Bizimle iletişime geçiniz

Genel

KHK’lının mahkemeyle imtihanı: Bu dava en geç 955 günde biter

15 Temmuz’un ardından ihraç şokunu yaşayan KHK’lı, uzun süre OHAL Komisyonu’nun kararını bekliyor. Red kararıyla tekrar sarsılan KHK’lı, bir şok da idare mahkemesine açtığı davada yaşadı. OHAL’le mesleğinden ihraç olan KHK’lının açtığı davada mahkeme, azami yargılama süresinin 955 gün olduğunu bildirdi.

BOLD – OHAL Komisyonu’ndan ‘ret’ kararı alan SES üyesi bir KHK’lı Ankara 24’ncü İdare Mahkemesi’ne başvurdu. Mahkeme azami yargılama süresinin 955 gün olduğunu açıkladı. Yani İdare Mahkemesi’ne başvuran bir kişi yaklaşık 3 yıl boyunca buradan çıkacak kararı bekleyecek. SES Eş Genel Başkanı Gönül Erden, ön görülen süreye tepki göstererek, “Bu durum insan haklarına, masumiyet karinesine, hukuk devletinin işleyişine aykırı” dedi.

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) KHK’yle ihraç edilen ve OHAL Komisyonu’ndan ‘ret’ kararı alan üyelerinin başvurularını İdare Mahkemesi’ne taşıdı. Başvuru sonucunda azami yargılama sürecinin 955 gün olduğu UYAP’tan başvuruculara bildirildi. SES Eş Genel Başkanı Gönül Erden, yaklaşık üç yıl sürecek olan yargılama süreci için, “Hukuksuzluk zinciri” olarak yorumladı. Erden, geçtiğimiz günlerde açıklanan Yargı Reformu Paketi’ne dikkat çekerek azami yargı süresinin bir yıl olması gerektiğini söyledi.

‘HAKSIZLIK VE HUKUKSUZLUK ZİNCİRİ”

OHAL Komisyonu’ndan ‘ret’ kararı alan SES üyesi bir KHK’li, sendikası aracılığıyla Ankara 24’ncü İdare Mahkemesi’ne başvurdu. Mevzuat gereği yargılama süresini davacıya bildirmek zorunda olan İdare Mahkemesi davanın ‘azami 955 gün’ süreceğini bildirdi. SES Eş Genel Başkanı Gönül Erden, bunun makul bir süre olmadığını söyledi. Erden şöyle devam etti: “Darbe girişiminin ardından OHAL’le birlikte yaratılan hukuksuzlukların her türlü devam ettiğini gösteriyor. OHAL Komisyonu yargıda, hukukta yeri olmayan, tamamıyla süreci uzatan bir komisyon. Bu komisyona başvurular üzerine yargı yoluna gidilme kararı verildi. Maalesef komisyonda hala aynı hukuksuzluklar devam ediyor. Bu adımı geçtik şimdi Ankara’daki İdare Mahkemeleri’ne başvuruyoruz. Burada karşımıza çıkan süre 3 yıl! Buradan da olumsuz karar çıktığında bir üst mahkemeye başvurulacak. Bu çok büyük bir haksızlık ve hukuksuzluk zinciri. OHAL Komisyonu kesinlikle devreden çıkarak lağvedilmeliydi. İhraç edilen bütün üyelerimiz ve haklarında kesinleşmiş bir karar olmayan herkesin işine iade edilmesi gerekiyor.”

‘MAHKEMELERDEN OLAĞAN SONUÇ İSTEMİYORLAR’

SES yaptığı açıklamayla 12 üyesinin davalarına ilişkin hedef süre tablosunu da paylaştı. Buna göre İdare Mahkemeleri’ne yapan 12 SES üyesinin başvurularında en çoğu 955 en azı ise 685 gün olmak üzere azami yargılama süreleri belirlendi. Erden, geçtiğimiz aylarda açıklanan Yargı Reformu Paketi’ne dikkat çekerek, yetkililere şu soruları sordu: “Biz bugün niye makul süreyi konuşuyoruz? Bir Yargı Reformu Paketi açıklandı. Mahkemelerde uzun süren yargılamaların kısaltılacağı, hatta yargılamaların en fazla bir yıl süreceği tarif edildi. Ortaya çıkan sonuç aslında bu yargı paketinin en somut örneği olarak karşımızda duruyor. Bu durum insan haklarına, masumiyet karinesine, hukuk devletinin işleyişine aykırı. Neden sadece Ankara’daki beş, altı mahkeme İdare Mahkemesi olarak yetkilendiriliyor? Her ildeki, her hakim bu davalarla ilgili kararı veremez mi? Neden Hatay’daki, İstanbul’daki, Çanakkale’deki ihraç edilen birinin davasını neden Ankara’da açıyoruz? Oradaki mahkemeler karar veremez mi? Mahkemelerin olağan sonuç çıkarmasını istemiyorlar. Yani belli mahkemelerden kendi istedikleri sonuçları çıkartmak istiyorlar. Bu aynı zamanda yargıya bir müdahale. Hukuksuz olan bu sistemin baştan değişmesi gerekiyor.”

“KHK’lıların pasaport yasağının kaldırılması için çalışma yapılıyor”

Genel

Türkiye’ye S-400 yaptırımları gelecek ay oylanacak

ABD’nin ikazlarına rağmen Rusya’dan S-400 alıp denemesini yapan Türkiye’ye yönelik yaptırımları içeren yasa gelecek ay Amerikan Kongresi’nde oylanacak. Çoğunluğun oyuyla onaylanması beklenen yasayı Başkan Trump veto edemeyecek.

BOLD – ABD Kongresi’nin Aralık ayı ortasına kadar yasalaştırmayı öngördüğü 2021 Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasası, Rusya’dan S-400 satın alan ve denemesi de yapan Türkiye’ye yaptırım uygulanmasını içeriyor. Diplomatik kaynaklar, Amerikan Kongresi’nin her iki kanadında da 3’te 2’lik bir çoğunlukla onaylanması beklenen yasanın Başkan Donald Trump tarafından veto edilemeyeceğine dikkat çekiyor.

KISA VADEDE TÜRKİYE-ABD ARASINDA SORUN YAŞANACAK

BBC Türkçe’nin haberine göre ABD seçimlerinin sonucu Türk-Amerikan ilişkilerinin uzun vadede nasıl şekilleneceğini göstermesi açısından çok önemli olacak. Ancak ABD Kongresi’nde yasalaşmayı bekleyen 2021 Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasası (NDAA), iki müttefik arasında hemen kısa vadede yaşanabilecek büyük bir sorunun sinyallerini veriyor. Yaklaşık 740 milyar dolarlık bir bütçeyi içeren yasa, ABD Savunma Bakanlığı’nın 2021 yılı planlaması, dünyaya yayılmış birliklerin stratejik konumlandırmalarının gerçekleştirilmesi gibi yaşamsal öneme sahip maddeleri içeriyor.

TÜRKİYE’YE YAPTIRIM UYGULANACAK

Yasanın 1292 sayılı bölümü ise Rusya’dan S-400 hava savunma sistemi satın alan Türkiye’ye yaptırım uygulanması çağrısını içeriyor. Cumhuriyetçi ve Demokrat Kongre üyelerinin girişimiyle 2021 Savunma Yasası’na eklenen bölüm, 2017 Ağustos’unda Başkan Donald Trump’ın onayıyla yürürlüğe giren Amerika’nın Hasımlarına Yaptırımlar Yoluyla Karşı Koyma Yasası’nın (CAATSA) Türkiye’ye karşı uygulanmasını kapsıyor.

Biden’den ilk açıklama: Tüm Amerikalıların başkanı olacağım

Okumaya devam et

Genel

Trump’ın ruhani danışmanından seçim duası!

Gözler ABD seçimlerinden gelecek sonuca çevrilmişken Başkan Donald Trump’ın ruhani danışmanı Paula White-Cain seçim ayini düzenledi. Dikkat çeken karelerin yaşandığı ayinde ruhani danışman, ‘Zaferin sesini duyuyorum’ dedi.

BOLD – ABD seçimlerinden gelen sonuçlara göre Demokratların adayı Joe Biden, Başkan Donald Trump’ın önünde gidiyor. Gözler sonuçlara çevrilmişken Trump’ın ruhani danışmanı Paula White-Cain, destek için Florida eyaletinde ayin düzenledi.

Ruhani danışman “Zaferin sesini duyuyorum” sözleriyle dikkat çekerken duasında şu sözleri kullandı:

Zafer kazanana kadar saldır

Tanrının zaferi için onları yere çarp

Zaferi duyuyorum cennetin divanında

Zafer, zafer, zafer…

Çarşamba akşamı yapılan dini tören sosyal medyada da en çok paylaşılan görüntüler arasında yer aldı. Ayinde Paula White-Cain duasında özellikle, “Trump’tan seçimi çalmaya çalışan şeytani konfederasyonları” hedef aldı.

PAULA WHITE KİMDİR?

Evanjelist din insanı Paula White-Cain, Beyaz Saray’ın İnanç ve Fırsat Girişimi’nin başına getirilmişti. Donald Trump’ın yönetiminde Evanjelik Danışma Kurulu Başkanı olarak atanan White-Cain, 20 Ocak 2017’de Trump’ın göreve başlama töreninde de ayin düzenlemiş ve bir başkanın yemin töreninde ayin düzenleyen ilk kadın olmuştu.

White-Cain, Trump’ın 2017’de Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma kararını desteklemişti. Daha önce de Trump’ın siyasi muhaliflerinin “büyücülükle uğraştığını” iddia eden White-Cain; Cindy Jacobs, Dave Kabul ve Dutch Sheets gibi din insanlarıyla birlikte Tek Sesli Dua Hareketi adında bir hareket başlatmış ve “Trump’ı büyüden korumak için” dua etmişti.

Okumaya devam et

Genel

Göztepe taraftarı Ali Kaygusuz’un deprem vergisi paylaşımı sosyal medyanın gündeminde: Hainsiniz!

Göztepe Spor Kulübü, taraftarı Ali Çağın Kaygusuz’un depremde hayatını kaybettiğini duyurdu. Kaygusuz’ın Elazığ depremi sonrası yaptığı deprem vergisi paylaşımıysa sosyal medyada viral oldu.

BOLD – Süper Lig ekiplerinden Göztepe Spor Kulübü, İzmir’i sarsan ve 58 kişinin hayatını kaybettiği 6.9 büyüklüğündeki deprem felaketinde, enkaz altında kalan taraftarı Ali Çağın Kaygusuz’un hayatını kaybettiğini duyurdu.

Göztepe Kulübü  yaptığı paylaşımda: “Başımız sağ olsun. Kardeşimiz Ali’yi, Ali Kaygusuz’u kaybetmenin üzüntüsünü yaşıyoruz. Ali’ye Allah’tan rahmet, camiamıza ve ailesine sabırlar diliyoruz” ifadelerini kullandı.

Bir dönem kulüpte stajyer olarak da çalışan ve takımın tutkulu taraftarı Kaygusuz’un arkadaşı oyuncu Rıza Kocaoğlu da sosyal medyadan yaptığı paylaşımla takipçilerine acı haberi duyurdu.

Öte yandan Kaygusuz’un, geçen sene meydana gelen ve 44 kişinin hayatını kaybettiği Elazığ depreminin duyulmasının hemen ardından, Kızılay’ın halktan para istemesine ilişkin yaptığı bir paylaşım sosyal medyanın gündeminde. Kaygusuz paylaşımında deprem vergisi tartışmalarına da değinerek şunları ifade etti: ” Sen deprem olduğundan 3 dk sonra para dileniyorsan, vatandaş da elbette 20 yıldır ödediği deprem vergisinin nereye gittiğini soracak. Sen de eşek gibi hesabını vereceksin. Hainsiniz.”

Bayraklı’da facia geliyorum demiş! İki binanın çürük raporu var, tahliye yok

 

Okumaya devam et

Popular