Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Kamu çalışanlarına yönelik anket çalışmasına fişleme tepkisi

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mehmet Balık, AKP iktidarının kamu çalışanlarına yönelik düzenlediği anket ile kamuda yandaş olmayanları fişleyeceğine dikkat çekti.

BOLD – Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mehmet Balık, AKP iktidarının kamuda anketlerle devlet memurlarını gözetlemeyi ve fişlemeyi gündemine aldığını söyledi. Balık, Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi tarafından tüm kamu çalışanlarının yanıtlaması için düzenlenen anket çalışmasının kamuda yandaş olmayanları fişlemeye dönük olduğunu kaydetti.

E-DEVLET ÜZERİNDEN ANKET YAPILMAK İSTENİYOR

Balık yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi tarafından 5,3 milyon kamu çalışanına anket dayatmasının kabul edilemez olduğunu vurgulayarak, “Adı anket ancak e-devlet şifresiyle girilmesi zorunlu olan bu hazırlık, muhalif kamu emekçilerini kapsam alanı çalışmasıdır. Bu anketteki sorulan sorulardan nereye varacağı çok rahat anlaşılmaktadır” dedi.

ANKET ÇARPIK ZİHNİYETİN ÜRÜNÜ

Ankette amirlerin, bilgi ve liyakatlı olup olmamasından, performansa dair sorular, ücretler, çalışma şartları gibi sorular sorulduğunu hatırlatan Balık, “Ayrıca Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne ilişkin kamu çalışanlarına ayrıntılı sorular yöneltilmektedir. Bu anket sıkıntılı olduğu kadar çarpık bir zihniyetin dışa yansımasıdır. Tamamen muhalif kamu emekçilerini fişleme kapsamına dönük olduğu anlaşılmaktadır” dedi.

AMAÇ KAMUDA BÜYÜK TASFİYE

Anket çalışmasına katılım gönüllü olması gerekirken zorunlu tutulduğunu belirten Balık, “Katılımcıların anket doldurmasında isim ve kişisel verilerinin verilmesinin zorunlu olmaması gerekirken tam tersine eğitim düzeyi, istihdam türü, hangi kurumda çalışıldığı, deneyim, çalışma süresi gibi kişisel bilgileri ayrıntılı olarak verilmesi istenmektedir. AKP iktidarı anket sonuçlarından yararlanarak kamu emekçilerinin 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’nu değiştirmeyi hedeflemekte ve kamuda büyük bir tasfiye yapmayı amaçlamaktadır” dedi.

“ANKETLERİ DOLDURMAYIN” ÇAĞRISI

Anket çalışmasının kamuda yaşam tarzına, görüş ve değer yargılarına, özel hayata, düşünce ve ifade özgürlüğü ile laik ve bilimsel tutumlara aykırı olması nedeniyle tüm kamu çalışanlarına bu anketi doldurmamasını tavsiye ettiklerini belirten Balık, “AKP iktidarının anket araştırmasıyla merak ettiği soruların cevabını tüm kamu emekçileri adına veriyoruz: Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi Türkiye’yi ekonomik ve siyasi krize sürüklediği gibi tüm emekçileri AKP iktidarının ve politikalarının mağduru etmiştir” dedi.

Gündem

İçişleri Bakanlığından yeni genelge: Sokağa çıkma yasağının detayları belli oldu

İçişleri Bakanlığının hazırlayarak 81 il valiliğine gönderdiği genelgede, hükumetin aldığı sokağa çıkma yasağı dahil tüm kısıtlamalara ilişkin detaylar yer aldı.

BOLD – Beştepe’de gerçekleştirilen Kabine toplantısı sonrası AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni alınan koronavirüs tedbir kararlarını kamuoyu ile paylaştı. Buna göre haftaiçi hergün 21.00-05.00 saatleri arası ile haftasonu Cuma 21.00’den Pazartesi 05.00’e kadar sokağa çıkmak yasaklandı.

Sokağa çıkma yasağının yanı sıra bir çok sosyal aktivite de yasaklandı. Hükumetin aldığı kararlar İçişleri Bakanlığınca hazırlanan 81 ilin valiliğine “Sokağa Çıkma Kısıtlamaları” konulu genelge gönderildi.

BAZI İŞYERLERİNE ESNEKLİK

Kısıtlamanın olduğu cumartesi ve pazar günleri market, bakkal, kasap ve kuruyemişçilere esneklik sağlandı. Bu işyerleri 10.00-17.00 arasında faaliyet gösterebilecek.

Genelgede bugün açıklanan sokağa çıkma kısıtlaması ile birlikte, yeni koronavirüs tedbirleri de yer aldı. Yasağa ilişkin genelgede yer alan diğer detaylar şöyle:

– Yeni bir karar alınıncaya kadar hafta içi 21.00-05.00 arası, hafta sonu cuma 21.00’den pazartesi 05.00’e kadar sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak.

– Yeni önlemler kapsamındaki ilk sokağa çıkma kısıtlaması bugün (01.12.2020) 21.00’de başlayıp çarşamba sabah 05.00’te bitecek.

-Kısıtlama kapsamında hafta içi ve hafta sonu ekmek üretilen fırın/unlu mamul ruhsatlı iş yerleriyle bu iş yerlerinin ekmek satan bayileri açık olacak.

– Lokanta ve restoranlar cumartesi ve pazar günleri 10.00-20.00 arasında sadece paket servis şeklinde hizmet verebilecek.

– Sokağa çıkma kısıtlamasına uyulabilmesi için istisna dışındaki tüm iş yerleri hafta içi 20.00’de kapanacak.

– Sokağa çıkma kısıtlaması getirilen süre ve günlerde 65 yaş ve üzerindekilerin temel ihtiyaçları Vefa Sosyal Destek Birimleri aracılığıyla karşılanacak.

– Sokağa çıkma kısıtlaması olan günlerde genelgede belirtilen zorunlu haller dışında şehirlerarası seyahatler toplu ulaşım araçlarıyla yapılabilecek.

– Kısıtlama olan gün ve saatlerde zorunlu hallerde özel araçla şehirlerarası seyahat izne tabi olacak.

Haftaiçi 21.00-05.00 saatleri arasıyla haftasonu tam gün sokağa çıkmak yasak

Okumaya devam et

Gündem

Erdoğan pandemi yüzünden açılışa sadece 300 kişi çağırdı

Kabine toplantısı sonrası alınan yasak kararlarını açıklayan Erdoğan, hemen ardından Ankara’daki 300 kişi katılımlı opera binası açılışı hakkında da bilgi verdi.

BOLD – Beştepe’deki Kabine toplantısı sonrası koronavirüs önlemlerini açıklamak üzere AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kameralar karşısına geçti. Erdoğan, sokağa çıkma yasağı dahil bir çok yeni kısıtlamanın salı gününden itibaren hayata geçirileceğini duyurdu.

YASAKLARDAN SONRA AÇILIŞ DUYURUSU

Kısıtlama duyurularının ardından Erdoğan Ankara’da yapılan opera binasının açılışıyla ilgili de konuştu.

2 bin kişilik katılımı pandemi dolayısıyla 300 kişiye indirdiklerini söyleyen Erdoğan, “Perşembe günü Ankara’da dev opera açılışımızı yapacağız. Bunla birlikte Türkiye’de ilk dev opera binamızı Ankara’mıza kazandırmış olacağız” dedi.

HKP SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDU

Halkın Kurtuluş Partisi (HKP), pandemi sürecinde Erdoğan’ın düzenlediği mitinglerin koronavirüsün yayılmasına neden olduğu gerekçesiyle Erdoğan, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve il valilerileri hakkında suç duyurusunda bulundu.

Erdoğan’dan Katar yorumu: Para paradır

Okumaya devam et

Gündem

Edirne’ye kar yağdı

Balkanlardan gelen soğuk havayla birlikte Edirne’de kar yağışı başladı. Hamzabeyli Sınır Kapısı ve çevresinde yolların kapanmaması için karayolları ekipleri tuzlama çalışmaları başlattı.

BOLD – Kara kış Türkiye’de iyiden iyiye kendini hissettiriyor. Balkanlardan gelen soğuk hava yurdu etkisi altına almaya başladı.

Havaların soğumasının ardından Balkanlardan gelen ilk kar Edirne’ye düştü. Bulgaristan sınırındaki Hamzabeyli Sınır Kapısı ve çevre köylerde kar yağışı etkili olmaya başladı.

Sınır Kapısı ve çevresinde karayolları ekipleri yolların kapanmaması için tuzlama çalışmaları başlattı.

Hava sıcaklığının 3 derece ölçüldüğü kentte Meteoroloji yetkilileri, kar yağışının ilerleyen saatlerde özellikle merkez ilçede yerini karla karışık yağmura bırakacağını duyurdu.

Haftaiçi 21.00-05.00 saatleri arasıyla haftasonu tam gün sokağa çıkmak yasak

 

Okumaya devam et

Popular