Bizimle iletişime geçiniz

Politika

Erdoğan’dan yeni oluşumlara karşı kongre hamlesi

Kabine ve parti yönetiminde değişime gitmesi beklenen AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Abdullah Gül, Ali Babacan ve Ahmet Davutoğlu’nun yeni oluşumlarına karşı teşkilatlarda da değişim için düğmeye bastı.

BOLD – Olağan kongre sürecini bir yıl öne çeken Erdoğan’ın, bir taraftan yerel seçimlerde başarısız olmuş teşkilatları değiştirirken, bir taraftanda da oluşacak küskünlüklerin önüne geçip, yeni oluşumlara kaymaları engellemeye çalıştığı belirtiliyor.

OLASI BİR ERKEN SEÇİME HAZIRLIK

Erdoğan’ın 7. Olağan Büyük Kongreyi sonbahara çekmesinde, olası bir erken seçim öncesi teşkilatları hazır tutma çabası olduğu da ifade ediliyor. Erdoğan, “Önce delege seçmen listelerini oluşturacak, ardından da belde, ilçe ve il kongreleriyle yola devam edeceğiz. Büyük kongre sürecimizin şimdiden partimize ve ülkemize hayırlı olmasını özellikle diliyorum” dedi.

AKP KONGRELERİ 3 YILDA BİR YAPILIYORDU

AKP, kurulduğu 2001 yılından beri yaptığı 6 olağan kongreyi 3 yılda bir yaptı. 6. Olağan Kongresisini 18 Ağustos 2018’de yapan AKP’nin, 7. Olağan Kongresini de Ağustos 2021 yılında yapması bekleniyordu. Belde, ilçe ve il kongre süreçleri ise büyük kongreden bir yıl önce başlatılıyordu. Cumhuriyet’in haberine göre, Erdoğan’ın, sonbaharda süreci başlatacaklarını açıklaması, en azından belde, ilçe ve il teşkilatlarının 1 yıl erken yenilemesi anlamına geliyor.

KÜSKÜNLERE YENİDEN GÖREV VERİLECEK

Erdoğan’ın, il başkanlarından partide görev yapmış küskünlerin gönüllerini almalarını söylemesi de stratejinin bir diğer ayağını oluşturuyor. Erdoğan bu söylemi ile küskünlere yeniden görev vereceğini ve yeni partiye kayışların önünü kesmeye çalışacağı mesajını veriyor. Öte yandan bir erken seçim durumunda da parti teşkilatını canlı ve hazır tutmayı hedefliyor.

TEŞKİLATLARA YENİ BİRİMLER EKLENECEK

Erdoğan ayrıca, teşkilatlardaki tıkanmaların önünü açmak için kadrolarını güçlendirmenin yanında geleneksel siyaset usullerine yeni yöntemler de ekleyeceklerini açıkladı. Gerekirse yeni birimler ihdas ederek teşkilatları siyaset yapım sürecinde daha aktif hale getireceklerinin mesajını verdi.

Yeni parti kuracak muhaliflerini tehdit etti

Politika

İletişim Başkanlığı: Berat Albayrak Varlık Fonundan affını istedi

İletişim Başkanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığından istifa eden Berat Albayrak ile Arda Ermut’un ‘görevlerinden aflarını’  istediğini belirterek Türkiye Varlık Fonu Yönetim Kurulu üyeliklerinin sona erdiği belirtildi.

BOLD – İletişim Başkanlığı’ndan konuyla ilgili yapılan açıklamada, görevlerinden aflarını talep eden Berat Albayrak ve Arda Ermut’un Türkiye Varlık Fonu Yönetim Kurulu üyeliklerinin sona erdiği bildirildi.

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Türkiye Varlık Fonu Yönetim Kurulu Üyeliğine Ahmet Burak Dağlıoğlu’nu atadığı kaydedildi.

Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi mezunu olan Ahmet Burak Dağlıoğlu Şubat 2020’de Yatırım Ofisi Başkanlığına atanmıştı. Üyeliği sona erdirilen Arda Ermut ise Eylül 2018’de TVF Yönetim Kurulu Üyeliğine atanmış, daha önce Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanlığı yapmıştı.

Ankara ve İstanbul başsavcıları Yargıtay üyeliğine getirildi

Okumaya devam et

Politika

Davutoğlu koronavirüse yakalandı

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’nun koronavirüs testinin pozitif çıktığı belirtildi. Davutoğlu, “Genel durumum iyi. Çalışmalarımızı karantina süresi boyunca evimden devam ettireceğim” dedi.

BOLD – Parti Sözcüsü Serkan Özcan, Davutoğlu’nun sağlık durumunun iyi olduğunu belirtti.

Davutoğlu, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Bugün yaptırdığım Covid-19 test sonucu pozitif çıktı. Allah’a şükürler olsun genel durumum iyi. Çalışmalarımızı karantina süresi boyunca evimden devam ettireceğim. Bütün hastalarımıza Rabbim’den acil şifa diliyorum. Lütfen önlemlere ve sağlığınıza dikkat edin” ifadelerini kullandı.

Çakıcı: Sende beni öldürtebilecek yürek var mı Bay Kemal?

Okumaya devam et

Politika

15 Temmuz’dan sonra ülkeye dönmeyen 617 kamu personeli ihraç edildi

CHP’li Ömer Fethi Gürer’in soru önergesini yanıtlayan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, 15 Temmuz 2016’dan sonra yurtdışından dönmeyen 617 kamu görevlisinin, görevlerine son verildiğini açıkladı. Görevine son verilen personelin 507’sinin diplomatik memur olduğu belirtildi.

BOLD – CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, 15 Temmuz 2016 tarihinden sonra yurtdışından dönmeyen kamu görevlilerinin sayısını sordu.

Gürer, yazılı soru önergesinde, “2017 yılında kamu kurum ve kuruluşlarında görevli olduğu halde yurtdışına çıkıp dönüş süresi içerisinde dönmeyenlerin sayısı kaçtır? Bu kamu görevlileri hakkında işlem yapılmış mıdır?” sorularını yöneltti.

Gürer’in önergesini yanıtlayan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, 15 Temmuz 2016 tarihinden sonra 617 personelin kamu görevinden çıkarıldığını, kamu görevine son verilen personelin 507’sinin diplomatik kariyer memuru olduğunu kaydetti.

Ankara ve İstanbul başsavcıları Yargıtay üyeliğine getirildi

Okumaya devam et

Popular