Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

New York polisinin sırf siyahi diye gözaltına aldığı adam FBI ajanı çıkınca…

Protestoların giderek büyüdüğü New York’ta polisinin, protestolarla ilgisi olmadığı halde  gözaltına almaya çalıştıkları siyahi bir ABD’nin FBI çalışanı olduğu anlaşılınca olanlar oldu.

BOLD- Minneapolis’te başlayan ve ülke geneline sıçrayan ırkçılık karşıtı olaylarla ilgili, ABD’de gözaltına alınanların sayısı 2 bine yaklaştı. Olayları sıçradığı New York’da da polis gözaltılarda hız kesmiyor.

Bugün Floyd için düzenlenen protestolarda, New York Belediye Başkanı Bill de Blasio’nun kızı Chiara de Blasio da gözaltına alındı.

Öte yandan, New York’ta 2 polis memuru sırf siyahi olduğu için bir şüpheliyi gözaltına almaya çalıştı. Polisler protestolarla ilgisi olmadığını anlatmaya çalışan adamı dinlemedi. Üst araması yapan polisler, ters kelepçe yaptıkları şüphelinin cebinde Federal Polis Bürosu (FBI) kimliğini buldu.

HEPİNİZ APTALSINIZ

Kelepçeli ajan polislere ‘Hepiniz aptalsınız üstlerinizle konuşmak istiyorum’ diyerek kelepçelerin çözülmesini istedi. Polislerin amirini yanına çağıran FBI ajanı bir süre daha polisleri azarlayarak olay yerinden ayrıldı. Bir ABD vatandaşının kaydedip paylaştığı görüntüler de sosyal medyada milyonlarca kez izlendi.

 

https://twitter.com/i/status/1267261034408132614

 

48 gün sonra çalışmalara başlayacak TBMM’nin ilk gündemi bekçilere yetki ve zam

Dünya

Yunan bakandan Atatürk Müzesi önerisi: Soykırım müzesine dönüştürülebilir

Yunanistan Tarım Bakanı Makis Voridis, Ayasofya’nın ibadete açılmasının ardından Mustafa Kemal Atatürk’ün doğduğu ev olan Selanik’teki Atatürk Müzesi’nin Pontus Rum ya da Helenizm soykırımı müzesine dönüştürülebileceğini söyledi.

BOLD – Yunan Mega televizyonuna konuşan Bakan Makis Voridis, “Atatürk Müzesi, Helenizm soykırımı müzesine dönüştürülebilir mi?” sorusuna “Mutlaka cevap verilmeli. Örneğin, böyle bir şey yapılabilir. Derhal de yapılmalıdır” yanıtını verdi.

Voridis, Türkiye’nin artık hiçbir Batılı ülke ile iyi ilişkiler içinde olmakla ilgilenmediğini savundu. “Batı’ya Erdoğan’ın tamamen kontrolden çıktığını göstermeliyiz” dedi.

Okumaya devam et

Dünya

Papa, Ayasofya kararı sonrası ilk kez konuştu: Derin acı duyuyorum

Katolik Hristiyanların ruhani lideri Papa Francis, Ayasofya’nın müze statüsünün iptal edilerek yeniden camiye dönüştürülmesiyle ilgili, “Derin acı duyuyorum” açıklaması yaptı.

BOLD- Reuters ajansını haberine göre, Papa Francis Pazar Ayininde, Türk yargısının hakkında yeniden cami olarak ibadete açılması yönünde karar aldığı Ayasofya ile ilgili konuştu.

Karardan dolayı ‘derin üzüntü’ duyduğunu belirten Francis, “Aklım İstanbul’da. Ayasofya’yı düşünüyorum ve derin acı duyuyorum” ifadelerini kullandı.

NE OLMUŞTU?

Danıştay 10. Dairesi’nin 10 Temmuz’da verdiği kararla Ayasofya’nın, 86 yıl sonra cami olarak ibadete açılmasının önü açıldı. Danıştay’ın aldığı kararla, Ayasofya’nın camiden müzeye dönüştürülmesine dair 24 Kasım 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararını iptal etmişti. Yargının bu kararının ardından AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Ayasofya’nın Diyanet’e devrini öngören kararnameyi imzaladı.

ABD Başkan Adayı Biden’dan Erdoğan’a Ayasofya çağrısı: Vazgeç

Okumaya devam et

Dünya

AB’den Türkiye’ye sığınmacılar için 485 milyon euro destek

Avrupa Birliği (AB), Türkiye’de yaşayan sığınmacıların bakımına harcanması için 485 milyon euro ek destek sunma kararı aldı. AB Komisyonunun ilgili önerisi Avrupa Parlamentosu ve üye ülkelerce kabul edildi.

BOLD –  2016 yılında Türkiye ile AB arasında imzalanan mülteci mutabakatında öngörülen 6 milyar euroluk yardıma ek 485 milyon euro daha destek geliyor. DW Türkçe’nin haberine göre AB Komisyonu, söz konusu 485 milyon euro ile Türkiye’de yaşayan yaklaşık 1 milyon 700 bin sığınmacı ve 600 binden fazla okul çağındaki çocuğun yararlandığı iki önemli programın 2021 yılına kadar uzatılabileceğini bildirdi.

Komisyonun açıklamasında 485 milyon euroluk bütçenin, BM’ye bağlı yardım kuruluşlarının yanı sıra, Kızılhaç ve Kızılay örgütleri üzerinden ihtiyaç sahiplerine ulaştırılacağı bildirildi.

AB Komisyonunun İnsani Yardım ve Kriz Yönetiminden Sorumlu Üyesi Janez Lenarcic, AB’nin Türkiye’de yaşayan sığınmacıları, bu kişilerin insani durumları gerektirdiği sürece desteklemeye devam edeceğini vurguladı.

Okumaya devam et

Popular