Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Esad’ın işkenceci polis şefi Almanya’da hakim karşısına çıktı

Almanya’da eski Suriye Devlet Güvenli Teşkilatı soruşturma şefi Anwar Raslan, Esad rejiminde işkence yaptığı iddiasıyla mahkeme karşısına çıktı.  

BOLD – Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad rejimine mensup bir kişi dünyada ilk defa yaptığı işkenceler nedeniyle hakim karşısına çıktı. Almanya’da görülen tarihi davada Suriye Devlet Güvenli Teşkilatı soruşturma eski şefi Anwar Raslan ile birlikte Eyad Alghareib adında başka bir şüpheli daha yargılanıyor. 

Almanya’nın Koblenz kentinde görülen davada Suriye Devlet Güvenli Teşkilatı soruşturma şefi olarak görev yapan Anwar Raslan’ın ‘insanlığa karşı’ suçlar işlediği belirtildi. Dava dosyasında, Raslan’ın en az 4 bin kişiye işkence yapılan ve 58 kişinin öldürüldüğü bir organizasyonda önemli görevler yaptığı iddia edildi. 

İŞKENCEYİ YAŞAYANLAR İFADE VERDİ 

İddia dosyası, Federal Savcılık ve başta “Uluslararası adalet ve hesap verme zorunluğu Komisyonu” (CIJA) olmak üzere birçok sivil toplum örgütünün, işkencelerden kurtulanların ifadeleri ile oluşturuldu. Dosyada işkencelerin ve insanlık dışı muamelelerin hangi hiyerarşik düzen içinde yapıldığı ayrıntıları ile belirtildi. 

YALANLAMADI, ‘SORUMLU DEĞİLİM’ DEDİ 

Raslan, avukatları aracılığı ile verdiği ifadesinde işkence iddialarını yalanlamazken, bu suçlarda kendi sorumluluğunun olmadığını söyledi. Raslan, Mart 2011 tarihinde araştırma komisyonunun başına getirildiğini ve tutuklanan kişileri serbest bırakmaya çalıştığını belirti. Raslan, bunun üzerine bu görevden alındığını iddia etti.

İddia dosyasında Raslan’ın da içinde bulunduğu birimin hiyerarşik yapısının işkence organizasyonu hakkında gerçek resmi yansıtmadığı, bu hiyerarşinin içinde bulunan 40. Daire’nin gerçek güçü elinde bulundurduğu ve bu dairenin başında ise Esad’in kuzeni Hafez Makhlouf’un bulundu ifade ediliyor. Makhlouf’a herhangi bir kısıtlama getirmeye ya da eleştirmeye kimsenin cesaret edemediği bildirildi. 

Raslan, bu yapıda sayıları çok az olan Alevi olmayan subaylardan biri. Raslan’ın doğduğu Humus yakınlarındaki Houla Suriye’deki rejim karşıtlarının merkezi olarak biliniyor. Bu durumun Raslan’ın rejim açısından genel şüpheli konumuna düşürdüğü belirtildi. 

BİZZAT İŞKENCE ETMEDİ AMA… 

Fakat Almanya’da açılan dava, işkenceleri yapanlardan çok gerçek sorumluları bulmaya yönelik. Bu davayla birlikte işkence eden, kurşun sıkan, emirleri verenlerden ziyade gerçek sorumlular bulunmak isteniyor. Hem iddia hem savunma makamı Raslan’ın bizzat işkence edip insan öldürmediği konusunda hemfikir. 

İddia dosyasında Raslan’ın, hiyerarşide yer almış olmasının yargılandığı vurgulandı. 

Ancak Raslan da bu suçlamayı reddediyor. Kendisinin 2012 yılında rejimden ayrılarak muhaliflerin safına geçtiğini, devlet hiyerarşisinde etkin olarak yer almadığını öne sürüyor. Davada ayrıca Eyad Alghareib adında başka bir şüpheli daha yargılanıyor. 

Alman Anayasa Mahkemesi dış istihbaratın iletişimi izlemesini anayasaya aykırı buldu

 

Dünya

“Daha iyi bir yol bulmalıyız!”

ABD’deki ırkçılık karşıtı protestolara 16, 31 ve 45 yaşlarındaki üç siyahi erkek arasında geçen çarpıcı konuşma damga vurdu. “Daha iyi bir yol bulmalıyız” diyen 31 yaşındaki Curtis Hayes, ülkenin gündemine oturdu.

BOLD – ABD’de George Floyd’un polis tarafından boğularak öldürülmesinin ardından patlak veren ırkçılık karşıtı protestolar devam ediyor. Kuzey Carolina’daki eylemlerde 31 yaşındaki Curtis Hayes’in 16 ve 45 yaşlarındaki göstericilerle yaptığı konuşma dikkat çekti. Hayes, sosyal medyada 22 milyondan fazla izlenen görüntülerde diğer iki eylemciyi yağmadan vazgeçirmek istiyor.

Cumartesi günü çekilen görüntülerde 45 yaşındaki siyah protestocu, Hayes’e ülkede hiçbir şeyin değişmemesinden usandığını söylüyor. “Bundan yoruldum. Artık ayağa kalkma vakti. Bu noktada, olup bitenler için ölmeye hazırım” diyor. Hayes ise onu “Anlıyorum” diye yatıştırmaya çalışıyor, yağmacılara ateş açılacağını söylüyor. Hayes, daha sonra da 16 yaşındaki Raymond isimli protestocuya şunları anlatıyor:

“Şu an burada ne görüyorsan, 10 yıl sonra da aynı şeyler olacak. 26 yaşına geldiğinde, benim şimdi yaptığım gibi aynı şeyleri protesto edeceksin. Kendine bu şekilde zarar verme. Siz daha iyi bir yol bulmalısınız çünkü biz bunu yapamadık. Yaptığımız şey işe yaramıyor. O 45 yaşında, öfkeli. Ben 31 yaşındayım, öfkeliyim. Sen 16 yaşındasın, öfkelisin. Daha iyi bir yol bulmalıyız.”

Good Morning America programına katılan Hayes, yaşananları anlattı. Raymond ve diğer tüm gençlerin öfkelerinin şiddete dönüşmemesini istediğini söyleyen Hayes, görüntüler için şu ifadeleri kullandı: “O anda, 16 yaşındaki gence bakıyordum ve kendime, ‘Bir zamanlar bende öyleydim’ dedim. Sonra 45 yaşındaki adama baktım ve ‘İleride o olmak isteyeceğim’ dedim. Çok yoğun duygular içindeydim çünkü o anda kendimi sorguladığımda şunu anladım, üç nesildir, aynı eşitlik ve aynı değişim için mücadele ediyoruz ve bir şeyleri protesto ediyoruz.”

İki çocuk babası Hayes, “Sorumluluk alma zamanı geldi. Amerika Birleşik Devletleri artık insanlar bir arada olduğu bir yer haline geliyor ve geri dönmeyeceğiz. Çünkü değişim istiyoruz ve bu değişim en alt seviyeden en üst seviyeye, herkesle birlikte başlıyor” ifadelerini kullandı.

 

 

Okumaya devam et

Dünya

İdlib’de çatışmalar yeniden başlayabilir: Türkiye muhalif grupları uyardı

Mart ayının başından beri savaşın durduğu İdlib’te yeniden çatışma endişesi… Türkiye’nin İdlib’teki muhalif grupları Esad, İran ve Rusya’nın saldırısı konusunda uyardığı ortaya çıktı.

BOLD – Suriyeli öde gelen eski bir muhalif isim, Türkiye’nin İdlib’deki muhalif grupları önümüzdeki günlerde Esad rejimi ve müttefikleri İran ve Rusya’nın potansiyel bir askeri saldırısı konusunda uyardığını belirtti. Bu bilgi, ABD liderliğindeki IŞİD’e karşı Doğal Çözüm Operasyonunun bir parçası olan eski ismi “Yeni Suriye Ordusu” yeni ismi “Devrimci Komando Ordusu” olan yapının eski bir sözcüsü tarafından yapıldı. 

Mzahem Alsaloum bugün Twitter’dan yaptığı paylaşımda, “Türkiye, İdlib gruplarını Rusya, İran ve Esad’ın M4 otoyolunun güneyine [güney] yönelik muhtemel askeri operasyonları hakkında bilgilendirdi” dedi. Alsaloum, Şam’da bulunan başka bir kaynağın kendisine iki hafta önce “İdlib’de askeri operasyon için rejim yanlısı taraftaki hazırlıklar ve hamleler hakkında” bilgi verdiğini sözlerine ekledi. Türkiye ile Rusya arasında 5 Mart’ta gerçekleştirilen ateşkes anlaşmasına göre Güney İdlib’den geçen stratejik M4 otoyolunun her 2 tarafındaki 6’şar kilometrelik alanın silahsızlandırılması kararlaştırıldı. Bu yeni bilgi, ateşkesin yürürlüğe girmesinden bu yana Rusya’nın M4 karayolu alanında ilk hava saldırısını gerçekleştirmesinden bir gün sonra geldi. Anlaşmanın yürürlüğe girmesinden bu yana geçen 3 ay içinde Türkiye, yeni bir saldırı beklentisiyle bölgedeki askeri varlığını artırdı. Bölgeye 15.000 civarında asker ve 6.000’den fazla askeri araç yerleştirildi. Ayrıca yeni hava savunma sistemleri konuşlandırıldı.

Okumaya devam et

Dünya

Alman Bakandan Türkiye’ye “Kavala’nın tutukluluğuna son verin” çağrısı

Almanya’nın Avrupa’dan Sorumlu Devlet Bakanı Michael Roth, Osman Kavala’yı serbest bırakma çağrısı yaptığı Türkiye’yi, uluslararası yükümlülüklerini ihlal ettiği gerekçesiyle de uyardı.

BOLD – Almanya, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararına rağmen Osman Kavala’yı serbest bırakmayan Türkiye’ye “uluslararası yükümlülüklerini yerine getir” çağrısı yaptı.

Almanya’nın Avrupa’dan Sorumlu Devlet Bakanı Michael Roth, bugün yaptığı açıklamada, Osman Kavala’nın tutukluluk halinin sürmesini “Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin açık bir ihlali” olarak nitelendirdi.

“TÜRKİYE SORUMLULUKLARINI YERİNE GETİRMİYOR”

AİHM’in Osman Kavala’nın “derhal serbest bırakılmasını” isteyen 10 Aralık 2019 tarihli kararının kesinleşmiş olmasına rağmen, Türkiye’nin gereğini yerine getirmediğine işaret eden Roth, “Türkiye’ye güçlü ifadelerle, uluslararası yükümlülüklerini yerine getirme, AİHM kararını gecikmeksizin uygulama çağrısını yapıyorum” dedi.

Roth, “Türkiye artık nihayet hukuk devleti ve insan hakları standartlarına uyulmasını güvence altına alınmasını temin etmek zorundadır” ifadelere yer verdiği açıklamasında, Almanya’nın tüm Avrupa Konseyi üyesi ülkelerin istisnasız olarak AİHM kararlarına saygı göstermesi ve uymasını sağlamak için kararlılık sergileyeceğini kaydetti.

Almanya’nın Avrupa Konseyi’nin karar organı olan Bakanlar Komitesi’nin dönem başkanlığını üstlenmeye hazırlandığını hatırlatan Michael Roth, “Almanya, Osman Kavala davasını dönem başkanlığı sırasında da çok büyük bir dikkatle izlemeye devam edecek” dedi.

Almanya, bu yılın kasım ayı itibariyle AİHM kararlarının uygulanışını denetleyen Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’nin dönem başkanlığını üstlenecek.

Avrupa Komisyonu Türkiye’deki Suriyeliler için 485 milyon euro yardım önerdi

Okumaya devam et

Popular