Bizimle iletişime geçiniz

Politika

Erdoğan, vatandaştan bağış toplarken! 125 milyon liralık sarayın yapımına devam ediliyor

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla Bitlis’in Ahlat ilçesindeki Van Gölü kenarına yapılması planlanan Cumhurbaşkanlığı Sarayı, inşası tüm hızıyla devam ediyor.

BOLD-Selçuklu Sultanı Alparslan’ın Malazgirt Zaferi’nde otağı kurduğu Ahlat’taki alana AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla ‘Cumhurbaşkanlığı Sarayı’ inşa ediliyor. Türkiye’nin yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle ekonomik olarak zor dönemlerden geçtiği bugünlerde inşaatın durmadığı ve devam ettiği öğrenildi.

SARAY’IN MAALİYETİ 125 MİLYON LİRA

Cumhurbaşkanı Erdoğan salgın nedeniyle bir taraftan vatandaştan ‘Milli Dayanışma Kampanyası’ kapsamında bağış toplarken diğer taraftan maliyeti 125 milyon lirayı aşan Ahlat Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın inşasının devam etmesi tepki çekti.

CHP Bitlis İl Başkanı Veysi Uyanık, sosyal medya hesabında yaptığı fotoğraflı paylaşımda, “Bitlis Ahlat’taki saray inşaatı tam gaz devam.” ifadelerini kullandı.

Ahlat’ta yapılan sarayın inşaatı, Anayasa Mahkemesi (AYM) kararıyla durdurulmuştu. Torba yasa teklifi içerisinde Meclis’e getirilen yasa değişikliği ile sarayın inşaatına kılıf uydurulmuştu. AKP Grup Başkanvekili Cahit Özkan “Adliye Sarayı da var. Saray deyince siz ne anlıyorsunuz? Biz milletin evi olarak görüyoruz” demişti.

Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığının 2019 yılı yatırım programında ödeneği 30 milyon TL olarak belirlenen Ahlat Köşkü için geçen yıl sonuna kadar 100 milyon TL harcandı. Bu yıl planlanan 25 milyon TL’lik harcama ile köşkün maliyeti 125 milyon TL’ye ulaşacak.

Ceza Hukukçusu Özgenç’ten ‘İnfaz Yasası’ eleştirisi: Katiller, uyuşturucu tacirleri ve cinsel istismar suçluları tahliye olacak

Politika

Erdoğan’dan Yargıtay’a yeni başsavcı, kendine iki yeni başdanışman

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına Yargıtay Büyük Genel Kurulunda 4’ncü sırada gelen Yargıtay 14. Ceza Dairesi Başkanı Bekir Şahin’i seçti.

BOLD – Erdoğan, Yargıtay Başsavcısı adayları arasında yer alan terör ve 15 Temmuz davalarına bakan 16. Ceza Dairesi Başkanı Eyüp Yeşil ile Ankara Cumhuriyet Savcılığı görevinde Deniz Feneri soruşturmasında takipsizlik kararı veren Veli Dalgalı’yı başsavcılığa seçmedi.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına Bekir Şahin’in seçilmesiyle ilgili karar bugünkü Resmi Gazete’de yayınlandı.

Yargıtay Başsavcısı Mehmet Akarca’nın Yargıtay Başkanlığı’na seçilmesinin ardından boşalan başsavcılık koltuğu için 12 Mayıs’ta, Yargıtay Büyük Genel Kurulunda seçim yapılmıştı. Yargıtay üyelerinin oy verdiği seçim sonucunda en çok oyu sırasıyla Veli Dalgalı, Eyüp Yeşil, Alper Yükselen Bikirli, Bekir Şahin ve Ali İhsan Öztekin almıştı.

 YENİ BAŞDANIŞMANLARI ATADI

Öte yandan Erdoğan, Cumhurbaşkanı başdanışmanlıklarına Ayşenur Bahçekapılı ile Meltem Taylan Aydın’ı atadı.

“Cuma akşamı kabine değişikliği olacak” iddiası

Okumaya devam et

Politika

Kılıçdaroğlu HDP’li vekillerin tutuklanmasını görmezden geldi

Kemal Kılıçdaroğlu, iki HDP’li vekilin tutuklanmasını görmezden gelip sadece CHP’li Enis Berbaroğlu ile ilgili açıklama yaptı.

BOLD – Haklarında kesinleşmiş yargı kararları Meclis Genel Kurulu’nda okunan CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu ile HDP Diyarbakır Milletvekili Musa Farisoğulları ve aynı zamanda Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı olan Hakkari Milletvekili Leyla Güven’in milletvekillikleri düşürüldü ve tutuklandılar.

3 ismin milletvekilliklerinin düşürülmesinin ardından CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, tepkisini Twitter hesabından yaptığı paylaşımla gösterdi. Kılıçdaroğlu, paylaştığı mesajda vekillikleri düşürülen HDP’li Güven ve Farisoğulları’nın adını anmadı.

Kılıçdaroğlu, şu paylaşımda bulundu: “Enis Berberoğlu’nun Milletvekilliğinin düşürülmesi, içinde yaşadığımız 20 Temmuz Sivil Darbe sürecinin bir sonucudur, millet iradesinin yok sayılmasıdır. Adaleti, hakkı ve hukuku sağlamak için demokrasi mücadelesine devam edeceğiz.”

Aralarında tanınmış isimlerin de bulunduğu birçok sosyal medya kullanıcısı, bu paylaşımını alıntıladıkları Kılıçdaroğlu’na yönelik tepkilerini gösterdi.

KILIÇDAROĞLU’NA TEPKİLER

Bu paylaşımlardan bazıları şöyle:

Prof. Dr. Gazi Çağlar : “Anayasaya aykırı, ama evet diyeceğiz” diyerek meclise darbeye onay vermiştiniz, bugün de sadece Berberoğlu’nun değil, iki de HDP milletvekilinin seçmen iradesine darbe yapıldı. Anmıyorsunuz bile. Demokrasi mücadelesi mi? Cesur ve kararlı olur.

Kumru Başer: onlarca seçilmiş yerel yönetime kayyum atanması gibi bugün 3 (yazıyla ÜÇ) milletvekilinin vekilliklerinin düşürülmüş olması türkiye’nin dolayısıyla ana muhalefetin meselesi olmak zorunda

Hayko Bağdat : Leyla Güven ilginizi çekmiyor mu mesela?

Ohannes Kılıçdağı: Şu durumda bile HDP ismini zikretmekten çekinen bir parti başına gelenlerin ve geleceklerin yolunu açıyor demektir. HDP’lilerin vekilliklerinin düşürülmesi milletin iradesinin yok sayılması değil mi? Ayıptır.

“ANAYASAYA AYKIRI AMA”

Tepkilerin hedefindeki Kılıçdaroğlu, dokunulmazlıklar gündeme geldiği dönemde 14 Nisan 2016’da katıldığı bir TV yayınında “Asıl mesele HDP’lileri yargılamak. Biz ‘hayır’ desek, ‘vay HDP’lileri destekliyorlar’ diyecekler. Anayasaya aykırı bir düzenleme geliyor. Buna rağmen diyoruz ki bir bedel ödeyeceksek biz bu bedeli ödeyeceğiz” demişti.

DEMİRTAŞ: “KILIÇDAROĞLU GENELKURMAY’DAN BRİFİNG ALDI”

O dönem HDP Eş Genel Başkanı olan cezaevindeki Selahattin Demirtaş ise, dokunulmazlık teklifi Anayasa’ya aykırı olsa da ‘Evet’ oyu vereceklerini söyleyen Kılıçdaroğlu’nun Genelkurmay’dan brifing aldığını ileri sürmüştü.

Demirtaş, 30 Mayıs 2016’da verdiği demecinde CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun dokunulmazlıkların kaldırılması konusunda takındığı tutumu eleştirmiş, CHP’nin ana muhalefet partisi olarak dokunulmazlık tartışmalarıyla birlikte son yılların en büyük hamlesini yapma fırsatı yakaladığını ama bunu değerlendiremediğini dile getirmişti.

Demirtaş, dokunulmazlık teklifine dair şunları söylemişti: “Klasik devlet politikasının Türkiye’deki her siyasi partiye bir miktar sinmiş rengi vardır. CHP’de bu renk daha ağırdır. HDP’lilere dokunmak, HDP’lilere bir şekilde vurmak gündeme gelmiş ise bunu AKP’den önce devlet adına CHP yapmalıdır. CHP’ye göre AKP zaten devleti temsil etmiyordur. CHP’deki birçok arkadaşı tenzih ederek söylüyorum. Mutlaka farklı yönde düşünen birçok insan var orada. Ancak kurumsal akıl böyle…. CHP ‘evet’ demeseydi bu konu komisyona bile gelemezdi. Sayın Kılıçdaroğlu’nun “evet oyu vereceğiz” açıklamasından sonra AKP cesaret edip, Meclis’e bu teklifi getirmiştir. Dolayısıyla teklifin sahibi AKP değil, Kılıçdaroğlu’dur. Bu çok nettir. Çünkü Erdoğan dayatmasına rağmen Davutoğlu cesaret edemedi. Muhalefet partisinin desteğini alana dek beklettiler, ondan sonra parlamentoya geldi. Şimdi kıvırmanın hiçbir anlamı yok. Bu teklif doğrudan CHP’nin teklifi olarak tarihe geçti.”

Güven ve Farisoğulları’nın ardından Berberoğlu da tutuklandı

Okumaya devam et

Politika

Milletvekilliği düşürmelerin ardından sandalye dağılımı değişti

CHP ve HDP’li vekillerin milletvekilliklerinin düşürülmesi sonrası TBMM’deki sandalye dağılımı değişti. CHP’nin milletvekili sayısı 138’e, HDP’nin milletvekili sayısı ise 58’e indi.

BOLD – Enis Berberoğlu ile HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven ve HDP Diyarbakır Milletvekili Musa Farisoğulları’nın milletvekilliklerinin düşürülmesinin ardından Meclis’teki sandalye dağılımı değişti. Düşürülen vekiller sonrası partilerin meclisteki sıralaması değişmedi.

MECLİS’TE 11 PARTİ TEMSİL EDİLİYOR

CHP’li Enis Berberoğlu’nun milletvekilliğinin düşmesiyle CHP’nin Meclis’teki milletvekili sayısı 138’e geriledi. HDP’li Leyla Güven ve Musa Farisoğulları’nın milletvekilliğinin düşürülmesiyle de HDP’nin TBMM’deki temsil sayısı 58 milletvekiline indi. TBMM’nin sandalye dağılımına göre, AKP’nin 291, CHP’nin 138, HDP’nin 58, MHP’nin 49, İyi Parti’nin 37, Türkiye İşçi Partisinin 2, Saadet Partisi, Büyük Birlik Partisi, Demokrat Parti, Demokrasi ve Atılım Partisi, Demokratik Bölgeler Partisinin ise birer milletvekili bulunuyor.

BOŞ SANDALYE SAYISI 14’E ÇIKTI

TBMM’de 5 milletvekilinin belediye başkanlığını tercih ederek TBMM üyeliğinden ayrılması, 4 milletvekilinin bakan olarak atanma dolayısıyla istifası, 2 milletvekilinin vefat etmesi, 3 milletvekilinin de görevlerinin düşürülmesiyle 14 sandalye boş bulunuyor. Buna göre, Meclis’teki toplam sandalye sayısı 586 oldu.

Milletvekillikleri düşürülen HDP’li Güven ve Farisoğulları tutuklandı CHP’li Berberoğlu adliyede

Okumaya devam et

Popular