Bizimle iletişime geçiniz

Politika

CHP’li Özgür Özel: “Erdoğan ve Bahçeli dış güçlerin kontrolünde

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin ülkeyi tek başlarına kendi iradeleri ile yönetmediklerini belirterek, “İkisinin de bir ayağı dışarıda bir ayağı içeride. Bu liderleri küresel güçler ve onun dengeleri kontrol ediyor” dedi.

Erdoğan ve Bahçeli’nin bir istikrar üzerinde yürüyen insanlar olmadığını dile getiren Özel, “180 derece farklısını söyleyebiliyorlar. Kişiler böyle yapmazlar. Ama birileri böyle yaptırıyor demek ki. “Bunun içinde farklı kıtalardan farklı küresel güçler de var, dünya üzerinde bir biriyle hesaplaşan bazen de ittifaklaşan, bazen restleşen küresel güçlerin kontrolündeki bu kişiler çok farklı tutumlar içinde bulunabiliyorlar” ifadelerini kullandı.

DÜNYADA SÜPER GÜÇ OLARAK BİLENEN DEVLETLER

Özel, bunların bir kısmı içeride bir kısmı dışarıda olan ama dünyada süper güç olarak bilinen bütün devletler olduğunu anlatarak, “Recep Tayyip Erdoğan’ın bir sarkaç gibi Rusya’dan Amerika’ya, Amerika’dan Rusya’ya savrulduğunun, Çin’in bu oyunun nerelerinde, Türkiye’de kimleri kullanarak, kimlere destek verip, kimlerden zaman zaman desteğini çektiğini ve Türkiye’nin bütün dönüm noktalarında ve karanlık noktalarında kimlerin olduğunu bütün dünya biliyor” dedi.

HANGİ GÜÇLERİN KONTROLÜNDE NE İŞLER YAPTIKLARINI TARİH YAZACAK

Özel şunları kaydetti: “Bu söylediğim Recep Tayyip Erdoğan’ın ve Devlet Bahçeli’nin tutumundaki tüm zikzaklarının ve Türkiye’nin menfaatine olmayan her türlü köşe taşında, maalesef kendilerinin iradesini aşan bazı iradeler görülüyor. Kendileri dış güçler diyor ama kendilerini hangi güçlerin kontrolünde ne işler yaptığını da tarih bir gün yazacak.”

ERDOĞAN’I, DAMADI VE YAKIN ÇEVRESİ YANILTTI

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, YSK’nın İstanbul kararını da değerlendirerek, “Recep Tayyip Erdoğan siyasi tarihinin en büyük hatasını yaptı. Kendisi bu hatayı yapmamak için bir süre farklı bir tutum sergiledi ama seçimi kaybeden Binali Yıldırım’ın da sorumlu tuttuğu başta Berat Albayrak ve etrafındaki yakın siyasi arkadaşlarının bu hatayı yaptırdığını düşünüyoruz” dedi.

YSK KARARININ ÖNÜNE BAKMAK LAZIM

MA’ya konuşan Özel, “Genelde bazı kararların arkasında ne var diye bakılır. YSK kararının arkasında ne var diye bakmak yerine önünde ne var diye bakmak lazım. YSK kararının önünde 16 Nisan referandumuyla kuvvetler ayrılığının ortadan kaldırıldığı, bir kişiye yasama, yürütme, yargı ile ilgili bütün yetkilerin verildiği, 24 Haziran’da da bu yetkilerin Recep Tayyip Erdoğan tarafından ele geçirildiği bir tek adam rejimi var. Bu tek adam rejimi ki yargı bağımsızlığını tamamen ortadan kaldırmış durumda” ifadelerini kullandı.

YENİ REJİMİN YSK’DA VERDİĞİ BİR KARAR

Özel kararın bu yeni rejimin YSK’da verdiği bir karar olduğunu dile getirerek, şunları söyledi: “11 kişiden 7 tanesi, cübbelerini çıkarıp astılar, diplomalarını yaktılar, vicdanlarını da Saray’ın emrine verdiler. Ve kendi varlıklarını Recep Tayyip Erdoğan’a ait olarak gören birileri, bugün diyorlar ki ‘O ne istiyorsa biz onu yaparız’. Geçersiz dediği oylarda CHP’ye çıkan oylar değil, mesela itiraza söz konusu sandıkların birçoğunda Binali Yıldırım’a daha çok oy çıkmıştı. Yani AK Partililerin verdiği oyu da çöp sayıyor. Neden ‘totalde ben seçimi kaybettim’ diyor. O yüzden de verilen mesaj şu; oylar bana geliyorsa kutsaldır, bana gelmiyorsa milli iradenin hiçbir kıymeti yoktur. Verilen oyun 4 milyonu kendi adayına verilmiş olsa da onlar da çöptür.”

YSK ÜYELERİ HAKKINDA GİRİŞİMLERİMİZ OLACAK

Özel şunları aktardı: “YSK üyeleri hakkında biz kısa ve orta vadede bazı girişimlerde bulunabiliriz. Bu girişimler, kendilerini Hakimler Savcılar Kurulu’na (HSK) şikayet etmek olabilir, bu konuda aldıkları bu sübjektif kararlar, geçmiş kararlarıyla çelişen, kendi imzalarını inkar eden kararları kanıt tutarak bir başvurumuz olabilir. Ama bundan sonuç alınır mı? Alınmaz. YSK’nin kovuşturmasını yapacak olan yine halkın kendisi. Bu alınan kararın akla, hukuka, vicdana uygun olmadığını düşünen herkesin ilk hesaplaşma günü 23 Haziran. Hem önce verdiği oya sahip çıkmak hem de daha önce oy kullanmadıysa bile bu haksızlığa karşı bir tavır göstermesi seçmenin en doğal hakkı ve beklentimiz. Şuan sahada ölçtüğümüz en yaygın duygu da bu.”

AKP’de Erdoğan’a yakın tecrübeli bir siyasetçi: “Artık Reis’in sakince gidişini hazırlamalıyız”

Politika

Ümit Özdağ ‘Fetö’ diye diye gitti

İyi Parti kurucusu Ümit Özdağ, partisinden istifa etti. Genel Başkan Meral Akşener, Özdağ’a siyasi hayatında başarılar diledi ve “Temel hakem millettir” dedi.

BOLD – İyi Parti’nin kurucularından İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında partiden istifa ettiğini açıkladı. Ümit Özdağ, cemaate mensup kişilerin partide bulunduğunu öne sürerek İyi Parti İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu için “Fetö ile iltisaklıdır” iddiasını tekrarladı. Özdağ, sözlerini şöyle sürdürdü: “Akrabalarınızın hemen hemen hepsi Fetö ile ilintiliyse, telefon kayıtlarınızda Fetö’nün üst düzey yöneticileriyle telefon görüşmeleri varsa ve bu görüşmelerin birisinde ‘Ümit Özdağ’a bilgi verilmesini engelleyin, Kazakistan’da şu iş adamı Özdağ ile bilgi paylaşıyor onu susturun’ diye talepte bulunuyorsa, evet bu arkadaş Fetö ile iltisaklıdır.”

İyi Parti Rize İl Başkanı Ayşegül Özyanık hakkında “gizlilik kararı olan bir Fetö soruşturması” olduğunu öne süren Özdağ, Rize’de partinin Güneysu İlçe Başkanı Ali Rıza Öztürk’ün bu soruşturmanın olduğunu açıkladığı için görevden alındığını savundu.

Ümit Özdağ, ayrıca İyi Parti’yi yönetenlerin partiyi, CHP’nin uydu partisi haline getirdiklerini de söyledi. “Cumhur İttifakı’nın var olma nedeni İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in tek başına seçime girmeye cesaretinin olmamasıdır” diyen Özdağ, kararını şu sözlerle duyurdu: “HDP ile aynı masada oturanlarla, Türkiye’nin Suriyeli mültecilerle örtük şekilde istila edilmesine karşı çıkmayanlarla, Atatürkçüleri ve Türk milliyetçilerini aldatanlarla aynı partide bulunmam mümkün değildir. İyi Parti’den istifa ediyorum.”

SİYASİ HAYATINDA BAŞARILAR…

Genel Başkan Meral Akşener ise, Özdağ’ın istifa açıklamasını yaptığı sırada Eskişehir’de esnaf ziyaretindeydi. Gazetecilerin Özdağ’ın istifa kararı ve yaptığı açıklamayla ilgili sorularını yanıtladı. Akşener, şu ifadeleri kullandı: “Kendisine başarılar diliyorum, siyasi hayatında başarılar diliyorum. Bu an itibariyle yollar ayrılmış olduğu için, prensibimdir benim ayrı bir yol tutan hiçbir siyasiyi peşinen suçlamak, ona hakaret etmek gibi bir tavrım bugüne kadar olmadı. Bizden ayrılmış milletvekilleri dahil olmak üzere. Dolayısıyla milletin huzuruna çıkıp, milletimiz herkesi tartacak. Temel hakem millettir. Hep birlikte göreceğiz. Başarılar diliyorum. Hayatta başarılar diliyorum.”

BERABER PARTİ KURACAKLAR

İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu’nun Hizmet Hareketi ile ilişkili olduğu iddiasında bulunduğu gerekçesiyle disiplin kuruluna sevk edilen Ümit Özdağ, 16 Kasım’da partiden ihraç etmişti. Ankara 1. Asliye Hukuk Mahkemesi, 13 Ocak’ta Ümit Özdağ’ın İyi Parti’den ihracına ilişkin Disiplin Kurulu kararını iptal etmiş; Özdağ da bu kararla partiye geri dönmüştü. Partiden istifa eden bağımsız Adana Milletvekili İsmail Koncuk ise geçtiğimiz hafta parti kurma çalışması başlattığını ve Ümit Özdağ ile birlikte hareket ettiklerini söylemişti.

Okumaya devam et

Politika

Erdoğan: Türkiye’nin geleceğinde CHP’ye yer yok!

Tayyip Erdoğan, yeni anayasa için tüm kesimleri yapıcı katkı vermeye davet etti. “Türkiye’nin geleceğinde bu zihniyeti, yapısı ve üslubuyla CHP diye bir partiye yer olmadığını görüyoruz” dedi.

BOLD – AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısında CHP’yi hedef aldı. “CHP, yıllarca bu ülkenin vatandaşlarının bir bölümünü, Atatürkçülük, laiklik gibi kavramları kullanarak istismar etmişti. Bu partinin faşistlikte, bağnazlıktaki yüzünü ortaya çıkarıyor” ifadelerini kullandı. Konuşmasında yeni anayasa çalışmalarına tüm kesimlerin desteğini isteyen Erdoğan, Türkiye’nin geleceğinde CHP’ye yer olmadığını açıkladı. Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

 • CHP artık kendi derdine düşmüştür.
 • Bu partinin gerçek yüzünü göstermek için kendilerini muhatap alıp, cevap vermek durumunda kalabiliyoruz.
 • Türkiye’nin geleceğinde bu zihniyeti, yapısı ve üslubuyla CHP diye bir partiye yer olmadığını görüyoruz.
 • İktidar yolunu darbede, dış destekte gören bir anlayış çökmeye mahkumdur.
 • Miletlimiz siyasi tercihini belirlerken kadrolara ve programlara da bakar.
 • Milletimizin geleceğini aydınlatacak reform programlarıyla çıkıyoruz.
 • İktidarda olmamıza rağmen reform gündemine en sıkı biz sarılıyoruz.
 • Sessiz devrimlerle ülkemizin demokratik ve ekonomik çehresini değiştiren biziz.
 • AB üyelik süreci vesilesiyle hak ve özgürlükleri genişleten düzenlemeleri hayata geçiren biziz.
 • Son birkaç yıldır yaptığımız reformlar dahi birer destandır.
 • Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemini ülkemize biz kazandırdık.
 • Yargı reformu strateji belgesi son dönemdeki en önemli hukuk reformuydu.
 • İnsan hakları eylem planını paylaştık, ekonomik reform paketini de açıklayacağız.
 • Cumhur İttifakı olarak anlayış birliği içinde attığımız yeni ve sivil anayasa adımımız herkesi ilgilendiren bir tekliftir.
 • Tüm kesimleri bu sürece yapıcı katkı vermeye davet ediyoruz. Kimseden destek gelmese de biz kendi hazırlığımızı milletin takdire sunacağız.
 • Biz ülkemizi gelecek asrını düşünürken, şehirlerimizi yeniden 25-30 yıl öncesine döndüğünü görmekten üzüntülüyüz.
 • CHP’nin yönetimindeki büyükşehir ve ilçe yönetimleri yeniden çöp, çukur devrini hortlatmışlardır.
 • Biz bunların gerçek yüzünü Cumhuriyet yürüyüşlerinde, Gezi’de, 15 Temmuz’da gördük.
 • Boğaziçi meselesi başta olmak üzere çıkarlarına dokunduğumuz yerlerde gördük.
 • Marjinal ve çarpık ideolojilerini topluma dayatmaktır.
 • Kendilerine boyun eğmeyen herkese saldıran, küçümseyenlere meydanı bırakmadık.
 • Bunlarla mücadele ederken ülkemizi kalkındırma kararlılığımızdan taviz vermeyeceğiz.
 • Türkiye sağlık krizinin yaşandığı yılda büyümesini sürdüren az sayıda ülke arasında yer aldı.

Okumaya devam et

Politika

İyi Parti’de fezleke çatlağı büyüyor: Ağıralioğlu ‘evet’ diyecek

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, fezlekeler konusunda AKP’nin oyununa gelmeyeceklerini söylerken İyi Partili Yavuz Ağıralioğlu, HDP’li vekillerin fezlekelerine ‘evet’ oyu vereceğini açıkladı.

BOLD – İyi Parti İstanbul Milletvekili Yavuz Ağıralioğlu, katıldığı canlı yayında İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in fezlekeler konusundaki açıklamalarının aksi yönünde açıklamalar yaptı.

FEZLEKELER İYİ PARTİDE KRİZE DÖNÜŞTÜ

Meclis gündemine gelen HDP milletvekillerinin fezlekeleri, İyi Parti’de krize dönüştü. HaberTürk’te yayımlanan Türkiye’nin Nabzı programına katılan Yavuz Ağıralioğlu, “Biz, gençlik yıllarımızdan itibaren teröre karşı şuurlu ve gözü açık bir hayat yaşadık. Terörle ilgili hassasiyetimiz de çok net ve bellidir. Milim sapmadık. Fezleke oylamalarına da tamamen aklım, kalbim, vicdanım ve gözüm açık elimi kaldıracağım ve evet diyeceğim” açıklamasında bulundu. Ağıralioğlu daha önce de HDP fezlekeleri konusunda Akşener ile farklı açıklamalar yapmıştı.

AKŞENER: İYİ PARTİ SİYASİ HESAPLARA MEZE OLMAZ

İyi Parti Grup Toplantısı’nda dün konuya ilişkin konuşan Akşener, “Mesela İyi Parti, terörden siyaset devşirme peşinde olanların ipiyle, kuyuya inmez. Mesela İyi Parti, adaleti, siyasi hesaplarına meze yapmaya kalkanlara, alkış tutmaz. Mesela İyi Parti, milletin derdi konuşulmasın diye önüne getirilen fezlekelere, gözü kapalı el kaldırmaz” demişti. Akşener’in bu sözlerini tek alkışlamayan vekil ise Ağıralioğlu olmuştu.

ABD’deki ‘Stop Erdoğan’ ilanı AKP’yi kızdırdı

 

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0