Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

İkinci Yargı Paketi komisyondan geçti

Hukuk Muhakemeleri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi’nin, Meclis Adalet Komisyonunda kabulü ile İkinci Yargı Paketi’nin Genel Kurul süreci başladı.

BOLD – Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Adalet Komisyonunda, İkinci Yargı Paketi’ni içeren Hukuk Muhakemeleri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapan Kanun Teklifi görüşmeleri sona erdi. Buna göre görevsizlik veya yetkisizlik kararının kesinliği halinde, taraflara tebliği, dosyanın görevli veya yetkili mahkemeye gönderilmesine dair 2 haftalık süre, tebliğ ile başlayacak. Dosyanın, öngörülen sürede, görevli veya yetkili mahkemeye gönderilmesi için başvuru yapılmaması halinde dava, açılmamış sayılacak. Bu konuda, görevsizlik veya yetkisizlik kararı veren mahkemece resen karar verilecek.

DURUŞMALARIN BİR KISMI VEYA TAMAMI GİZLİ YAPILACAK

Düzenlemeyle duruşmaların bir kısmının veya tamamının gizli yapılması halleri arasına ‘yargılama ile ilgili kişilerin korunmaya değer üstün bir menfaatinin bulunması’ hali eklenecek. Böylece duruşmaların bir kısmı veya tamamı gizli yapılacak. Yine hakimin reddi nedenlerine, öncesinde aynı uyuşmazlıkta arabuluculuk veya uzlaştırmacılık yapması eklenecek. Redde dair karar, dosya üzerinden inceleme ile de verilebilecek. Neden sabit olmasa da merci bunu muhtemel görürse talebi kabul edebilecek. Ret sebeplerine ilişkin yemin teklif olunamayacak.

HAKİM TARAFLARI SULHA TEŞVİK EDECEK

Teklifle ek cevap verme süresinin hangi andan başlayacağına da açıklık getiriliyor. Ek süre, 2 haftalık cevap süresinin bitimiyle işlemeye başlayacak. Mahkeme, dilekçelerin karşılıklı verilmesinden ve incelemeyi tamamladıktan sonra ön inceleme için duruşma günü tespit ederek taraflara bildirecek. Uyuşmazlık tespiti sonrası hakim, tarafları sulh ve arabuluculuğun esasları, süreci ve hukuki sonuçları hakkında aydınlatarak sulhe veya arabuluculuğa teşvik edecek. Sonuç alınacağı kanaatine varırsa bir defaya mahsus yeni duruşma günü tayin edecek.

BELGE SUNMAYAN HAKKINDAN VAZGEÇMİŞ SAYILACAK

İhtara rağmen dilekçelerinde gösterdikleri belgeleri sunmayan veya belgelerin getirtilmesi için gerekli açıklamayı yapmayan tarafın, bu delillere dayanmaktan vazgeçmiş sayılmasına karar verilecek. Taraflar, cevaba cevap ve ikinci cevap dilekçeleri ile serbestçe iddia veya savunmalarını genişletebilecek veya değiştirebilecek. Dilekçelerin karşılıklı verilmesinden sonra ise bunlar yapılamayacak.

Cezaevi yönetimine dilekçe yazan radyocuya hücre cezası!

Gündem

Zimmetine para geçirdiği iddia edilen eski kayyum görevden alındı

Kayyum olarak getirildiği Mardin Kültür Daire Başkanlığı döneminde hakkında zimmetine para geçirdiği iddia edilen Yakup Sarı, bu suçlama nedeniyle Çorum İl Milli Eğitim Müdürlüğü görevinden alındı.

BOLD – Eski Mardin Kültür Daire Başkanlığı kayyumu, Çorum İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Sarı görevinden alındı. Sarı’nın kayyum görevi yaparken zimmetine para geçirdiği öne sürülüyordu.

KÜLTÜR DAİRE BAŞKANLIĞINA ATANMIŞTI

Cumhuriyet’ten Seyfettin Mete’nin haberine göre Çorum İl Milli Eğitim Müdürü Sarı görevden alınarak, Milli Eğitim Bakanlığı emrine çekildi. Vali Mustafa Yaman’ın HDP’li Ahmet Türk ve Figen Altındağ’ın yerine kayyum olarak atandığında Yakup Sarı da Mardin İl Milli Eğitim Müdürü görevini yaparken, Mardin Kültür Daire Başkanı’nın yerine kayyum olarak atanmıştı.

400 BİN LİRA FAZLADAN ÖDENMİŞ GİBİ GÖSTERİLDİ

Mardin Kültür Daire Başkanı’nın yerine kayyum atanıp başkanlık görevine getirilen Yakup Sarı, Nihat Hatipoğlu’nu Mardin’e getirerek konferans düzenledi. Sarı bu konferans için Hatipoğlu’na 60 bin lira öderken, bütçeden ise Hatipoğlu’na ödenmiş gibi göstererek, 400 bin TL’yi zimmetine geçirdiği iddia edilmişti. Sarı’nın dün görevden alınarak, Milli Eğitim Bakanlığı Bakanlık Personel Genel Müdürlüğü Koordinasyon biriminde görevlendirilmesinin bu dava ile ilgili olduğu ileri sürüldü.

KAYYUM VALİ HAKKINDA DA SORUŞTURMA SÜRÜYOR

Mardin Büyükşehir Belediyesi’nde kayyum dönemindeki usulsüzlük ve yolsuzluklara ilişkin mülkiye müfettişlerinin Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı’na yaptıkları suç duyurusunun ardından başlatılan soruşturmalar sürüyor. Bu kapsamda eski kayyum Mustafa Yaman hakkında soruşturma başlatıldı. Hakkında fezleke hazırlanan kayyum Yaman’a, milyonlarca lira parayı yandaşlara dağıttığı ve rüşvet aldığı iddiasıyla suçlamalar yöneltildi. Dosyasının bir örneği Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderilen Yaman’a ilişkin İçişleri Bakanlığı’nın yargılama izni vermesi bekleniyor.

3. dalga mı?: Korona hasta sayıları patladı

Okumaya devam et

Gündem

Diyanet İşleri Başkanı korona oldu

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, koronavirüse yakalandı. Erbaş, genel durumunun iyi olduğunu duyurdu.

BOLD- Erbaş sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Kovid-19 testinin pozitif çıktığını söyledi. Milletten dua isteyen Erbaş, hastalara da şifa diledi.

 

Okumaya devam et

Gündem

Erdoğan’ı zorlayan ikinci Halkbank Davası

ABD’de ikinci Halkbank Davası 3 Mayıs’ta başlayacak. Yargılama, Alman Der Spiegel dergisinin ifadesiyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Türk ekonomisini korkunç bir duruma sokabilir.

BOLD – Amerika Birleşik Devletleri’nde Türkiye’yi çok yakından ilgilendiren bir dava var. Davanın sonunda Halkbank’a 20 milyar dolarlık bir ceza kesilebileceği ifade ediliyor. Reza Zarrab’ın itirafları davada önemli rol oynuyor. Biden’lı yeni dönemde Erdoğan için tünelin ucunda ışık görünmüyor.

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0