Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

SDG, Suriye Ordusu’na katılmak için görüşmeye hazır olduğunu açıkladı

Suriye Demokratik Güçleri’nden (SDG) bir yetkili, Suriye’deki krize siyasi bir çözüm bulunduğu takdirde SDG’nin içindeki Kürtlerin Suriye ordusuna katılmak için görüşmeye hazır olduğunu söyledi.

BOLD – Önderliğini YPG’nin yaptığı Suriye Demokratik Güçleri’nden (SDG) bir yetkili, Suriye’deki krize siyasi bir çözüm bulunduğu takdirde, SDG’nin içindeki Kürtlerin Suriye ordusuna katılmak için görüşmeye hazır olduğunu söyledi.

SDG: SINIRDAN 32 KM ÇEKİLDİK

SDG yetkilisi, güçlerinin Perşembe günü sınırın 32 kilometre güneyine çekildiğini belirtti.

Rusya Dışişleri Bakanı Yardımcısı Sergey Vershinin de, Türkiye ile Soçi’de varılan mutabakat uyarınca, “Kürt güçlerin Suriye-Türkiye sınırındaki bölgelerden çekilmeye başladığını” açıklamıştı.

Rusya Savunma Bakanlığı’ndan bir yetkili de Rusya’nın bir hafta içinde Suriye’ye polis görevi görecek 276 askerini ve 33 ünite askeri teçhizat göndereceğini duyurdu.

KREMLİN: SURİYE’DEKİ TÜM YABANCI ASKERLER ÇEKİLMELİ

Bu arada Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, Suriye’de doğal olarak nihai amaçlarının tüm yabancı askerlerin çekilmesini sağlamak olduğunu belirtti.

Peskov, “Suriye hükümetinin talebiyle Suriye topraklarında meşru bir şekilde var olan tek güç Rusya’ya ait. Ve doğal olarak, nihai amaç, Suriye’deki tüm yabancı asker ve görevlilerin tamamen geri çekilmesini sağlamak” dedi.

SDG’DEN TÜRKİYE’YE “ATEŞKES İHLALİ” SUÇLAMASI

SDG, Türkiye’nin ilan edilen ateşkese rağmen Rasulayn kenti dışındaki üç köye ağır silahlarla saldırdığını açıkladı.

SDG Sözcüsü Mustafa Bali, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Türk ordusu, ateşkese rağmen Assadiya, Mişrafa ve Manacer’e çok sayıda paralı asker ve her türlü ağır silahla saldırıyor. SDG, meşru müdafaa hakkını kullanacak. Anlaşmanın bozulmasının sorumlusu biz değiliz. Başta ABD olmak üzere tüm tarafları, aracılık ettikleri ateşkes anlaşmasının uygulanmasını takip etmeye ve bunu ihlal edenlerden hesap sormaya çağırıyoruz.” ifadelerini kullandı.

SDG Komutanı Mazlum Kobani (Abdi) de Türkiye ve Türkiye’ye bağlı hareket eden grupların Serekaniye’de (Resulayn) saldırılarına devam ettiğini iddia eti ve ateşkesin taraflarını göreve çağırdı.

MAZLUM KOBANİ KRİZİ

Öte yandan Türkiye, Amerika Birleşik Devletleri’nin SDG Komutanı Mazlum Kobani’yi “meşru siyasi kişilik” olarak gördüğünü belirterek Washington’a tepki gösterdi.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, “(Kobani’ye) sergilenen tutumdan dolayı son derece endişeliyiz. Bu şahıs ABD’nin ve diğer devletlerin terör örgütü olarak tanıdığı PKK’nın lideridir ve adaletten kaçmaktadır” ifadelerini kullandı.

Interpol’un SDG liderini kırmızı bültenle aradığını hatırlatan Altun, “Kobani, Türk güvenlik güçlerine, sivillere ve NATO askerlerine yapılan saldırıların sorumlusu olarak aranmaktadır” diyerek ABD’li senatörleri eleştirdi.

Türkiye’nin PKK ile bağlantısı olduğunu savunduğu ve terörist olarak tanıdığı Kobani’nin ABD’yi ziyaret edebilmesi için Amerikalı senatörler Dışişleri Bakanlığına talepte bulunmuştu. ABD Başkanı Donald Trump da Mazlum Kobani ile geçtiğimiz günlerde telefonda görüştü.

Mazlum Kobani’yi sadece ABD değil Rusya da muhatap olarak kabul ediyor.

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ve Genelkurmay Başkanı Valeriy Gerasimov, Türkiye’nin hakkında yakalama kararı çıkardığı SDG Komutanı Mazlum Kobani ile telekonferans yöntemi ile bir görüşme gerçekleştirdi.

Rusya Savunma Bakanlığı, görüşmeye ilişkin bir fotoğrafı da basınla paylaştı.

SDG Komutanı Mazlum Kobani’den Rusya’ya teşekkür

Dünya

Trump yenilgiyi kabul etti: “Biden’ın geçiş takımı ile iş birliği yapın”

ABD’de seçim sürecinin ardından sonucu kabullenmeyen, oylara itiraz eden ABD Başkanı ve Cumhuriyetçilerin adayı Donald Trump’tan kaybettiğine dair ilk işaret geldi. Trump’ın ekibine, “Biden’ın geçiş takımı ile iş birliği yapın” talimatı verdi.

BOLD – Seçim sonuçlarına yaptığı başvurular  reddedilen ABD Başkanı Donald Trump, yenilgiyi kabullenmeye başladı. Trump, ekibiyle yaptığı toplantıda seçimi kazanan Joe Biden’in geçiş takımıyla iş birliği yapılması talimatını verdi.

BELGELERİ VERMEYEN MEMURA TALİMAT VERDİ

Twitter üzerinden açıklamalarda bulunan Trump, Biden’ın geçiş sürecini başlatmak için imzalanması gereken belgeleri vermeyen Emily Murphy isimli memura talimat verdiğini söyledi. Murphy’nin ülkesine sadık bir çalışan olduğunu söyleyen Trump, “Geçiş süreci için ilk protokolleri başlatması için talimat verdim ve kendi ekibime de geçiş süreci için iş birliği yapmalarını söyledim” dedi.

“İTİRAZLARIMIZ SÜRECEK” AÇIKLAMASI

Trump bu açıklamadan yaklaşık 4 saat sonra ise Twitter’dan yine seçimi kaybetmediğini söyledi. Trump, “Bu demek değildir ki ABD tarihinin en usulsüz seçimlerine itirazlarımız sürmeyecek. Sahte oylara boyun eğmeyeceğiz” ifadesini kullandı. Birçok Cumhuriyetçi senatör ve iş insanının Trump’a “Görevi artık devret” çağrısının ağırlık kazanmasıyla ABD Başkanı’nın bu adımı attığı tahmin ediliyor.

Alman ordusu Türk gemisine neden çıkarma yaptı

Okumaya devam et

Dünya

IRINI Komuta Merkezinden baskın hakkında ‘İyi niyetli çaba’ açıklaması

Roma’da bulunan IRINI Operasyonu Komuta Merkezinden yapılan yazılı açıklamada, baskın öncesi bayrak devleti Türkiye’den onay almak için iyi niyetli çaba sarf edildiği belirtildi.

BOLD – Libya’ya yönelik yasadışı silah transferini denetlemek amacıyla kurulan IRINI Operasyonu Komuta Merkezinden, Türk bandıralı Roseline-A gemisine yapılan baskın hakkında açıklama geldi.

İtalya’nın başkenti Roma’da olan merkezin yazılı açıklamasında: “IRINI Operasyonu, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin (BMGK) 2292 ve 2526 sayılı kararlarının uygulanması çerçevesinde, ‘Roseline A’ isimli Türk bayraklı genel kargo gemisine çıktı ve Libya’ya yönelik silah ambargosuna ilişkin incelemelerde bulundu” denildi.

YASADIŞI MALZEME İZİNE RASTLANMADI

Bayrak devletinin onayını almak için iyi niyetli çaba sarf edildiği belirtilen açıklamanın devamında şu ifadeler kullanıldı: “Bayrak devletinden cevap alamayan Alman Hamburg Fırkateyni ekibi, Bingazi Limanı’nın yaklaşık 160 deniz mili kuzeyindeki uluslararası sularda gemiye çıktı. Gemi kaptanı ve mürettebatı, gemiye çıkarma sırasında işbirliğine açık bir tavır sergiledi. Bayrak devleti, geminin incelenmesine izin vermediğini bildirdiğinde, IRINI Operasyonu, gemide hiçbir yasa dışı malzeme izine rastlanmayan arama faaliyetini durdurdu ve gemi yoluna devam etmek üzere bırakıldı.”

Açıklamada ayrıca IRINI Operasyonunun 5. kez bir gemiye çıktığı belirtildi.

NE OLDU

Avrupa Birliği (AB) misyonu bünyesinde görevli Alman askerleri, Libya açıklarında yasa dışı silah taşıdığı şüphesiyle İzmir merkezli Arkas’a ait yük gemisi Roseline-A’yı durdurdu. Baskın yapan Alman askerlerin gemide arama yapmak istemesi üzerine Türk hükumeti araya girerek engel oldu. Bunun üzerine askerlerin terk ettiği gemi Misrata limanına doğru yoluna devam etti.

Alman ordusu Türk gemisine neden çıkarma yaptı

 

Okumaya devam et

Dünya

AB, İtalya ve Almanya elçilikleri gemi baskınıyla ilgili Dışişleri’ne çağrıldı

Libya açıklarında, AB misyonu bünyesinde görevli Alman askerleri tarafından Türk gemisine yapılan baskınla ilgili Avrupa Birliği, İtalya ve Almanya elçilerine nota verildiği öğrenildi.

BOLD – Avrupa Birliği (AB) misyonu bünyesinde görevli Alman askerleri, Libya açıklarında yasa dışı silah taşıdığı şüphesiyle İzmir merkezli Arkas’a ait yük gemisi Roseline-A’yı durdurdu. Baskın yapan Alman askerlerin gemide arama yapmak istemesi üzerine Türk hükumeti araya girerek engel oldu. Bunun üzerine askerlerin terk ettiği gemi Misrata limanına doğru yoluna devam etti.

BASKIN PROTESTO EDİLDİ

Dışişleri Bakanlığından konuyla ilgili bir girişim daha geldi. Bakanlıktan yapılan açıklamada, AB, İtalya ve Almanya’nın Türk gemisine yaptığı hukuksuz aramanın uluslararası hukuku ihlal ettiği ifade edildi.

AB, İtalya büyükelçileri ve Almanya Maslahatgüzarı Dışişleri Bakanlığına çağrılarak, İrini Operasyonunun Türk gemisine yönelik eylemi protesto edildi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı: “Ankara’daki AB, İtalya Büyükelçileri ve Almanya Maslahatgüzarı (Büyükelçi Ankara dışında olduğundan) bugün Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sedat Önal tarafından Bakanlığımıza çağrılarak, Roseline-A adlı ticari gemimize İrini Operasyonu çerçevesinde ülkemizin açık izni olmadan çıkılması ve denetlenmesi olayı protesto edilmiş ve ilgili ülkelere Nota verilmiştir.  Notamızda, olayın uluslararası hukuka aykırı olduğu ve tazminat haklarımızın da muhafaza edildiği kayıt altına alınmıştır.”

Saray’dan gemi baskınına tepki

Okumaya devam et

Popular