Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Alman Cumhurbaşkanı: “Evet, ülkemizde ırkçılık var, yaygın bir Müslüman düşmanlığı var”

Hanau’daki ırkçı saldırının kurbanları için düzenlenen anma töreninde konuşan Alman Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier,”Evet, ülkemizde ırkçılık var; üstelik birkaç haftadır değil. Evet, yaygın bir Müslüman düşmanlığı var” dedi.

BOLD – Almanya’nın Hanau kentinde 19 Şubat’ta düzenlenen ırkçı saldırıda yaşamını yitiren aralarında Türkiye kökenlilerin de bulunduğu 10 kişi için Çarşamba akşamı bir anma töreni düzenlendi. Törene, aralarında Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier ve Başbakan Angela Merkel’in de bulunduğu çok sayıda siyasetçi ile yaklaşık 700 davetli katıldı.

Saldırıda yaşamını yitiren Ferhat Ünvar, Gökhan Gültekin, Fatih Saraçoğlu, Sedat Gürbüz, Hamza Kurtovic, Kaloyan Velkov, Vili Viorel Paun, Said Nesar Hashemi ve Mercedes Kierpacz’ın isimlerini sayan Steinmeier, “Bu terörist eylem, dehşet veren vahşi şiddet hepimizi sarstı” dedi.

TOPLUMSAL BARIŞA YÖNELİK BİR SALDIRI

Cumhurbaşkanı Steinmeier, törende yaptığı konuşmada, Hanau’da düzenlenen ırkçı saldırıyı “Toplumsal barışa yönelik bir saldırı” olarak nitelendirdi.

Steinmeier, Almanya’da ırkçılık ve Müslüman düşmanlığı olduğunu belirterek devletin görevinin tüm vatandaşları korumak olduğunu söyledi.

TAHRİKÇİLER GİDEREK DAHA ARSIZ HALE GELDİ

Bu ırkçı saldırının “tesadüfen” gerçekleşmediğine dikkat çeken Alman Cumhurbaşkanı, bu saldırının “evveliyatı” olduğunu söyledi. “Bunun evveliyatı göç geçmişi olan insanlara, Müslümanlara ve sözde yabancılara yönelik dışlanma ve ayrımcılık” diyen Steinmeier, kamuoyunda yaratılan havanın ve sosyal medyada yayılan nefret konusunda uyarıda bulundu. Steinmeier, yaratılan bu hava nedeniyle “Tahrikçilerin giderek daha arsız hâle geldiğini, açık bir şekilde hareket ettiğini ve artık saklanmadığını” belirterek, bu havanın “teröristlerin silaha sarılmasına” yol açtığını ifade etti.

Steinmeier, “Evet, ülkemizde ırkçılık var- üstelik birkaç haftadır değil. Evet, yaygın bir Müslüman düşmanlığı var. Ten rengi koyu olan insanlar veya başörtülüler ayrımcılıkla karşılıyor, saldırıların, hakaretlerin ve şiddetin kurbanı oluyor” şekilde konuştu.

DEVLETİN KORUMA GÖREVİ

Bu insanların hepsinin “kendilerini koruyan bir devleti hak ettiklerini” belirten Steinmeier, “Saldırı sözde yabancıları hedef aldı ama insanları vurdu” dedi.

Hessen eyaletinin Hanau kentinde, 19 Şubat gecesi iki nargile bara ve bir büfeye silahlı saldırı düzenleyen Tobias R., dokuz göçmen kökenli öldürmüş, ardından 72 yaşındaki annesi ile birlikte evinde ölü bulunmuştu. Tobias R.’in saldırıyı ırkçı saiklerle düzenlediği belirtiliyor.

Putin-Erdoğan zirvesinden anlaşma bekleniyor ancak kalıcı olması beklenmiyor

Dünya

IFLC’den 8 Mart projeleri: Cinsiyet eşitsizliği ve ön yargılara son!

Kadınların teknoloji, buluş, politika, spor ve girişimcilikteki başarılarına vurgu yapan IFLC, 8 Mart için özel projeler hazırladı. Cinsiyet eşitsizliği ve ön yargıların kaldırılmasının kadın haklarının gelişimine büyük katkılar sağlayacağı belirtildi.

BOLD – Uluslararası Dil ve Kültür Festivali (IFLC), ‘Kadınlar Günü’ için hazırladığı özel projeleri sosyal medya hesaplarından paylaştı. IFLC, beyaz tahta üzerinde çizim yöntemi Doodle ile 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne özel projelere imza attı. Videoda kadınların teknoloji, buluş, politika, spor ve girişimcilikteki başarılarına dikkat çekildi. Kadınların maruz kaldığı eşitsizlikler ve ön yargıların ortadan kaldırılmasının kadın haklarına büyük katkılar sağlanabileceği belirtiliyor.

Öte yandan ABD, Nijerya, Belarus, Endonezya ve Romanya’da bulunan öğrenci ve veliler de IFLC için Kadınlar Günü’ne özel mesajlar ve şarkı projeleri paylaştı.

Okumaya devam et

Dünya

Beşşar ve Esma Esad çiftinin koronavirüs testi pozitif çıktı

Suriye resmi haber ajansı SANA, Devlet Başkanı Beşar Esad ve eşi Esma Esad’ın yeni tip koronavirüs test sonuçlarının pozitif çıktığını açıkladı.

BOLD – Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad (56) ve eşi Esma Esad (45) koronavirüse yakalandı. Esad çiftinin son yaptırdıkları yeni tip koronavirüs (Kovid-19) test sonuçları pozitif çıktı.

Suriye resmi haber ajansı SANA’nın geçtiği son dakika haberine göre, Esad ve eşinin sağlık durumunun iyi olduğu, 2-3 hafta süreyle evde karantina altında kalacakları belirtildi.

Suriye’nin resmi verilerine göre,  Suriye’de yaklaşık 16 bin kişi koronavirüse yakalandı.  Ülkede bin 63 kişi hayatını kaybetti. Bu rakamlara muhaliflerin ve diğer silahlı grupların kontrolündeki bölgeler dahil değil.

Suriye’de Kovid-19’a karşı yürütülen aşı çalışmalarına ilişkin bir veri ise bulunmuyor. Çiftin koronavirüs aşısı olup olmadıkları da bilinmiyor.

Esma Esad’ın 8 Ağustos 2018 tarihinde erken aşama göğüs kanseri tedavisi görmeye başladığı açıklanmış, 4 Ağustos 2019’da ise hastalığı tamamen atlattığı duyurulmuştu.

VIP koronavirüs aşısı istifa getirdi

Okumaya devam et

Dünya

Anadolu Ajansı çalışanlarının ‘Stop Erdogan’ zorbalığı FBI’lık oldu

Aralarında Cahit Oktay ve Lokman Elibol’un bulunduğu Anadolu Ajansı çalışanı 3 kişi, Türkiye’deki 62 bin siyasi tutuklu için ‘Stop Erdogan’ kampanyası başlatan AST yetkilisi Murat Kaval’ın ABD’deki evinin bahçesine zorla girmeye çalıştı. 3 kişinin görüntüsünü kaydederek kimliklerine ulaşmaya çalışan Kaval, FBI’ya da şikayette bulundu.

BOLD – ABD’nin New York kentindeki ünlü Times Meydanı’na yakın 42. sokak ile 8. Cadde köşesindeki dijital ekrana yansıtılan ‘Stop Erdogan’ görseli bir süredir Türkiye’de tartışma konusu.

Anadolu Ajansı (AA) çalışanları Cahit Oktay, Lokman Elibol ve henüz kimliği belirsiz bir kişi ‘Stop Erdogan’ kampanyası başlatan Advocated Silence of Turkey (AST) adlı sivil toplum örgütünün yetkilisi Murat Kaval’ın ABD’deki evine gitti.

ZORBA GİBİ GİRMEYE ÇALIŞTILAR

Kaval’ın iddiasına göre, 3 kişi evinin bahçesine zorla girmeye çalıştı. AA çalışanlarının daha öncesinden kendisiyle röportaj yapmak için irtibata geçmediklerini söyleyen Kaval: “Bir mail bile atmadan evimin bahçesine zorba gibi girmeye çalıştılar” dedi.

ABD’DE SUSTURMAYA ÇALIŞACAK KADAR CAHİLSİNİZ

Cahit Oktay’ın kendisine “‘Stop Erdogan’ demek Türkiye düşmanlığıdır” dediğini aktaran Kaval: “İfade özgürlüğünden anladıkları bu kadar. Erdoğan Türkiye’ymiş. AA çalışanıyız diyorlar devletiz der gibi. ABD’de bile susturmaya çalışacak kadar cahilsiniz. Susmayacağız” şeklinde konuştu.

AST’yi hedef göstermeye çalıştıklarını söyleyen Kavala: “Korkaklar gibi kaçtılar. Yüzlerini isimlerini gizlediler. Bunlarla ilgili FBI New York, New Jersey ve NY polis departmanına yaptık. Hapse iftira ile atılan 62 bin 669 kişinin sesi olmak için ‘Stop Erdogan’ dedik” diye konuştu.

‘Love Erdogan’ kampanyasının kendi kampanyalarına karşı başlatıldığını söyleyen Kaval: “Zorla sevgi olmaz. Biz Türk insanını çok seviyoruz ama seni sevmiyoruz. Acaba ‘Diktatör Erdoğan’ deseydik ne olacaktı” ifadelerini kullandı.

Kaval son olarak 21 Mart’ta hapisteki siyasi tutukluların özgürlüğü için 50 bin kişinin katılımıyla sanal kampanya başlatacaklarını söyledi.

Cemal Kaşıkçı’nın son eşinden kritik soru: Türk istihbaratı takip ediyordu, neden korumadı?

 

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0