Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Hamile bir kadın daha tutuklandı

5275 sayılı kanuna rağmen hamile kadınlar tutuklanmaya devam ediyor. 18 haftalık hamile Esra Uymaz Saral bu sabah İzmir’de tutuklanarak cezaevine gönderildi.

BOLD-  18 haftalık hamile Esra Uymaz Saral bugün İzmir’de tutuklandı. Saral’ın tutukluluk haberini HDP milletvekili ve insan hakları savunucusu Ömer Faruk Gergerlioğlu sosyal medya hesabından duyurdu. Saral’ın eşi Gergerlioğlu’na gönderdiği mesajda, “Sayın vekilim eşim Esra Uymaz Saral bugün İzmir’de tutuklandı. 18 haftalık gebe ve 10 cm myomu var. Düşük ihtimali var. Doktor evde en ufak bir iş bile yapmamasını söylemişti. Ve myom açısından 18-24. haftalar riskli.” dedi.

HAMİLELER HAKKINDAKİ KANUN

5275 sayılı Ceza İnfaz Kanununun 16/4 maddesinde “Hapis cezasının infazı, gebe olan veya doğurduğu tarihten itibaren altı ay geçmemiş bulunan kadınlar hakkında geri bırakılır. Çocuk ölmüş veya anasından başka birine verilmiş olursa, doğumdan itibaren iki ay geçince ceza infaz olunur.” deniliyor. Bu hükümler tutuklular için de uygulanması gerekiyor.

Gündem

‘Çoklu baro’ teklifinin kılık kıyafet maddesinde değişiklik yapıldı

Avukatlık Kanunu’nda yapılacak değişiklik ile büyükşehirlerde birden fazla baro kurulmasının önünü açan 28 maddelik kanun teklifinin 12 maddesi kabul edildi. Teklifin kılık kıyafet maddesinde değişiklik yapıldı.

BOLD – Avukatlık Kanunu’nda yapılacak değişiklik ile büyükşehirlerde birden fazla baro kurulmasının önünü açan 28 maddelik kanun teklifinin Meclis Genel Kurulu’ndaki görüşmeleri devam etti. 28 maddelik teklifin birinci bölümü üzerinde görüşmeler tamamlanarak 12 madde kabul edildi.

STAJDA KIYAFET ZORUNLULUĞU GETİRİLEMEYECEK

Avukatların resmi kılık ve kıyafetini düzenleyen 7’nci maddede AKP ve MHP değişiklik önergesi verdi. Teklifin söz konusu “Avukatlar, mahkemelere Türkiye Barolar Birliği tarafından şekli belirlenen cübbeyle çıkmak zorundadır” şeklindeki ifadesinden sonra gelmek üzere maddeye, “Avukatlara staj dönemi dahil olmak üzere, baro ve birliğin iş ve işlemleri ile mesleğin icrası kapsamında kılık kıyafetle ilgili herhangi bir zorunluluk getirilemez” eklemesi yapıldı.

CHP’Lİ AYDOĞAN: RİSKİ ORTADAN KALDIRMAYACAK

Değişiklik önergesinin gerekçesinde, “Değişiklikle avukatlara, staj dönemi dahil olmak üzere, baro ve birliğin iş ve işlemleri ile mesleğin icrası kapsamında kılık kıyafetle ilgili herhangi bir zorunluluk getirilemeyeceği hükme bağlanmaktadır. Böylece serbest bir meslek olan avukatlık mesleği, niteliğine uygun olarak özgür şekilde icra edilebilecektir” denildi. CHP İstanbul Milletvekili Turan Aydoğan, değişiklik önergesi ile staj sırasında kılık kıyafetle ilgili yaşanabilecek bir sorunun da ortadan kaldırılmaya çalışıldığını ama bunun CHP olarak dikkat çektikleri riski ortadan kaldırmadığını söyledi.

Türkiye’de 18 kişi daha koronavirüsten öldü: Bin 24 yeni vaka tespit edildi

Okumaya devam et

Gündem

Türkiye’de 18 kişi daha koronavirüsten öldü: Bin 24 yeni vaka tespit edildi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’de 18 kişinin daha koronavirüs salgını nedeniyle öldüğünü açıkladı. Testi pozitif çıkan bin 24 yeni vakanın olduğunu bildirdi.

BOLD – Koronavirüs salgınına ilişkin son verileri paylaşan Fahrettin Koca, 18 kişinin daha hayatını kaybettiğini belirtti. Bakan Koca, yaptığı açıklamada bin 24 yeni vakanın tespit edildiği bilgisini verdi. Koronavirüs nedeniyle Türkiye’de toplam 5 bin 300 kişi yaşamını yitirirken, vaka sayısı 209 bin 962’e yükseldi. Son 24 saatte iyileşen sayısı 2 bin 879 oldu.

Koca, Twitter’dan yaptığı paylaşımda şunları dile getirdi: “Yoğun bakım hasta sayımızdaki artış eğilimi yavaşladı. Entübe hasta sayımız 7 azaldı. İyileşen hasta sayımız, yeni tanı konanların iki katından fazla. Maske ve mesafe kuralına uyumdaki artışa bağlı olarak, vaka sayılarında küçük azalmalar devam ediyor.”

Okumaya devam et

Gündem

Uzmanlardan patlayıcıların taşınmasına tepki 

Patlamanın olduğu havai fişek fabrikasındaki patlamayan havai fişek ve diğer patlayıcıların imha edilmek için taşınmasına uzmanlar tepki gösterdi. Patlayıcı uzmanı Süleyman Polat, malzemenin gerekli önlem alınarak olduğu yerde imha edilmesi gerektiğinin altını çizdi.

BOLD – Sakarya’nın Hendek ilçesinde 3 Temmuz’da patlama yaşanan Büyük Coşkunlar Havai Fişek Fabrikası’nda patlamayan malzemeleri imhaya götüren kamyonda patlama yaşandı ve 3 asker şehit oldu. Patlayıcı uzmanları, patlayıcıların imha için taşınmasına tepki gösterdi.

OLDUĞU YERDE İMHA EDİLMELİYDİ

Gazete Duvar’dan Serkan Alan’a konuşan patlayıcı uzmanı Süleyman Polat, olayın bir ihmal sonucu gerçekleştiğini belirterek, “Yangının yaşandığı fabrikadan çıkan patlayıcılar ‘güvensiz patlayıcılar’ olarak nitelendiriliyor. Bu fabrikadan çıkan patlayıcılar olduğu yerde gerekli önlemler alınarak imha edilse can kayıpları olmazdı” dedi.

KALIN ÇELİK KASALARLA TAŞINMALIYDI

Polat, “Eğer illa taşıyacağız diyorlarsa bunu da güvenli ambalajlarla yapmaları gerekiyordu. Örneğin, bomba imhaya giden araçların arkasında cüzi miktarda patlayıcı alan çelik kasalar vardır. Çok kalın çelik kasadır ve içerisinde patlarsa da güvenli bir şekilde götürülür. Ama böyle bir şey yapılmadığı gözüküyor. Bu tarz patlayıcılar nakledilirken taşıma sırasında fazla sayıda insan olmaz” dedi.

YETERİNCE SOĞUTULMALIYDI

Bu tarz tehlikeli malzemelerin kamyonla taşınmaması gerektiğini belirten Kimya Mühendisleri Odası Başkanı Ali Uğurlu ise, “Yangının ardından bu malzemelerin yeterince soğutulmuş olması gerekiyordu. Yönetmelikler kapsamında özel önlemlerle, bu konuda eğitimli kişilerle taşımanın yapılması gerekiyordu. Bunlar herkesin yapabileceği ve taşıyabileceği ürünler değil. Siz bu maddeleri kamyonla taşıyamazsınız, özel araçlarla bunların taşınması gerekiyor” diye konuştu.

 

Türkiye’de 18 kişi daha koronavirüsten öldü: Bin 24 yeni vaka tespit edildi

Okumaya devam et

Popular