel olduktan sonra hayatında çok fazla bir şey değişmediğini de kaydeden genç oyuncu, şuyle devam etti: “Yaşadığımız hayat aynı aslında. Dört sene önce de büfemiz vardı, hâlâ var. Dört sene önce abim oradaydı, hâlâ orada. Hayatımdaki tek fark, benim Eskişehir’de değil de İstanbul’da yaşıyor olmam. Zaten Eskişehir’deyken de bir süre tesislerde kalmış son senemde ise ayrı eve çıkmıştım.”

SEN NE KADAR İYİ OLURSAN OL BAŞKASI ÖNÜNE GEÇİYOR

Altyapıdan çıkmanın zor olduğunu belirten Dorukhan Toköz, “Bence futbolcu olabilmenin yüzde 90’ı çalışmak… Çalışırken asla pes etmemek, hayatından fedakârlıklar yapmak, mesela arkadaşların gezip tozarken bile işine odaklanmak veya dinlenmek…

Ama altyapıdan çıkmanın asıl zorluğu başka. Hak edenden çok hak etmeyenlerin değer gördüğü zamanlara çok şahit oldum. Sen ne kadar iyi olursan ol, bir başkası önüne geçebiliyor. Dışarıdan para ödenerek getirilen oyuncu ne yazık ki altyapıdan yetişen bir oyuncuya tercih ediliyor. Bunu neredeyse bütün kulüplerde görüyoruz.

Mesela ben 16-17 yaşlarında A2’de oynuyor, A takımla idmanlara çıkıyordum. O dönemde A takımda oynayabilecekken, bahsettiğim bu mesele nedeniyle forma giymem bir sezon ileriye atmıştır.” diyerek altyapı oyuncularının işinin zor olduğunu kaydetti.

İNSANLAR SİZİ KARAKTERİNİZLE HATIRLAYACAK

Eskişehir’deki çevresinden ve arkadaşlarından kopmadığını da kaydeden Milli futbolcu, düşüncelerini aktardı: “Bu dünyada şan-şöhret, mevki-makam geçici… İstediğiniz kadar güzel yerlere gelin, isteğiniz kadar yükseklere çıkın, bir gün gelir tepetaklak oluverirsiniz.

Çok para kazanırsınız, kariyerinizi çok iyi noktalara taşırsınız ama hepsi geçici. İnsanlar sizi bunlarla değil kişiliğinizle, karakterinizle hatırlayacak. Nereden geldiğimi hiç unutmadan, çocukluk arkadaşlarımla dostluğumu sürdürmem de çok normal.”

MİLLİ FORMA İLE CANINI VERSEN ŞEHİT OLURSUN

Milli Takım formasını giymesiyle ilgili de Siz de görüyorsunuz, boynumda bayrağımızın döğmesi var. Vatanımız, milletimiz için canımızı veririz. Bunu zaten bütün Türk evlâtları yapar. Bu forma için sahada canını versen, arkandan şehit derler.

Öyle güzel bir forma. Öyle güzel bir mevki, makam. Hepsi geçer de bu formayı giymek bir ömür boyu kalır. Ona yakışır davranmak gerekiyor. Bir de hiç unutmamak gerekiyor; ileride çocuklarıma anlatacağım en önemli hatıralardan biri.” ifadelerini kullandı.

Genç oyuncu Teknik direktör Şenol Güneş’in çalışana formayı vereceğini bildiklerini söyledi.

ŞENOL GÜNEŞ’in ÇALIŞANA FORMAYI VERECEĞİNİ BİLİYORUZ

Teknik Direktör Şenol Güneş’in oyuncusuna güvendiğinin altını çizen Dorukhan Toköz, “Oyuncusuna güveniyor ve bunu da karşısındakine hissettiriyor. Bana güvendiğini hissettim ve özgüvenim yükseldi. Bir-iki hata yapsam da beni tolere ediyor. Bunu beni sevdiği veya genç olduğumu düşündüğü için yapmıyor.

Bana inandığı ve saygı duyduğu için hatalarımı tolere ettiğini hissediyorum. Üçüncü hatayı da yapsam dördüncüyü yapmamak için elimden geleni esirgemeyeceğimden emin ve bu duygusunu bize de geçiriyor. Bu davranışı bizi moral açıdan da üst seviyeye taşıyor.

HOCA BİZİM İÇİN HEP POZİTİF DÜŞÜNÜYOR

Antrenmanlarda ya da antrenmanlar dışında yaptığı konuşmalarda kendimizi geliştirmek için yaptıkları ve söyledikleri bir yana, hocanın en büyük artısı bizim için hep pozitif şeyler düşünmesi. Oyundan alınsak bile bir art niyet olmadığını çok iyi biliyoruz.

Ya da o hafta oynamadığımız zaman ‘Hocanın bir bildiği veya bizim bir yanlışımız vardır’ diye düşünüyoruz. O yüzden hep içimiz rahat. Çalışanın formayı giydiğini biliyoruz ve o rahatlıkla mesaimize devam ediyoruz.” şeklinde aktardı.

Milli Futbolcu, Şenol Güneş’in oyun felsefesini “Hocamız her zaman topun bizim ayağımızda olmasını istiyor” diyerek özetledi.  

FUTBOLCU TOP AYAĞINDAYKEN KEYİF ALIR

Şenol Güneş’in oyun felsefesi ile ilgili de Dorukhan Toköz şunları söylüyor: “Hocamız her zaman topun bizim ayağımızda olması gerektiğini söyler. Futbolcu da top ayağındayken keyif alır. Top rakipteyken de bir an önce geri alabilmek için baskı yaptırır. Dar alanda baskı yapıp topu kazanmak ve yeniden hücum yapmak da oyuncuya keyif veren bir şeydir.”

YENEMEYECEĞİMİZ TAKIM YOK

Milli Takımımın EURO 2020 grubundaki şansını da değerlendiren Milli oyuncu, “Türk insanının yapamayacağı hiçbir şey yok. Buna eminim. Biz ne savaşlardan çıkmış, ne maçları döndürmüşüz. Tarihimiz destanlarla dolu.

Tabii ki Fransa dünya şampiyonu ve çok güçlü bir takım. İzlanda, Arnavutluk ve diğerleri de küçümsenecek rakipler değil ama bizim yenemeyeceğimiz hiçbir takım, kazanamayacağımız hiçbir savaş yok.” diyor.

XABİ ALONSO VE GERRARD

Genç oyuncu idolleri ile ilgili ise şu cevabı veriyor: “Xabi Alonso’yu çok beğenirdim. Yine aynı tarzdaki Gerrard’ı çok beğenerek izliyordum. Futbolda hem defans hem ofansı bir arada yapmak gerçekten zor ama bunu yapabilirseniz ortaya güzel şeyler çıkıyor. Xabi Alonso ve Gerrard bence oyunun iki yönünü de çok başarıyla oynayabilen oyunculardı.”

Spor

Savaş tamtamlarıyla buraya kadar: En iyi üçüncülerin bile tur atladığı turnuvada en kötü 4. olduk

İsviçre’den de 3 yiyen A Milli Takım -7 avaraj ve 0 sıfır puanla grup sonuncusu oldu. Kıraç’ın savaş motifleriyle döşenmiş ‘Haydi’ marşıyla ile motive olan Milliler, turnuvaya daha iyi hazırlanan rakipleri karşısında hezimetten kurtulamadı. Türkiye en iyi dört 3.’nün de tur atlayacağı ilk tur maçlarında EURO 2020’ye veda etti

BOLD – Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de İsviçre ile karşılaşan Türkiye rakibine 3-1 mağlup oldu. Bu sonuçla Türk Milli Takımı EURO 2020’ye -7 avaraj ve 0 sıfır puanla grup sonuncu olarak veda etti.

DAHA GÜÇLÜ DÖNECEĞİZ

Maç sonu konuşan teknik direktör Şenol Güneş, istifasının söz konusu olmadığını fakat hesap verilmesi gerekiyorsa yönetim ve kamuoyunun verileceğini söyledi. Güneş konuşmasının devamında, “Oyuncularımızın üzüntüsünü görüyorum. Ancak ben oyuncularıma inanıyorum. Türkiye de inansın. Bu turnuvaya takılmayıp, bu turnuvadan dersler alarak geleceğe bakmak lazım. Üzüleceğiz ama çok çalışarak daha güçlü döneceğiz” dedi.

ELEŞTİRİLEN ‘HAYDİ’ ŞARKISI

Mili Takım için ‘Haydi’yi besteleyen sarkıcı Kıraç da şarkısının sözleri yüzünden eleştirilerin hedefi olmuştu. Bir futbol turnuvasına hazırlanan Milli Takım için yazılan marştaki ‘asker, Mehmet, bayrak, nefer’ kavramları büyük tepki topladı.

Kıraç’a en sert eleştirilerden biri Can Dündar’dan geldi. Kıraç’ın şarkısını dönemin siyasi konjonktürüne uygun bulan Can Dündar, bir futbol takımının savaş çağrışımı yapan marşlarla değil, iyi bir taktik geliştirerek ve sabırla iyi antrenman yaparak maç kazanabileceğini söyledi.

ELEŞTİRİLERE YANIT

Sosyal medyadan şarkısını eleştiren yazar Nevzat Çelik’in, “Olmamış Kıraç, olmamış kardeşim. Bu marşı geri çekmeli, unutmalı, dahası unutturmalısın” paylaşımını alıntılayan Kıraç da: “Olmayan ne? Müziği mi? Asker mi? Mehmet mi? Bayrak mı? Nedir gerçekten olmayan?” diyerek eleştirilere cevap verdi.

Günün sonunda eleştirenler haklı çıktı. ‘Haydi’ ile motive olan Milliler daha iyi hazırlanan rakiplerine yenilmekten kurtulamadı. A Grubundaki rakipleri İtalya’dan 3, Galler’den 2, İsviçre’den de 3 gol yiyen Milli Takım, henüz tüm maçların oynanmadığı turnuvada muhtemelen en kötü takımı oldu. Türkiye en iyi dört 3.’nün de tur atlayacağı ilk tur maçlarında EURO 2020’ye veda etti.

MİT neden etkili muhalifler yerine öğretmenleri kaçırıyor?

Okumaya devam et

Spor

Galler’i de boş geçen Milliler sokak hayvanlarını aç bıraktı

Bir mama firması Milli Takımın her golüne karşılık sokak hayvanlarına 1 ton mama dağıtma sözünü, 2 maçta hiç gol atamayan Milli Takım yüzünden yerine getiremedi.

BOLD – 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası’ndaki ikinci maçında Bakü’de Galler karşısına çıkan A Milli Futbol Takımı 2-0 mağlup oldu.

Bu mağlubiyetle birlikte Milli Takım turnuvada gol atamadığı iki maçta da 0 puan alarak gruptan çıkma şansını zora soktu.

MİLLER VE GÜNEŞ’E AĞIR ELEŞTİRİ

Karşılaşmanın ardından Milli Takım ve teknik direktör Şenol Güneş’e sosyal medya kullanıcılarından ağır eleştiri geldi.

Şenol Güneş’in adı sosyal medyada üst sıralara kadar yükseldi. Güneş hakkında on binlerce paylaşım ve eleştiri yapıldı. En çok eleştirilen konu ise Güneş’in maaşı oldu.

Türkiye Futbol Federasyonu’ndan yıllık 3.2 milyon Euro (33 milyon TL) alan Güneş, turnuvanın favori üç takımının teknik direktörlerinin ardından en yüksek maaşı alan dördüncü futbol insanı oldu. Öte yandan Galler Teknik Direktörü Rob Page’in yıllık ücreti 330 bin Euro olması da tepkileri yükseltti.

Rakamlara göre Almanya Milli Takım Teknik Direktörü Joachim Löw 4.4 milyon Euro, Fransa Milli Takım Teknik Direktörü Diddier Deschamps 4.2 milyon Euro, İspanya Milli Takım Teknik Direktörü Luis Enrique 3.4 milyon Euro alıyor.

Milli Takım’da sert eleştirilerden nasibini aldı. Sosyal medyadaki ‘Bizim çocuklar’ etiketine yapılan yorumlarda oyuncuları tatil havasında turnuvaya geldikleri vurgulandı.

SOKAK HAYVALARI DA MAMASIZ KALDI

Öte yandan bir mama firması turnuva öncesi Milli Takım’ın atacağı her gol için sokak hayvanlarına 1 ton mama dağıtacağını duyurmuştu. İki maçta toplam 5 gol yiyen milliler henüz gol atamadı. Böylece firma sokak hayvanları için hiç mama dağıtamamış oldu. Bir sosyal medya kullanıcısı da “Bari hayvanlara faydanız olsun” diyerek tepkisini dile getirdi.

Okumaya devam et

Spor

Dünya Pogba’yı Türkiye Ömer Üründül’ü konuştu: ‘Çok tehlikeli bir yerden penaltı kullanacaklar’

EURO 2020’nin ölüm grubundaki Almanya-Fransa maçına güzel oyunu ve şık gol pasıyla ünlü yıldız Pogba damga vurdu. Maçın adamı seçilen ünlü oyuncu sosyal medyada da en çok konuşulan isim oldu. Türkiye’de ise maça dair konuşan tek isim isabetsiz yorumlarıyla Ömer Üründül oldu.

BOLD – EURO 2020 heyecanı tüm hızıyla sürüyor. ‘Ölüm Grubu olarak adlandırılan F Grubu’nda da karşılaşmalar oynandı. Son dünya şampiyonu Fransa, Almanya’yı Mats Hummels’in 20. dakikada kendi kalesine attığı golle 1-0 yenerek turnuvaya galibiyetle başladı.

Güzel oyunu ve goldeki akıl dolu pasıyla Fransa milli takım oyuncusu Pogba maçın adamı seçildi. Sosyal medya da Pogba’nın güzel oyununu konuştu. Pogba etiketi dünya gündeminde ilk sıraya oturdu.

TRT’nin canlı yayınlandığı maçı Ömer Üründül yorumladı. Üründül yaptığı isabetsiz yorumlarla yine sosyal medyanın diline dolandı. Sosyal medyada en çok konuşulan konular arasına giren Ömer Üründür hakkında, sosyal medya kullanıcılarından esprili paylaşımlar geldi. İşte o paylaşımlardan bazıları:

Paramountmetre…

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0