Bizimle iletişime geçiniz

Spor

Yeni jenerasyon için 20 sene daha bekleyemem

Ay-Yıldızlı takımın teknik direktörü Şenol Güneş, hayalinde Dünya Şampiyonluğu olduğunu ama hayalcilik içinde bunu söylemediği kaydetti.  EURO 2020’da İtalya maçının zorluğuna değinen tecrübeli isim, ağabey oyuncu sayısının da ikiyi geçmemesi gerektiğini söyledi.

BOLD – A Milli Futbol Takımı Teknik Direktörü Şenol Güneş, “Dünya şampiyonluğunu hayalcilik içinde söyleyemem. Çünkü gerçekte Türkiye’nin buna hazır olmadığını biliyorum. Bu hedef doğrultusunda çalışmalıyım ama… Kaplumbağanın Mekke’ye gitme çabası gibi” ifadelerini kullandı. Güneş EURO 2020’nin açılışı olan İtalya maçı için, ”Atarlarsa bizi perişan edebilirler, yeni jenerasyon için 20 sene daha bekleyemem” dedi. Şenol Güneş’in Sözcü’ye yaptığı açıklamalar şöyle:

HAYALİMDE DÜNYA ŞAMPİYONLUĞU VAR

Hayalimde dünya şampiyonluğu var. Ama hayalcilik içinde bunu söylemem. Çünkü gerçeğinde Türkiye’nin dünya şampiyonluğuna hazır olmadığını biliyorum. Bu hedef doğrultusunda çalışmalıyım ama… Kaplumbağanın Mekke’ye gitme çabası gibi… Ben o yolda gitmeliyim. Şampiyonlar Ligi’nde final oynamak istiyoruz’ güzel laf. Ona uygun davranıyor muyuz? Liverpool, Bayern, Real gibi yatırım yapıyor muyuz?

BU SİSTEMDE BÜYÜK BİR YANLIŞLIK VAR

2002’de de söyledim: Üçüncü olduk ama dünyanın üçüncü futbol ülkesi olmadık. Avrupa Şampiyonası finallerine katıldık; doğru. Gruptan çıkmak isteriz, yarı final isteriz ama olmasa bile benim doğrularım var. Almanya’nın, İngiltere’nin, Fransa’nın futbol olarak da kültür ve uygulama olarak da gerisindeyim. Aldığımız en iyi oyuncu, oranın en başarısız, dışlanmış oyuncusu. Onların oynatmadığı oyuncuyla onlara karşı yarışmak istiyoruz. Bu sistemde büyük yanlışlık var.

AVRUPA VE DÜNYA ŞAMPİYONLUĞUMUZ ZOR GÖRÜNÜYOR AMA HAYALİMİZ OLMALI

Benim doğrularım belli. Beklenti oluşturulmak isteniyor. Onlarla aynı fikirdeyim: Gelmişken şampiyon olalım. Avrupa ve Dünya şampiyonluğumuz zor gözüküyor ama hayalimiz o olmalı. Ekonomik, teknik, idari ve sportif yatırım olarak eksiğiz. Ben en iyiyim dersem kendimi kandırırım. Ben, bu hayalciliği yapmak istemiyorum. Türk insanına imkân ve zaman verilse başarırız diyorum. Biz imkânı ve zamanı yanlış kullanıyoruz. EURO 2020’ye katılmak çok önemliydi. 2004’te bir kaza geçirmiştik. Anormal şartlarda bir Letonya maçı oynadık. Onu telafi ettik. Tekrar Dünya Kupası’na katılmak kişisel hedefim.

İTALYA MAÇINI AYRI YERE KOYUYORUM, ATARLARSA BİZİ PERİŞAN EDERLER

Futbolcu grubu bize güzel bir ışık tutuyor ve zaman kazandırıyor. Federasyonu da beni de rahatlatıyor. Ama burada bir tehlike var. Bu takım başarısızlığı görmedi. Genç bir grubun başarısızlıktaki dalgalanması hep soru işareti taşır. İtalya maçına çıkıp futbol adına ne oynayacağımızı göreceğiz. Fransa maçında panik yaptık. Böyle bir oyun oynarsak, rakip de değerlendirirse oyun kopar İtalya’da. İtalya maçını ayrı bir yere koyuyorum o yüzden. Onlar genç, dinamik takım. Atarlarsa bizi perişan edebilirler. Ben bunlara hazırım. Çıktık kazandık. İsviçre ve Galler’i yeneceğimizin garantisi mi var? FIFA sıralamasında hepsi üzerimde. Ben sonuncuyum… Beşiktaş’ın Leipzig, Monaco ve Porto’lu grubuna benzetiyorum. Sonuncu da olabilirsin birinci de. Umarım yine birinci oluruz.”

20 SENE DAHA BEKLEYEMEM

Beni her gören ‘İyi bir jenerasyon yakaladık’ diyor. Ben de diyorum ki ‘Zaten kovalıyorduk yakaladık…’ 20 senedir bekliyoruz! Jenerasyonu yakalarsın yeter ki sen o araştırmayı yap. O zaman yakaladık, şimdi geldik yakaladık… Ben bir 20 sene daha bekleyemem! Ne yapacağız jenerasyonu, ‘Seneye olur mu olmaz mı’ diyeceğiz. Jenerasyon için sen de bir şey yapacaksın. Bu grupta Çağlar oynamıyordu, Kaan-Merih idi savunma. Zeki de vardı, Hasan Ali de vardı ama sonuç alamıyorduk. Bunu Lucescu’yu suçlayıp yapamayız. O yanlış bile yapsa benim yanlış yapma riskimi ortadan kaldırdı. Bu yüzden ona teşekkür ediyorum.

BARBAR DİYENE GÜZEL TEMSİL ET, DERS VER

EURO 2020’de duruşumuz çok önemli. Bedava kendini tanıtıyorsun. Sana barbar diyen var, seni kötüleyen var. Sen oturmanla kalkmanla, iyilikle iyi davranarak güzel temsil et, ders ver. 2002’de fair-play ödülünü de aldık. Ötekileştirme dünyasında Türkiye’de birleştiren unsur olmak istiyoruz. İnsanlar bir araya gelmek istiyor da bir bahane arıyor. Biz ona vesile oluyoruz. Umarım heyecanlı maçlar oynayıp bunu yaparız.

AĞABEY LAZIM FAKAT SAYISI 2’Yİ GEÇMEMELİ

Milli takım bizim. Güneşe kızabilirsin; yakıyor da dersin ısıtmıyor da… Futbol keyif ve eğlence işidir. Endüstriyel bir hal aldığı için futbol ekonomisinden faydalanmak isteyenler oluyor. Ben oyuncuya keyif vermezsem olmaz.

Gökhan Gönül, iyi oynuyor. Benim de sağ beke ihtiyacım var. Belki alacağım ama o zaman oynatmalıyım. Beklemesi doğru değil. Yaşlı oyuncu sayısı fazla olursa kendi içinde ‘klik’ haline gelebiliyor. Mevcut oyuncuları da rahatsız edebilirler. İki kişi oldu mu öbürlerine yardımcı olurlar. Yaşlı oyuncu çok olduğunda kendileri grup olacaklar. Bizim takımda çocuklar iyi ama hata yaparken onlara bir ağabey lazım. Çağlar oynamıyor diyelim, o oynasa Kaan yok. Kaan oynasa Merih oynamayacak. Dedikodu yapıldığında ‘Ne yapıyorsun’ diyecek biri lazım. Adalet ve hukuk olduğu zaman herkes mutlu olur.

Spor

Portland, Spurs’u farklı geçti, Enes Kanter galibiyeti Avukat Fatma Yılmazer’e adadı

NBA’de dün oynanan maçta Lakers’ı mağlup ederek Batı Konferansında 6. sıraya çıkan Portland, bu sabaha karşı oynanan maçta San Antonio Spurs’u farklı mağlup ederek yerini sağlamlaştırdı. Enes Kanter 4 sayı, 9 ribaund, 2 asist, 1 stl ve 1 blokla takımının galibiyetine katkıda bulunurken, Spurs zaferini tutsak emniyet müdürü Ali Fuat Yılmazer’in 4 senedir cezaevinde bulunan kızı Avukat Fatma Saadet Yılmazer’e adadı.

MUHAMMET ALİ TOKSOY | BOLD NBA

NBA’de normal sezonun sonuna yaklaşırken takımların Play-off’lara daha üst sıralardan girmek için ekstra performans sergilemesi maçlarda heyacanı üst seviyeye çıkardı. Batı Konferansında ilk altı için mücadele eden Portland Trail Blazers, Play-in için mücadele eden San Antonio Spurs ile karşılaştı. Maça hızlı başlayan Spurs olurken, ilerleyen dakikalarda dengeyi sağlayan ev sahibi Portland, devreyi de 57-47 önde tamamladı. Lillard’ın 30 sayı ile yıldızlaştığı maçı Blazers 124-102 gibi farklı bir skorla kazandı. Benchden gelerek 21 dakika süre alan Enes Kanter 4 sayı, 9 ribaund, 2 asist, 1 blok, 1 top çalmayla maçı tamamladı. Başarılı oyuncu maçın kritik anlarında Spurs’un yıldız oyuncusu DeMar DeRozan’ın bir topunu çalarken, kendisine bir de blok yaptı. Spurs’la oynanan bir önceki maçta DeMar DeRozan’ın Enes Kanter’e kasıtlı faul yapmasının ardından ikili arasında sıcak anlar yaşanmış ve NBA basınında gündem olmuştu.

ENES KANTER NBA TARİHİNDE YÜKSELİYOR; 72.SIRAYA YERLEŞTİ

NBA’de bu sezon en çok ribaund alan ilk beş oyuncu arasında olan Enes Kanter, ofansif ribaund sıralamasında ise NBA tarihinin en iyi oyuncuları arasında yükselmeye devam ediyor. San Antonio Spurs karşısında 3 hücum ribaundu alan başarılı oyuncu, toplamda 2152 hücum ribaunduna ulaştı. Başarılı oyuncu David Lee’yi geride bırakarak NBA tarihinde 72. sıraya çıktı.

ENES KANTER GALİBİYETİ AVUKAT FATMA YILMAZER’E ADADI

Portland Trail Blazers’in aldığı her galibiyeti Türkiye’de hukuksuzluğa uğrayan kişilere adayarak yaşanan zulmü dünya kamuoyuna duyurmaya çalışan Enes Kanter, San Antonio Spurs zaferini, sadece tutsak Emniyet Müdürü Ali Fuat Yılmazer’in kızı olduğu için hukuksuzca 4 senedir cezaevinde tutulan Avukat Fatma Saadet Yılmazer’e adadı. Geçtiğimiz günlerde Fatma Yılmazer’in tutuklu bulunduğu Bakırköy Kadın Cezaevi B4 koğuşunun tamamının koronavirüse yakalandığı ancak koğuştakilere Kovid 19 testi yapılmadığı, yüksek ateşleri olmasına rağmen revire dahi çıkarılmadıkları gündeme gelmişti. Yılmazer’in avukatı Sümeyra Bulduk; “Siz korumak, yaşatmak nedir bilmez misiniz? Suçsuz yere özgürlüğünden mahrum ettiğiniz her insanın sağlığını korumakla yükümlüsünüz. İnsanlar canlarıyla uğraşıyorlar, aileleri ise perişan! Reviriniz ve revir doktorlarınız süs diye durmuyor orada!” sözleriyle Adalet Bakanlığına tepki göstermişti.

 

Okumaya devam et

Spor

İngiltere, Şampiyonlar Ligi finalinin Londra’ya alınması için ‘hassas müzakereler’ yürütüyor

İngiliz hükumeti, Şampiyonlar Ligi finalinin İstanbul’dan Londra’ya alınması için ‘hassas müzakereler’ yürüttüğünü duyurdu.

BOLD – İngiltere’de kabine faaliyetlerinin koordinasyonundan sorumlu bakan Michael Gove, Chelsea ile Manchester United arasında 29 Mayıs Cumartesi günü İstanbul’da oynanması planlanan Şampiyonlar Ligi maçının Londra’ya alınması konusunda “hassas müzakereler” yürütüldüğünü söyledi.

Gove, “(Dijital, Kültür, Medya ve Spor Bakanı) Oliver Dowden, UEFA ve konunun diğer muhataplarıyla görüşmeler yürütüyor. Bunun gerçekten çok iyi olacağını düşünüyorum ancak Oliver’ın yürüttüğü görüşmeler hakkında daha fazlasını söylemem doğru olmaz” dedi.

Gove, İngiltere’deki taraftarların da bu değişiklikten büyük memnuniyet duyacaklarını düşündüğünü belirtti.

TÜRKİYE, KIRMIZI LİSTE’YE DAHİL EDİLDİ

İngiltere, Cuma günü Türkiye’yi en katı seyahat kısıtlamalarını uyguladığı ‘kırmızı listeye’ dahil etmişti.

Bu da, Türkiye’den gelişlerde yalnızca Birleşik Krallık vatandaşları ve oturum izni sahiplerinin ülkeye kabul edileceği ve gelenlerin 10 gün otel karantinasında tutulacağı anlamına geliyor.

Bu otel konaklamasının 1750 sterlinlik (yaklaşık 20 bin 200 liralık) masrafını da yolcuların karşılaması gerekiyor.

Bu uygulama, 12 Mayıs Çarşamba TSİ 06.00 itibarıyla başlayacak.

İNGİLİZ HÜKUMETİNDEN İSTANBUL’DAKİ MAÇA GİTMEYİN ÇAĞRISI

İngiltere hükümeti ayrıca, Şampiyonlar Ligi maçı için taraftarlara Türkiye’ye gitmemeleri çağrısı yaptı.

İki İngiliz takımının karşı karşıya geleceği Şampiyonlar Ligi final maçının İstanbul’daki Atatürk Olimpiyat Stadı’nda oynanması öngörülüyor.

UEFA, maça 25 bin civarında taraftarın alınmasını planlıyor.

İngiltere hükümeti, bu maçın Londra’daki Wembley Stadı’na alınması için UEFA nezdinde girişimlerde bulunuyor.

HENÜZ RESMİ BİR BİLDİRİM YAPILMADI

Türkiye Futbol Federasyonu sözcüsü, kendilerine yer değişikliğiyle ilgili henüz resmi bir bildirim yapılmadığını söyledi.

Sözcü, “İngiltere’de yetkililer, bu konuda ısrarcı görünüyor ancak biz planlarımızı UEFA’dan gelen talimat ve açıklamalara göre yapıyoruz. Bu konuda resmi bir kanaldan bize herhangi bir değişiklik bildirimi yapılmadı. Finali İstanbul’da yapacağız” dedi.

Londra’nın sembol tarihi köprülerinden Tower Bridge’de Ezan-ı Muhammedi yükseldi

Okumaya devam et

Spor

Portland Lakers’ı devirdi Enes Kanter galibiyeti akademisyen Halil Şimşek’e adadı

Batı Konferansında play-off’lara 6’ncı sırada katılma mücadelesi veren Portland Trail Blazers, geçen sezonun şampiyonu Los Angeles Lakers’ı 106-101 mağlup ederek büyük bir avantaj yakaladı. Karşılaşmada Enes Kanter, 10 sayı, 10 ribaund ile bu sezon 33. double-double’ını yaptı. Kanter, galibiyeti tahliyesine 3 ay kala cezaevinde koronavirüsten vefat eden KHK’lı akademisyen Halil Şimşek’e adadı.

MUHAMMET ALİ TOKSOY | BOLD NBA

NBA’de Portland Trail Blazers, 6 maçlık deplasman yolculuğunu 5 galibiyetle taçlandırmasının ardından kendi evi Moda Center’da Los Angeles Lakers maçına çıktı. Bu sezon iki takım arasında oynanan iki karşılaşmada takımlar arasında 1-1’lik eşitlik vardı. Normal sezonun bitimine 6 maç kala karşılaşmayı kazanan Portland Trail Blazers eşitliği bozarak 6.sıraya çıktı ve play-off’lara direk katılabilmek için büyük bir avantaj sağladı. Pandemi sürecinin ardından ilk kez sınırlı sayıdaki taraftarının huzuruna çıkan Portland’da Damian Lillard 38 sayı ile yıldızlaşırken, başarılı temsilcimiz Enes Kanter 16 dakika süre aldığı karşılaşmayı 10 sayı, 10 ribaundla double-double yaparak tamamladı. Bu sezon 33. double-double’ına imza atan Enes Kanter Portland’ın geride olduğu dakikalarda benchden gelerek takımına ekstra katkı sağladı. Los Angeles Lakers’da LeBron James sakatlığı nedeniyle kadroda yer almazken, Anthony Davis ise maçı 36 sayı, 12 ribaundla tamamladı.

ENES KANTER GALİBİYETİ HALİL ŞİMŞEK’E ADADI

Enes Kanter, maçın hemen ardından sosyal medya hesabından attığı tweetle Los Angeles Lakers galibiyetini, 4 gün önce cezaevinde Kovid-19’dan vefat eden KHK’lı akademisyen Halil Şimşek’e adadı. Hukuksuz suçlamalarla 2016 yılı temmuz ayında tutuklanan Halil Şimşek’in 15 gün önce testi pozitif çıkmasına rağmen tahliye edilmemiş, durumu ağırlaşınca hastaneye kaldırılmıştı. İki çocuk babası, 53 yaşındaki Halil Şimşek’in tahliyesine 3 ay kala uğradığı zulüm sonrasında vefat etmesine dikkat çeken Enes Kanter, twitini ‘Los Angeles Lakers zaferini ona adıyorum’ diyerek bitirdi.

128 milyar doları sıfırlayan Merkez Bankası 159 ton da altın satmış

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0