Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

New York Barosu: Türkiye’deki avukatlar çok zor şartlar altında çalışmaya zorlanıyor

New York Barosu, Avukatlar Günü dolayısıyla yayınladığı mesajında Türkiye’ye eleştiriler yöneltti. Mesajda, Türkiye’de avukatların çok zor şartlar altında çalışmaya zorlandığı kaydedildi.

BOLD – 15 Temmuz’un ardından yürürlüğe konan olağanüstü hal durumunun insan haklarına ve hukukun üstünlüğüne zarar verdiği kaydedilen açıklamada, bu uygulamanın 3 yıl sonra kaldırılmasına rağmen bazı hükümlerinin Türk yasalarına eklendiği belirtildi.

New York Barosu mesajında avukatlara eziyetin 15 Temmuz sonrası başladığı ve bugüne kadar devam ettiği vurgulandı. Baro açıklamasında toplu tutuklamaların, sahte yargılamaların ve çok acımasız kararların alındığına dikkat çekildi.

“YARGILAMALAR, MUHALEFETİ BASTIRMAK AMAÇLI”

Eylül 2019 itibarıyla yaklaşık 600 avukatın tutuklandığı kaydedilen açıklamada, 320’sinin suçlu bulunduğu ve 2016 darbe girişiminden bu yana toplam 2020 yıldan fazla cezaya çarptırıldığı belirtildi.

Bu yagılamaların çoğunun terör yasası çerçevesinde yapıldığı ve muhalefeti bastırmayı amaçladığı kaydedildi. Avukatların özel hedef alındığı çünkü terörle suçlanan müvekkillerini savundukları belirtildi.

Türkiye’deki Baroların özgürlüğünün tehdit altında olduğu vurgulanan mesajda en az 14 Baro başkanının ya gözaltına alındığı ya da tutuklandığı belirtildi.

“TÜRKİYE, ULUSLARARASI HUKUKU ÇİĞNİYOR”

Açıklamada Türk hükümetinin uluslararası hukuku çiğneyerek avukatların sorumluluklarını yerine getirmesini engellediği de ifade edildi.

New York Barosu mesajında bütün bu gelişmelerin Türk halkının adalete erişimini engellediği vurgulandı.

Açıklamada, adli profesyonellerin bağımsızlığının özgür bir toplumda hukukun üstünlüğünün en önemli özelliği olduğu kaydedildi.

Türk hükümetinin hukukun üstünlüğüne göre yeniden değerlendirme yapmasının istendiği mesajda avukatların, insan hakları savunucularının ve adli profesyonellerin yargılanmasına son verilmesi çağrısı yapıldı.

Mesajın son bölümünde de “New York Barosu üyeleri Türkiye’de cesur, etrafı kuşatılmış avukatlarla omuz omuza durmaktan onur duyar” ifadeleri yer aldı.

Miçotakis’ten AB’ye: Türkiye’ye maddi destek göçmenleri tutma oranına göre verilsin

Dünya

İran’a Rusya’dan silah ambargosu desteği: Karar 5 yıl içindi

ABD’nin İran’a silah ambargosunun uzatılması tasarısı, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde Rusya ve Çin’e takıldı. Rusya’nın BM Daimi Temsilcisi Vasiliy Nebenzya “Karar, en baştan geçiciydi. Beş yıl içindi, uzatılması hiçbir zaman öngörülmedi” dedi.

BOLD – Rusya’nın Birleşmişler Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Vasiliy Nebenzya, İran’a dönük ABD’nin sunduğu silah ambargosunu uzatma tasarısının reddi sonrası açıklama yaptı. Rusya ve Çin’in Güvenlik Konseyi’ndeki oylamada red kararı almasını şöyle açıkladı: “2015’te kabul edilen 2231 sayılı BMGK kararındaki İran’a ve İran’dan her silah sevkiyatını onaylama prosedürü, İran’ın kendi barışçıl nükleer programını geliştirme hakkıyla ilişkili değil. Karar, başından geçici nitelikteydi, beş yıl için yürürlüğe koyuldu ve uzatılması hiçbir zaman öngörülmedi.”

PUTİN’İN 7’Lİ ZİRVE TEKLİFİNE ATIF YAPTI

Temsilci Nebenzya, Tahran’a bu tür kısıtlamalar getirme girişimlerine tutarlı şekilde karşı olduklarını da sözlerine ekledi. Rusya Devlet Başkanız Vladimir Putin’in BMGK daimi üyeleri liderlerine yaptığı 7’li zirve davetini de hatırlatarak “Partnerlerimizi bu teklifi dikkatlice incelemeye davet ediyoruz. Aksi halde gelirim tırmanmaya devam edecek ve çatışma riski artacak. Bundan kaçınmalıyız” diye konuştu.

Trump yönetiminden TikTok’a 90 gün süre

Okumaya devam et

Dünya

Trump yönetiminden TikTok’a 90 gün süre

ABD-Çin gerginliğinde yeni bir gelişme yaşandı. Başkan Donald Trump, TikTok uygulamasının sahibi Çinli ByteDance Şirketi’nin ülkedeki operasyonlarını 90 günde elden çıkarmasına dair kararname yayımladı.

BOLD – Donald Trump yönetimindeki ABD, TikTok uygulaması sahibi Çinli ByteDance Şirketi’ne yönelik önemli bir karara imza attı. Beyaz Saray’dan yayımlanan ilgili kararnamede, şirketin ülkedeki varlıklarını 90 günde elden çıkarması öngörüldü. ByteDance’ın ABD ulusal güvenliğini tehdit edebileceğine dair deliller olduğu da aktarıldı.

WeChat ve TikTok AMERİKAN YÖNETİMİ KARA LİSTESİNDE

Ayrıca şirketin uygulamalarıyla kullanıcılardan edindiği verileri söz konusu sürede imha etmesinin ve Yabancı Yatırım Komitesi’ni bilgilendirmesinin beklendiği ifade edildi. Donald Trump, 7 Ağustos’ta da ABD’li kişi veya kuruluşların Çinli şirketlere ait TikTok ve WeChat ile herhangi bir iş yapmasını yasaklamaya dönük iki kararname imzalamıştı.

ÇİN KONTROLÜ İSTEMEDİKLERİNİ ÖZELLİKLE VURGULADI

ABD kolu herhangi bir Amerikan şirketine satılmadığı takdirde TikTok’u 15 Eylül’de yasaklayacaklarını ilan eden Trump, güvenlik endişeleri sebebiyle Çin kontrolü istemediklerini, Microsoft ya da bunun gibi büyük bir merkezi firmanın denetimini arzu ettiklerini kaydetmişti.

TikTok hesabınız varsa bilgileriniz çalınmış olabilir!

Okumaya devam et

Dünya

Ruslar Kovid-19 aşısının üretimine başladı

Rusya Sağlık Bakanlığı, Gamaleya Epidemiyoloji ve Mikrobiyoloji Enstitüsünce geliştirilen Sputnik V adlı koronavirüs aşısının üretimine başlandığını ilan etti.

BOLD – Koronavirüs salgınına karşı aşı çalışmaları küresel ölçekte devam ederken Rusya geçen günlerde ümit veren bir açıklama yaptı. Devlet Başkanı Vladimir Putin, Sputnik V adını verdikleri Kovid-19 aşısını bulduklarını duyurdu.

Konuyla ilgili yeni bir gelişmeyi ise Rusya Sağlık Bakanlığı ilan etti. Sputnik’in haberine göre Bakanlık, “N.F. Gamaleya Epidemiyoloji ve Mikrobiyoloji Ulusal Araştırma Merkezi tarafından yeni tip koronavirüs enfeksiyonuna karşı geliştirilen aşının üretimine başlandı” içerikli bir bilgilendirme yaptı.

Günlerce görüştürmediler arkasından koronavirüs çıktı

Okumaya devam et

Popular