Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Gazeteci İbrahim Karayeğen, koğuş arkadaşı Ahmet Altan’ı anlattı

15 Temmuz’dan sonra gazetecilere yönelik yapılan operasyonda tutuklanan Zaman Gazetesi’nin Gece Sorumlusu İbrahim Karayeğen, İstanbul Silivri Cezaevi’nde tutuklu kaldığı süre içerisinde Gazeteci Ahmet Altan ile birlikte aynı koğuşta kaldı.

Dünyaca üne sahip Gazeteci-Yazar Ahmet Altan ile birlikte tutuklu kaldığı günleri, Gazeteci Erkam Tufan’ın sunduğu “30 Dakika” programında anlattı.

Ahmet Altan’ın cezaevinde kendisine güç ve moral kaynağı olduğunu belirten Karayeğen, Altan’ın “Nerde yaşadığımız değil nasıl yaşadığımız önemli. Burada yaşıyoruz ama biz buradan daha fazla okuyarak, daha sağlıklı ve daha diri, daha inançlı olarak çıkacağız sözünü sürekli tekrarladığını” söyledi.

Merkezi Frankfurt’ta bulunan Tenkil Müzesi’nin ilk sergisi geçtiğimiz hafta Brüksel’de açıldı. Uluslararası Basın Cemiyeti Sergi Salonu’nda açılan sergide bulunan İbrahim Karayeğen Erkam Tufan’ın programına konuk oldu.

Ahmet Altan’la beraber kalmasını büyük bir şans olarak nitelendiren Karayeğen, Altan’ın 70 yaşına dayanmasına rağmen dirayetini kaybetmeden, yılmadan ve boyun eğmeden mücadelesine devam etmesinin hem kendisi hem de diğer tutuklular için büyük güç kaynağı olduğunu ifade etti.

ERGENEKON VE BALYOZ’A KARŞI DURUŞUNDAN TAVİZ VERMEDİ

Altan’ın Türkiye’de yaşananlara çok üzülmesine rağmen etrafına sürekli moral verdiğini ifade eden Karayeğen, “bize sürekli ümidinizi yitirmeyin dedi ve moral verdi. Ümidini, azmini, kararlılığını asla kaybetmedi, oda çok iyi biliyordu ki Altan, Ergenekon ve Balyoz davalarında ki duruşu nedeniyle cezalandırılmıştı. Yani bu Ergenekon’un bir intikamıydı” diyerek Altan’ın durumunu özetledi.

Ahmet Altan’ın kendisine hayatında gizli hiçbir tarafın olmadığını anlattığını belirten Karayeğen,” Babası dermiş ki; biz en gizli şeylerimizi Taksim’de söyleriz. Bu bakımdan bizim gizli kapaklı bir şeyimiz yoktur.” dediğini aktardı.

Ahmet Altan gibi bir adamla sürekli beraber olmanın büyük bir bahtiyarlık olduğunu vurgulayan Karayeğen, havalandırmaya çıktığında bile alacağı notları, yazacağı yazıyı düşündüğünü anlattı. Çok geniş bir bilgi hafızası olduğunu ve bunları etrafına aktarırken de çok cömert davrandığını ifade eden Karayeğen, “Medyadan, spordan, kültürden bilimden, sanattan. Hayatın her dalına ait bir bilgisi vardı ve bunları bizimle paylaşırdı.” dedi.

Guardian’da yayınlanan Ahmet Altan’ın son kitabı hakkındaki incelemenin çevirisi

Gündem

Demirtaş’ın avukatları AİHM’nin ‘derhal tahliye’ kararı için AYM’ye bireysel başvuru yaptı

HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın avukatları Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu. Başvuru dilekçesinde Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin (AİHM) Demirtaş hakkında verdiği “derhal serbest bırakılmalı” kararının uygulanmasını talep etti.

BOLD – Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın avukatları, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) Demirtaş hakkında verdiği “derhal serbest bırakılmalı” kararının uygulanması için Anayasa Mahkemesi’ne başvuruda bulundu.

Başvuru ile ilgili Twitter hesabından açıklama yapan Demirtaş’ın avukatı Mahsuni Karaman,”Aihm’in, “Demirtaş derhal serbest bırakılmalı” kararına gösterilen dirence karşı, yeniden Aym’ye bireysel başvuru yaptık. Aym, biran evvel “aihm kararı bizi bağlamaz” saçmalığına son vermezse, Aihm, Aym için “etkili iç hukuk yolu değil” kararı verir. Bizden söylemesi!” dedi.

Okumaya devam et

Gündem

Malumun ilanı: İrfan Fidan Anayasa Mahkemesi Üyeliğine seçildi

Eski İstanbul Başsavcısı ve Yargıtay Üyesi İrfan Fidan, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın kararıyla Anayasa Mahkemesi Üyeliğine seçildi. Fidan 12 yıl boyunca Anayasa Mahkemesinde görev yapacak.

BOLD – Cumhurbaşkanı Atama, Danıştay ve Anayasa Mahkemesi (AYM) üyeliklerine seçilme Kararları Resmi Gazete’de yayımlandı. Anayasa Mahkemesi Üyeliğine İrfan Fidan, Danıştay Üyeliğine ise Sümer Holding A.Ş. Genel Müdürlüğü 1. Hukuk Müşaviri Hümeyra Ergin Ercan seçildi.

3 İSİM ARASINDAN FİDAN ATANDI

Anayasa Mahkemesi Üyeliğine Yargıtay Büyük Genel Kurulunca gösterilen 3 aday arasından Yargıtay üyesi İrfan Fidan seçildi. Anayasa Mahkemesi’nde bulunan boş üyelik için Yargıtay Büyük Genel Kurulu’nda seçim yapılmıştı. Seçimde, Yargıtay 12. Ceza Dairesi üyesi İrfan Fidan, 8. Ceza Dairesi Üyesi Nevzat Özsoy ve 17. Hukuk Üyesi Mustafa Erol en çok oyu alan üç isim olmuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan bu üç isimden İrfan Fidan’ı AYM üyeliğine seçti.

‘REFORM’ FİDAN’A YARADI

İrfan Fidan, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘yargı reformu’ açıklamalarından kısa bir süre sonra İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı görevinden Yargıtay’a atanmıştı. Atama, bazı çevreler tarafından ‘tenzili rütbe’ olarak değerlendirilmişti. Ancak Fidan Yargıtay 12’inci Ceza Dairesi üyeliğine atanır atanmaz, Anayasa Mahkemesi üyeliğine aday oldu.

SKANDAL ERTELEME İDDİASI

Diğer yandan Yargıtay’da normalde 1 Aralık’ta yapılacak olan seçimler, bazı üyelerin koronavirüse yakalandığı gerekçesiyle ertelenmişti. Ertelemenin, İrfan Fidan’ın seçimlere yetişebilmesi için gerçekleştirildiği ileri sürülmüştü.

Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre Danıştay Üyeliğine ise Sümer Holding A.Ş. Genel Müdürlüğü 1. Hukuk Müşaviri Hümeyra Ergin Ercan seçildi. Ayrıca karara göre Danıştay Üyeliği’ne, Hakimler Savcılar Genel Kurulunca belirlenen, Ankara, Konya ve Gaziantep Bölge İdare Mahkemeleri Başkanları Fatih Zencirci, Mustafa Nafiz Acar ve Yüksel Navdar seçildi.

Okumaya devam et

Gündem

Soylu’nun annesine küfreden kişi Erdoğan’a hakaretten tutuklandı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun annesine hakaret ettiği gerekçesiyle gözaltına alınıp bırakılan E.E, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hakaret ettiği gerekçesiyle çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

BOLD – İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya sosyal medya üzerinden hakaret ettiği gerekçesiyle hakkında soruşturma süren E.E, sosyal medya üzerinden AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a hakaret ettiği gerekçesiyle çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

CUMHURBAŞKANI’NA HAKARETTEN TUTUKLANDI

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı’nca, İçişleri Bakanı Soylu’ya sosyal medya üzerinden hakaret ettiği gerekçesiyle E.E. hakkında “Kamu Görevlisine Hakaret” suçundan yürütülen soruşturma devam ediyor. Soruşturma kapsamında E.E.’nin sosyal medya hesapları detaylı olarak incelendi. İncelemede şüpheli E.E.’nin, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hakaret içeren paylaşımlar yaptığı tespit edildi. Şüpheli E.E. bunun üzerine gözaltına alındı. Bakırköy Adliyesi’ne çıkarılan E.E., sevk edildiği Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği tarafından “Cumhurbaşkanı’na Hakaret” suçundan tutuklanarak cezaevine gönderildi.

SOYLU: TUTUKLANIRSA PROVOKASYON SAYARIM

Soylu, konuyla ilgili daha önce Twitter hesabından yaptığı açıklamada “45 gündür anam hastanede. Annemle fotoğrafımın altına küfreden alçak mahkemeye çıkıyor ve adli kontrolle serbest. Ne yapmalıyım? Bakan olsam ne yazar? Millet, devlet işleriyle boğuşurken anasının namusuna sahip çıkamamak ne ifade eder? Tweetimle yeniden alınırsa da provokasyon sayacağım” demişti.

Berat Albayrak’ın ipini hangisi çekti?

Okumaya devam et

Popular