Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

AB’den sondaj çalışmaları nedeniyle iki Türk vatandaşına yaptırım kararı

AB, Kıbrıs açıklarında yürütülen ve “yasa dışı” diye nitelediği sondaj faaliyetleri nedeniyle iki Türk vatandaşını yaptırım listesine aldı. Listeye alınanların Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’nın (TPAO) iki yöneticisi olduğu belirtildi.

BOLD  – Avrupa Birliği üyesi 27 ülke, Kıbrıs açıklarında yürütülen ve AB’nin “yasa dışı” ilan ettiği doğal gaz arama faaliyetleriyle bağlantılı olarak iki Türk vatandaşını yaptırım listesine aldığını açıkladı.

Avrupa Birliği (AB) Konseyi, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Ferruh Akalın ile TPAO Arama Daire Başkanlığı Müdür Yardımcısı Ali Coşkun Namoğlu’na “Doğu Akdeniz’de hidrokarbon arama faaliyetlerini planlama, yönetme ve uygulamadan” sorumlu oldukları için kısıtlayıcı tedbirler uygulanacağını belirtti.

Bu çerçevede, Akalın ve Namoğlu’na AB’ye seyahat yasağı uygulanacak ve ilaveten AB’deki mal varlıkları dondurulacak. Bunun yanı sıra Avrupa Birliği’de bulunan kişi ve kurumların da bu iki ismin ulaşabileceği fonlara katkıda bulunması yasaklandı.

AB Konseyi, 18 Ekim 2019’da “Doğu Akdeniz’de yasa dışı sondaj faaliyetlerinden sorumlu gerçek ve tüzel kişileri hedef alan kısıtlayıcı tedbirlerin devreye sokulması” konusunda anlaşmıştı.

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞINDAN KARARA TEPKİ

Dışişleri Bakanlığı yaptığı yazılı açıklamada karara tepki göstererek, “birlik dayanışması kisvesi altında tarafgir ve hukuk tanımaz tutumunun yeni bir örneği. AB’nin 11 Kasım 2019 tarihli kararı uyarınca açıklanan bu yaptırımın bizim için hiçbir hüküm ve değeri yoktur” ifadelerini kullandı.

AP Türkiye Raportörü’nden Rusya göndermesi: AB, yeni güçlü dostlarınızdan çok daha güvenli

Dünya

Kremlin: Navalny’nin tutuklanması ülkenin iç meselesi

Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov, Rus muhalif Aleksey Navalny’nin Almanya’dan dönüşü sonrası tutuklanmasının ülkenin iç meselesi olduğunu söyledi.

BOLD – Kremlin Sözcüsü Dmitri Peskov, bazı Batı ülkelerinin ve örgütlerin Almanya’dan ülkesine dönüşünde tutuklanan Rus muhalif Aleksey Navalny’nin serbest bırakılması yönündeki açıklamalarına karşı çıktı.

Söz konusu açıklamaları dikkate almadıklarını belirten Peskov, Navalny’nin Rus yasalarına aykırı davrandığını savundu.

“Bu, tamamen ülkemizin iç meselesidir. Kimsenin buna müdahale etmesine izin vermeyeceğiz. Bu tür açıklamaları dikkate alma niyetinde değiliz.” diyen Peskov, tüm ülkelerle iyi ilişkiler kurmakla ilgili olduklarını dile getirdi.

Peskov, Navalny ile ilgili durumun Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i ilgilendirmediğini ve Rus vatandaşlarının haklarının ülkedeki yasalar tarafından güvence altına alındığını ifade etti.

44 yaşındaki Navalny, zehirlenmesi sonrası tedavi gördüğü Almanya’dan döner dönmez Moskova’daki havaalanında 17 Ocak’ta gözaltına alınmıştı.

Navalny’nin “29 Aralık 2020’den beri denetimli serbestlik süresini defalarca ihlal ettiği” gerekçesiyle duruşma yapılmış ve Himkinskiy Bölgesel Mahkemesi, Kremlin’e muhalif Navalny’nin 15 Şubat’a kadar 30 gün tutuklu kalmasına karar vermişti.

30 gün hapis cezasına çarptırılan Navalny halkı sokağa çağırdı

Okumaya devam et

Dünya

Rusya’dan 2. Kovid-19 aşısı geliyor: İmmünolojik etkinliği yüzde 100

Rusya’nın yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı geliştirmekte olduğu EpiVakKorona adlı ikinci potansiyel aşının virüse karşı immünolojik etkinliğinin yüzde 100 olduğu öne sürüldü.

BOLD – Rusya Koronavirüs Enfeksiyonu Kontrol ve Önleme Merkezi’nden yapılan yazılı açıklamada, Vektör Araştırma Merkezince geliştirilen “EpiVakKorona” aşı adayının 1. ve 2. faz klinik deney sonuçlarına dair değerlendirmelere yer verildi.

Aşıların etkinliğinin, immünolojik ve önleyici boyutlardan değerlendirildiği bilgisine yer verilen açıklamada, “EpiVakKorona aşısının immünolojik etkinliği yüzde 100 seviyesindedir.” denildi.

Rusya’daki Gamaleya Araştırma Enstitüsü tarafından geliştirilen ilk Rus Kovid-19 aşısı “Sputnik V” 11 Ağustos 2020’de, ikinci aşı “EpiVakKorona” ise 14 Ekim 2020’de tescil edilmişti.

Rusya’da halkın Kovid-19’a karşı aşılanma süreci ise 11 Aralık’ta başlamıştı.

Çinli Sinovac: Aşının ikinci dozunu geç almak etkiyi artırabilir

Okumaya devam et

Dünya

Çin 620 kilometre hıza ulaşabilen yeni trenini tanıttı

Çin, henüz deneme aşamasında olan ve 620 kilometre hıza ulaşan yüksek hızlı Maglev trenlerinin gelişmiş bir versiyonu tanıttı. Yeni model, öncekinden 200 kilometre daha hızlı.

BOLD – Çin’in Sichuan eyaletinin Chendu şehrinde görücüye çıkan yeni tip Maglev treninin 3-5 sene içerisinde hizmete gireceği ve önceki versiyonundan yaklaşık 200 kilometre daha hızlı olduğu belirtildi.

Yüksek sıcaklıkta ve mıktanıslı raylarda giden trenin 21 metre uzunluğundaki lokomotifini tanıtan Çinli yetkililer, lansman için 165 metre uzunluğunda bir raylı sistem inşa etti.

İlk kez Çin’in en büyük şehri Şangay’da Pudong Uluslararası Havaalanı ile şehir merkezi arasında inşa edilen Maglev tren hattı 2004 yılında hizmete girmişti. Yaklaşık olarak 420-430 kilometre hıza ulaşan trenleriyle şehir merkezinden havaalanına 4-6 dakika arasında gitmek mümkün.

Çin, 38 bin kilometreyle dünyanın en uzun hızlı tren ray hattına sahip ülkesi konumunda bulunuyor.

Maglev trenleri yüksek hızlarına rağmen kullandığı mıknatıslı sistemlerin çevreye yaydığı radyasyon gerekçesiyle bazı çevreler tarafından sıkça eleştiriliyor.

Çinli Sinovac: Aşının ikinci dozunu geç almak etkiyi artırabilir

Okumaya devam et

Popular