Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

BM Güvenlik Konseyi, Suriye’nin kuzeyi ile ilgili ikinci kez biraraya geldi

Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi, Suriye’nin kuzeyinde insani durumun daha fazla kötüleşme riskinden ve IŞİD militanlarının kaçmasından endişe duyduğunu açıkladı.

BOLD – BM Güvenlik Konseyi, Suriye’nin kuzeyindeki gelişmeleri ele almak üzere son bir hafta içerisinde ikinci kez basına kapalı oturumda toplandı.

Toplantının ardından doğrudan Türkiye’ye kınayan ortak bir bildiri çıkmadı. Ancak, ABD, Çin ile AB üyeleri İngiltere, Fransa, Almanla, Polonya ve Belçika, yaptıkları ayrı ayrı açıklamalarla Türkiye’den operasyonu durdurmasını istedi.

IŞİD ENDİŞESİ DİLE GETİRİLDİ

BM’deki Rusya’nın Büyükelçisi Vassily Nebenzia, basına yaptığı açıklamada Suriye ile ilgili tek sorunun Türkiye’nin operasyonu olmadığını, bu sorunun diğer yönlerinin de dikkate alınması gerektiğini söyledi.

Rus Büyükelçi “Türk tarafı bize Suriye’nin egemenliğine ve toprak bütünlüğüne saygı göstereceğini söylüyor. Biz Türkiye’nin ulusal güvenlik endişelerini anlıyoruz. Biz onların ilan ettikleri hedefle orantılı bir operasyon yürütmeleri gerektiğine inanıyoruz” dedi.

ABD Büyükelçisi Kelly Craft, IŞİD ile mücadeleye ve sivil halkın güvenliğine zarar verdiğine inandıkları operasyona son verilmesini istediklerini söyledi.

Güvenlik Konseyi’nin açıklamasında ise BM’nin terörist ilan ettiği IŞİD gibi grupların bölgede yayılmasından ve insani durumun daha da kötüleşmesinden büyük endişe duyulduğu bildirildi.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi: Suriye’nin kuzeyinde 300 bin kişi evlerini terk etti

Dünya

Kovid-19 vaka sayısı dünyada 55 milyonu geçti

Koronavirüs salgınında dünya genelinde Kovid-19’lu vaka sayısı 55 milyonu geçti. Salgın nedeniyle 1 milyon 327 bin 77 kişi yaşamını yitirirken 38 milyon kişi de sağlığına kavuştu.

BOLD – Dünya genelinde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vaka sayısı 55 milyonu geçti. ABD, 11 milyon 380 bin 748 vaka ile en fazla vaka sayısına sahip ülke konumunda bulunuyor.

1 MİLYON 327 BİN KİŞİ YAŞAMINI YİTİRDİ

Kovid-19 görülen ülke ve bölgelerdeki vakalara ilişkin güncel verilerin derlendiği ‘Worldometers’ internet sitesine göre, Çin’in Hubey eyaletine bağlı Vuhan kentinde ortaya çıkan ve dünya geneline yayılan Kovid-19 salgınında tespit edilen toplam vaka sayısı 55 milyon 2 bin 495 oldu. Kovid-19 nedeniyle dünya genelinde 1 milyon 327 bin 77 kişi yaşamını yitirdi, 38 milyon 259 bin 421 kişi virüsü yenerek sağlığına kavuştu.

HER 5 VAKADAN BİRİ ABD’DE

ABD, 11 milyon 380 bin 748 ile en fazla vaka sayısına sahip ülke konumunda bulunurken, bu ülkeyi 8 milyon 867 bin 857 ile Hindistan, 5 milyon 863 bin 93 ile Brezilya, 1 milyon 981 bin 827 ile Fransa, 1 milyon 948 bin 603 ile Rusya, 1 milyon 492 bin 608 ile İspanya, 1 milyon 369 bin 318 ile İngiltere, 1 milyon 310 bin 491 ile Arjantin, 1 milyon 198 bin 746 ile Kolombiya ve 1 milyon 178 bin 529 ile İtalya izledi.

Ali Babacan AKP’yi işkenceyi geri getirmekle suçladı

Okumaya devam et

Dünya

Dünyaca ünlü Ukraynalı yazar Kurkov, Kavala’nın tutukluluğunu Stalin dönemine benzetti

Andriy Kurkov

Dünyaca ünlü Ukraynalı yazar Andriy Kurkov, Silivri’de tutuklu bulunan aktivist Osman Kavala’ya mektup yazarak, “Başınıza gelenleri düşünürken çok üzülüyorum” ifadelerini kullandı.

BOLD – Uluslararası Yazarlar Birliği PEN’in Ukrayna Başkanı Andriy Kurkov, Silivri Cezaevinde tutulan iş insanı ve insan hakları aktivisti Osman Kavala’ya mektup yazdı.

Sovyetler Birliği’nin (SSCB) dağılmasının ardından Avrupa’da okunan ilk on yazar arasında gösterilen Kurkov mektubunda, Kavala’nın tutukluluğunun Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) tarafından da yasadışı olarak tescillendiğini söyledi.

Kavala’nın hak ihlaline maruz kaldığını sık sık dile getiren Kurkov, Kavala’nın tutulduğu Silivri Cezaevi hakkında edindiği bilgilere de mektubunda yer verdi.

ÇOK ÜZÜLÜYORUM

Türkiye’ye ilgisini “Hem ülkenizi hem de tarihini çok sevdiğim için başınıza gelenleri düşünürken çok üzülüyorum” sözleriyle anlatan Kurkov, gidişatın kendisini çok acıttığını belirtti.

Osman Kavala’nın casusluk suçlamasıyla tutuklanmasını Stalin’in iktidarda olduğu 1930’lu yılları hatırlattığını söyleyen Kurkov, Türk yetkililerin Kavala’yı sonsuza dek hapishanelerde çürütmeye niyetli oldukları söyledi.

Kurkov, Kavala’ya yazdığı mektupta şu ifadelere yer verdi:

“Sayın Osman Bey,

“Geçen yaz (Kanada’nın başketi Ottava’daki) Parlamento Tepesi’nde 1000 tane çakıl taşının Londra’ya bakacak şekilde dizilerek yerleştirildiğini duymuşsunuzdur. Bu hareket, 1 Kasım 2017 tarihinden itibaren kaldığınız Silivri Cezaevi’ndeki 1000. gününüzün hatırlatıcısı olarak gerçekleştirilmiştir. Hem yerel mahkeme hem de suçsuz olduğunuzu onaylayıp tutuklanmanızın yasa dışı olduğunu ilân eden Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi tarafından beraat edilmişsiniz. Aradan bir süre geçtikten sonra aleyhinize, bana Stalin’in iktidarda olduğu 1930’lu yıllara denk gelen terör dönemini hatırlatan iftiralar atıldı; iktidar başındakilerin sizi casuslukla suçlamaları, sizi sonsuza dek hapishanelerde çürütmeye niyetli olduklarını gösteriyor!

“Türkiye’yi yönetenlerin sizden neden bu kadar korktuğunu bir türlü anlayamıyorum. Birinin sivil toplumunun hayatına aktif bir şekilde katılması suç mu acaba? Bir kişinin, Türk okuruna Nabokov, Joice ve Faulkner gibi dünya edebiyatının klasik yazarlarını tanıtan bir yayınevinin kurucularından biri olması, hapsedilme sebebi olarak gösterilebilir mi hiç? Bu arada Türkçeye çevrilmiş tek romanım da İletişim Yayınevi tarafından yayımlanmıştır.

“Siz hâlâ Türkiye’nin (ve belki de Avrupa’nın) en modern ve en büyük hapishanesi olan Silivri Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda tutulmaktasınız. Okuduklarıma göre Türk ceza sisteminin «mucizesi» sanılan bu hapishanede aynı zamanda 11 bin mahpus yatabildiği için kendisine resmî olarak bile «ceza kampüsü» derler; dolayısıyla orası bir akademi veya yükseköğretim kurumuna benzetilebilir.

“Kaldığınız o yer, deniz kıyısı ile plaja 5 kilometrelik mesafedeymiş ve kendi hücrenizde içinden kilitlenebilirmişsiniz! Bundan başka hücrenizde basıp yardım alabileceğiniz gardiyanları çağırabileceğiniz bir tuş varmış! O tuşla ilgili olarak bir şeyi yanlış anlamış olamaz mıyım acaba? Google Maps’tan edindiğim bilgilere göre o tuşun basılması üzerine gelen gardiyanlar, mahpuslara karşı çok kaba ve acımasız davranıyorlarmış.

“Düştüğünüz durum bana o kadar inanılmaz geliyor ki, onu hatırladıkça kendimi George Orwell’in Franz Kafka’yla birlikte yazdığı ütopik romandan bir alıntıyı okuyormuşum gibi hissetmeye başlıyorum.

“Bu gidişat beni çok ama çok acıtıyor. Sizi önemseyerek özgürlüğe kavuşmanızı isteyen insanların ne kadar çok olduğunun farkındayım. Bütün medeni dünya sizi destekliyor, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin sizinle ilgili olarak onayladığı kararın uygulanmasını ve aleyhinize yapılan tüm suçlamaların asılsız olduğunun duyurulmasını beklemeye hazır.

“Hem ülkenizi hem de tarihini çok sevdiğim için başınıza gelenleri düşünürken çok üzülüyorum. Yıllar önce modern Türkiye’nin en ünlü yazarı olan Orhan Pamuk’un Kıyiv ziyaretini düzenlediğim üzerine romanlarının büyük kısmı Ukraynacaya çevrilmiştir. Bu arada o da eserleri «İletişim» Yayınevi’nce basılan yazarlardandır. O, Türkiye’yi dünyaya tanıtan Türk yazarlarından birisidir. Siz özgürlüğe kavuşur kavuşmaz sizi Ukrayna’da misafir etmekten çok büyük mutluluk duyardım. Sivil toplumun hayatı ile kültürel projelere yeniden katılmanızı çok ama çok isterdim. Bunların gerçek olacağı güne az kaldığından eminim. Sizinle Kiev veya İstanbul’da görüşmek üzere. En samimi ve dostça dileklerimle, Roman yazarı Andrey Kurkov”

ANDRİY KURKOV KİMDİR

Andriy Kurkov 23 Nisan 1961’de St. Petersburg’da doğdu. Çocuk yaşta ailesiyle birlikte Kiev’e taşındı. Kiev Yabancı Diller Okulu’ndan mezun olduktan sonra redaktörlük ve kameramanlık yaptı. 1996’dan beri Kiev ve Londra’da yaşıyor.

SSCB sonrasında Avrupa’da en çok kitabı satılan ilk on yazardan biri olan Andriy Kurkov’un en çok satan Ölüm ve Penguen dahil olmak üzere 19 romanı var. Çocuklar için de 9 kitap kaleme alan Kurkov’un, 20’ye yakın belgesel, kurgu ve TV filmi senaryosu bulunuyor.

Çalışmaları İngilizce, İspanyolca, Japonca, Fransızca, Almanca, İtalyanca, Çince, İsveççe, Farsça ve İbranice dahil olmak üzere 37 dile çevrildi ve 65 ülkede yayınlandı.

Ukrayna’nın ünlü roman yazarı Andriy Kurkov aynı zamanda, Kiev’deki Uluslararası Diyalog ve Kültür Merkezi Syaivo’nun da ortak kurucularındandır.

Ali Babacan AKP’yi işkenceyi geri getirmekle suçladı

Okumaya devam et

Dünya

Kovid-19 için yeni aşı açıklaması: Yüzde 94,5 etkili

Pfizer ve BioNTech’in birlikte ürettiği Kovid-19 aşısının ardından ABD’li Moderna şirketi de aşı ürettiğini açıkladı. Şirketin açıklamasına göre aşı ilk denemelerde yüzde 94,5 etkili oldu.

BOLD – ABD’li biyoteknoloji şirketi Moderna, geliştirmekte oldukları Kovid-19 aşısına dair ilk verilerin, aşının yüzde 94,5 etkili olduğunu ortaya koyduğunu açıkladı. İlk aşının hemen ardından ikinci aşı için yapılan açıklama salgınla mücadelede önemli bir adım olarak değerlendirildi.

BİONTECH-PFİZER AŞISINA RAKİP

Şirketin Başkanı Dr Stephen Hoge, veriyi, “gerçekten önemli bir dönüm noktası” diye nitelendirdi. Hoge, iki farklı şirketten benzer sonuçların gelmesinin “çok rahatlatıcı” olduğunu belirterek, “Bu bize doğrusu bir aşının, salgını durdurabileceği ve umarım eski hayatlarımıza döneceğimiz yönünde ümit vermeli” ifadesini kullandı.

YAYGIN KULLANIM BAHAR SONRASI

Stephen Hoge salgına karşı tek bir aşının yeterli olmayacağını ve küresel talebi karşılamak için birçok aşıya ihtiyaç olacağını vurguladı. Bununla birlikte Moderna’nın aşısının 2021 bahar aylarından önce yaygın olarak kullanılması beklenmiyor.

Moderna’nın ABD Ulusal Sağlık Entstitüsü ile birlikte ürettiği aşının denemeleri 30 bin kişi üzerinde devam ediyor.

Okumaya devam et

Popular