Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

AİHM Cizre, Silopi, Sur için yapılan başvuruyu reddetti

AİHM tıpkı Tahir Elçi için yapılan başvuru gibi Cizre, Silopi ve Sur’da Hendek Operasyonları’nda yapılan başvuruları reddetti. Gerekçe de aynı.

BOLD-Cizre, Silopi ve Sur ilçelerinde terörle mücadele operasyonları kapsamında uygulanan sokağa çıkma yasaklarıyla ilgili Ankara’ya karşı dava başvurularını “iç hukuk yollarının tüketilmemesi” nedeniyle reddetti.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) 2015-2016 yıllarında Şırnak’ın Cizre ve Silopi ile Diyarbakır’ın Sur ilçelerinde terörle mücadele operasyonları kapsamında uygulanan sokağa çıkma yasaklarıyla ilgili Ankara’ya karşı dava başvurularını reddetmeye devam ediyor.

Bu konuda içtihat niteliğindeki ilk iki kararını 29 Ocak 2019 tarihinde açıklayan AİHM, şimdi de 98 kişinin şikâyetlerinden oluşan toplam 32 dava başvurusunu geri çevirdiğini duyurdu. Karar mahkemenin yedi yargıçtan oluşan bir dairesi tarafından oy birliğiyle alındı. AİHM, başvuruları “iç hukuk yolları tüketilmediği” gerekçesiyle reddettiğini bildirdi.

ÖNCE ANAYASA MAHKEMESİNE GİDİLMESİ İSTENDİ

AİHM’nin gerekçeli kararında, dava açmak için yapılan başvuruların Anayasa Mahkemesi (AYM) yolu henüz tüketilmemiş olduğu için reddedildiği belirtildi. Mahkeme, başvurucuların “AYM etkin iç hukuk yolu değildir” tezini de kabul etmedi. Başvurucuların AYM’nin etkin iç hukuk yolu olmadığı tezini yeterince kanıtlayamadıklarına vurguda bulunan AİHM, 29 Ocak kararında yer alan “AYM’nin bireysel başvuruları üç yıldır sonuçlandırmamış olması etkin iç hukuk yolu olmadığı anlamına gelmez” mesajına göndermede bulundu.

AİHM buna karşılık, AYM önündeki bireysel başvuru sürecinin “aşırı uzun sürmesi” halinde davacıların yeniden AİHM önünde hak arayabileceklerini hatırlattı.

İÇ HUKUK YOLUNUN TÜKETİLMEDİĞİ HÜKÜMETİN TEZİYDİ

Türk hükümeti, AİHM’ye gönderdiği yazılı görüşte, iç hukuk yolları tüketilmediği gerekçesiyle başvuruların reddedilmesini istemişti. Başvurucular ise sokağa çıkma yasakları sırasında AYM’ye ihtiyati tedbir başvurusunda bulunduklarını, ancak hiçbir olumlu yanıt alamadıklarını, bunun da AYM’nin “etkin bir iç hukuk yolu olmadığının göstergesi” olduğunu savunmuştu.

TAHİR ELÇİ BAŞVURUSU DA REDDEDİLMİŞTİ

Kısaca “Hendek operasyonları” olarak anılan terörle mücadele operasyonları ve sokağa çıkma yasakları sırasında hak ihlalleri yaşandığı iddiasıyla Ankara’ya karşı AİHM’ye yaklaşık 100 kişi tarafından toplamda 34 dava başvurusunda bulunulmuştu. Mahkeme, yaşam hakkı, işkence ve kötü muamele yasağı, özgürlük ve güvenlik hakkı ihlali gibi iddialar temelinde yapılan başvurulardan ikisini (Elçi ve Tunç davaları) pilot dava olarak seçmiş ve 13 Kasım 2018 tarihinde Strasbourg’da bir duruşma düzenlemişti. AİHM, bu iki başvuruyu iç hukuk yolları tüketilmediği için 29 Ocak 2019 tarihinde reddettiğini bildirmişti.

AHİM’İN AMACI ÖNÜNDEKİ YIĞILMAYI ENGELLEMEK

AİHM bu kararıyla son birkaç yıldır olduğu gibi AYM’ye bireysel başvuru sistemini korumaya ve yaşatmaya çalışıyor. Bu politikanın arka planında Avrupa genelindeki bireysel hak ihlali iddialarının AİHM’ye gelmesine gerek kalmadan iç hukuk organları önünde çözülmesi konusunda Avrupa Konseyi devletleri arasındaki genel uzlaşı yatıyor. AİHM açısından bir diğer kaygı ise Türkiye’den AİHM’ye yığınla dava başvurusunun önüne geçmek.

Bir Özel Harekât polisinin “hendek operasyonları” anıları-1

Gündem

Berat Albayrak’ın ipini hangisi çekti?

Bold Plus Youtube kanalında Fatih Akalan’ın sorularını cevaplayan İstanbul Eski Emniyet Müdür Yardımcısı Mesut Yılmaz, Hazine ve Maliye Eski Bakanı Berat Albayrak’ın istifasının perde arkasında kimler olduğunu anlattı. İşte Berat Albayrak’ın ipinin çekilmesine ilişkin tüm detaylar…

BOLD – Hazine ve Maliye Eski Bakanı Berat Albayrak’ın istifasının perde arkasında kimler var? İpini kim çekti? Sedat Peker’in aylar önce yaptığı açıklamalar nasıl bir tasfiye sürecini başlattı? Alaattin Çakıcı ve Peker arasında bir kavga var mı? Çakıcı ve Peker’i kim kontrol ediyor? Süleyman Soylu kavganın neresinde? İstanbul Eski Emniyet Müdür Yardımcısı Mesut Yılmaz Fatih Akalan’ın sorularını cevapladı.

Gezi Davası’nda Osman Kavala ve 8 kişi hakkında beraat kararı bozuldu

Okumaya devam et

Gündem

AKP’li belediye yoksullukla kurduğu ‘dilenci timi’ ile savaşacak

Türkiye’de ekonomik kriz giderek artıyor. Krizden en çok etkilenen Şanlıurfa’da AP’li belediye, artan dilencilerle mücadele edebilmek için dilenci timi kurması dikkat çekti.

BOLD – Şanlıurfa’da gün geçtikçe sayıları artan dilencilerle mücadele edebilmek için AKP’li Büyükşehir Belediyesi dilenci timi kurdu. Dilenci sayısındaki artışta kentte yaşayan 650 bin Suriyelinin de etkisi olduğu öne sürülüyor.

YAKALANANLAR ZABITA KARAKOLUNA GÖTÜRÜLÜYOR

Yoksulluğun arttığı Şanlıurfa’da AKP’li Büyükşehir Belediyesi, kentte sayıları giderek artan dilenciler için dilenci timi kurdu. Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı bünyesinde görevli sivil zabıtalar dilenci timinde görevlendirildi. Dilenci timi, ana arterler ve cami önlerinde yakaladığı dilencileri zabıta karakoluna götürüp, dilenmeyi sürdürmeleri halinde kendilerine ceza verileceği uyarısında bulunduktan sonra serbest bırakıyor.

Gezi Davası’nda Osman Kavala ve 8 kişi hakkında beraat kararı bozuldu

Okumaya devam et

Gündem

Koronavirüsten can kaybı 25 bine yaklaştı

Koronavirüsün yol açtığı ölümler devam ediyor. Bugün de Kovid-19 salgını nedeniyle 149 kişi hayatını kaybetti. Koronavirüsün Türkiye’de görüldüğü mart ayından beri hayatını kaybedenlerin sayısı ise 25 bine yaklaştı.

BOLD – Sağlık Bakanlığı, 22 Ocak Türkiye Kovid- 19 Hasta Tablosu verilerini paylaştı. Son 24 saatte yapılan 163 bin 342 testte, 5 bin 967 vaka ile 734 koronavirüs hastası tespit edildi. Bugün yaşamını yitiren 149 kişi ile toplam can kaybı 24 bin 789’a yükseldi.

AĞIR HASTA SAYISI 2 BİNE GERİLEDİ

Sağlık Bakanlığı’nca duyurulan Türkiye Kovid- 19 Hasta Tablosu’na göre; son 24 saatte yapılan 163 bin 342 testten 5 bin 967 vaka, 734 hasta tespit edildi. Virüs nedeniyle 149 kişi hayatını kaybederken, 6 bin 18 kişi de iyileşti. Bugünkü verilerle toplam test sayısı 28 milyon 195 bin 901, toplam vaka sayısı 2 milyon 418 bin 472, toplam vefat sayısı 24 bin 789, toplam ağır hasta sayısı 2 bin 3, toplam iyileşen hasta sayısı 2 milyon 296 bin 50 oldu.

YATAKLARIN YARISI HALA DOLU

Tabloda haftalık oranlar ise hastalarda zatürre oranı yüzde 5,1, yatak doluluk oranı yüzde 45,5, erişkin yoğun bakım doluluk oranı yüzde 59,8, solunum cihazına bağlı (ventilatör) doluluk oranı yüzde 31,2, ortalama temaslı tespit süresi 8 saat, filyasyon oranı yüzde 99,9 şeklinde yer aldı.

 

Gezi Davası’nda Osman Kavala ve 8 kişi hakkında beraat kararı bozuldu

 

Okumaya devam et

Popular