Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Biz Bize Yeteriz Kampanyası’na zorla bağış toplanmaya başlandı

Erdoğan’ın başlattığı Korona kapmanyası için kurumlar çalışanlarından zorla kesinti yapmaya başladı. İnternete düşün ilk iki kesinti belgesi Yargıtay ve Botaş’dan.

BOLD – Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın korona için yardım kampanyası başlatmasıyla ilgili tartışmalar sürüyor. Bütün ülkeler halkına para dağıtırken, Türkiye’de devletin halktan para istemesine yönelik eleştiriler sürerken, kamuda ilginç bir uygulama başladı.

Kamu kurumları çalışanlarından talimatla zorunlu kesinti yapmaya başladı. Üstelik bu kanun dışı uygulamaya ilk imza atan Yargıtay oldu.

Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca’nın imzasıyla yayınlanan duyuruda, kurum personelinden derecesine göre 1000 ile 100 TL’den az olmamak üzere “Biz Bize Yeteriz Kampanyasına” bağış yapmaları istendi.

Paranın 20 Nisan 2020’ye katar yatırılması gerektiği belirtilirken, Yargıtay’ın kampanyaya kurumsal mahiyette katılmaya karar verdiği yazıda ifade edildi.

BOTAŞ OTOMATİK KESECEK

Yargıtay personeline ödeme emri gönderirken, BOTAŞ ise personelinin maaşından otomatik kesinti yapma kararı aldı.

Personelin cep telefonlarına gönderilen kısa mesajda, Nisan ayı maaşlarından 400 ile 200 TL arasında kesinti yapılacağı belirtildi. Eğer personel yapılacak bu otomatik kesintiden az ya da fazla yapmak isterse, BOTAŞ yönetiminden Kübra Karaveli ile irtibat kurmaları istendi.

BAĞIŞ YAPMAYANA FİŞLEME KORKUSU

Yargıtay ve BOTAŞ’ın bağış duyuruları, zorunlu bağış uygulamasından rahatsız olan personel tarafından internete düşürüldü. Çalışanlar bağış yapmayan ya da karşı çıkanın fişleneceği korkusunu taşıdıklarını belirtirken, kurum idarecilerini iktidara yaranmaya çalışmakla suçladılar.

Gündem

Erdoğan’ın kaldırdığı yasağın gerekçesi ‘artan vaka sayıları’ydı

Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Alpay Azap, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın kaldırdığı sokağa çıkma yasağına gerekçe olarak ‘artan vaka sayıları’nı göstermişti.

BOLD – AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, 14 büyükşehir ile Zonguldak’ta bu gece itibarıyla yürürlüğe girmesi beklenen iki günlük sokağa çıkma yasağını iptal ettiğini açıkladı. Gerekçesini “Vatandaşlarımızın sıkıntıya düşmesine gönlümüz razı olmadı” şeklinde izaha çalıştı.

GAZİANTEP, DİYARBAKIR VE KARADENİZ’DEKİ BAZI İLLER SIKINTILI

Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alpay Azap, Erdoğan’ın iptal ettiği yasağın, artan vaka sayıları sebebiyle yürürlüğe gireceğini ifade etmişti. Azap, iptal öncesi yasakla ilgili “İllerdeki pandemi kurulları vaka sayılarının arttığını bildirdi. Gaziantep, Diyarbakır, Karadeniz Bölgesi’nden birkaç şehir de var. Ankara’da beklediğimiz azalmayı göremedik, çok hafif bir artış var” şeklinde konuşmuştu.

KENDİSİ DE OLUMSUZ GELİŞME ÜZERİNE KARAR ALINDIĞINI SÖYLEMİŞTİ

Esasında, AKP’li Cumhurbaşkanı da yasağın kaldırıldığını duyurduğu sosyal medya paylaşımlarında, sokağa çıkmama tedbirini alma sebeplerini Azap ile aynı şekilde beyan etmişti.

Yasak kararının ‘Sağlık Bakanlığı önerisi’ ile alındığını belirten Erdoğan, ‘vatandaşlardan gelen değerlendirmeler’le kararın yeniden gözden geçirildiğini söyledi.

Yasağın amacını ‘hastalığın yayılmasını önlemek ve vatandaşımızı korumak’ diye izah eden Erdoğan, ‘farklı sosyal ve ekonomik sonuçlar’ sebebiyle karardan dönüldüğünü ilan etti.

Erdoğan, bütün bu ifadelerden sonra ‘Cumhurbaşkanı olarak’ yasağı kaldırdığını açıkladı.

Polis Kızılay’a yürüyen milletvekillerini darp etti

Okumaya devam et

Gündem

Gar saldırısı için “Daha iyisi olabilirdi” mesajı atan üniversite öğrencisine dava açıldı

100 kişinin öldürüldüğü Ankara Tren Garı saldırısı için ‘Daha iyisi olabilirdi’ mesajı atan Abdurrahman Gülseren hakkında ‘IŞİD propagandası yapmak’ suçundan dava açıldı.

BOLD – Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, 10 Ekim Gar saldırısına ilişkin “Katliamı kınıyorum, daha iyisi olabilirdi :)” şeklinde paylaşım yapan, “ülkücü kökenli” olduğu ifade edilen Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi (DTCF) öğrencisi Abdurrahman Gülseren hakkında dava açtı.

İddianamede, şüphelinin, “terör örgütü propagandası yapmak” suçundan cezalandırılması istendi.

Ankara 22. Ağır Ceza Mahkemesi’nin kabul ettiği iddianamede, şüphelinin IŞİD Terör Örgütü tarafından gerçekleştirilen ve birçok kişinin ölümüne neden olan saldırıyı destekler, teşvik eder mahiyette paylaşım yaptığı, bu yolla IŞİD’in cebir, şiddet ve tehdit içeren eylemlerini meşru göstermek suretiyle üzerine atılı suçu işlediği kaydedildi.

Abdurrahman Gülseren, 10 Ekim 2019 tarihinde, sosyal medya hesabı üzerinden “#10EkimAnkaraKatliamı kınıyorum; daha iyisi olabilirdi. :)” şeklindeki tepki çeken paylaşımla ilgili 10 Ekim katliamı mağdurlarının avukatı Doğukan Tonguç Cankurt, suç duyurusunda bulunmuştu.

Fatih Portakal’a kiremit cezası

Okumaya devam et

Gündem

Böbrek hastası Dilgeş’in babası: Oğlum hapiste karantinada, ilaçlarını zorla verdik!

Bayram günü hapse giren böbrek hastası 3 yaşındaki Dilgeş, bayramdan sonra doktora götürüldü. İlaçları geç verilen Dilgeş 10 gündür annesiyle karantinada.

SEVİNÇ ÖZARSLAN

BOLD ÖZEL – Ramazan Bayramı’nın ilk günü tutuklanıp hapse gönderilen 3 yaşındaki Dilgeş Aslan’ın babası, böbrek hastası oğlunun hala karantinada tutulduğunu ve ilaçlarını avukat ve vekillerin baskısıyla zorla verebildiklerini söyledi.

BÖBREK KONTROLÜ VARDI

Üç yaşındaki Dilgeş, 24 Mayıs 2020’de annesi Gönül Aslan ile birlikte tutuklanıp Diyarbakır Kadın Kapalı Cezaevine gönderildi. Bayram öncesinde doktor kontrolü olan Dilgeş, bayramdan sonra hapisteyken hastaneye götürüldü. Hem böbrek kontrolü hem de korona testi yapılan Dilgeş ve annesi dönüşte karantinaya alındı. Daha önce 4 kişilik koğuşta kalan anne-oğul şimdi yalnız. Oyuncakları verilmedi, ilaçları güç bela ulaştırıldı. Cezaevinin suları ise sürekli kesik.

Dilgeş ve annesi Gönül Aslan

KORONA TESTİ NEGATİF

Dilgeş’in durumunu yakından takip eden HDP Milletvekili ve insan hakları savunucusu Ömer Faruk Gergerlioğlu, “Dilgeş böbrek kontrolleri olan bir çocuk. Bayram öncesinde planlanmış bir randevusu vardı. Sistohiroterografi yapılacaktı. Cezaevi olayı girince ne olacak bitecek, hastaneye giderse koğuşa geri dönemeyecek tedirginliği yaşadılar. Şu anda tecritte tutuluyorlar. Korona testleri negatif çıkmasına rağmen karantinadalar.” dedi.

ÇOCUK SIKINTIDAN ÇATLIYOR

Dilgeş’in babasıyla görüşen ve verdiği son bilgileri aktaran Gergerlioğlu, “Çocuk şu anda orada sıkıntıdan çatlıyor. Sürekli televizyon istiyor, burası çok kötü eve gidelim diyor. Oyuncak da vermemişler. Her oyuncağı kabul etmiyorlar. Zor bela ilaçlarını almışlar. Her ilaç da cezaevine giremiyor. Raporuna, reçetesine bakılıyor derken gecikme oldu. Avukatlar, vekiller araya girince ısrarlar sonucunda ancak ulaştırılabildi.” ifadelerini kullandı.

SU SIK SIK KESİLİYOR

Gergerlioğlu, Diyarbakır Kadın Kapalı Cezaevinde ihtiyaç için kullanılan suyun da sürekli kesik olduğunu sözlerine ekledi.

DERNEK ÜYESİ DİYE…

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın başlattığı Kürt soruşturmaları kapsamında gözaltına alınanlar arasında bulunan Bağlar Belediyesi Meclis üyesi Gönül Aslan, Rosa Kadın Derneği üyesi olması ve HDP’nin düzenlediği eylem ve etkinliklere katıldığı için örgüt üyesi olduğu iddiasıyla tutuklandı.

Bayram günü bir çocuk daha hapse girdi

 

 

Okumaya devam et

Popular