Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Nuray Mert’ten İlber Ortaylı’ya ‘entelektüel’ ayar: “Ülkede kıyamet kopsa ağzından bir cümle çıkmıyor”

Siyaset bilimci ve yazar Nuray Mert, ünlü tarihçi İlber Ortaylı’nın aydın sorumluluğu taşımadığını söyledi. ‘Entelektüel tanımını’ ise yerden yere vurdu.

BOLD – İlber Ortaylı’nın yeni yayımlanan “Bir Ömür Nasıl Yaşanır” (Kronik Kitap) ile ilgili bir yazı yazan Nuray Mert, Ortaylı’nın kitapta yer verdiği hayat önerilerini, eğitim ve siyaset ilişkisine dair tespitlerini, Arap ülkeleriyle ilgili fikirlerini ve entelektüel tanımını yerden yere vurdu.

Kitabın ismine gönderme yaparak “Bir Ömür Nasıl Yaşanmaz” adlı bir yazı kaleme alan Nuray Mert, “Entelektüel kendisi ile ilgili olmayan işlerle ilgilenen kişidir” diye harika bir tanım yapan Hoca, aslında kendisi ile ilgili olmayan işlerle hiç ilgilenmiyor. Tarih ve filoloji seviyor, çalışıyor, üretiyor, müzik dinliyor, bilgilenmeye doyamıyor, ama içinde yaşadığı ülkede ve hatta dünyada kıyamet kopsa ağzından bir cümle çıkmıyor.” dedi.

BU KADARI YADIRGANMAYACAK GİBİ DEĞİL

Nuray Mert, beğensin beğenmesin, akademisyen, yazar, çizer, entelektüel bir sürü insanın başına olmaz işler geldiğini ama bunların hiçbirinin Ortaylı’nın umurunda olmadığını vurguladı. Mert şöyle devam etti: “Hadi onlar bir yana, sıradan insanın hayatı ile hiç mi hiç ilgilenmiyor, ancak ‘Rusya’da kasabalarda okuyan kafa dengi adamlar’ (s. 80) bulabiliyor. Yok, illa popülist olsun demiyorum, ‘aydın sorumluluğu’ diye bir yükü de istemeyene zorla yüklemek yanlısı değilim, ama bu kadarı yadırganmayacak gibi değil.”

EN KORKTUĞUM ŞEY HAM OLARAK YAŞLANMAK

“Entelektüel veya değil, yaşı yetmişleri bulmuş birinden hayata dair hiç olmazsa bir nebze bilgelik bekliyor insan. Üstten bakmacılıktan ziyade ‘tecâhül-i ârifane’, biraz itidal, olgunluk, tevazu, görmüş geçirmişlik, gençlik hırslarından sıyrılmış insan sevgisi, sade hayata dair şiir duygusu… Altmış yaşını idrak etmiş biri olarak en korktuğum şey ‘ham’ yaşlanmak, kendim için de başkaları için de.” diyen Mert, Ortaylı hala daha yetişkin olamadığını söyledi.

FANİ AKADEMİSYENLER İÇİN BİLE YÜKSEK

Mert, Ortaylı’nın elitist bir tavırla yazdığı  ‘seyahat etme ve yeni yerler görme’, ‘iki ölü, iki yaşayan dil bilme’ konusundaki önerilerinin çıtasının ise kendileri gibi fani akademisyen veya okumuş yazmış insanlar için bile pek yüksek olduğunu söyledi.

NURAY MERT’İN YAZISININ TAMAMI

Suriyelileri depremden sonra fark ettiler: “Elazığ’daydılar da biz mi görmüyorduk”

Gündem

20 yeni ölüm daha rapor edildi: “Vakaların azalma seyri yavaş”

Koronavirüs salgını nedeniyle Türkiye’de hayatını kaybedenlerin sayısı 20 kişi artarak 5 bin 206’ya yükseldi. Sağlık Bakanı Koca, “Vakaların azalma seyri yavaş” dedi.

BOLD – Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüs salgınına ilişkin son verileri paylaştı. Son 24 saatte 20 kişinin daha koronavirüs nedeniyle yaşamını yitirdiğini bildirdi. Bugün kaydedilen bin 154 yeni vakayla birlikte Türkiye’de kayıtlara geçen vaka sayısı 204 bin 610 oldu. Bugün iyileşen kişi sayısı bin 214, yoğun bakımdaki hasta sayısı bin 93, entübe hasta sayısı da 378 olarak açıklandı.

Fahrettin Koca yaptığı açıklamada iyileşenlerin sayısına dikkat çekti. “İyileşen toplam hasta sayımız 180 bine yaklaştı. İyileşme sürecindeki hasta sayısı 20 bin civarında. Yoğun bakım hasta sayımızda, önceki günlerden devam eden bir artış var. Vakaların azalma seyri yavaş. Bugün iyileşenlerin sayısı yeni vakalardan 60 fazla” diye konuştu.

Okumaya devam et

Gündem

MHP Lideri Bahçeli’den eylem yapan avukatlara Gezi uyarısı

İktidar ortağı MHP’nin genel başkanı Devlet Bahçeli, çoklu baro düzenlemesi için eylem yapan avukatları uyardı. Bahçeli, “Hiç kimse Gezi benzeri bir kalkışmanın fitilini tutuşturmayı aklından geçirmemelidir. Zira sonuçları ağır olacaktır” dedi.

BOLD – MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, baroların çoklu baro ile ilgili düzenledikleri eylemleri eleştirerek, hiç kimsenin Gezi benzeri bir kalkışmaya özenmemesi gerektiğini söyledi.

MECLİS KAPISINDA YAPILAN EYLEM İLKELLİK

Baroların eylemleri ile ilgili yazılı bir açıklama yayınlayan Bahçeli, kendi çıkarları olunca demokrasiyi hatırlayıp, olmayınca despotluk suçlaması yapan baronların Meclis kapısında sergilediklerinin “talihsizlik”ve “lkellik” olduğunu ifade etti.

GEZİ’YE ÖZENMEYİN, SONUÇLARI AĞIR OLUR

MHP lideri, “Savunmayı savunuyoruz, bahanesiyle sokaklara dökülen baronlaşmış bazı baroların kanun dışı yol ve zorlamalara tevessül etmeleri Türkiye’nin belini bükmeyi amaçlayan çevrelere koz vermektir. Hiç kimse Fransa’yı kasıp kavurmuş Sarı Yelekliler’in eylemlerine özenmeyi, Gezi benzeri bir kalkışmanın fitilini tutuşturmayı aklından ve hayalinden geçirmemelidir. Zira sonuçları ağır olacaktır” dedi.

BAROLARI KENDİ ÇİFTLİKLERİ HALİNE GETİRENLER SORGULANMALI

Baro yönetimlerini eleştiren Bahçeli, “Yıllardır baroları kendi çiftlikleri haline getirenlerin, ideolojik saplantılarla dar kadroculuk yapanların gayri ahlaki ayrıcalıkları sorgulanmalı, nihai olarak sonlandırılmalıdır. Demokrasi baro yönetimlerine kusursuz şekilde hakim olmalıdır. Savunma kavramı Türkiye’ye saldırı ve suikast kılıfı haline getirilmemelidir. Aklıselimin öne çıkıp anlaşma ve uzlaşma dinamiklerinin egemen olması temennimizdir” dedi.

Okumaya devam et

Gündem

Patlamada kaybolan işçilerin aileleri fabrika sahibine öfkeli

Patlamada kaybolan biri için patronun “cenazeniz yolda geliyor” diye haber göndermesi ailenin tepkisine yol açtı. Aile, “Devlet bilmiyor, patron nereden biliyor? Cenaze mi kaçırıyorsunuz?” diye tepki gösterdi.

BOLD – Sakarya’nın Hendek ilçesinde bulunan havai fişek fabrikasında meydana gelen patlamada hayatını kaybeden işçilerin kimliklerinin tespitleri için DNA örnekleri alınmaya başlandı.

KAYBOLAN KİŞİLERİN BULUNMASI İÇİN ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR

Patlamanın meydana geldiği fabrika bölgesine çok sayıda itfaiye, sağlık, AFAD, polis ve jandarma ekibi kayıp olduğu belirtilen kişilerin bulunması için görev yapıyor. Yakınından haber alamayanlardan biri de Avukat Gülşen Uzuner. Twitter hesabından yaptığı açıklamada dayısının patlamada yaşamını yitirdiğini belirterek, DNA testi için örnek verildiği bilgisini paylaştı.

“CENAZE Mİ KAÇIRIYORSUNUZ?”

Patronun dayısının cenazesi ile ilgili haber göndermesine tepki gösteren Uzuner, sosyal medya hesabından şu ifadeleri paylaştı: “Fabrika sahibi görevinin başında dedi ülkedeki en yetkili ağızı. Benim bildiğim gözaltında olması gerekiyor onun. Suç delillerini karartmaması, örtbas etmemesi, kaçmaması için! Dayımı Hendek’teki patlamada kaybettik. DNA testi için örnek verildi; henüz sonuç yok. Yaralı ve ölüm kayıtlarında adı yok, bedeni yok. Ama aileyi arayıp diyor ki muhtar cenazeniz yolda geliyor, patron demiş. Devlet bilmiyor, patron nereden biliyor? Cenaze mi kaçırıyorsunuz?”

20 yeni ölüm daha rapor edildi: “Vakaların azalma seyri yavaş”

Okumaya devam et

Popular