Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Trump-Twitter savaşı kızışıyor: Sosyal medya kararnamesine Twitter’dan karşı hamle geldi

ABD Başkanı Trump, sosyal medya kararnamesini imzaladı. “Hukuki hakkım olsa Twitter’ı kapatırdım” dedi. Birkaç saat sonra Twitter, Trump’ın bir tweetine “şiddeti övüyor” diye etiketledi. Retweet edilmesine ve beğenilmesine izin vermedi.

BOLD – ABD Başkanı Donald Trump, sosyal medyaya ilişkin yeni düzenlemeler getiren kararnameye, Beyaz Saray’da Oval Ofis’te düzenlenen törenle imza attı.

Kararname sosyal medya şirketlerine yönelik yasal korumanın azaltılmasını ve bu şirketlerin daha sıkı denetlenmesini amaçlıyor.

Trump’ın son kararnamesinin ABD’de yargıya götürülmesi bekleniyor.

DAHA SIKI DENETİM

Kararname ABD’de denetleyici kurumlara, Facebook and Twitter gibi şirketlere karşı gerektiğinde yasal işlem başlatma yetkisi veriyor. ABD’de sosyal medya şirketlerinin platformlarındaki içeriği iyi denetlemedikleri sonucuna varılırsa, bu yola gidilecek.

Trump’ın imzaladığı kararname ayrıca federal yürütme kurumlarına, Federal İletişim Komisyonu ve Federal Ticaret Komisyonu’dan sosyal medya şirketlerine yönelik yeni kurallar getirilip getirilemeyeceğini inceleme talebinde bulunmaları talimatı veriyor.

Federal İletişim Komisyonu ve Federal Ticaret Komisyonu ise Amerikan Kongresi’ne bağlı olan daireler.

PAYLAŞILAN İÇERİKLERDEN SORUMLU OLACAKLAR

ABD’de yürürlükte olan İletişim Uygunluk Yasası’nın 230. maddesi kapsamında sosyal medya şirketleri yayımladıkları içerik sebebiyle haklarında dava açılabilen bir “yayıncı” değil “platform” olarak değerlendiriliyor. Yasa sosyal medya şirketlerine içerik konusunda sorumluluktan muafiyet sağlıyor.

Yeni kararname sosyal medya platformlarının paylaşımlardan hukuki olarak sorumlu tutulmasını öngörüyor.

İmza töreninde konuşan Trump, kararnamede, internet şirketlerini kullanıcılarının paylaştığı içeriklerden sorumlu tutmayan yasanın değiştirilmesinin öngörüldüğünü belirterek, sosyal medya platformlarının artık kullanıcılarına uyguladığı sansürden ve platformlarda yapılan paylaşımlardan sorumlu olması gerektiğinin altını çizdi.

Trump, “Amerika tarihinde, ifade özgürlüğünün karşılaştığı en büyük tehlikelerden birisini yenmek için bugün buradayız” ifadesini kullandı.

“KONTROLSÜZ GÜCE SAHİPLER”

ABD Başkanı Donald Trump kararnamenin imza töreninde yaptığı konuşmada sosyal medya platformlarını suçladı ve bu platformların “kontrolsüz güç sahibi” olduklarını söyledi.

“TWITTER HESABINI SİLECEK Mİ?”

Kararnameyi imzaladığı esnada Oval Ofis’teki bir gazetecinin “Twitter hesabınızı silecek misiniz?” şeklindeki sorusunu ise “Bu ülkede daha adil bir basın olsaydı bunu seve seve yapardım ancak basın adaletsiz olduğu için ben sosyal medya üzerinden birçok insana ulaşıyorum.” şeklinde yanıtladı.

“ELİMDEN GELSE TWITTER’I KAPATIRDIM”

Twitter’ın “bilgiyi doğrula” seçeneğini “siyasi aktivizm” olarak nitelendiren ve sosyal medya şirketlerinin “tekelcilik” yaptığını savunan Trump, “Twitter, saygın bir şirket olmasa ve hukuki hakkım olsa Twitter’ı da kapatırdım. Bu konuda avukatlar ile görüşüyoruz, hukuki bir süreç yürüteceğiz.” diye konuştu.

Twitter, son günlerde sosyal medya platformlarında dezenformasyonun yayılmasının önüne geçmek için bazı paylaşımlarının altına eklediği “bilgiyi doğrulama” etiketini, salı günü Trump’ın California eyaletindeki “uzaktan oylama” konusunda attığı tweetlere de uygulamıştı.

Platformda 80 milyondan fazla takipçisi olan Trump ise Twitter’ı ifade özgürlüğünü kısıtlamak ve seçimlere müdahale etmekle suçlamıştı.

Trump, çarşamba sabahı yaptığı Twitter paylaşımında ise “Bu platformlara ya güçlü düzenlemeler uygulayacağız ya da bunları kapatacağız” ifadesini kullanmıştı.

TWITTER, TRUMP’IN PAYLAŞIMINA “ŞİDDETİ ÖVÜCÜ” ETİKETİ KOYDU

Twitter, başkanlık kararnamesini imzalamasından saatler sonra Twitter’dan Trump’a karşı bir hamle daha geldi.

Minneapolis kentinde siyahi George Floyd’un polis şiddeti sonucu ölmesi konusunda bir paylaşımda bulunan Twrump’ın twitine Twitter “şiddeti övücü” etiketi koydu.

Minneapolis kentinde “lider eksikliği” olduğunu savunan Trump, “Ya çok zayıf radikal solcu Belediye Başkanı Jacob Frey, elini çabuk tutup şehri kontrol altına alır ya da ben Ulusal Muhafızları gönderip, işimi hallederim.” ifadesini kullandı.

Şiddet olaylarına karışan göstericilere de yüklenen Trump, “Bu eşkıyalar, George Floyd’un anısını kirletiyor ve ben bunun olmasına izin vermem. Az önce Minnesota Valisi Tim Waltz ile konuştum ve ordunun her şekilde yanlarında olduğunu söyledi. Herhangi bir zorlukta biz kontrolü sağlayacağız ancak yağma başladığında silahlar ateşlenir. Teşekkür ederim” değerlendirmesinde bulundu.

TRUMP’IN PAYLAŞIMININ RETWEET VE BEĞENİLMESİNE İZİN VERİLMEDİ

Twitter, 2 parçadan oluşan paylaşımın ikinci kısmına şu uyarıyı yazdı: “Bu twit şiddeti överek Twitter Kuralları’nı ihlal ediyor. Ancak Twitter bu twitin ulaşılabilir olmasına kamu yararı olabileceği için izin veiyor” diye yazdı.

Twitter, ayrıca Twump’ın paylaşımının beğenilmesine (like) ve retweet edilmesine de izin vermedi. Sadece bir yorum ile retweet edilmesine izin verdi.

Twitter, Trump’ın paylaşımının retweet edilmesinin ve beğenilmesinin Twitter kurallarını ihlal edeceğini ancak buna bir yorumla paylaşılmasına izin verilebileceğini ifade etti.

Twitter Trump’a karşı geri adım atmıyor: Uygulamaya devam edeceğiz

Dünya

Belarus’ta seçimi Lukaşenko’nun kazandığı açıklandı, ülke karıştı

Belarus’ta resmi olmayan sonuçlara göre cumhurbaşkanlığı seçimini ülkeyi 26 yıldır yöneten Aleksandr Lukaşenko’nun kazandığı açıklandı. Protesto eden göstericilere müdahale sonucunda pek çok polis ve protestocunun yaralandı, çok sayıda kişi gözaltına alındı.

BOLD – Belarus’ta cumhurbaşkanlığı seçimin resmi olmayan sonuçlarının açıklanması sonrası muhalefet seçimin hileli yapıldığını ve sonuçların doğru olmadığını iddia etti. Bunun üzerine göstericiler caddelere ve meydanlara çıktı.

Devlet kurum ve kuruluşlarının yanı sıra şehir giriş ve çıkışları dahil pek çok bölgede sıkı güvenlik önlemi alan polis, izinsiz gösterilere müdahale etti. Güvenlik güçlerinin göstericilerin toplanmasını engellemesi sonucunda protestocular ile aralarında gerginlik yaşandı.

Gösteriler başkent Minsk’ten ülkenin başka şehirlerine yayıldı. Kamu yayın organlarında yer verilen açıklamalarda dün gece yaşanan olayların kontrol altına alındığı, göstericilerin dağıldığı belirtildi. Ülke genelindeki birçok kentte düzenlenen protesto gösterilerinde kaç kişinin gözaltına alındığı ile ilgili çelişkili açıklamalar yapıldı.

Belarus Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko

LUKAŞENKO YÜZDE 80,23 OYLA YENİDEN SEÇİLDİ

Belarus’ta hafta sonu düzenlenen cumhurbaşkanı seçimlerinin kesin olmayan sonuçlarına göre, 26 yıldır ülkeyi yöneten Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko yüzde 80,23 oyla seçimin galibi oldu.

Seçimlere katılımın yüzde 84,23 oranında olduğu bildirildi.

Kesin sonuçların 14 Ağustos’ta açıklanması bekleniyor.

SEÇİM SONUÇLARINI KABUL ETMEDİ, HALKI MEYDANLARA ÇAĞIRDI

Kesin olmayan ilk sonuçlara göre Lukaşenko’nun en yakın rakibi Svetlana Tikhanovskaya yüzde 9,9 oy aldı.

Muhalefetin devlet başkanı adayı Svetlana Tikhanovskaya’nın sözcüsü Anna Krasulina “Böylesi bir seçim sonucu kabul edilemez…Bu, gerçeklikten çok uzak” diye konuştu.

Belarus cumhurbaşkanlığı adayı Svetlana Tikhanovskaya

Tikhanovskaya, kesin olmayan seçim sonuçlarını tanımadığını ifade ederek, sonuçlarla ilgili mücadele etmeyi sürdüreceklerini dile getirdi.

Dün gece taraftarlarını meydanlara çağıran Tikhanovskaya’nın karargahı, Merkez Seçim Komisyonunun açıkladığı sonuçları kabul etmediklerini belirterek, muhalif adayın oy oranının yüzde 70-80 civarında olduğunu ileri sürdü.

MUHALİFLER: 213 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Başkent Minsk olmak üzere Mogilyov, Vitebsk, Brest, Grodno, Novopolatsk kentlerinde düzenlenen protestolar polis tarafından gece kontrol altına alınırken, göstericiler dağıtıldı.

Muhalifler, Minsk’te polisin müdahale ettiği izinsiz gösterilerde 1 kişinin hayatını kaybettiğini, 213 kişinin gözaltına alındığını öne sürdü.

Belarus İçişleri Bakanlığı ise protesto gösterilerinde 1 kişinin öldüğü iddiasını yalanladı.

Belarus Soruşturma Komitesi, ülkede gece boyunca süren izinsiz protestolarda onlarca polisin yaralandığını ve olaylarla ilgili soruşturmanın başlatıldığını belirtti.

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI: 3 BİN KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Belarus İçişleri Bakanlığı ise ülkedeki izinsiz gösterilerde çıkan olaylar sonucunda yaklaşık 3 bin kişinin gözaltına alındığını bildirdi.

Bakanlık, ülke genelinde 33 yerleşim biriminde dün gece yarısı protestocuların seçim sandıklarının bulunduğu yerlerde ve meydanlarda izinsiz gösteriler yaptığını belirtti.

Açıklamada, “Ülke genelinde izinsiz gösterilerde yaklaşık 3 bin kişi gözaltına alındı. Bunların yaklaşık 1000’i Minsk’te, 2 binden fazlası ise ülkenin diğer bölgelerinde gözaltına alındı” ifadelerini kullanıldı.

Belarus basını, Sağlık Bakanlığı kaynaklarına dayandırarak verdiği haberde, gösterilerde 39 polisin ve 50’den fazla protestocunun yaralandığı bildirildi.

AB: OYLAR DOĞRU SAYILMALI VE AÇIKLANMALI

Avrupa Birliği (AB) yönetimi, Belarus’ta yapılan cumhurbaşkanı seçimlerinden sonra düzenlenen gösterilerde güvenlik güçlerinin müdahalesine tepki gösterdi ve “seçimde kullanılan oyların doğru şekilde sayılması ve sonuçların doğru olarak açıklanması” gerektiğini ifade etti.

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Taciz ve barışçıl gösterilerin şiddet kullanılarak bastırılmasının Avrupa’da yeri yoktur.” ifadesini kullandı.

Beluras’ta temel haklara saygı gösterilmesi gerektiğini belirten von der Leyen, “Belarus makamlarına dünkü seçimlerde oyların doğru şekilde sayılması ve doğru olarak açıklanmasının sağlanması için çağrıda bulunuyorum.” mesajını paylaştı.

AB Konseyi Başkanı Charles Michel de sosyal medyada Belarus’taki seçimlerden sonra göstericileri müdahale edilmesine ilişkin mesaj paylaştı.

Göstericilere şiddet kullanmanın doğru olmadığını belirten Michel, “Konuşma özgürlüğü, toplanma özgürlüğü ve temel insan hakları uygulanmalı.” mesajını yazdı.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell ile AB Komisyonunun Komşuluk ve Genişlemeden Sorumlu Üyesi Oliver Varhelyi de Belarus’taki seçimler ve sonrasındaki gösterilere ilişkin ortak açıklama yaptı.

Ortak açıklamada, AB’nin defalarca seçimlerin düzgün şekilde yapılmasına ilişkin beklentilerinin dile getirildiği hatırlatıldı.

“Seçim gecesi, barışçıl protestoculara yönelik orantısız ve kabul edilemez devlet şiddetiyle lekelenmiştir.” denildi.

Oruç Reis Akdeniz’de çalışma yapacağı alana ulaştı

Okumaya devam et

Dünya

Yunanistan’dan denizcilere ‘karşı-NAVTEX”: Türkiye’nin mesajını görmezden gelin

Türkiye’nin Oruç Reis gemisini sismik araştırmalar için Meis Adası’nın güneyine göndermesiyle ilgili yayımladığı yeni Navtex’ine karşı Yunanistan da denizcilere yeni bir uyarı yayımladı ve bölgedeki gemilere ‘Ankara’nın mesajına itibar etmemelerini’ söyledi.

BOLD – Türkiye’nin Oruç Reis gemisini sismik araştırmalar için Meis Adası’nın güneyine göndermesiyle ilgili yayımladığı yeni Navtex’ine karşı Yunanistan da denizcilere yeni bir uyarı yayımladı ve bölgedeki gemilere ‘Ankara’nın mesajına itibar etmemelerini’ söyledi.

Yunan Navtex’inde “ruhsatı olmayan bir istasyonun izinsiz ve yasa dışı eylemlerle ilgili bir mesaj yayımladığı” belirtildi.

Mesajda “Tüm gemiciler Navtex mesajını görmezden gelmeli” dendi.

ATİNA’DAN ANKARA’YA: EYLEMLERE SON VERİN

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada da “Yunanistan, Türkiye’ye bölgede huzur ve güvenliğe zarar veren yasadışı eylemlere son vermesi uyarısında bulunuyor” dendi.

Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki “yasa dışı faaliyetlerine” bir an önce son vermesi gerektiği uyarısında bulunan Yunanistan Dışişleri Bakanlığı, bu tarz faaliyetlerin provokatif olduğunu, ayrıca bölgedeki barış ve güvenlik için tehlike arz ettiğini belirtti.

Açıklamada, “Yunanistan herhangi bir şantajı kabul etmeyecektir. Egemenlik haklarını koruyacaktır” denildi. Bakanlık, Türkiye’nin bölgedeki gerilimi bir kez daha artırarak, ‘istikrarı bozan rolünü ortaya koyduğunu’ savundu.

Türkiye, bugün Akdeniz’de sismik arama yapmaya hazırlanan Oruç Reis araştırma gemisi için 23 Ağustos’a kadar yeni bir Navtex ilan etmişti. Enerji Bakanı Fatih Dönmez, geminin Akdeniz’den demir alarak çalışma yapacağı bölgeye ulaştığını duyurdu.

Bunun üzerine alarma geçen Atina, Savunma ve Dışişleri Konseyi’ni (KYSEA) acil toplama kararı almıştı. Ayrıca Yunan Ordusu’nun da alarma geçirildiği ve izinlerin kaldırıldığı bildirilmişti.

Oruç Reis Akdeniz’de çalışma yapacağı alana ulaştı

Okumaya devam et

Dünya

Koronavirüs vaka sayısı 20 milyonu geçti, ölü sayısı 750 bine yaklaşıyor

Koronavirüs salgınına ilişkin verilerin derlendiği “Worldometer” internet sitesine göre, virüse yakalananların sayısı 20 milyon 26 bin 161’e ulaştı. Ölü sayısı da 750 bine yaklaştı.

BOLD – Vakaların en fazla görüldüğü Amerika Birleşik Devletleri’nde 5 milyon 199 bin 444 kişi Kovid-19’a yakalandı.

ABD’nin ardından en fazla vaka görülen ülkeler sırasıyla,

 • Brezilya (3 milyon 35 bin 582),
 • Hindistan (2 milyon 215 bin 74),
 • Rusya (887 bin 536),
 • Güney Afrika (559 bin 859),
 • Meksika (480 bin 278),
 • Peru (478 bin 24),
 • Kolombiya (387 bin 481),
 • Şili (373 bin 56),
 • İspanya (361 bin 442),
 • İran (326 bin 712),
 • İngiltere (310 bin 825),
 • Suudi Arabistan (288 bin 690),
 • Pakistan (284 bin 660),
 • Bangladeş (257 bin 600),
 • İtalya (250 bin 566)
 • Arjantin (246 bin 499).

Türkiye’de ise vaka sayısı 240 bin 804’e ulaştı.

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan Kovid-19, 200’den fazla ülke ve bölgeye yayıldı. Dünya genelinde koronavirüs salgını nedeniyle 734 bin 20 kişi hayatını kaybetti.

Kovid-19’a yakalanan 12 milyon 900 bin 625 kişi iyileşti, halen tedavisi süren 6 milyon 391 bin 516 aktif vaka bulunuyor.

Hıçkırık şikayetiyle gittiği hastanede korona teşhisi konuldu

Okumaya devam et

Popular