Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

YSK’yı beklemeden açıklama yapan Yıldırım’dan İmamoğlu’na tavsiye: Sabret kardeşim

Adalet ve Kalkınma Partisi’nin (AKP) İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım, uzun süre sonra kameralar karşısında İstanbul’daki yerel seçime ilişkin açıklamalarda bulundu.

31 Mart akşamı “Seçimi kazandık” açıklaması yapan Binali Yıldırım, “Seçimin sahibi Yüksek Seçim Kurulu’dur.” dedi.

Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) resmi olmayan açıklamasına göre İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nı kazanan Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) adayı Ekrem İmamoğlu’nu eleştiren Binali Yıldırım, “İBB Başkanı yazarak sağa sola gitmenin hava atmanın ne anlamı var. Gördüğüm kadarıyla bir sabırsızlık hali vardır.” ifadelerini kullandı.

“Gidip Atatürk’ü herkes ziyaret edebilir ama Anıtkabir’deki deftere ‘İBB Başkanı’ diye yazmak akla ziyan bir iştir.” diyen Binali Yıldırım, AKP tarafından İstanbul’un birçok noktasına asılan afişlere ilişkin ise “İstanbul’a teşekkür etmenin nesi yanlış?” şeklinde cevap verdi.

31 Mart seçimlerinin bittiğini ifade eden Binali Yıldırım, oy sayımına yönelik itiraz sürecinin devam ettiği ve son kararın YSK tarafından açıklanacağını söyledi.

Rakibi Ekrem İmamoğlu’nun YSK’nın kararını beklemek zorunda olduğunu vurgulayan Yıldırım, “Bu karar açıklanmadan, itiraz süreçleri karara bağlanmadan sorumsuzca davranmak, toplumu germek ülkeye zarar verir, millete zarar verir, her şeyden önce adayın kendisine de zarar verir.” diye konuştu.

YSK’nın kararını beklemeden “Seçimi kazandık” açıklaması yapan Binali Yıldırım’ın, İmamoğlu’na “Sabret kardeşim, üç beş gün sonra eğer hakkınsa zaten bu unvanı alacaksın.” demesi dikkat çekti.

İmamoğlu ve CHP’yi milleti sokağa çağırmakla suçlayan Binali Yıldırım, “Bu milletin sinirini bozmaya hakkınız yoktur. Bu millet siyasette birbirine rakip olabilir ama burayı bir Venezuela gibi bir havaya sokma isteyenlere karşı tek yumruk olur.” dedi.

“Teşekkürler İstanbul” yazılı pankartlarla ilgili konuşan Yıldırım, “Seçimden sonra İstanbullulara teşekkür etmenin anlaşılmayacak nesi var?” diye sordu.

AKP’nin 181 meclis üyesi kazandığını belirten Binali Yıldırım, “Karşı taraf 130 tane kazanmış. 25 ilçe kazanmışız. Diğerleri 14 ilçe kazanmış. Yani bunun için teşekkür etmeyeceğiz, ‘üzgünüz’ mü yazacağız” şeklinde konuştu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde dosya kaçırılma iddiası üzerine konuşan Yıldırım, “Artık internet çağındayız. Kimsenin dosya kaçırdığı filan yok. Mevcut başkan yerindedir. Bu konuyla ilgili gerekli cevabı vermiştir.” dedi.

AKP’deki metal kırgınlığın sonucu: 6 şehrin 3’ünü kaybetti

Gündem

Erdoğan’ın Başkanlık Sistemi’ne destek yüzde 34’e düştü

Metropoll Araştırma Şirketi’nin araştırmasına göre halkın başkanlık sistemine verdiği destek giderek azalıyor. Geçen ay yapılan araştırmada başkanlık sistemini isteyenlerin oranı yüzde 34 olarak tespit edildi.

BOLD – Metropoll’ün araştırmasına göre başkanlık sistemine destek son iki yılın en düşük seviyesine indi. Toplumdaki desteği yüzde 34’e inen başkanlık sistemini Cumhur İttifakı’nın ortağı MHP’lilerin yarısının da istemediği ortaya çıktı.

YÜZDE 48 OLAN DESTEK YÜZDE 34’E GERİLEDİ

Sözcü’den Veli Toprak’ın haberine göre Metropoll Araştırma Şirketi sahibi Özer Sencar, aralık ayı kamuoyu araştırmasının sonuçlarını açıkladı. “Türkiye bugünkü başkanlık sisteminde mi kalmalıdır, yoksa güçlendirilmiş parlamenter sisteme mi geçiş yapılmalıdır?” sorusuna ankete katılanların yüzde 57.7’si “Güçlendirilmiş parlamenter sistem”, yüzde 34.5’i ise “Başkanlık sistemi” cevabını verdi. Cumhurbaşkanlığı Hükumet Sistemi daha önceki anketlerde yüzde 48 ila 36 arasında destek buluyordu. Parlamenter sistem ise son 1.5 yılın en yüksek desteğini buldu.

MHP’LİLER DE BAŞKANLIĞI İSTEMİYOR

AKP-MHP tabanında önemli bir bölümü de mevcut sisteme destek vermiyor. AKP’lilerin yüzde 22’si parlamenter sistemi isterken, bu oran MHP’li seçmenler arasında yüzde 45.9’a çıkıyor. Prof. Özer Sencar, araştırmadan çıkan sonuç için “Aralık 2020’de başkanlık sistemine olan destek en düşük seviyesine indi. Bu düşüş önümüzdeki süreçte politikacılara yol gösterici olabilir” değerlendirmesini yaptı.

HALK DIŞ GÜÇLERİ DEĞİL ERDOĞAN’I SORUMLU TUTUYOR

Araştırmada, “Ekonomik gidişattan kim sorumlu?” diye seçenek olmayan soru yöneltildi. Halkın yüzde 28.5’i Recep Tayyip Erdoğan, yüzde 27.6’si hükumet, yüzde 10.6’sı dış güçler ve yüzde 7.2’si ise Berat Albayrak cevabını verdi. “Sizce ülke hangi liderin önderliğinde iyi yönetilir?” sorusuna ise sırasıyla Erdoğan yüzde 38.3, Kemal Kılıçdaroğlu 11.7, Meral Akşener 9.7 ve Ali Babacan 7.3 cevabı verildi.

Resmi rakamlara göre koronavirüsten toplam can kaybı 25 bini aştı

Okumaya devam et

Gündem

Elazığlı depremzedeler bir yıldır çadırda yaşıyor

Elazığ’da geçen yıl 24 Ocak’ta meydana gelen, 41 kişinin hayatını kaybettiği 6.5 şiddetindeki depremde evsiz kalan çok sayıda kişi hâlâ çadırlarda yaşıyor. Kiracılar, deprem öncesi evi olmadığı için TOKİ tarafından yapılan konutlara da müracaat edemedi. 

BOLD – Elazığ’da meydana gelen 6.8 şiddetindeki depremin üstünden bir sene geçmesine rağmen hala yaralar sarılmadı. Mağdur olan vatandaşlar, seslerini yetkililere duyurmaya çalışıyor.

İKİ AYLIK TORUNUYLA ÇADIRDA ALIYOR

Yerel basının haberine göre geçen sene 24 Ocak’ta Elazığ’da meydana gelen depremde evi yıkılan Hanefi Ulucan da 1 senedir yetkililerden yardım bekliyor. Deprem öncesi kendisine ait evi olmadığı için TOKİ tarafından yapılan konutlara müracaat edemedi. Ulucan, oğlu, gelini ve iki aylık torunuyla beraber ailesiyle 1 senedir çadırda kalıyor. Ulucan gibi mağdur durumdaki çok sayıdaki depremzede de yetkililerden kış soğuklarında acil yardım bekliyor.

TRT sonunda açıkladı: Vatandaşın cebinden TRT’ye dudak uçuklatan para

Okumaya devam et

Gündem

Vali Bey böyle zengin oldu: Nitelikli dolandırıcılık, örgüt kurmak, rüşvet

Hakkında soruşturma izni verilen Mersin Vali Yardımcısı Mustafa Atsız’la ilgili suçlamalar arasında kamu otoritesini kullanarak ticari ve maddi menfaat sağlamak, nitelikli dolandırıcılık, örgüt kurmak, rüşvet de bulunuyor. Atsız’ın tekne ve yatını gizlediği belirlendi.

BOLD – Mersin Valisi Ali İhsan Su, İçişleri Bakanlığı müfettişlerince düzenlenen rapor doğrultusunda, yardımcısı Mustafa Atsız hakkında soruşturma izni verdi. Atsız’a yönelik iddialar arasında, “Suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, nitelikli dolandırıcılık, nüfuz kullanmak, rüşvet vermek, kamu otoritesini kullanarak ticari ve maddi menfaat sağlamak, bazı savcılarla iyi ilişkiler kurarak gözaltına alınan iş adamlarını para karşılığı serbest bıraktırmak” bulunuyor.

MAL VARLIĞINDAKİ ARTIŞ DİKKAT ÇEKTİ

Sözcü’den Saygı Öztürk’ün haberine göre İl İdare Kurulu’nun 9 Aralık 2020 tarihli kararında şu iddialar yer aldı: “Görevi olmadığı halde şirket anlaşmazlıklarında arabuluculuk yaptı. Anlaşmazlığa düşen taraflardan birisinden sağladığı maddi menfaat üzerine taraflara anlaşma metni imzalattı. Adliyeden tanıdığı bazı savcılarla iyi ilişkiler kurarak gözaltına alınan iş adamlarını serbest bıraktırmak için girişimlerde bulundu. Kayseri İl Özel İdaresi Genel Sekreteri olarak görev başladığı 2005’ten itibaren mal varlığında dikkat çekici artış gözlendi. 2010-2013 yılları arasında 600 bin TL’den fazla banka maaş promosyon parası, personele dağıtılmadı, Mustafa Atsız tarafından harcandı.”

ÖZEL TEKNE VE YATINI GİZLEDİ

Raporda Mustafa Atsız’ın mal bildirimi beyannamelerini usulüne uygun doldurmadığı ve eksik bildirimde bulunduğuna dikkat çekildi. Mal beyanına ilişkin şu değerlendirme yapıldı: “Becen Mahallesi’ndeki taşınmazı bazen ev, bazen bağ şeklinde beyan ederek, taşınmazın gerçek değerini örtülü bir şekilde gizlemeye çalıştı. Taşınmazların değerlerini bazen euro, bazen TL cinsinden belirterek belgeyi inceleyen kişinin konuyu net anlamasını engellemeye yönelik yöntem izledi. Mal bildirim belgelerinde beyan etmediği ve gizlediği özel tekne ve ticari yata sahiptir.” Atsız, memur olduğunu gerekçe gösterip hakkındaki iddialarla ilgili konuşmakta kaçındı.

Resmi rakamlara göre koronavirüsten toplam can kaybı 25 bini aştı

Okumaya devam et

Popular