Bizimle iletişime geçiniz

Politika

Gökçek için hesap verme zamanı: İlk suç duyurusu yapıldı

Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Ankara Altınpark İşletmeleri Ltd. Şti. (ANFA), eski başkan Melih Gökçek döneminde görev yapan şirket yöneticileri hakkında yolsuzluk gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu.

Cumhuriyet’in haberine göre ANFA avukatları eski Refah Partili milletvekili Hasan Hüseyin Ceylan’a ANFA tarafından kiralanan 20 dönümlük araziyle ilgili savcılığa suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusunda yer alan bilgilere göre, Hasan Hüseyin Ceylan, Ankara Altındağ Karacaören Mahallesi’ndeki 20 dönümlük boş arazisini Büyükşehir Belediyesi’nin ANFA Altınpark İşletmeleri Limited Şirketi’ne 10 yıllığına kiraladı. Boş arsanın kirası olarak Ceylan’a üç yıl için 778 bin 323 TL kira ödendiği ortaya çıktı.

Dilekçede şu bilgilere yer verildi:

“Hasan Hüseyin Ceylan, Altındağ ilçesindeki Karacaören Mahallesi’ndeki 20 dönümlük boş araziyi ANFA Altınpark İşletmeleri Limited Şirketi’ne 10 yıllığına kiraladı.

“ANFA, “Fidanlık malzemelerinin deposu olarak kullanacağız” diye kiraladığı arazide hiçbir işlem yapmadı. Ancak ANFA kullanılmayan arazi için Hasan Hüseyin Ceylan’a 2015’te 240 bin lira, 2016’da 249 bin 120 lira ve 2017’de 289 bin 323 lira ödedi.

“Gökçek’in belediye başkanlığından 2017’de Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın telkiniyle istifa ettirilmesinin ardından Hasan Hüseyin Ceylan’ın sözleşme gereği daha yedi yıllık bir süresi varken ANFA’ya sözleşmeyi karşılıklı feshetmeyi önerdi. Sözleşme iki tarafın mutabakatıyla feshedildi.

“Müfettişlerin söz konusu kiralama işlemi hakkında başlatılan soruşturma kapsamında rapor yazmasının ardından ANFA’nın avukatları, dönemin ANFA genel müdürü Ramazan Arslan, yardımcısı Mesut Yaman, işletmeler müdürü Muhammed Akgün ve Hasan Hüseyin Ceylan’la birlikte Ceylan’ın ANFA’da tesisler müdürü olarak görev yapan yeğeni Enes Erçoban hakkında suç duyurusunda bulundu.

“Dilekçede Türk Ceza Kanunu’nun görevi kötüye kullanma, ihaleye fesat karıştırma, nüfuz ticareti ve azmettirme suçlarından işlem yapılması talep edildi.”

https:/2019/05/22/melih-gokcek-arkadasinin-bos-arazisine-anfa-uzerinden-778-bin-lira-kira-odetmis/

Politika

Babacan’dan çıplak arama ve KHK çıkışı: Açlığa ve hukuksuzluğa alıştırmak istiyorsunuz

Partisinin etkinliğinde konuşan Ali Babacan, AKP’nin Türkiye’yi yeniden işkenceyle anılan ülke haline getirdiğini söyleyerek KHK ve çıplak arama skandalını eleştirdi.

BOLD – DEVA Partisi 2. İl Başkanları toplantısında konuşan Genel Başkan Ali Babacan, AKP Hükumetinin adalet anlayışını eleştirdi.

KAÇIRILMA HABERLERİ

İnsan haklarında tablonun felaket olduğunu söyleyen Babacan: “Siz Türkiye’yi yeniden işkenceyle anılan ülke haline getirdiniz. Siz çıplak arama iddialarına ciddiyetsizlikle yaklaşıp, önce  kadınları  sonra insan haysiyetini aşağıladınız. Kaçırılma haberleri yine sizin döneminizde dolaşmaya başladı. KHK marifetiyle çok sayıda suçsuz insanı açlıkla sınadınız, itibarlarını yok ettiniz. Beka diyerek bu milleti açlığa ve hukuksuzluğa alıştırmak istiyorsunuz” dedi.

KİMSE KİMSEYLE DALGA GEÇMESİN

Erdoğan’ın açıkladığı İnsan Hakları Eylem Planı’nı eleştiren Babacan Temel adaletsizlikleri halının altına süpürerek pisliği temizlenemeyeceğini söyledi.

“Sayın Erdoğan’dan ‘Hükümet yargıya telefon açmaktan, talimat vermekten vazgeçiyor’ cümlesini duydunuz mu?” diye soran Babacan: ” Bunun için reforma gerek yok, zaten Anayasa var. Ancak kendisini Anayasaya bağlı görmüyor. Açıklanan paketin girişinde masumiyet karinesi, ayrımcılık yasağı, hukuk güvenliği demişler. İnsanlık bunları bin sene önce halletti. Bu ilkeler, bizim imzamız olan uluslararası sözleşmelerde de Anayasamızda da yazıyor. Kimse kimseyle dalga geçmesin” ifadelerini kullandı.

BASARIZ PARAYI ANLAYIŞI

Babacan sözlerini şöyle sürdürdü: “Her gördüğümüz çiçeğe su vermeyeceğiz, diyorlar. Hak, su değildir. Hakkı vermek de kimsenin haddine değildir. Ne demek çiçek-diken? Kimin çiçek, kimin diken olduğuna kim karar veriyor? Kişiye göre ayrım yapılamaz. İnsan Hakları Tazminat Komisyonu kurulacakmış. ‘Parasıyla değil mi kardeşim’ deyip, hakkı ezip geçmektir bu. ‘Basarız parasını’ anlayışıyla insan haklarına yaklaşamazsınız. Her gün insan onurunu çiğneyen bir zihniyetin açıklayacağı plan da bu kadar olur.”

Okumaya devam et

Politika

Meral Akşener’den HDP çıkışı

Meral Akşener, Meclis’e gönderilen fezlekeler konusunda net konuştu. “Bu utanmazlığa geçit vermeyeceğiz” diyen Akşener, milletin hür iradesine saygı duyacaklarının altını çizdi.

BOLD – İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada HDP fezlekeleri ile ilgili açıklama yaptı. “Elbette bu utanmazlığa geçit vermeyeceğiz. Elbette milletimizin hür iradesine saygı duyacağız. Elbette siyasi şovun değil, hakkın ve hakikatin yanında duracağız.”

İşte o açıklamalar…

Okumaya devam et

Politika

5 partiden 8 milletvekilinin 10 dokunulmazlık fezlekesi Meclis’te

HDP, CHP, MHP, AKP ve DBP’den 8 milletvekiline ait toplam 10 dokunulmazlık fezlekesi TBMM’ye ulaştı. HDP’li Feleknas Uca’nın 3 dosyası var.

BOLD – CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu’nun fezlekesi ile birlikte 10 adet dokunulmazlık fezlekeleri Meclis’e ulaştı. Berberoğlu’nun yanı sıra Yasama Dokunulmazlığının Kaldırılması Hakkında Cumhurbaşkanlığı Tezkereleri, TBMM Anayasa ve Adalet Karma Komisyonuna sevk edilen milletvekilleri şöyle:

  • HDP Mersin Milletvekili Fatma Kurtulan
  • HDP Batman Milletvekili Feleknas Uca
  • HDP Diyarbakır Milletvekili İmam Taşçıer
  • HDP İzmir Milletvekili Murat Çepni
  • DBP Diyarbakır Milletvekili Salihe Aydeniz
  • MHP Hatay Milletvekili Lütfi Kaşıkçı
  • AKP Muğla Milletvekili Mehmet Yavuz Demir

Gelen dosyalar arasında Feleknas Uca’nın 3 dosyası bulunuyor. Kısa süre önce HDP’li 9 vekil, ardından da 28’i HDP’li vekillere ait olmak üzere toplam 33 fezleke Meclis Başkanlığına ulaşmıştı.

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0