Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Trump bir kez daha yineledi: Türkiye tutuklu IŞİD’lileri devralmak zorunda

ABD Başkanı Donald Trump, Türkiye’nin Suriye’ye yönelik operasyonu başlatmasından saatler önce yaptığı açıklamada Ankara’nın tutuklu IŞİD’lileri devralmak zorunda olduğunu söyledi.

BOLD – ABD Başkanı Donald Trump, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyine yönelik başlattığı operasyon öncesi yine Twitterdan mesaj paylaştı. Twitter hesabından yaptığı paylaşımlarda Trump, bölgede çeşitli gruplar arasında çatışmaların yüzyıllardır devam ettiğini belirterek “ABD Ortadoğu’da hiçbir zaman olmamalıydı. 50 askerimizi geri çektik. Avrupa’nın geri dönmelerini istemediği tutuklu IŞİD’lileri Türkiye devralmak ZORUNDA. Bizim için sonu gelmeyen aptalca savaşlar sona eriyor” dedi.

ORTADOĞU’YA GİRMEK EN KÖTÜ KARARDI

Donald Trump, Suriye kararını savunarak, “ABD Ortadoğu’da savaş ve jandarmalığa şimdiye kadar 8 trilyon dolar harcadı. Mükemmel askerlerimizin binlercesi oralarda öldü ya da ağır yaralandı. Diğer tarafta da milyonlarca kişi öldü. Ortadoğu’ya girmek ülkemizin tarihinde verilmiş en kötü karardı.” diye yazdı.

Trump devamla, “Kitle imha silahları diye yalan ve kanıtlanmamış bir dayanakla savaşa girdik. Bir tane bile yoktu. Şimdi yavaş ve dikkatli bir şekilde muhteşem askerlerimizi ve ordumuzu geri getiriyoruz. Biz büyük resme odaklanıyoruz. ABD her zamankinden daha muhteşem” ifadelerini kullandı.

SURİYE’DEKİ IŞİD ESİRLERİ

ABD Başkanı Donald Trump’ın Suriye operasyonuyla sorumluluğunu Türkiye’ye verdiği esir IŞİD mensupları ve ailelerinin çoğu Suriye Demokratik Güçleri (SDG) tarafından işletilen çoğu eski okul Ayn İsa ve Kobani kentlerindeki binalarda tutuluyor. Ayrıca Suriye Devleti’ne ait Haseke’deki eski bir hapishanede de çok sayıda eski IŞİD mensubu tutuluyor.

Buralarda toplam 11 bin IŞİD mensubu bulunuyor. Bunların 9 bini Suriyeli. 2 bini ise toplam 50 ülke vatandaşlarından oluşuyor ancak çoğu Avrupalı. Avrupa ülkeleri, IŞİD’e katılan vatandaşlarını almakta isteksiz davranıyor.

Ayrıca IŞİD mensuplarının eşleri ve çocukları var ki bunların sayıları onbinleri buluyor.

ABD, Uygur Türklerine baskıları nedeniyle Çinli yetkililere vize kısıtlaması getirdi

Dünya

Boris Johnson’ın başı yine koronavirüsle dertte

Virüsün Avrupa’da yayılmaya başladığı ilk günlerde koronavirüse yakalanan İngiltere Başbakanı Johnson, Kovid-19 testi pozitif çıkan birisiyle temasa geçtikten sonra yeniden kendisini karantinaya aldı.

BOLD – İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın başı yine koronavirüsle dertte. Salgının Avrupa’da yayılmaya başladığı ilk aylarda virüs kapan ve hastalığı ağır geçiren Johnson, bu sefer de test sonucu pozitif çıkan bir çalışan yüzünden karantinaya girdi.

SEMPTOM GÖSTERMİYOR

Reuters’ta yer alan habere göre, daha önce de koronaavirüs nedeniyle hastaneye kaldırılan Johnson’ın durumuyla ilgili açıklama yapan bir hükumet yetkilisi, Johnson’ın karantinada çalışmaya devam edeceğini belirtti. Aynı yetkili “Başbakan iyi ve herhangi bir semptom göstermiyor” dedi.

BİRLEŞİK KRALLIĞIN KORONA TABLOSU

Öte yandan, son 24 saat içinde, Birleşik Krallık’ta 24 bin 962 yeni vaka tespit edildi. Ülkede toplam vaka sayısı 1 milyon 369 bin 318’e yükseldi. Bugün hayatını kaybeden 168 kişiyle beraber toplam can kaybı 51 bin 934 oldu.

AKP’nin adalet çıkışına Babacan’dan KHK eleştirisi: Önce bu zulmü kaldırın

Okumaya devam et

Dünya

Pfizer’le birlikte aşıyı bulan Uğur Şahin hayatın ne zaman normale döneceğini açıkladı

Pfizer’la birlikte geliştirdikleri koronavirüs aşısı yüzde 90 başarıya ulaşan, BioNTech’in kurucusu Prof. Dr. Uğur Şahin önümüzdeki kış hayatın normale döneceğini söyledi.

BOLD – ABD’li ilça şirketi Pfizer’la birlikte geliştirdikleri koronavirüs aşısı yüzde 90 başarıya ulaşan, BioNTech’in kurucusu Prof. Dr. Uğur Şahin BBC’ye konuştu.

Aşının olumlu etkisinden bahseden Şahin, aşının insanlar arasındaki bulaşmayı azaltacağından ve aşı olan bir kişide gelişen semptomları durduracağından emin olduğunu ifade etti.

HAYAT NE ZAMAN NORMALLEŞECEK

Geçen hafta başı yapılan aşı açıklamasının ardından konuşan Oxford Üniversitesi Tıp profesörü olan Sir John Bell, baharda hayatın normale döneceğini söyledi. Ancak Şahin, tam anlamıyla normalleşmenin daha uzun süreceğini ve gelecek yıl kış aylarını bulacağını açıkladı.

Aşının gelecek yılın başında teslim edilmeye başlanacağını belirten Şahin, “Hedef önümüzdeki nisan ayına kadar dünya çapında 300 milyondan fazla doz vermek. Yaz bize yardımcı olacak çünkü enfeksiyon oranı yaz aylarında düşecek. Önemli olan önümüzdeki yıl sonbahar / kışa kadar veya öncesinde yüksek bir aşı oranına sahip olmamız” dedi.

AKP’nin adalet çıkışına Babacan’dan KHK eleştirisi: Önce bu zulmü kaldırın

 

Okumaya devam et

Dünya

Etiyopya’da terör saldırısı: Yolcu otobüsüne silahlı saldırıda 34 kişi öldü

Etiyopya, bir kez daha terör saldırısıyla sarsıldı. Bir yolcu otobüsüne düzenlenen silahlı saldırıda 34 kişi hayatını kaybetti. Saldırıyı düzenleyenin kim ya da hangi örgüt olduğu ise henüz bilinmiyor.

BOLD – Bağımsız Etiyopya İnsan Hakları Komisyonunun sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, ülkenin kuzey batısındaki Benishangul-Gumuz eyaletinde yolcu otobüsünün hedef alındığı silahlı saldırıda 34 kişinin yaşamını yitirdiği belirtildi.

Otobüsün Wonbera’dan Chagni’ye gittiği tespit edilirken, ölü sayısının daha da artmasından endişe edildiği açıklandı. Bununla birlikte saldırıyı kimin yaptığı henüz bilinmiyor.

Tigray eyaletini yöneten Tigray Halk Kurtuluş Cephesi (TPLF) güçlerinin ulusal ordu birliklerine 3 Kasım’da saldırmasının bir gün sonrasında Başbakan Abiy Ahmed, TPLF’ye karşı askeri harekat kararı aldıklarını duyurmuştu. Ulusal basındaki haberlere göre TPLF, orduya destek verdiği gerekçesiyle Etiyopya’nın çeşitli eyaletlerinin yanı sıra Eritre’nin başkenti Asmara’ya da roketli saldırılar düzenledi.

Okumaya devam et

Popular