Bizimle iletişime geçiniz

Kültür

2019’un en iyi korku filmleri

2019 bütün türler için olduğu gibi korku filmleri için de verimli bir yıldı.

BOLD– Büyük bütçeli dev yapımları birbiri peşi sıra izlediğimiz 2019’da korku sineması da seçkin örnekleriyle türün sevenlerini tatmin etmeyi başardı. Kimi yeniden çevrim kimi devam kimi ilk film olmak üzere birçok yapım seyirci karşısına çıktı.

Yılın en iyi on korku filmini sizler için derledik… Adrenalini bol seyirler…

10. COUNTDOWN


Biraz “Son Durak” havası olsa da yılın seyirciyi en çok germeyi başaran filmlerden biri oldu Countdown/ Geri Sayım… Bir anda viral olan bir uygulama telefonunuza indirdiğinizde size ne kadar zaman sonra öleceğinizi söylemekte ve bir geri sayım başlatmaktadır. Belli bir ölçü yoktur… Kimi kullanıcıların ekranında yıllar varken kimilerinde sadece günler… İlk başta herkese komik gelen uygulama, birilerinin tam da söylenen zamanda ölmesiyle dehşet verici hale gelir. Geride kalanlar bu işin ardındaki sırrı çözüp kurtulabilmek için zamana karşı bir mücadeleye başlar.

9. VELVET BUZZSAW


Netflix yapımı Velvet Buzzsaw sanat ve korkuyu bir araya getiriyor. Nightcrawler’ın yönetmeni Dan Gilroy’un çektiği film biraz Square biraz Eyes of Laura Mars havası taşıyor. Bilinmeyen bir sanatçının, ölmünden sonra keşfedilen resimleri bir süre sonra doğaüstü özellikler göstermeye başlar. Kötülükle dolu resimlerin hedefinde ise sanatı metalaştıranlar vardır. Lovecraft seviyorsanız bu filme de bayılacaksınız.

8. THE PRODIGY


Miles Blume sorunlu davranışlar gösterdiğinde annesi bunun tipik ergenlik belirtileri olduğunu düşünür. Fakat sorunların zamanla büyümesi daha derinlerde şeytani bir şeylerin varlığını işaret eder. Possesion (ele geçirilme) kavramına farklı bir pencereden bakan film yılın en iyilerinden.

7. HAYVAN MEZARLIĞI


Stephen King uyarlaması 1989 tarihli aynı adlı klasikleşmiş filmin yeniden çevrimi ilk filmin tadını tam olarak veremese de yılın en iyilerinden biri oldu. Büyük şehrin karmaşasından New England kırsalına sığınan bir aile arka bahçelerine dek uzanan eski Kızılderili topraklarının nasıl bir dehşeti içinde barındırdığından habersizdir. Küçük çocuklarının kedisinin ölmesi korku dolu olayların başlangıcı olacaktır.

6. BRIGHTBURN


Ya Süpermen kötü biri olsaydı? Filmi çekenlerin hareket noktası işte bu soru… İlk Süpermen’in 30’lu yıllarda kötü bir karakter olarak çizildiği sonra bu yaklaşım tutmayınca bugünkü haline büründüğü düşünülürse bu sorunun yanıtı epeydir merak ediliyor olmalı. Gerçekten; Süpermen şeytani bir süper güçlü varlık olsaydı küçük bir kasabadaki sevgi dolu çiftin çabaları onu bu kötü özden uzak tutmaya yetebilir miydi?

5. THE PERFECTION

Listedeki bir diğer Netflix filmi The Perfection… Jordan Peele harika işler yapmaya devam ediyor. Oda müziği yapan rekabet içindeki iki çellist etrafında gelişen hikâye müziğin de korkutucu olabileceğini gösteriyor…

4. CHILD’S PLAY

40 yaş üstündekilerin çocukluk kâbusu Chucky geri döndü. Üstelik bu sefer dijital olarak donanmış şekilde… Bir annenin çocuğuna aldığı oyuncak ne kadar kötü sonuçlar doğurabilir ki diye düşünüyorsanız henüz Chucky ile tanışmamışsınız demektir.

3. IT CHAPTER TWO


Listedeki ikinci Stephen King uyarlaması ve bu da yeniden çevrim… Daha doğrusu yeniden çevrimin devam filmi… Şeytani palyaço Pennywise 27 yıllık döngüsünü gerçekleştirmek üzere Derry kasabasına geri döndüğünde yıllar önce dehşeti yaşamış “Ezikler” için de geri dönüp bu korkuyla yeniden yüzleşmekten başka çare kalmaz.

2. MIDSOMMAR


Hereditary rüştünü ispatlaya Ari Aster, gelenek kavramı üzerinden insanın karanlığına ışık tutmaya devam ediyor. Kardeşi intihar eden Dani, bu olayın sonrasında yaşadığı bunalımın etkisiyle çökmek üzere olan ilişkisini kurtarabileceği düşüncesiyle erkek arkadaşı Christian ile birlikte İsveç’e gider. Geleneksel Midsommar festivaline katılmak üzere gözlerden uzak bir sosyal topluluğa konuk olan çift, zamanla bu barışçıl toplulukta işlerin görünenden farklı olduğuna şahit olacaktır.

1.US


Get Out ile büyük çıkışını yapan Jordan Peele’in listedeki ikinci filmi US/Biz oldukça sağlam bir sistem eleştirisi… Get Out’ta ırkçılığı irdeleyen Peele objektifini bu sefer daha geniş bir alana çeviriyor. Wilson ailesi bir akşam bahçelerinde bir aile görür, tıpkı onlar gibi iki çocuklu bir aile… Tek sorun bu ailenin gerçekten “tıpkı” onlar gibi olmasıdır. Ve uzun yıllar kaldıkları karanlıktan sıyrılıp gelen bu ailenin bir yere gitmeye de niyeti yoktur.

BONUS: DOCTOR SLEEP


Stanley Kubrick’in 1980’de çektiği ve zamanla kült hale gelen The Shining’deki Danny’ye ne olduğunu yıllardır hepimiz merak ediyorduk. 39 yıl sonra gelen devam filmi, bu çarpıcı Stephen King hikayesini güzel bir sona bağladı. Bunda geçtiğimiz sezon The Haunting of Hill House dizisiyle korku türüne ne kadar hakim olduğunu gösteren yönetmen Mike Flanagan’ın payı yadsınamaz. Ewan McGregor ve özellikle Rebecca Ferguson’un çarpıcı performanslarını da unutmayalım.

Kültür

Netflix Mart 2021 programında neler var?

Pandemi döneminde abone sayısını artırarak dijital platformlar arasındaki liderliğini koruyan Netflix, orijinal dizi, film ve belgeselleriyle Mart 2021’de de dopdolu…

BOLD– Çağatay Ulusoy’un başrolü üstlendiği Kağıttan Hayatlar 12 Mart’ta gösterime girerken Formula 1 dünyasını ilginç bir şekilde anlatan “Formula 1: Drive to Survive” belgeseli de üçüncü sezonuyla 19 Mart’ta geri dönüyor.

Netflix Mart 2021: Orijinal Diziler

SKY ROJO (19/03/2021)

Muhabbet tellallarıyla onun adamlarından kaçan üç kadın özgürlüklerine kavuşmak için çılgın bir maceraya atılır. La Casa de Papel’in yazarlarından…

THE IRREGULARS (26/03/2021)

19. yüzyıl Londrası’nda Dr. Watson ve çok fazla ortalarda görünmeyen Sherlock Holmes önderliğindeki sıra dışı bir grup, doğaüstü suçları çözmeye çalışır.

THE ONE (12/03/2021)

Kusursuz eş bulmanın yolunu keşfeden ekipte yer alan DNA araştırmacısı, yepyeni ve cesur bir çöpçatanlık hizmeti kurduğunda aşk ile yalanlar iç içe geçer.

FORMULA 1: DRIVE TO SURVIVE (19/03/2021)

Covid-19 dünyayı sarsarken Lewis Hamilton, Max Verstappen ve diğer üst düzey pilotlar kısaltılan 2020 sezonunda damalı bayraklara ulaşmaya çalışıyor.

WHO KILLED SARA? (24/03/2021)

Hapiste geçen 18 yılın ardından Álex, kendi itibarlarını korumak için kız kardeşinin cinayetini onun üzerine atan Lazcano ailesinden intikamını alır.

Netflix Mart 2021: Orijinal Filmler

KAĞITTAN HAYATLAR (12/03/2021)

Kağıt toplayarak geçinen ve sağlığı giderek kötüleşen Mehmet terk edilmiş bir çocuk bulur. Birden hayatına giren küçük Ali, onu kendi çocukluğuyla yüzleştirecektir.

YES DAY (12/03/2021)

Çocuklarına genelde hayır diyen bir anne ve baba, bir günlüğüne onların tüm isteklerine evet demeye karar verdiğinde eğlence ve macera dolu bir gün yaşanır.

MOXIE (03/03/2021)

Öz güvenli yeni arkadaşından ve annesinin asi geçmişinden ilham alan 16 yaşındaki utangaç bir kız, okulundaki cinsiyetçiliğe isyan eden bir dergi çıkarır.

Netflix Mart 2021: Orijinal Belgeseller

BIGGIE: I GOT A STORY TO TELL (01/03/2021)

İlk kez yayınlanan görüntüleri ve röportajları derleyen belgesel, Notorious B.I.G.’nin düzenbazlıktan rap kralı olmaya giden yolculuğunu ve hayatını anlatıyor.

MURDER AMONG THE MORMONS (03/03/2021)

Titizlikle çalışan bir dehanın yüksek riskli oyunu ölümcül bir şekilde sonuçlandığında küresel bir kilise temellerinden sarsılıyor.

LAST CHANCE U: BASKETBOL (10/03/2021)

Doğu Los Angeles’ta inançlı bir basketbol koçu, meslek yüksekokuluna büyük umutlarla gelen bir grup gence önderlik ediyor.

Netflix Mart 2021: Çocuk ve Aile

WAFFLES VE MOCHI (16/03/2021)

Meraklı kuklalar Waffles ve Mochi dünyayı dolaşarak hem yiyeceklere ve kültürlere dair mucizeleri keşfediyor hem de yemek malzemelerini öğreniyor.

Okumaya devam et

Kültür

Dünyanın sineması mart ayı boyunca TRT 2’de

Türkiye Radyo Televizyon Kurumu’nun (TRT) kültür-sanat kanalı TRT 2, mart ayı boyunca her gün yeni bir filmle izleyicilerin karşısına çıkacak.

BOLD– İtalya, İran, Filistin, Kazakistan, Rusya gibi birçok ülkenin seçkin filmlerinin ekrana geleceği TRT 2’de Cannes Altın Palmiye ödüllü Nuri Bilge Ceylan’ın Kış Uykusu filmi de gösterilecek. Mart ayı seçkisinde televizyonda ilk defa gösterimde olacak birçok yapım da bulunuyor.

TRT 2 MART AYI FİLMLERİ

02 Mart – 21:00 – After the Wedding
03 Mart – 21:00 – Russian Ark
04 Mart – 21:00 – Güvercin
05 Mart – 21:30 – Homeward
06 Mart – 21:30 – An Officer and a Spy*
07 Mart – 21:30 – Gold
08 Mart – 21:00 – The Blue Weiled
09 Mart – 21:00 – The Net
10 Mart – 21:00 – Miraciyye Saklı Miras
11 Mart – 21:00 – White Fang
12 Mart – 21:30 – A Late Quartet
13 Mart – 21:30 – The Man Who Killed Don Quixote*
14 Mart – 21:30 – The Invisible Guest
15 Mart – 21:00 – Battleship Potemkin
16 Mart – 21:00 – Rams
17 Mart – 21:00 – Mia Madre
18 Mart – 20:30 – İhtiyar Kurtlar
19 Mart – 21:30 – Days of Glory
20 Mart – 21:30 – Nightcrawler*
21 Mart – 21:30 – Serpico
22 Mart – 21:00 – Of Human Bondage
23 Mart – 21:00 – Summer 1993
24 Mart – 21:00 – The Wedding Invitation
25 Mart – 21:00 – Guardian of Angels
26 Mart – 22:15 – Kramer vs. Kramer
27 Mart – 21:30 – Kış Uykusu
28 Mart – 21:30 – Oblivion Verses*
29 Mart – 21:00 – The Cow*
30 Mart – 21:00 – It Must Be Heaven
31 Mart – 21:00 – The Bear

*Televizyonda ilk kez yayınlanacak filmler…

Okumaya devam et

Kültür

78. Altın Küre Ödülleri sahiplerini buldu

78. Altın Küre Ödülleri, bu gece sahiplerini buldu. En İyi Film seçilen Nomadland ve yönetmeni Chloe Zhao geceye damga vurdu.

BOLD– Nomadland’in drama kategorisinde en iyi film seçildiği gecede sinemaya önemli katkılarda bulunan oyuncu, yönetmen, senarist ve yapımcılara verilen Cecil B. DeMille Ödülü ise iki Oscar, yedi de Altın Küre sahibi usta isim Jane Fonda’nın oldu.

CHLOE ZHAO’DAN BÜYÜK BAŞARI

Geçtiğimiz yıl hiçbir kadın yönetmene yer vermediği için eleştirilen En İyi Yönetmen kategorisinde bu yıl üç kadın yönetmen (Chloé Zhao, Regina King ve Emerald Fennell) yer alıyordu. Kazanan ise, bu dalda Altın Küre kazanan ikinci kadın yönetmen, Chloé Zhao oldu. Zhao, aynı zamanda ödülü kazanan ilk Asyalı kadın yönetmen de olarak unutulmaz bir başarıya imza attı.

İşte adaylar ve gecenin kazananları…

EN İYİ FİLM DRAMA

Chloé Zhao – Nomadland
Emerald Fennell – Promising Young Woman
David Fincher – Mank
Regina King – One Night in Miami
Aaron Sorkin – The Trial of the Chicago 7

EN İYİ FİLM KOMEDİ-MÜZİKAL

Borat Subsequent Moviefilm
Hamilton
Music
Palm Springs
The Prom

EN İYİ ERKEK OYUNCU DRAMA

Chadwick Boseman – Ma Rainey’s Black Bottom
Riz Ahmed – Sound of Metal
Anthony Hopkins – The Father
Gary Oldman – Mank
Tahar Rahim – The Mauritanian

EN İYİ KADIN OYUNCU-DRAMA
Viola Davis -Ma Rainey’s Black Bottom
Andra Day – The United States vs Billie Holiday
Frances McDormand – Nomadland
Carey Mulligan – Promising Young Woman
Vanessa Kirby – Pieces of a Woman

EN İYİ ERKEK OYUNCU KOMEDİ-MÜZİKAL

Sacha Baron Cohen – Borat Subsequent Moviefilm
James Corden – The Prom
Lin-Manuel Miranda – Hamilton
Dev Patel – The Personal History of David Copperfield
Andy Samberg – Palm Springs

EN İYİ KADIN OYUNCU KOMEDİ MÜZİKAL

Maria Bakalova – Borat Subsequent Moviefilm
Kate Hudson – Music
Michelle Pfeiffer – French Exit
Rosamund Pike – I Care A Lot
Anya Taylor-Joy – Emma.

EN İYİ YÖNETMEN

Emerald Fennell – Promising Young Woman
David Fincher – Mank
Regina King – One Night in Miami
Aaron Sorkin – The Trial of the Chicago 7
Chloé Zhao – Nomadland

EN İYİ YARDIMCI ERKEK OYUNCU

Sacha Baron Cohen – The Trial of the Chicago 7
Daniel Kaluuya – Judas and the Black Messiah
Jared Leto – The Little Things
Bill Murray – On the Rocks
Leslie Odom Jr. – One Night in Miami

EN İYİ YARDIMCI KADIN OYUNCU

Glenn Close – Hillbilly Elegy
Olivia Colman – The Father
Jodie Foster – The Mauritanian
Amanda Seyfried – Mank
Helena Zengel – News of the World

EN İYİ SENARYO

The Trial of the Chicago 7
Promising Young Woman
Mank
The Father
Nomadland

YABANCI DİLDE EY İYİ FİLM

Another Round (Danimarka);
La Llorona (Guatemala)
The Life Ahead (İtalya)
Minari (ABD)
Two of Us (Fransa)

EN İYİ ANİMASYOIN FİLM

The Croods: A New Age
Onward
Over the Moon
Soul
Wolfwalkers

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0