Connect with us

Ekonomi

Kamu şirketleri birleştirilip birleştirilip mi satılacak?

Kamuya ait sigorta şirketleri birleştiriliyor. Prim üretimi 8.6 milyar lira, bireysel emeklilik şirketlerinin yönettiği fon toplamı 22.2 milyar liraya ulaşacak şirketlerin, bu birleşme ile daha kolay satılacağı öne sürüldü.

BOLD – Türkiye Varlık Fonu (TVF), kamu bankalarının kontrolünde bulunan sigorta şirketlerinin TVF çatısı altında birleştirilmesi projesini yürüttüklerini açıkladı. Buna göre, hayat dışı branşlarında faaliyet gösteren Ziraat Sigorta, Güneş Sigorta, Halk Sigorta ile, hayat branşı ve bireysel emeklilik sisteminde (BES) faaliyet gösteren Halk Hayat ve Emeklilik, Ziraat Hayat ve Emeklilik, Vakıf Emeklilik ve Hayat ayrı ayrı birleştirilecek.

AÇIK ARA LİDER OLACAK

Cumhuriyet’ten Serhat Aligil’in haberine göre hayat dışı ve hayat branşlarında faaliyet gösteren bu şirketlerin birleşme sonrası toplam prim büyüklüğü 8.6 milyar liraya çıkacak. Böylece yeni şirket yüzde 15.8’lik pazar payıyla açık ara liderliğe yükselecek.

BES ALANINDAKİ LİDERLİĞİ PEKİŞECEK

BES’le ilgili 6 Aralık tarihli verilere göre, bu şirketlerin Gönüllü BES’te yönettiği fon büyüklüğü devlet katkısı hariç 17.7 milyar liraya yükselirken, katılımcı sayıları da 1 milyon 832 bin 189 kişiye çıkacak. Fon büyüklüğü açısından yeni şirket üçüncü sıraya yerleşecek. Otomatik BES’te ise fon büyüklüğü 4.5 milyar lira, katılımcı sayısı 2 milyon 288 bin 823 kişi olacak. Bu alandaki liderlik daha da pekişecek.

SİGORTACILAR KAYGILI

TVF Yönetimi Genel Müdürü Zafer Sönmez, yeni yılın ilk çeyreğinde birleşmeyi tamamlamayı planladıklarını açıklarken, TSB Başkanı Atilla Benli de, “Çalışanlarımız için endişe edecek bir durum yok” dedi. İstanbul Sigorta Acenteleri Onursal Başkanı Turusan Bağcı ise birleşmelerin Rekabet Kurumu tarafından da incelenmesini isterken, uygulamanın acenteler açısından olumsuz sonuçlar doğuracağını, bu nedenle bankalar tarafından yapılan poliçe satışlarının azaltılmasını önerdi.

ÖZELLEŞTİRİLECEKSE KOLAY SATILIR

Marsh Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Yardımcısı Servet Gürkan, konunun iki açıdan değerlendirilebileceğini belirterek “Eğer bu şirketleri özelleştirme planı varsa, tek ve güçlü bir şirketi satmak daha kolay olacaktır” dedi. Ayrıca sigorta sektöründe uzmanlaşmanın yetersiz olduğuna ve her şirketin her alanda çalıştığına dikkat çeken Gürkan, “Bu nedenle, kamu şirketlerinin zaten ayrı ayrı olmaları doğru değildi. Ayrıca bu ölçek sorunu pek çok potansiyel işin değerlendirilememesine neden oluyor” dedi.

Operasyonun Savcısı Celal Kara’nın anlatımıyla 17 Aralık

Ekonomi

Çiftçi telefonu çıkardı AKP’yi bekliyor

Sorunlarıyla baş edemeyen borç batağındaki çiftçiler tarlayı sürmekten vazgeçerken, AKP’li siyasiler çiftçinin cebindeki telefonun markasını örnek göstererek durumun hiç de vahim olmadığını savunuyor. Aksaraylı çiftçiler “Türkiye’de başka sorun yok mu da milletin cebindeki telefonlara laf ediyorlar?” diyerek

BOLD – Türkiye’de 2 milyon çiftçi borç batağında. Çiftçinin toplam borcu 150 milyar TL’yi geçti. AKP iktidara geldiği 2002 yılından bu yana 700 binin üzerinde çiftçi üretimi bıraktı.

Toplam 3 milyon hektarın üzerinde tarım alanı üretim dışı kaldı.

Kredi Kayıt Bürosu’nun ‘2021 ‘Tarımsal Görünüm Saha Araştırması’na göre çiftçilerin 56’sı gelirinden memnun değil. Çiftçinin yüzde 96’sı girdi maliyetlerinden ve yüzde 76’sı iklim problemlerinden şikayetçi.

İktidar, çiftçinin derdi yerine kendi alacaklarıyla uğraşıyor. Geçen senenin Nisan ayında, Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından çiftçilere kullandırılan ve vadesinde ödenmediği için takibe düşen kredi borçlarının yüzde 12 ile yüzde 18 faiz uygulanarak yapılandırılmasını öngören teklif Meclis’ten geçti.

Çiftçinin derdine yabancı kalan AKP’li siyasiler ise katıldıkları toplantılarda protestolardan kaçamıyor.

Çözüme dair somut adım atamayan AKP’liler çiftçinin kullandığı telefon markasını örnek göstererek durumun o kadar vahim olmadığını savunuyor.

TUŞLU TELEFONLARIYLA POZ VERDİLER

AKP’li Mahir Ünal, katıldığı bir televizyon programındaki sözlerini çiftçiler unutmadı.

Aksaray’ın Yeliştepe beldesinde kendilerini ziyarete gelen Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fetih Gürer’e sorunlarını anlatan çiftçiler, zamlara tepki göstererek “Türkiye’de başka sorun yok mu da milletin cebindeki telefonlara laf ediyorlar?” diye sordu.

Ekonomik krize telefon örneği üzerinden isyan eden çiftçiler eski model tuşlu telefonlarını kameralara göstererek, “Türkiye’de başka sorun yok mu da milletin cebindeki telefonlara laf ediyorlar?” dedi.

AKP Grup Başkanvekili Mahir Ünal, ”Bizi mahvettiniz, bizi öldürdünüz” diyen çiftçiye “Cebindeki telefonu kaça aldın?” yanıtını vermişti.

Atatürk Havalimanı kime peşkeş çekildi?

Okumaya Devam Et

Ekonomi

Bankalara borç bir haftada 132 milyar lira arttı

Toplam borç miktarı 5,7 trilyon liraya yükseldi. İcra dosyası sayısı ise 23 milyonu geçti. Bankalara olan borç sadece 1 haftada 132 milyar lira arttı.

BOLD – Enflasyonla birlikte borçluluk da hızla artıyor. Mahkemelerdeki icra dosyalarında patlama yaşanıyor. Kredi kartı ya da kredi borçluları arasına her geçen gün yeni kişiler ekleniyor.

BORÇ MİKTARI GİDEREK ARTIYOR

Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu (BDDK) haftalık borç istatistiklerine göre kredi ve kredi kartı borçları 1 haftada 132 milyar lira arttı. Nisan ayında haftalar arasında yaşanan artışlar sırasıyla 13 milyar, 55 milyar, 58 milyar ve 5 milyar lira olarak gerçekleşmişti.

TOPLAM BORÇ 5 TRİLYON 776 MİLYAR LİRA

Birgün gazetesinden Rıfat Kırcı’nın haberine göre bankalara olan borçluluk 5 trilyon 776 milyar 995 milyon liraya çıktı. 161 milyar 469 milyon liralık borç ise takibe düştü. Ayrıca Türkiye’nin tüm illerinde icra dosyası sayısında patlama gerçekleşti.

İCRA DOSYA SAYISI 23,5 MİLYONU GEÇTİ

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin’in resmi kaynaklardan yararlanarak hazırladığı verilere göre mahkemelere ocak ayından bu yana 2 milyon 511 bin yeni icra dosyası geldi. Şu anda mahkemelerdeki icra dosyası sayısı 23 milyon 511 bin.

 

Dolardaki artışın sebebi belli oldu: Merkez Bankası rezervleri eksi 52,2 milyar dolara geriledi

Okumaya Devam Et

Ekonomi

Dolardaki artışın sebebi belli oldu: Merkez Bankası rezervleri eksi 52,2 milyar dolara geriledi

Dolarda son günlerde yaşanan artışın sebebi belli oldu. Merkez Bankası’nın eksiye düşen rezervleri daha da azaldı. Arka kapıdan satışlarla 13 Mayıs haftasında Merkez Bankası rezervleri 5,7 milyar dolar azaldı.  İki haftada 14 lira ve 15 lira duvarını aşan dolar şimdi 16 barajını yıkmaya çalışıyor.

BOLD – Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) rezervlerinde geçen hafta sert gerileme izle
TCMB verilerine göre 13 Mayıs haftasında brüt rezerv 5,7 milyar dolar düşüşle 101,9 milyar dolara geriledi.

NET REZERVLER EKSİ 52,2 MİYAR DOLARA GERİLEDİ

Net rezervlerde de hızlı geri çekilme görüldü. Buna göre TCMB’nin net rezervleri geçen hafta 3,5 milyar düşüşle 11,5 milyar dolara geldi. Swap hariç bakıldığında ise net rezervler eksi 52,2 milyar dolar oldu.

KUR KORUMALIDA 848,9 MİLYAR TL BİRİKTİ

TCMB rezervleri açısından da takip edilen kur korumalı mevduatta geçen hafta 848,9 milyar TL’lik büyüklüğe ulaşıldı. Önceki hafta bu rakam 819 milyar TL idi.

DÖVİZ MEVDUATLARINDA DA ARTIŞ VAR

Döviz mevduatlarına bakıldığında ise 13 Mayıs haftasında manşet veride 950 milyon dolarlık düşüş olduğu görüldü. Parite etkisinden arındırıldığında döviz mevduatlarında 1,2 milyar dolarlık artış kaydedildi.

İlgili haftada parite etkisinden arındırılmış veri setine göre gerçek kişilerin döviz mevduatları 119 milyon dolar azalırken, tüzel kişilerin 1,2 milyar dolar arttı.

Konya’da 20 yıllık AKP’liden Binali Yıldırım’ı şok eden çıkış: Vallahi millet perişan

Okumaya Devam Et

Öne Çıkanlar