Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

Türkiye’de tarımsal üretimin maliyeti yüzde 27.33 arttı

TÜİK, tarım ürünleri üretici fiyat endeksinin (Tarım - ÜFE), mart ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 27,33 arttı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Mart 2019 dönemine ilişkin Tarım Ürünleri Üretici Fiyat Endeksi verilerini açıkladı.

Buna göre tarım ürünleri üretici fiyat endeksi (Tarım – ÜFE), 2019 yılı mart ayında bir önceki aya göre % 1,75, bir önceki yılın Aralık ayına göre % 13,20, bir önceki yılın aynı ayına göre % 27,33 ve 12 aylık ortalamalara göre % 16,04 artış gösterdi.

Bir önceki aya göre değişim, tarım ve avcılık ürünlerinde % 1,88 ve ormancılık ürünlerinde % 5,19 artış, balıkçılıkta ise % 4,71 azalış olarak gerçekleşti.

Ana gruplarda da bir önceki aya göre değişim, çok yıllık bitkisel ürünlerde % 6,62 ve tek yıllık bitkisel ürünlerde % 1,62 artış, canlı hayvanlar ve hayvansal ürünlerde ise % 0,63 azalış olarak gerçekleşti.

Alt tarım gruplarından turunçgiller % 7,96, çeltik % 3,46, koyun ve keçi, canlı; bunların işlenmemiş süt ve yapağıları %0,62 artış, yağlı meyveler % 0,33, canlı kümes hayvanları ve yumurtalar % 3,28, lifli bitkiler % 5,01 azalış gösterdi.

Mart 2019’da endekste kapsanan 81 maddeden 48’inin fiyatlarında artış, 27 maddenin fiyatlarında da azalış oldu, 6 maddenin fiyatlarında ise değişim yaşanmadı.

Ekonomi

Hakan Atilla Borsa İstanbul Genel Müdürlüğü’nü bıraktı

Halkbank davası nedeniyle 28 ay hapis yatan Hakan Atilla, ABD ile Türkiye arasındaki gerilimi gidermek için Borsa İstanbul Genel Müdürlüğü görevinden istifa etti.

BOLD – Hakan Atilla, Borsa İstanbul A.Ş’deki genel müdürlük görevinden istifa etti. Borsa İstanbul’dan yapılan açıklamada şöyle denildi: “Borsa İstanbul A.Ş. Genel Müdürü Sn. Mehmet Hakan Atilla’nın kendi isteğiyle 08.03.2021 tarihinden itibaren Genel Müdürlük görevinden istifa etmesi nedeniyle, 08.03.2021 tarihli Yönetim Kurulu kararı ile istifası kabul edilmiştir. Borsamız kararı, Sermaye Piyasası Kurulu Başkanlığına bildirilmiştir.”

ABD’de Halkbank davası sebebiyle 28 ay hapis yattıktan sonra Türkiye’ye döndüğünde Borsa İstanbul Genel Müdürlüğü’ne getirilen Hakan Atilla’nın bu ay sonunda istifa edeceği iddia edilmişti. Hakan Atilla, iddiaya ilişkin yaptığı ilk açıklamada izne ayrıldığını doğruladı. “İddialara cevap vermek anlamlı değil o yönde bir karar alırsam borsa resmî bilgilendirme yapar elbette” dedi.

Financial Times gazetesinden Ayla Jean Yackley imzalı haberde, Atilla’nın istifa iddiası, “Türkiye ile ABD arasındaki anlaşmazlığı gidermek için sembolik bir jest olabilir” şeklinde yorumlanmıştı.

Okumaya devam et

Ekonomi

Vatandaş fırından bayat ekmek, marketten çürük sebze meyve topluyor

Malatyalı bir fırıncı ziyarete gelen siyasilere işlerin kötü gidişini anlatırken, vatandaşın sıcak ekmek almaya gücü kalmadığını, kendisinin de artık marketteki çürük meyve sebzeye yöneldiğini söyledi.

BOLD – CHP’li Veli Ağbaba’nın Malatya’da ziyaret ettiği bir fırıncı günde ekmek satışlarının 300-400 ekmeğe düştüğünü söyleyerek isyan etti.

İnsanların bayat ekmeğe yöneldiklerini söyleyen fırıncı esnafı, çalışmasına rağmen kendisinin de marketlerdeki taze meyve ve sebzeyi alamadığı anlattı.

Doğalgaz ve elektrik faturalarının belini büktüğünü söyleyen esnaf çocuklarına çikolata bile alamadığını dile getirdi.

İşte kadın kanıyla yazılan AKP tarihi

 

Okumaya devam et

Ekonomi

Babacan TÜİK’e Algıları Ayarlama Enstitüsü ismi verdi

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Türkiye İstatistik Kurumu’nun büyüme rakamlarını gerçekçi bulmadı. Babacan, TÜİK’e ‘Algıları Ayarlama Enstitüsü’ ismi verdi.

BOLD – Partisinin 1. Milas İlçe Kongresi’nde konuşan Babacan, 13 yıl bakanlık yaptığı AKP hükumetini eleştirdi. Babacan, “Algıları Ayarlama Enstitüsü diyor ki, Türkiye ekonomisi büyüdü. G-20 ülkeleri arasında Çin’den sonra ikinci ülke olduk büyümede. Algıları Ayarlama Enstitüsü’nün yeni oyuncağı da bu. Diyorlar ki geçen yıl 1,8 büyüdük. Milli gelir arttı diyorlar. Milli gelir enflasyondan fazla arttı diyorlar.” dedi.

Türkiye’de geçen yıl çalışan sayısının 2019 yılına göre 3 milyon azaldığına işaret eden Babacan, “Ülkede çalışan sayısı azalıyor, çalışanların çalışma saatleri de azalıyor, buna rağmen ekonomi büyüyor. Bu büyümeye akıl erdiren varsa bir bana anlatsın.” diye konuştu.

 

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0