Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

“Analarını belleyeceğiz” demişti, O MHP’li başkanın mazbatası, Saadet Partisi’ne verildi

Milliyetçi Hareket Partisi’nden (MHP) Adana’nın Kozan İlçe Belediye Başkanı seçilen Nihat Atlı’nın başkanlığı yapılan itiraz sonucu düşürüldü. Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Kozan Belediye Başkanlığı mazbatasının Saadet Partisi adayı Kazım Özgan’a verilmesine karar verdi.

“Bu ülkenin düşmanlarının analarını belleyeceğiz” sözleri ile gündem olan MHP’li Nihat Atlı, cinayet ve küçük yaşta kızı alıkoyma gibi suçlardan hapis cezası aldığı ve dosyasının Yargıtay’da beklediği öğrenildi.

YSK, Nihat Atlı’nın başkanlığını, sabıka kaydının seçim tarihinde silinmemiş olması nedeniyle düşürdü.  MHP adayı Nihat Atlı’nın yerine, mazbatanın seçimde ikinci en çok oyu alan Saadet Partisi adayı Kazım Özgan’a verildi.

Saadet Partisi resmi olmayan sonuçlara göre, MHP’den Kozan Belediye Başkanı seçilen Nihat Atlı’nın, belediye başkanı seçilme yeterliliğine sahip olmadığı gerekçesiyle İlçe Seçim Kurulu’na başvurdu.

Bu başvuru reddedilince, Saadet Partisi, İl Seçim Kuruluna itirazda bulundu. İl Seçim Kurulunca yapılan değerlendirmede, oyların yüzde 39,99’unu alarak seçilen Atlı’nın, belediye başkan adaylarının ilan edildiği tarihte ve seçimin yapıldığı 31 Mart’ta seçilmeye engel mahkûmiyet kararının adli sicil arşiv kaydında mevcut olduğu belirlendi.

Nihat Atlı’nın yasaklanmış hakların geri bırakılması kararının 4 Nisan 2019 tarihli olduğu, bu karanın Atlı’ya 31 Mart’taki seçimlere katılma hakkı vermediği, bu kararın kesinleştiği 5 Nisan tarihinden sonra yapılacak seçimlere katılma hakkı tanıdığı vurgulandı.

Bu nedenle Nihat Atlı’nın başkanlığını düşüren İl Seçim Kurulu kararında şöyle denilmişti:

“Kozan Belediye Başkan aday listelerinin ilan edildiği seçim takvimi sürecinde Saadet Partisi tarafından Nihat Atlı’nın seçilme yeterliliğine itiraz edilmediği anlaşıldığından 5393 sayılı yasanın 45’inci maddesi uyarınca idari makamlarca çözülmek suretiyle belediye meclisince doldurulmasına, Yüksek Seçim Kurulu’na itirazı olanaklı olmak üzere karar verildi.”

Mazbatanın verileceği Saadet Partisi’nin adayı Kazım Özgan seçimde yüzde 25.80, İyi Parti adayı Musa Öztürk ise 23.05 oy almıştı.

“ANALARINA BELLEYECEĞİZ” DEMİŞTİ

Atlı, Kozan’da yaptığı konuşmada “Arkamda Devlet Bahçeli var, biz iki parti, tek parti olduk. Partinin adına da Cumhur İttifakı dedik arkadaşlar. Rabbimin izniyle, bu Cumhur İttifakıyla, pazara kadar değil mezara kadar gideceğiz inşallah. Bu düşmanları da, bu memlekette yok edene kadar, kanımızın son damlasına kadar, mücadele verip, Rabbimin izniyle bunların içte ve dışta, yurtta da anasını belleyeceğiz arkadaşlar” demişti.

Analarını belleyeceğiz diyen MHP’li Atlı’nın başkanlığı düştü

Okumaya devam et
Reklamlar

Gündem

Merdivensiz devlet hastanesi

Samsun’un Vezirköprü ilçesinde bulunan Vezirköprü Devlet Hastanesi, merdivensiz olarak hizmete açıldı. Başhekim, yangın merdivenlerinin kullanılacağını söyledi.

BOLD – Samsun’un Vezirköprü ilçesinde 10 yıldır açılması için mücadele verilen ve geçen kasım ayında hizmete açılan 150 yataklı Vezirköprü Devlet Hastanesi hasta kabulüne başladı. Ancak pandemiden dolayı eksiklikleriyle beraber teslim alınan Vezirköprü Devlet Hastanesinin merdivenlerinin olmadığı ortaya çıktı.

YANGIN MERDİVENLERİ KULLANILACAK

Cumhuriyet’ten Cemil Ciğerim’in haberine göre gelen tepkiler üzerine hastane başhekimi, yangın merdivenlerinin servis merdivenleri olarak kullanılacağını, hastaneye gelenlerin bulabilmesi için ise tabela ve yazılarla acil çıkış merdivenlerine yönlendirileceğini söyledi. Samsun Sağlık İl Müdürlüğü ise bina içinde bölümler arası geçişin sağlanması için farklı alanlarda 8 adet merdiven ve 13 asansör bulunduğunu belirterek iddiaları yalanladı.

ASANSÖR OLDUĞU İÇİN KONULMADI

İl sağlık müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, “Hastanemizde tasarımı gereği, asansörler ana girişe merkezi bir konuma yerleştirilmiş, merdivenler ise taşımada asansörlerimizi destekleyici olarak yan bölümlere konumlandırılmıştır. Merdivenlerimizin bulunduğu alanlar ve merdiven kapılarımız hem hasta geçişi için kullanıma uygun hem de olası yangın anında dayanıklı, açma kolaylığı sağlayan kapılarıyla yangından koruyucu özelliktedir” denildi.

PROJEDE BİR EKSİKLİK VARMIŞ GİBİ GELDİ

İyi Parti Genel Başkan Yardımcısı Samsun Milletvekili Erhan Usta ise hastanede incelemelerde bulundu. Başhekimin tüm asansörlerin yeterli olduğunu söylediğini belirten Usta, “Başhekim yangın merdivenlerinin gerekirse servis merdiveni olarak kullanılabileceğini ifade etti. Olabilir, burada başhekimin yapabileceği bir şey yok. Sanki projede bir eksiklik varmış gibi geldi. Başka diğer hastanelere de bakarak yani bu unutulmuş bir şey mi yoksa projenin bir gereği mi bakacağız. Projenin gereği böyleyse yanlış, onu söyleyeyim” dedi.

Uyuşturucu verdi, tecavüz etti, dayak attı ve serbest bırakıldı

Okumaya devam et

Gündem

Geçen yıl 10.9 milyar lira harcayan Diyanet’e bu yıl 12.9 milyar bütçe

Diyanet İşleri Başkanlığı geçen yıl 10.9 milyar liralık harcama ile Dışişleri, Enerji ve Tabii Kaynaklar, Kültür ve Turizm, Sanayi ve Teknoloji, Çevre ve Şehircilik ile Ticaret bakanlıklarından fazla harcama yaptı. Diyanet’in bu yılki bütçesi de 12.9 milyar lira olacak.

BOLD – Milyarlarca liralık bütçesi ile birçok idareyi geride bırakan Diyanet İşleri Başkanlığı, 2020’deki toplam harcaması ile de birçok bakanlığı geçti. Diyanet’in yıllık gideri, aralarında Kültür ve Turizm, Sanayi ve Teknoloji ile Çevre ve Şehircilik bakanlıklarının da bulunduğu 6 bakanlıktan daha fazla oldu. Diyanet, yıllık gideri ile genel bütçeli toplam 40 idarenin büyük bir bölümünü de geride bıraktı.

6 BAKANLIKTAN FAZLA HARCAMA YAPTI

Cumhuriyet’ten Mustafa Çakır’ın haberine göre Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın 2020 bütçe gider tablosuna göre, Diyanet İşleri Başkanlığı geçen yıl toplam 10.9 milyar TL harcama yaptı. Diyanet, 2020’deki 10.9 milyar TL’lik gideri ile yine birçok bakanlığı geride bıraktı. 6 bakanlıktan daha fazla harcama yapan Diyanet’in toplam bütçe giderinde geride bıraktığı bu bakanlıklar şöyle: Dışişleri, Enerji ve Tabii Kaynaklar, Kültür ve Turizm, Sanayi ve Teknoloji, Çevre ve Şehircilik, Ticaret.

27 İDARENİN BÜTÇESİNİ DE GERİDE BIRAKTI

Yine bakanlığın tablosunda, genel bütçeli toplam 40 kamu idaresinin yıllık giderleri de yer aldı. Bu idareler içinde 16 bakanlık, Cumhurbaşkanlığı, yüksek yargı organları ve TBMM de bulunuyor. Diyanet’in 2020 gideri bu 40 genel bütçeli idarenin 27’sinden daha fazla oldu. Diyanet’in bu yılki bütçesi ise 12.9 milyar TL olarak belirlendi. Bu bütçe ile Diyanet, 7 bakanlığı geride bırakıyor. Bu bakanlıklar şöyle: İçişleri, Dışişleri, Enerji ve Tabii Kaynaklar, Kültür ve Turizm, Sanayi ve Teknoloji, Çevre ve Şehircilik, Ticaret.

Uyuşturucu verdi, tecavüz etti, dayak attı ve serbest bırakıldı

Okumaya devam et

Gündem

Millet ‘ekmek’ borç batağındaki AKP ise ‘kıraathane’ derdinde

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın seçim vaatleri arasında yer alan Millet Kıraathanelerine belediyeler büyük para harcıyor. Borç batağındaki belediyeler, yatırım yerine kıraathane yapımına hız verdi.

BOLD – AKP’li belediyeler, millet bahçelerinin yapımına harcadıkları 16 milyar liranın ardından şimdi de millet kıraathanelerinin yapımına hız verdi. Borç batağında olmaları nedeniyle halka hizmet götürmekte sorun yaşayan belediyeler, millet kıraathaneleri için milyonlarca lira kaynak ayırıyor.

TÜRKİYE’NİN DÖRT BİR YANINA YAPILIYOR

Sözcü’den Deniz Ayhan’ı haberine göre Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın içerisinde kek ve çay ikramının olacağını söylediği millet kıraathanelerine milyonlarca lira ayrıldı. Bursa’nın AKP’li Kestel Belediyesi, yapacağı millet kıraathanesi için 1.5 milyon TL’lik sözleşme imzalarken, Kütahya Tavşanlı’ya 1 milyon 377 bin TL’lik, Sivas Esentepe’ye 719 bin TL’lik, Amasya Suluova’ya 4 milyon 88 bin TL’lik, Bingöl Solhan’a da 2 milyon 154 bin TL’lik millet kıraathanesi yapılacak. İstanbul Günören Belediyesi iki millet bahçesi için 5 milyon 230 milyon lira, Çankırı Belediyesi 2 milyon 334 milyon lira, Şanlıurfa Eyyübiye Belediyesi ise 674 bin lira ödenecek.

EN BÜYÜK İLGİ KONYA’DA

AKP’li belediyelerin birbiriyle yarıştığı millet kıraathanelerine halk fazla ilgi göstermiyor. 2019 yılında İstanbul’daki 2 millet kıraathanesini sadece 184 bin kişi ziyaret etti. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, bir süre önce CHP Muğla Milletvekili Mürsel Alban’ın soru önergesine verdiği cevapta ülke genelindeki 38 millet kıraathanesine 2019’da toplam 8 milyon 604 bin kişi gitti. En yüksek ziyaret 1 milyon 826 bin kişiyle Konya’da oldu.

Uyuşturucu verdi, tecavüz etti, dayak attı ve serbest bırakıldı

Okumaya devam et

Popular