Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Afganistan’da Taliban geçici ateşkes kararı aldı

Taliban Şura Konseyi, pazar günü Afganistan’da geçici bir ateşkes konusunda anlaşmaya vardığını duyurdu.

BOLD – Taliban örgütünün üst yönetimi olarak bilinen Şura Konseyi, Afganistan genelinde geçici ateşkesi kabul ettiklerini bildirdi. Taliban yetkilileri, bunun Amerika’yla bir barış anlaşması imzalanmasına kapıyı araladığını belirtiyor. Ancak yetkililer ateşkesin ne zaman yürürlüğe gireceğine dair bir açıklama yapmadı.

ÖRGÜT LİDERİNİN ONAYLAMASI GEREKİYOR

Washington, Taliban’la bir barış anlaşması imzalanmadan önce ateşkes yapılmasını istiyordu.

Bu arada Taliban’ın kabul ettiği ateşkesin kaç gün süreceği konusunda açıklama yapılmazken, örgüte yakın isimler, bir hafta ile 10 gün olmasını öngördüklerini bildirdi.

Söz konusu ateşkes kararının Taliban lideri tarafından onaylanması gerekiyor. Ancak analistler Taliban liderinin Şura’nın onayladığı ateşkesi kabul edeceğini dile getiriyor.

Washington ile Taliban arasında barış anlaşması imzalanması, ABD’nin bu ülkedeki askerlerini kademeli olarak çekmesi anlamına geliyor. Bunun karşılığında Taliban’ın da ‘Afganistan topraklarını yabancı teröristlere kullandırmama’ taahhüdünü içeriyor.

Amerika’nın Afganistan’da 12 bin civarında askeri bulunuyor.

TALİBAN MÜZAKERE HEYETİ KATAR’DA

Barış görüşmeleri, Washington ile Taliban temsilcileri arasında uzun süre Katar’da devam etmiş ancak Taliban’ın eylül ayında başkent Kabil’de düzenlediği saldırıda bir Amerikan askerinin hayatını kaybetmesinin ardından kesilmişti.

Örgütün müzakere heyeti pazar günü Katar’a döndü. Katar örgütle Amerika arasındaki barış müzakerelerine ev sahipliği yapıyor.

Bu arada Kabil hükümeti de Taliban ile en kısa zamanda barış görüşmelerine başlamak için ateşkes istediğini duyurmuştu.

Örgüt, olası bir ateşkesin hükümetle değil doğrudan ABD ile yapılmasını istiyor ve Kabil hükümetini ABD’nin kuklası olarak görüyor; ABD ise herhangi bir barış sürecinin Kabil hükümetinin öncülüğünde olmasını şart koşuyor.

Myanmar’da Arakanlı Müslümanlara yönelik işkence ve tecavüzlere BM’den kınama

Dünya

AB ülkelerinin sınırları, 1 Temmuz’a kadar Türkiye’ye kapalı

Avrupa Birliği, yeni tip Koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle uzun süredir Türkiye dahil birçok ülkeye kapalı olan Avrupa Birliği sınırlarının Türkiye’ye 1 Temmuz’a kadar kapalı kalması kararlaştırıldı.  

BOLD – Korona salgını nedeniyle alınacak yeni tedbirleri görüşmek üzere bir araya gelen Avrupa Birliği içişleri bakanları Fransa’nın teklifini kabul ederek, üçüncü ülkelere seyahat uyarısını 1 Temmuz’a kadar uzatma kararı aldı.  

Türkiye ile AB ülkeleri arasındaki sınırlar ikinci bir karara kadar 1 Temmuz’dan itibaren açılacak. AB Komisyonu önümüzdeki hafta konu ile ilgili daha detaylı bir öneri yapacak. 

Alman İçişleri Bakanı Horst Seehofer, söz konusu üçüncü ülkelerin Koronavirüs salgını ile mücadelede hangi noktada olduğuna bakılarak farklı kararlar verilebileceğini belirtti. Seehofer, Amerika, Brezilya ve Rusya gibi ülkeleri örnek gösterdi. 

AB ülkeleri ise aralarındaki seyahat kısıtlamasını haziran ayı sonunda tamamen kaldıracak. 

İspanya dışında bütün AB ülkeleri sınırlarını 15 Haziran’dan sonra açıyor. İspanya ise 1 Temmuz’a kadar kapalı bırakıyor. Pratikte pek çok ülke diğerleri ile sınır kısıtlamalarını kaldırdı. 

Korona aşısı üretimine başlandı!

Okumaya devam et

Dünya

Irak’ta ikinci dalga şoku! En yüksek vaka sayısı tespit edildi

Türkiye’nin sınır komşusu Irak’ta korona salgınında ikinci dalga şoku yaşanıyor. Irak’ta salgının başladığı günden bu yana en yüksek vaka sayısı görüldü.  

BOLD – Irak’ta son 24 saatte 1006 kişide daha yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tespit edilmesiyle ülkede salgının görüldüğü günden bu yana bir gün içinde kaydedilen en yüksek vaka sayısına ulaşıldı. 

Sağlık ve Çevre Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, başkent Bağdat başta olmak üzere ülke genelinde son bir günde 1006 kişi daha Kovid-19’a yakalandı. Böylece ülkedeki toplam vaka sayısı 9 bin 846’ya yükseldi. 

14 KİŞİ DAHA HAYATINI KAYBETTİ 

Virüs nedeniyle 14 kişinin daha hayatını kaybettiği Irak’ta, toplam can kaybı 285 oldu. 

Irak’ta salgının yayılmaya başladığı şubat ayından bu yana ilk defa bir gün içinde 1000’in üzerinde yeni vaka tespit ediliyor. 

Korona aşısı üretimine başlandı!

Okumaya devam et

Dünya

Korona aşısı üretimine başlandı!

İlaç şirketi AstraZeneca, son dakika gelişmesi olarak koronavirüs aşısı için üretime başlandığını ilan etti. Şirket, Oxford Üniversitesi bilim insanları ile ortak çalışma yürütüyordu.

BOLD – Koronavirüs vaka sayısı dünya geneli 6,7 milyona dayanmışken ilaç şirketi AstraZeneca’dan, aşı çalışmaları ile ilgili açıklama geldi. Şirket, Oxford Üniversitesi bilim insanlarıyla geliştirilen korona aşısının üretimine başlandığını duyurdu. Aşının henüz, tamamen başarılı olduğunun kanıtlanmadığını ilan eden şirket CEO’su Pascal Soriot, BBC’ye konuştu: “Eğer şu an dozları üretmeye başlamazsak aşının etkili olduğu ortaya çıktıktan sonra gelecek talebe karşılık veremeyiz.”

FİNANSAL RİSK VAR, İŞE YARAMAZSA HER ŞEY ÇÖPE GİDER

Olabildiğince hızlı olmak istediklerini belirten Soriot, “Elbette kararın riskleri vardır fakat bunlar finansal riskler. Bu finansal risk, aşının işe yaramaması durumunda olur. Öyle bir durumda bütün materyaller aşılar ve üretilen her şey çöpe gider” ifadelerini kullandı. Öte yandan AstraZeneca, aşı üretim kapasitelerinin 2 milyar doza kadar çıkabileceğini açıkladı.

İngiltere ile Türkiye arasında ‘seyahat koridoru’ görüşmeleri sürüyor

Okumaya devam et

Popular