Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

Mazota yine zam geldi

Motorinin litre fiyatına 9 kuruş zam yapıldı. Pompa fiyatlarına bugünden itibaren 7 kuruş yansıyacak, kalan 2 kuruş ise vergiden karşılanacak.

BOLD – Türkiye’deki otomobillerin yaklaşık yüzde 60’ı, çiftçinin kullandığı traktörler ve kamyon, tır, tanker gibi ticari araçlar dizel motora sahip yani mazot kullanıyor.

Hal böyleyken mazot fiyatları Türkiye nüfusunun çok önemli bir kısmını yakından ilgilendiriyor.

Bugün mazotun litre fiyatına 9 kuruş zam yapıldı. Ankara’da ortalama 6.44 liradan satılan motorinin litre fiyatı 6.51 lira oldu. Motorinin litresi İstanbul’da 6.38 liradan 6.45 liraya, İzmir’de 6.47 liradan 6.54 liraya yükseldi.

EŞEL MOBİL SİSTEMİ DEVREYE ALINDI

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası’ndan (EPGİS) alınan bilgiye göre, motorin fiyatlarında yaşanan artışın ardından, zammın vergi ayarlamasıyla karşılandığı “eşel mobil sistemi” devreye alındı.

Buna göre, motorin fiyatlarındaki 9 kuruşluk artışın 7 kuruşu pompaya yansıtılırken, kalan 2 kuruşluk artış vergiden karşılanacak.

Dağıtım firmalarının belirlediği fiyatlar, rekabet ve serbesti nedeniyle şirketler ve kentlere göre değişiklikler gösterebiliyor.

Ulaşım zammına isyan eden öğrenciler gökdeleni ateşe verdi

Ekonomi

Zombiler patlayacak: Destekle ayakta tutulan şirketler iflas dalgasıyla piyasadan çekilecek

Borçları ötelenen, kredilerle ayakta tutulmaya çalışılan, kağıt üzerinde yaşayan şirketlerin, koronavirüsle birlikte giderek ağırlaşan krize yenik düşüp yeni bir iflas dalgası ile piyasadan çekilmesi bekleniyor.

BOLD – Koronavirüs salgınının ekonomide oluşturduğu tahribatın boyutu her geçen gün artarken, borç krizi ile salgına yakalanan şirketler de yaşam savaşı veriyor. Özellikle, kredi geri ödemelerinde büyük sıkıntılar yaşanırken, yüksek borçluluk oranı ile salgına yakalanan şirketlerin önümüzdeki dönemlerde yeni bir iflas dalgası ile piyasadan çekilmesi bekleniyor.

ŞİRKETLER KORONAYA TERS YAKALANDI

Sözcü’den Sayime Başçı’ya konuşan Ernst and Young (EY) Türkiye Ülke Başkanı Metin Canoğulları, Türkiye’de çoğu şirketin üst düzey yöneticilerinde bile kur riskini hedge etme konusundaki okur yazarlığın çok az olduğunu dile getirerek, bu denklemde şirket iflas ve konkordatolarının her zaman olacağına dikkat çekti. “Şirketler Kovid-19’a biraz ters ayakta yakalandı. Zaten yüksek bir borçluluk vardı. Bunu öyle ya da böyle yönetmeye çalışıyorlardı. Ama planların üzerindeki kur farkı ile bunun yönetilebilmesi kolay değil” diyen Canoğulları, “Bu sürecin içinde zombi şirketlerin kaçışı kalmadı. Zombiler patlayacak gidecek” dedi.

KAĞIT ÜZERİNDE YAŞAYAN ŞİRKETLER BATIRILACAK

“Ekonomide kaynaklar belli. Paranın yerinin yurdunun olmadığını biliyoruz. Türkiye’ye baktığımızda son 10-15 yılda yabancı para borçlanarak yapılan yatırımların geri ödeme döneminde büyük sıkıntı yaşandı ve yaşanıyor” diyen Canoğulları, kamu ve bankaların yeniden yapılandırma için kolları sıvayacağını dile getirdi. Artık Türkiye’de yeni bir yeniden yapılandırma dönemine girildiğini, hükumet ve bankaların da doğru şirketleri bulup yaşatmak çabasında olduğunu dile getiren Canoğulları, hikayesi bitmiş kendi kendini feshetmiş ama kağıt üzerinde yaşadığı gösterilen şirketlerin kapatılacağını ve batırılacağını dile getirdi.

25 üniversite öğrencisi 2 gündür İstanbul’da gözaltında

 

Okumaya devam et

Ekonomi

Suudi Arabistan, Türkiye’den hayvansal gıda alımını yasakladı

Suudi Arabistan’ın Türk ürünlerine ambargosu genişliyor. Suudi Arabistan son olarak Türkiye’den sığır eti, koyun eti, beyaz et, su ürünleri, süt, mama, yumurta ve bal ithalatını durdurdu.

BOLD – Suudi Arabistan, Türkiye’den kanatlı eti ve ürünleri, kırmızı et ve ürünleri, sofralık ve kuluçkalık yumurta, süt ve süt ürünleri, balıkçılık ve su ürünleri ile bal ve ürünleri ithalatını 15 Kasım tarihinden itibaren askıya alınacağını duyurdu.

YASAK İHRACATÇI BİRLİKLERİNE İLETİLDİ

Bloomberg HT’den İrfan Donat’ın haberine göre Türkiye’nin Riyad Ticaret Müşavirliğinden alınan e-posta mesajında, Suudi Arabistan’ın Ankara Büyükelçiliğinde alınan bir notaya atıfla, Türkiye’den gerçekleştirilen hayvansal ürünlerde ithalatın askıya alınma kararı, Ticaret Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü tarafından ilgili ihracatçı birliklerine yazılı olarak iletildi.

GIDA ÜRÜNLERİNİN İTHALATI DURDURULDU

Suudi Arabistan Gıda ve İlaç Kurumundan alınan yazıda, 15 Kasım itibariyle, Türkiye’den sığır eti ve ürünleri, koyun eti ve ürünleri, beyaz et ve ürünleri, balıkçılık ve su ürünleri, süt ve anne sütü alternatifi olan mamalar, yumurta ve ürünleri ile bal ve ürünlerinin Suudi Arabistan’a ithalatının durdurulduğu bildirildi. Tarım ve Orman Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğünden gönderilen yazıda, “Bu çerçevede SFDA tarafından yukarıda belirlenen ürünlerin Suudi Arabistan’a ihracatında 15 Kasım 2020 tarihinden itibaren veteriner sağlık sertifikası düzenlenmemesi gerekmektedir” denildi.

Hasta tutuklu Bilal Danış cezaevinde koronavirüs kaptı

 

 

Okumaya devam et

Ekonomi

Erdoğan, Berat Albayrak’ın görevden aldığı bürokratları Sayıştay’a atadı

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, damadı, istifa eden Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından daha önce görevden alınan isimleri Sayıştay savcılıklarına atadı.

BOLD – AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Sayıştay savcılıklarına 4 atama yaptı. Atanan isimlerden bazıları istifa eden Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından daha önce görevden alınan isimler olması dikkat çekti.

DAMADIN ESKİ BÜROKRATLARINA YENİ GÖREV

Cumhuriyet’ten Mustafa Çakır’ın haberine göre geçtiğimiz ocak ayında Hazine ve Maliye Bakanlığı’da çok sayıda bürokrat görevden alınmıştı. Berat Albayrak’ın bakan olduğu dönemde görevden alınan 20’ye yakın üst düzey bürokrat arasında yer alan Kamu Mali Yönetim ve Dönüşüm Genel Müdürlüğü Genel Müdür Yardımcısı Ali Karatürk, Milli Piyango İdaresi Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı Muammer Çolak, Muhasebet ve Mali Kontrol Genel Müdürü Ertan Erüz, dün Erdoğan tarafından Sayıştay Savcısı olarak atanan isimler arasında yer aldı.

Doğumhane kapısında polisle tanışan Bahar’ın babası da tutuklandı

Okumaya devam et

Popular