Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Kürt’ün Kürt’ten başka dostu yok! Asıl Türkler sarışın, mavi gözlüdür

Sosyal medyada dün kadınlara yönelik aşağılayıcı kalıpların erkekler için kullanılması büyük ilgi gördü. Bugün ise aynı kampanyanın Türk-Kürt versiyonu başladı.

BOLD – Kürtlere yönelik ayrımcı klişelere tepki gösteren sosyal medya kullanıcıları, bu tür kalıplardaki Kürt sözcüğü yerine Türk’ü koydu. HDP’li Ömer Faruk Gergerlioğlu ve Ayhan Bilgen gibi siyasiler de kampanyaya katıldı. Bazıları ise “İroni mironi dinlemeyiz deyip hepsini suç sayabilirler” uyarısında bulundu. Ortaya da işte bu manzara çıktı:

 • Benim eniştem de Türk.
 • Asıl Türkler sarışın ve mavi gözlülerdir.
 • Benim de Türk komşularım, arkadaşlarım var.

 • Bunda Türk inadı var.

 • Aslında Türk diye bir şey yoktur.
 • Türküm ama terörist değilim.

 • Türk komşularımız da vardı. Ama çok iyi insanlardı.

 • Eskiden Türkçe isim koyamazdık kardeşimin Berkecan olan ismini nüfus memuru baran olarak kaydetmiş…

 • Bizim bir akrabamız Türk’le evli.

 • Kürt’ün Kürt’ten başka dostu yoktur.

 • Türk’ten olsa evliya koyma kapıya.

 • Bizim Türklerle problemimiz yok, MHP’lilerle problemimiz var.

Erkekler çiçektir! Kocam isterse çalışabilir…

Gündem

Jandarma astsubay Rafi Ceran ‘büyük oyunu’ gördü!

Sosyal medyada Türkiye Cumhuriyeti kurucusu Mustafa Kemal Atatürk için ‘büyük İngiliz projesi’ diyen kişinin İzmir’de görevli Jandarma Astsubayı Rafi Ceran olduğu ortaya çıktı.

BOLD – Sosyal medya platformu Facebook’ta Ankara Hasanoğlan Köy Enstitüsü adlı hesabın paylaştığı Atatürk videolarına yorum yapan Rafi Ceran adlı kişi, Atatürk için İngiliz ajanı imasında bulundu. Kendisiyle tartışan sosyal medya kullanıcılarına tarih konusunda aldatıldığımızı söyleyen Ceran iddiasının sürdürdü. Ceran, Atatürk ile ilgili gerçekleri söylemek için ise Koruma Kanunu’nun kaldırılması gerektiğine vurgu yaptı. Büyük bir oyun olduğunu öne sürdü.

Rafi Ceran’ın İzmir’de görevli jandarma astsubayı olduğu ortaya çıktı. Bunu üzerine sosyal medya kullanıcıları, hesaplarını kapatan Ceran’ı bağlı olduğu İçişleri Bakanlığına şikayet etti.

Okumaya devam et

BOLD ÖZEL

63 yaşındaki hasta tutuklu Fatma Yurt: “Yaşamımdan ciddi endişeliyim”

Komşularına mukabele okuduğu ve dini sohbet yaptığı için tutuklanan 63 yaşındaki Fatma Yurt, cezaevinde hastalandığını ve hayatından endişelendiğini söyledi.

SEVİNÇ ÖZARSLAN

BOLD ÖZEL – Gözaltına alınmadan önce belini ve kolunu sakatlayan hasta tutuklu Fatma Yurt, sağlık sorunları nedeniyle cezaevinde zor günler geçiriyor. Astım bronşit, ülseratif kolit hastası olan, bel ve boyun fıtığı ilaçları kullanan Yurt, geçirdiği kaza nedeniyle çatlayan kolunun 3,5 ay geçmesine rağmen koğuş şartlarından dolayı iyileşmediğini ifade etti. Soğuk bir koğuşta, yerde yatmak zorunda kalan Yurt, cezaevinde hastalıklarının arttığını belirtti.

“HALİMİ, MUHTAÇLIĞIMI ANLATMAYA KARAR VERDİM”

HDP Milletvekili ve insan hakları savunucusu Ömer Faruk Gergerlioğlu’na mektup göndererek sesinin duyulmasını isteyen Yurt, “Size yazmaya ve halimi, muhtaçlığımı anlatmaya karar verdim. Sesimi duyacağınızı ve bana yardımcı olacağınız inancı ile size yazıyorum. Annenizle veyahut babaannenizle ilgileniyor gibi düşünürseniz beni çok mutlu edersiniz” dedi. Gergerlioğlu’na iki kez mektup gönderen Yurt ilk mektubunda hastalıklarını, ikincisinde ise dosyasındaki ‘gücüne giden, canını yakan’ iddiaları anlattı.

“OĞLUMU DİKİŞ DİKEREK OKUTTUM”

10 Mart 2020’de İstanbul’daki evinde gözaltına alınan Fatma Yurt, 2 gün İstanbul’da, 1 gün de Manisa Çocuk Şube’de gözaltına tutukladıktan sonra 13 Mart 2020’de tutuklanıp Manisa E Tipi Cezaevine gönderildi. Bir çocuk sahibi Fatma Yurt, mektubunda kendisini ilkokul mezunu bir kadın, oğlunu dikiş dikerek okutmuş bir anne, yatalak annesine bakmış bir evlat olarak tanıtıyor. Hapse gönderilmeden önce oğlu ve gelini ile yaşadığını ve torununa baktığını ifade ediyor.

“BU HASTALIKTAN AİLEMDE ÖLÜMLER OLDU”

Doktora gidemeden alındığını söyleyen Fatma Yurt, “Koğuş çok soğuk olduğu için astım bronşitim arttı. Yerde yatmaktan dolayı belimdeki ağrı arttı. Ayrıca ileri derecede ülseratif kolit hastalığım var. Ailemde bu hastalıktan dolayı ölümler olduğu için ağır risk grubundayım. Maalesef cezaevi şartlarından dolayı hastalıklarım artıyor” dedi.

“KARANTİNA NEDENİYLE HASTANEYE GİDEMİYORUM”

Koronavirüs salgını cezaevindeki hastaların hayatını daha da zorlaştırdı. Bazı cezaevleri doktor randevularını iptal etti, bazı tutuklular da hastane dönüşünde 14 gün karantinada kalma zorunluluğu olduğu için kendileri hastaneye gitmek istemedi. Kişisel ihtiyaçlarını koğuş arkadaşlarının yardımıyla giderdiğini söyleyen Fatma Yurt, “Hastaneye gidersem tekrar 14 gün tek başıma karantina mecburiyeti olduğu için gidemiyorum. Yaşamımdan ciddi endişeliyim” diye yazdı.

“ÇOK SOĞUK ORTAMDA YERDE YATTIM”

Fatma Yurt, hapse girdiğinde 14 gün tek başına kaldığını ve çok zor şartlarla karşılaştığını söylüyor: “Tabanı muşamba kaplı sıcak suyu olmayan, çok soğuk ortamda yer yatağında yattım. Bir hafta imkan oluşturulmadığı için sıcak çay bile içemedim. Kronik hastalıklarımdan dolayı yemeklerin çoğunu geri gönderdim.”

İLK MAHKEMESİ 10 TEMMUZ’DA

Cemaat soruşturmaları kapsamında tutuklanan Fatma Yurt’un ilk mahkemesi 10 Temmuz 2020’de Manisa’da görülecek. Fatma Yurt, iddianamesinde ne olduğunu soran Gergerlioğlu’na ikinci mektubunda şöyle cevap veriyor:

“MUKABELE OKUYAN HALKTAN BİRİYDİM”

“Maalesef iddianamemde itirafçı denilen ama yaptıkları şeyden dolayı iftiracı ifadesi daha uygun olan insanların ifadelerinden başka bir şey bulunmuyor. Ülkemizde birçok insanın da olduğu gibi mazbut bir ailenin Kuran Kursu eğitimi almış ve bildiklerini konu komşu ile doğal olarak paylaşan, sesim uygun olduğu için Ramazan’da mukabele ve mevlüt okuyan halktan biriydim. Maalesef iftiracı insanlar sohbet hocası ifadesini kullanmış. Bu ifadeler ile terörist olduğum iddia edilmekte maalesef. İmanıyla, ülke sevdasıyla yaşamış ve yaşayan bir insan olarak bu ifadelerle anılmak çok gücüme gidiyor, çok canımı yakıyor. Hayatımda hiçbir derneğe üye olmadım. Hiçbir sebeple okul-dershane-yurt denilen yerlerle bir irtibatım olmadı. Sigortam da yok. Bylock denilen medya aracılığıyla herkes ile beraber duydum. Yaşım itibariyle teknoloji ile ilgili bilgim olmadığı için nasıl bir şey olduğunu bile kestiremiyorum maalesef. Hac parası için Bank Asya’da hesap açtırdım.”

EVİNE TEDBİR KONULDU

Ailesinin verdiği bilgiye göre Fatma Yurt’un babasından kalan Manisa’daki 80 metrekarelik evine de tedbir konuldu.

FATMA YURT’UN ÖMER FARUK GERGERLİOĞLU’NA GÖNDERDİĞİ MEKTUPLAR

 

Okumaya devam et

Gündem

Halk otobüsünün şoförü İBB’de AKP artığı ihaneti ortaya çıkardı

İstanbul’da Güneşli – Beyazıt hattında çalışan bir halk otobüsü şoförü, aynı hatta çalışan İETT şoförlerinin Ekrem İmamoğlu ve yönetimini zorda bırakmak için neler yaptıklarını anlattı.

BOLD – 97 numaralı Beyazıt – Güneşli hattında çalışan bir özel halk otobüsü şoförü, aynı hatta çalışan, İstanbul Büyükşehir Belediyesine (İBB) bağlı, İETT şoförlerinin Ekrem İmamoğlu yönetimini zorda bırakmak için görevlerini kötüye kullandığını iddia etti. Çektiği video ile şoförlerin, İmamoğlu’na halkın tepkisini arttıracak bazı davranışlarından örnekler veren İETT çalışanı şunları kaydetti: “Otobüs sürücüleri çoğu durağa girmeyerek halkı yolda bırakıyor. Gün boyu araç motoru çalışır halde bırakılarak mazot israfı sağlanıyor.”

İddiaları ‘İhanetin belgesi’ diyerek sosyal medya hesabından paylaşan İBB İyi Parti Grup Başkan Vekili İbrahim Özkan, ”Hırsız içeriden olursa kapı kilit tutmaz lafının tezahürü! Temizlik imandandır hadisinin gereği yapılacaktır. Müsterih olun” dedi.

Erdoğan’ın Netflix telaffuzu sosyal medyayı salladı: ‘Neşflis’

Okumaya devam et

Popular