Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Yoğun bakıma alınanların sayısı günde 100 ile 150 arasında değişiyor

Tabipler Birliği Kovid-19 İzleme Grubu Üyesi Cavit Işık Yavuz, koronavirüs vaka sayısındaki hızlı artışın önlem almakta gecikildiğinin kanıtı olduğunu söyledi. “Yoğun bakıma alınan sayısı günde 100 ile 150 arası değişiyor. Toplumsal hareketliliği kısıtlayıcı önlemler artırılmalı” dedi.

BOLD – Türkiye, 214 kişi ile koronavirüse (Kovid-19) bağlı ölümlerin yaşandığı ülkeler arasında 13’üncü sırada yer alıyor. Hızla artan vaka sayıları da can kaybının tetiklenmesi endişelerini artırıyor. Peki, yayılma hızını tetikleyen sebep ne?

TOPLUMSAL HAREKETLİLİĞİ KISITLAYICI ÖNLEMLER ARTIRILMALI

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Kovid-19 İzleme Grubu üyesi Doç. Dr. Cavit Işık Yavuz’a göre tabloyu ‘önlem almakta gecikildiğinin kanıtı’ şeklinde yorumlamak gerekiyor.

Birgün’den Mustafa Mert Bildircin’in haberine göre Doç. Dr. Yavuz’un teklifi açık: “Toplumsal hareketliliği kısıtlayıcı önlemler artırılmalı.”

ETKİN İZOLASYONUN ÖNEMLİ OLDUĞUNUN GÖSTERGESİ

Testlerin artmasını beklediklerini ifade ederek bu aşamadan sonra etkin izolasyonun çok önemli olduğununa işaret etti.

Yoğun bakım hastaları sayısındaki artışın dikkat çekici olduğunu söyleyen Yavuz, “Yoğun bakıma alınan hasta sayısı günde 100 ila 150 arası değişiyor. Bu da hastanelerdeki vakaların durumunun ağırlaştığını gösteriyor” diye konuştu.

İLK KAFİLE KARANTİNAYA ALINMALI EVE GÖNDERİLMEMELİYDİ

Karantinanın etkinliği artırılırsa tablonun ağırlaşmayacağını ileri sürerek sözlerini şöyle noktaladı:

“Umre en güzel örneği. İlk gelen kafile de karantinaya alınmalı, evlerine gönderilmemeliydi. Küçük yerlerde karantina kolay ama büyük kentlerde de insanların evde tutulması, virüsün bulaşı hızının azaltılması gerekiyor.”

Uşak Valisi vatandaşları azarladı: “Sosyal mesafeyi ayarlayın sosyal mesafeyi…”

Gündem

Türkiye’de 29 Mayıs koronavirüs bilançosu: Can kaybı 4 bin 489

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıkladığı son verilere göre, Türkiye’de koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 4 bin 489’a yükseldi.

BOLD – Fahrettin Koca, son 24 saatte bin 141 Kovid-19 tanısı konulduğunu, 28 kişinin hayatını kaybettiğini, toplam vaka sayısının 162 bin 120 ve can kaybının 4 bin 489 olduğunu bildirdi. Bin 594 kişinin daha iyileşmesiyle Kovid-19 tedavisi tamamlananların sayısının 125 bin 963’e ulaştığını duyurdu. Bugün 36 bin 155 test yapıldı, bin 141 kişiye Kovid-19 tanısı konuldu.

Okumaya devam et

Gündem

Şevket Çoruh’tan Sabah yazarına IBAN’lı karşılık

Tiyatro, sinema ve TV oyuncusu Şevket Çoruh, Sabah yazarı Mevlüt Tezel’in özel tiyatroların dayanışma amacıyla yürüttükleri kampanyayı eleştirmesine “Biz Bize Yeteriz” kampanyası üzerinden cevap verdi.

BOLD– Sabah yazarı Mevlüt Tezel, tiyatrocuların başlattığı “Tiyatromuz Yaşasın” kampanyasını “Hiç mi kenara bir şey koymadınız?” diye eleştirince Şevket Çoruh’tan ““Hiç mi kenara para koymadınız? Halka IBAN gönderiyorsunuz?” şeklinde bir karşılık geldi.

“KENARA PARA KOYMADINIZ MI” ATIŞMASI

Sabah gazetesi yazarı Mevlüt Tezel yazısında, koronavirüs salgını nedeniyle 17 Mart’ta perde kapatan tiyatrocuların dayanışma amacıyla başlattıkları “Tiyatromuz Yaşasın” kampanyasından bahsetti.

Tiyatro emekçilerinin; devlet ödeneği, vergi muafiyeti, fatura ödemelerinin dondurulması, salon kiralarının ve prim borçlarının devlet tarafından karşılanması, tüm tiyatro emekçilerine bireysel maddi destek sağlanması yönünde talepleri olduğunu belirten Tezel, film yapımcılarının dijital platformlara eser satarak, dizi çekerek bir şekilde ayakta durabildiğini ama bu imkandan mahrum olan özel tiyatroların desteğe ihtiyacı olduğunu dile getirdiği yazısında tiyatroculara da serzenişte bulundu.

Tezel’in yazısında geçen “Salgından önce özel tiyatrolar altın çağını yaşıyordu, bazı oyunlara 100-150 liraya bilet bulunamıyordu, devlet yine yardım yapsın ama kuzum siz de hiç mi kenara para koymadınız?”ifadeleri tepki topladı. Şevket Çoruh’un tepkisi ise en dikkat çekici olandı.

Şevket Çoruh’un Mevlüt Tezel’in sözlerine, cumhurbaşkanlığı tarafından düzenlenen “Biz Bize Yeteriz” kampanyasına göndermede bulunarak verdiği “Hiç mi kenara para koymadınız Ülke altın çağını yaşarken halka iban gönderiyorsunuz” karşılığı kısa sürede binlerce kullanıcı tarafından retweetlendi.

Okumaya devam et

Gündem

Kilise saldırganı adli kontrolle serbest kaldı

Üsküdar Surp Krikor Lusavoriç Ermeni Kilisesi’nin giriş kapısındaki haçı kırdığı gerekçesiyle gözaltına alınan Mazlum D. tutuklama talebiyle çıkarıldığı mahkeme tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

BOLD – İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alınan Mazlum D. emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi. Şüpheli, savcılık ifadesi sonrası ‘ibadethanelere ve mezarlıklara zarar verme’ suçundan tutuklanma talebiyle Nöbetçi Anadolu 7. Sulh Ceza Hakimliğine gönderildi.

ŞEKER HASTASI OLDUĞUNU SÖYLEDİ RAHATSIZLIĞINA ATIF YAPTI

Mazlum D. hakimlik ifadesinde, şeker hastası olduğu için çalışamadığını, bir anlık bir şey olduğunu, rahatsızlığının etkisiyle haçı kırdığını savundu. Olayın altında herhangi bir sebep bulunmadığını ileri süren Mazlum D., hiçbir kişi veya yapıyla bağı olmadığını, pişman olduğunu söyledi. Savcılığın tutuklama talebini reddeden hakimlik, şüpheliyi adli kontrolle salıverdi.

Rakel Dink ve Hrant Dink Vakfı avukatına ölüm tehdidi

Okumaya devam et

Popular