Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Rus medyası: Türkiye Libya’ya hava köprüsü kurdu, askeri nakliye uçakları uçuyor

Rus medyası, İstanbul’dan Libya’ya “hava köprüsü” kurduğunu ve Türkiye’den havalanan sivil ve askeri nakliye uçaklarının UMH tarafından kontrol edilen hava sahasına günde birden fazla uçuş yaptığını iddia etti. Bu arada BM’den de silah ambargosu konusunda uyarı geldi.

BOLD – Rus medyası, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin İstanbul’dan Libya’ya “hava köprüsü” kurduğunu, askeri ve sivil nakliye uçaklarının Ulusal Mutabakat Hükumeti (UMH) tarafından kontrol edilen hava sahasına günde birden fazla uçuş yaptığını iddia etti.

ÇATIŞMALAR DAHA DA ŞİDDETLENECEK

Rusya resmi haber ajansı TASS’ın İzvestiya gazetesine dayandırdığı habere göre, Türkiye destekli kuvvetler Halife Hafter’e karşı büyük çaplı yeni bir saldırı planladıklarını açıkladı.

Habere göre, Libya’nın doğusunu kontrol eden General Halife Hafter’e destek veren Birleşik Arap Emirlikleri ve Mısır’da Libya’ya uçuşlarını sıkılaştırdı.

İzvestiya’ya konuşan Rus uzmanlar, yeni silah tedarikinin önümüzdeki günlerde şiddetli çatışmaları tetikleyeceği değerlendirmesini yaptı.

RUSYA, DAHA FAZLA MÜDAHİL OLACAK

Türkiye’nin Ulusal Mutabakat Hükumeti’ne verdiği desteğin Rusya’nın bölgeye yönelik müdahalesini daha da arttıracağı yorumları yapılıyor.

ABD Ordusu, bu hafta içerisinde yaptığı açıklamada Rusya’nın General Halife Hafter’e destek vermek için 8 Rus Mig-29 savaş uçağını Hafter kontrolündeki bölgeye gönderdiğini açıklamıştı.

Rusya uzmanı Kerim Has da Twitter üzerinden yaptığı derğerlendirmede, “Ankara’nın politikası, Rusya’yı Libya’ya daha fazla müdahil olmaya zorluyor” yorumunu yaptı.

BM’DEN SİLAH AMBARGOSUNA UYMA ÇAĞRISI

Bu arada Birleşmiş Milletler (BM) çarşamba günü yapılan açıklamada, Libya’ya neredeyse her gün hava kara ve deniz yoluyla silah transferi yapıldığını bildirerek, artan silah ambargosu ihlallerinin çatışmaları artırarak Libya halkı için felakete neden olacağı uyarısında bulundu.

BM Genel Sekreter Sözcülüğünden yapılan açıklamada, Hafter’e bağlı güçlerin Trablus çevresinde sivil ölümleriyle sonuçlanan patlayıcı bomba kullanımı kınandı.

Libya’ya savaşın her iki tarafına destek için gönderilen paralı askerlerin ve silahların sayısının artmasından derin endişe duyulduğu belirtilen açıklamada, BM üyesi tüm ülkelere silah ambargosuna uyulması çağrısı yapıldı.

BM Güvenlik Konseyi, Libya’ya 2011’den beri silah ambargosu uyguluyor.

“Rusya, Hafter’e destek için Libya’ya savaş uçakları gönderdi”

Dünya

Almanya’dan Ayasofya’ya misilleme çağrısı: AB müzakereleri durdurulsun

Almanya’da koalisyon ortaklarından Birlik Partilerinin (CDU/CSU) meclis grubundaki Avrupa politikaları sözcüsü Florian Hahn, Ayasofya kararı nedeniyle Türkiye’nin AB’ye üyelik müzakerelerinin durdurulmasını istedi.

BOLD – Hahn, Türkiye’nin almış olduğu Ayasofya kararına politik bir yanıt verilmesi gerektiğini savundu.

Bild gazetesinin haberine göre Almanya’da koalisyon ortaklarından Birlik Partileri’nin (CDU/CSU) meclis grubundaki Avrupa politikaları sözcüsü Florian Hahn, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Ayasofya’nın camiye dönüştürülmesi kararı nedeniyle Türkiye’nin AB’ye üyelik müzakerelerinin durdurulması çağrısında bulundu.

Florian Hahn, Türkiye’nin almış olduğu Ayasofya kararına politik bir yanıt verilmesi gerektiğini belirterek, “Bundan gerekli sonucu çıkararıp cesaret göstererek, Türkiye ile yürütülen Avrupa Birliği’ne tam üyelik müzakerelerine son vermeliyiz” ifadelerini kullandı.

Hahn, Türkiye’nin aldığı bu kararın ortak Avrupa kültürüne karşı bir provokasyon ve aynı zamanda Türkiye’nin Avrupa Birliği’nden giderek daha fazla yabancılaştığını gösterdiğini belirtti.

Yunan bakandan Atatürk Müzesi önerisi: Soykırım müzesine dönüştürülebilir

Okumaya devam et

Dünya

Yunan bakandan Atatürk Müzesi önerisi: Soykırım müzesine dönüştürülebilir

Yunanistan Tarım Bakanı Makis Voridis, Ayasofya’nın ibadete açılmasının ardından Mustafa Kemal Atatürk’ün doğduğu ev olan Selanik’teki Atatürk Müzesi’nin Pontus Rum ya da Helenizm soykırımı müzesine dönüştürülebileceğini söyledi.

BOLD – Yunan Mega televizyonuna konuşan Bakan Makis Voridis, “Atatürk Müzesi, Helenizm soykırımı müzesine dönüştürülebilir mi?” sorusuna “Mutlaka cevap verilmeli. Örneğin, böyle bir şey yapılabilir. Derhal de yapılmalıdır” yanıtını verdi.

Voridis, Türkiye’nin artık hiçbir Batılı ülke ile iyi ilişkiler içinde olmakla ilgilenmediğini savundu. “Batı’ya Erdoğan’ın tamamen kontrolden çıktığını göstermeliyiz” dedi.

Okumaya devam et

Dünya

Papa, Ayasofya kararı sonrası ilk kez konuştu: Derin acı duyuyorum

Katolik Hristiyanların ruhani lideri Papa Francis, Ayasofya’nın müze statüsünün iptal edilerek yeniden camiye dönüştürülmesiyle ilgili, “Derin acı duyuyorum” açıklaması yaptı.

BOLD- Reuters ajansını haberine göre, Papa Francis Pazar Ayininde, Türk yargısının hakkında yeniden cami olarak ibadete açılması yönünde karar aldığı Ayasofya ile ilgili konuştu.

Karardan dolayı ‘derin üzüntü’ duyduğunu belirten Francis, “Aklım İstanbul’da. Ayasofya’yı düşünüyorum ve derin acı duyuyorum” ifadelerini kullandı.

NE OLMUŞTU?

Danıştay 10. Dairesi’nin 10 Temmuz’da verdiği kararla Ayasofya’nın, 86 yıl sonra cami olarak ibadete açılmasının önü açıldı. Danıştay’ın aldığı kararla, Ayasofya’nın camiden müzeye dönüştürülmesine dair 24 Kasım 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararını iptal etmişti. Yargının bu kararının ardından AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Ayasofya’nın Diyanet’e devrini öngören kararnameyi imzaladı.

ABD Başkan Adayı Biden’dan Erdoğan’a Ayasofya çağrısı: Vazgeç

Okumaya devam et

Popular