Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Liderler Münih’te ‘stratejik ortaklıkları’ tartışıyor

56’ncı Münih Güvenlik Konferansı’nda liderler ve hükumet yetkilileri bir araya geliyor. ‘Batısızlık’ temalı konferansta, ABD Dışişleri Bakanı Pompeo “Batı kazanıyor ve birlikte kazanıyoruz” dedi.

BOLD – Almanya’da düzenlenen 56’ncı Münih Güvenlik Konferansı’nda 70 ülkeden devlet başkanları ve savunma bakanları bir araya geliyor. 14 ila 16 Şubat tarihleri arası gerçekleşen konferansın konusu ‘Batısızlık-Westlessness’ olarak belirlenmişti.

RUSYA VE ÇİN’İN İMPARATORLUK İSTEKLERİNE ÜSTÜN GELECEK

Konferansta konuşma yapan ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Çin, İran ve Rusya’yı eleştirerek ‘Batı’nın kazanacağını’ söyledi. “Transatlantik ittifakın öldüğü fikri çok abartılıyor. Batı kazanıyor ve birlikte kazanıyoruz” dedi. Batı’nın Rusya ve Çin’in ‘imparatorluk kurma’ isteklerine üstün geleceğini kaydetti.

HUAWEİ POLİTİKALARINI ‘HAİN BİR STRATEJİ’ DİYE NİTELEDİ

Pompeo’dan sonra konuşan ABD Savunma Bakanı Mark Esper, Çin’in Huawei politikalarını ‘hain bir strateji’ diye niteledi. “Çin’in uluslararası kurallara dayalı düzeni manipülasyonuna ve bunun beraberinde getirdiği zorluklara karşı uyanık olmamız şart” diye konuştu.

STEİNMEİER’E DESTEK VERDİ, ‘ABD’NİN KÜÇÜK ORTAĞI OLAMAYIZ’ DEDİ

Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier, daha önce yaptığı konuşmasında ABD, Çin ve Rusya’nın ‘dünyayı daha kötü bir yer haline’ getirdiklerini söylemişti. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da konuşmasına Steinmeier’e katıldığını ifade ederek başladı.

“ABD’nin küçük ortağı olamayız” diyen Macron, NATO’yu desteklediğini ancak ‘yerel tehditler’ konusunda Washington’dan bağımsız hareket edilmesi gerektiğini belirtti. Avrupa’nın kendi geleceğine inanmayan bir kıta haline geldiğini de sözlerine ekledi.

DAHA YAKIN DİYALOG İÇİNDE OLMALI VURGUSU

Rusya ve Fransa’nın ‘daha yakın diyalog içinde olması gerektiğini’ söyleyerek “Stratejik diyaloğu yeniden başlatmalıyız, çünkü günümüzde gittikçe daha az konuşmaya başlıyoruz, çatışmalar çoğalıyor ve onları çözemiyoruz” çağrısı yaptı.

ŞÖHRET HAYALİNE AZİL SORUŞTURMASI İLE KAVUŞMUŞ

Siyaset öncesi komedyenlik yapan Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, “Her yerde azil süreciyle ilgili sorular alıyorum” dedi. 2019’da göreve gelmeden önce şöhret ve Oscar hayali kurduğunu, şöhret hayaline ABD Başkanı Donald Trump’ın azil soruşturmasıyla kavuştuğunu dile getirdi.

SAVAŞI BİZ BAŞLATMADIK AMA ONU BİZ BİTİRECEĞİZ

Ülkesinde 6 yıldır yaşanan krize dikkat çeken Zelenskiy, Ukrayna’daki savaşın ‘Avrupa’daki savaş’ şeklinde adlandırılabileceğini vurguladı. Uluslararası uzmanların ülkesinde barışa yaklaşılması konusunda olumlu düşüncelere sahip olduğuna işaret ederek, “Yeni Ukrayna yönetimi barışa ulaşmak için gereken her şeyi yapıyor. Bu savaşı biz başlatmadık fakat onu biz bitireceğiz. Bunu hep birlikte yapacağız” ifadelerini kullandı.

LAVROV İLE STOLTENBERG BİRARAYA GELDİ

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg konferans kapsamında bir araya geldi. Avrupa’da askeri alandaki güvenlik durumu, Rusya-NATO arasındaki ilişkiler ve Afganistan görüşüldü.

NATO Genel Sekreteri’nden Rusya ve Çin’e karşı ittifak çağrısı

Dünya

Senato destek paketini kabul etti, herkese bin 400 dolar nakit yardım yapılacak

1,9 trilyon dolarlık ekonomik destek paketi ABD Senatosu’nda demokratların oyu ile kabul edildi. Kabul edilen paketle birlikte kişi başına bin 400 dolarlık nakit yardımının yanı sıra eyaletler ile yerel yönetimler için 350 milyar dolarlık kaynak da yer alıyor.

BOLD – ABD Başkanı Joe Biden’ın yeni tip koronavirüs salgınının etkilerine yönelik istediği 1,9 trilyon dolarlık ekonomik destek paketi Senato’dan geçti. Tasarı, Senato Genel Kurulu’nda gece geç saatlere kadar süren görüşmelerin ardından 49’a karşı 50 oyla kabul edildi.

BİDEN’İN İMZASI İLE HAYATA GEÇİRİLECEK

Uzlaşma olarak adlandırılan yasal bir düzenlemenin daha önce devreye sokulmasıyla önü açılan tasarı, Cumhuriyetçilerin desteğine ihtiyaç olmadan Senato’dan geçirildi. Tasarının oylaması için Senato’da yapılan oturum 11 saat 50 dakikalık süresiyle de rekor kırdı. Tasarı, üzerinde yapılan düzenlemeler nedeniyle yeniden Temsilciler Meclisine gönderilirken kabul edilmesi halinde yasalaşması için Biden’ın imzasına sunulacak.

HERKESE BİN 400 DOLAR VERİLECEK

Biden yönetiminin Kovid-19’un ekonomik etkilerine karşı üzerinde çalıştığı en büyük paket olarak nitelendirilen tasarıda, kişi başına bin 400 dolarlık nakit yardımının yanı sıra eyaletler ile yerel yönetimler için 350 milyar dolarlık kaynak yer alıyor. Daha önce haftalık 400 dolar olarak belirlenen işsizlik yardımının ise yapılan müzakerelerin ardından 300 dolar olarak sağlanması ve süresinin 6 Eylül’e kadar da uzatılması öngörülüyor.

 

3. dalga mı?: Korona hasta sayıları patladı

Okumaya devam et

Dünya

ABD’li üst düzey diplomat: Erdoğan ikili oynuyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan’la ilgili ABD basınında bir makale daha çıktı. ABD’li üst düzey diplomata dayandırılan yazıda, “Erdoğan, ABD ve AB ile ilişkileri geliştirmek istiyor. Ancak ABD ve AB bu defa Erdoğan’a karşı son derece tetikte” ifadeleri yer aldı.

BOLD – voanews.com uluslararası servisinde yer alan bir analize göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan, yıllar süren gergin ilişkilerden sonra atı ile yeni bir sayfa açmayı umut ediyor. Ancak bu uğurda yaptığı hamleler, Washington’da şüpheyle karşılanıyor ve dahası, diplomatik bir algı operasyonun bir parçası kabul ediliyor.

İKİLİ OYNUYOR

ABD’li üst düzey bir diplomat VOA’ya demecinde, Erdoğan’ın niyetine şüpheyle yaklaşıldığının altını çizerek, “İkili oynuyor. İç muhalefete yönelik baskıları hafiflettiği veya Rusya ile S-400 anlaşmasından vazgeçtiğine dair hiçbir işaret yok” dedi.

AĞZININ İKİ TARAFIYLA KONUŞUYOR

ABD’li ve Batılı yetkililer, Erdoğan’ın niyetlerine şüpheyle yaklaşmalarının pek de şaşırtıcı olmadığını söylüyor. Batılı bir diplomat, “Ağzının her iki tarafından konuştuğu sonucuna varmamak zor” dedi.

Makalede, Biden yönetiminin Türkiye konusunda, Beyaz Saray’daki selefi Donald Trump’tan daha sert bir tavır takınacağı, henüz seçilmeden önce Erdoğan’ı otokrat ilan ederek mücadele sinyali verdiği ve son olarak da Osman Kavala’nın serbest bırakılması yönünde çağrıda bulunduğunun altı çizildi.

Makalede, Doğu Akdeniz’de yaşanan krizle ilgili de değerlendirmeler yer aldı.

Okumaya devam et

Dünya

ABD dergisi: Biden’dan Erdoğan’a sessiz muamele

ABD merkezli Foreign Policy dergisi, Biden’ın Erdoğan’a tavrını, “Biden Türkiye’ye sessiz muamele uyguluyor” makalesiyle masaya yatırdı.

BOLD – ABD’de 20 Ocak 2021 tarihinde Başkanlık koltuğuna oturan Joe Biden, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile görüşmüyor. Beyaz Saray’da ikinci ayının dolmasına kısa süre kalan Joe Biden, eski Başkan Donald Trump’ın sık sık görüştüğü Cumhurbaşkanı ve AKP lideri Erdoğan ile temasa geçmedi.

ABD merkezli Foreign Policy dergisi, Biden ve Erdoğan ilişkini, ‘Biden Türkiye’ye sessiz muamele uyguluyor’ başlıklı bir makaleyle inceledi. Biden’ın görevdeki ilk ayını dünya liderleriyle rutin telefon görüşmeleri yaparak geçirdiğini yazan dergi, Erdoğan’ın telefonunun hiç çalmadığını aktardı.

“TAVRI DAHA DA SERTLEŞECEK”

NATO müttefiki iki ülkenin son yıllarda Suriye ve S-400 meseleleri nedeniyle görüş ayrılıkları bulunduğunun vurgulandığı yazıda, “Eğer Ankara eylemlerini hızlıca değiştirmezse, bu soğukluk devam edecek ve ABD’nin Türkiye’ye tavrı daha da sertleşecek. ABD Başkanı’nın sessiz mesajı bunu gösteriyor” ifadeleri kullanıldı.

Yazıda Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi’nin Demokrat üyesi Abigail Spanberger’in görüşlerine de yer verildi. Spanberger, “İlişkilerimiz oldukça zorlayıcı. Biz daha önce Türkiye’ye güvenebildiğimiz bir pozisyonda değiliz. Ya da diğer NATO müttefiklerine duyduğumuz kadar güven duyamıyoruz” diye konuştu.

 

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0