Connect with us

Dünya

“ABD Libya’da Türkiye ve Rusya’ya karşı hareket etmeli”

ABD’nin eski Ankara Büyükelçisi Edelman, Amerika’nın Libya’da etkinliği artan Türkiye ve Rusya’ya karşı hareket etmesi gerektiğini belirtti.

BOLDABD’de yayınlanan “Breaking Defense” internet sitesine stratejist Charles Wald ile bir yazı kaleme alan ABD’nin eski Ankara Büyükelçisi Eric Edelman, Amerika’nın Libya’da etkinliği artan Türkiye ve Rusya’ya karşı hareket etmesi gerektiğini belirtti.

Türkiye’nin son Libya müdahalesinin bölgedeki vekalet savaşlarını ve bölgesel enerji rekabetini arttırdığını belirten Edelman ve Wald, bu durumun da Libya’daki mücadeleyi kenardan izleyen ABD’nin hayati önem taşıyan menfaatlerini tehdit ettiğini yazdı.

Yazıda, Akdeniz ülkesi Libya’da çatışmalar büyüdükçe, ABD’nin acilen artan çatışmayı sona erdirmek veya hafifletmek için gecikmiş liderlik rolünü üstlenmesi gerektiği belirtildi.

TÜRKİYE’Yİ YUNANİSTAN’LA DENGELEMEK

Edelman ve Wald, “Avrupa’nın kapısındaki stratejik önemdeki ve enerji bakımından zengin ülkede, ABD’nin çatışmaları ele alması, Türk ve Rus etkilerini önlemesinin zamanı gelmiştir” diye yazdı.

İkili sözlerini şöyle sürdürdü: “Temel olarak, Doğu Akdeniz ABD’nin büyük stratejisi için bir kez daha kritik bir odak haline gelmelidir. Bölgede güçlendirilmiş bir ABD donanması varlığı ve Yunanistan ile daha güçlü savunma işbirliği somut gösteriler olabilir. Ve Türkiye’nin agresif güç projeksiyonunu dengelemeye yardımcı olabilir.”

“TÜRKİYE’NİN YIKICI ETKİYE SAHİP AÇIK DENİZ İDDİALARI…”

Breakind Defense yazısında, Amerika Birleşik Devletleri’nin ayrıca Doğu Akdeniz için özel bir temsilci ataması gerektiği belirtildi.

Yazıda, atanacak özel temsilcinin bölgedeki ABD yanlısı ülkelerin oluşturduğu Doğu Akdeniz Doğal Gaz Forumu ile birlikte son zamanlarda bölgedeki önemli enerji keşiflerini geliştirmek ve Türkiye’nin “yıkıcı etkiye sahip açık deniz iddialarına karşı bir ağırlık oluşturmak” için birlikte çalışması gerektiği kaydedildi.

“İSLAMCI OLMAYAN BİR REJİM”

Edelman ve Wald, atanacak özel temsilcinini aynı zamanda Libya ihtilafını sona erdirmek veya hafifletmek ve Libya ulusal çıkarlarına hizmet eden “İslamcı olmayan” bir rejim kurmak için diplomatik çaba göstermesi gerektiğini yazdılar.

Yazıda, Libya’da bulunacak uygun bir çözümün, her şeyden önce geçen yıl şiddetin yoğunlaşmasına neden olan Türk ve Rus müdahaleleriyle mücadele etmesi gerektiği ifade edildi.

JEOPOLİTİK SAFLAŞMALAR

Makalede, Amerika’nın Libya’ya şu an Soğuk Savaş’ın bitmesinden beri stratejik olarak bakmadığı ve gelişmeleri arka sıralardan izlediği kaydedilerek, bölgede dikkat gerektiren önemli jeopolitik saflaşmaların meydana geldiğine dikkat çekildi.

BÖLGEDEKİ ENERJİ YATKLARI

Yazıda şu ifadelere yer verildi.: “Bölge, büyük deniz enerji keşiflerine ev sahipliği yapmaktadır ve Avrupa’ya ve diğer alanlara toplu göç için ana arterdir. Yüksek riskli jeopolitik rekabet, Moskova’nın Suriye’deki kalıcı varlığı ve Libya’daki artan etkisi ile geri döndü – (Libya’ya) savaş uçaklarının yakın zamanda gönderilmesi de dahil.”

ABD Afrika Komutanlığı (US AFRICOM) geçtiğimiz haftalarda yaptığı açıklamada 8 adet Rus savaş uçağının Halife Hafter güçlerine destek vermek üzere Libya’nın doğusunda bir askeri üsse yerleştirildiğini duyurmuştu.

TÜRKİYE’NİN DERİN DÖNÜŞÜMÜ VE RUSYA’YLA YAKINLAŞMASI

Makalede şu görüşlere yer verildi: “Türkiye’nin Cumhurbaşkanı Erdoğan yönetimindeki stratejik duruşunun derin dönüşümü bir başka faktör. Bir zamanlar güvenilir bir müttefik olan Ankara’nın silahlı diplomasisi, Müslüman Kardeşler’e desteği ve Rusya ile gittikçe daha yakın ilişkileri Türkiye’nin Amerika Birleşik Devletleri, Avrupa, İsrail ve Mısır gibi geleneksel ortaklarla gittikçe daha fazla çelişmesine yol açıyor.”

Edelman ve Wald, Türkiye’nin oynadığı kumarın Libya’daki çatışmayı daha da kötüleştirdiği, bölgede IŞİD’in yeniden canlanması için alan yarattığı ve Avrupa’ya yeni mülteci dalgaları riskini artırdığını belirtti. Yazıda şöyle devam edildi:

“Ankara’nın eylemleri aynı zamanda ABD’nin barışçıl bölgesel enerji gelişimini destekleme çıkarlarına doğrudan meydan okumaktadır… Çok uzun zamandır, Amerika’nın yokluğu Libya’da çatışmasının derinleşmesinin ve bölgesel bir vekalet savaşına dönüşmesinin müsaade edici bir nedeni oldu. Birleşik Devletler şimdi, Libya’daki kaos daha da büyümeden ve Doğu Akdeniz’in çoğuna yayılmadan önce, mücadeleyi sona erdirmek için yürütülecek çabalara önderlik etmelidir.”

Libya’da Mısır’ın ateşkes girişimi sonuç vermedi

 

Dünya

Sezgin Baran Korkmaz’ın iadesine siyasiler karar verecek

Türk yetkililer, üst düzey devlet görevlilerinin kaçmasına yardım ettiği Sezgin Baran Korkmaz’ın iadesi için uğraşıyor. Avusturya’da tutuklu bulunan Sezgin Baran Korkmaz’ın ABD’ye iadesiyle ilgili itirazı görüşen Linz Yüksek Eyalet Mahkemesi, “ABD veya Türkiye’ye iadesine ile ilgili karar Adalet Bakanlığı’nındır” dedi.

BOLD – Türkiye’de kara para aklama suçundan aranması olan SBK Holdingin kurucusu Sezgin Baran Korkmaz, kaçtığı Avusturya’da tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Sedat Peker’in iddialarına göre İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Korkmaz’a hakkındaki soruşturma hakkında önceden bilgi vererek yurtdışına kaçmasına olanak sağladı.

Peker ayrıca Ankara Bölge İstinaf Mahkemesi Başkanı Esat Toklu’nun ve diğer yargı üyelerinin Sezgin Baran Korkmaz’a ait lüks bir otelde bedava konakladığını öne sürdü.

Türk makamlar, devlet görevlilerinin kaçmasına yardım ettiği iddia edilen Korkmaz’ın iadesi için çaba sarf ediyor.

ABD DE İSTİYOR

ABD’nin üç ayrı suçtan arama kararı çıkartıp geçen yıl Avusturya’da yakalattığı Sezgin Baran Korkmaz davası, bugün Avusturya’nın Linz Eyalet Mahkemesi’nde görüldü. Sezgin Baran Korkmaz, avukatları, eşi ve bazı yakınları ile Linz Eyalet Mahkemesi Başsavcısı’nın katıldığı duruşmada, ‘çok farklı’ bir karar çıktı.

Sözcü’den Ali Gülen’in haberine göre Wels Mahkemesi’nin mart ayı ortalarında verdiği kararı bozan Linz Eyalet Mahkemesi, “Bu bir iade davasıdır ve dosyanın içeriğini girilmeden karar verilmesi gerekirdi. Wels Mahkemesi’nin ABD’nin iade talepleri ile ilgili uygunluk denetimi yapması hukuka uygun değildir. Doğrudan dosyanın iade ilgili karar verilmek üzere Avusturya Adalet Bakanlığı’na iletilmesi gerekir” hükmünü getirdi. Dosya, Bosnalı Adalet Bakanı Alma Zadic’in önüne geliyor.

Wels Mahkemesi’nin, ‘evrakta sahtecilik’ veya ‘dolandırıcılık’ gibi suçlardan iadesine, ‘kara para aklamadan ise delil yetersizliğine’ ilişkin hükmü de üst mahkemenin ‘Esasa girilmemeliydi’ yorumu ile kaldırılmış oldu. Böylece, dava tamamen siyasilerin karar vereceği bir hâl aldı.

Sezgin Baran Korkmaz’ın ABD’ye mi, Türkiye’ye mi iade edileceğine Adalet Bakanı Alma Zadic karar verecek.

ARTIK SİYASET KONUŞACAK

Bugün Avusturya’ya gelerek, Viyanalı avukatlarla birlikte duruşmaya katılan Sezgin Baran Korkmaz’ın avukatı Volkan Dülger, kararı değerlendirdi.

Dülger, “Biz hukuki bir karar bekliyorduk. Ancak bu durum da bizim açımızdan iyi. Şimdi artık siyasi bir karar verilecek. Türkiye’nin kararı daha önce kesinleşmişti. İstinaf duruşmasının sonucunda dosya Avusturya Adalet Bakanlığı’na gidecek ve iadeyle ilgili sözü artık orası söyleyecek” diye konuştu.

Sezgin Baran Korkmaz’ın dosyası, bugünkü kararın yazılmasının ardından Viyana’daki Adalet Bakanlığı’na gönderilecek.

Sokaklar AKP ağzıyla konuşanlara dar oldu

Okumaya Devam Et

Dünya

Almanya gurbetçiye Türkiye’deki malvarlığını bildirme zorunluluğu getirdi

Almanya, 65 yıllık göç tarihinde ilk kez ülkede yaşayan Türklere malvarlığı soruşturması başlattı. “Tasdikname” adlı formda, Türklerden Almanya dışında elde edilen vergiye tabi tüm gelirlerin beyan edilmesi isteniyor.

BOLD – Almanya’da ülkede yaşayan Türklere yönelik malvarlığı soruşturması başlatıldı. Ülkede vergi mükellefi olup da Türkiye’de uzun süre kalan, emlak alımı ya da başka nedenle Türkiye’de adresi görünen veya yeni gelip de vergi dairesi ile işi olanlara gönderilen “Tasdikname” adlı formda, “Almanya dışında elde edilen vergiye tabi tüm gelirlerin” beyan edilmesi isteniyor.

Sözcü’den Ali Gülen’in haberine göre, Alman vergi mükelleflerine, Türkiye’deki malvarlığı ile ilgili bilgi vermeleri için bu form doldurtuluyor.

KİMLER ETKİLENECEK?

Türkiye’nin, banka hesap ve mali durumla ilgili bilgi paylaşımı kararının ardından, Bavyera eyaletinde ilk olarak başlatılan uygulama hemen hemen herkesi etkileyecek.

Kitlesel halde mektupların gelmesi beklenmiyor ama bir işlem, şüphe ya da vergi araştırmasına göre bu bilgiler talep edilecek. İki ülkenin karşılıklı kararları şu 4 durumdaki herkesi etkileyecek;

1) TÜRKİYE’DE HESABI, EVİ OLAN: Almanya’da yaşayan ve Türkiye’de, banka hesabı, altın hesabı, başka türlü geliri olan herkesin bilgileri, Alman maliyesi ile paylaşılacak. Bunun için vatandaşlık şartı bulunmuyor ve bu Türkiye’nin imzaladığı “bilgi paylaşımı” ile yapılıyor. Halen, her gün onlarca kişiye Türkiye’nin bildirimi sonucunda Alman maliyesinden yazı geliyor.

2) ALMANYA’DA MÜKELLEF OLAN: Almanya’da vergi mükellefi olup da, Türkiye’den ev alan, yatırım yapan ve Türkiye’de uzun süre kaldığı için Türkiye adresi bildirenlere, Almanya tarafından malvarlığı soruşturması olacak.

3) ÜLKEYE YENİ TAŞINAN: Türkiye’den Almanya’ya iş ya da evlilik gibi nedenlerle yeni gelenlere malvarlığı soruşturması yapılacak. Özellikle son yıllarda Almanya’ya akın eden Türk doktorlar veya eğitimli kesim bundan olumsuz etkilenecek. Ve Türkiye’deki her geliri için Almanya’da vergi verecek. Bavyera eyaleti bunu ilk başlatan eyalet oldu. Diğerlerinin de takip etmesi bekleniyor.

4) TÜRKİYE’DE İKAMET BİLDİREN: Alman vatandaşı olup da, Türkiye’ye giden, orada adres bildiren Türk kökenli ya da Alman kökenli herkese malvarlığı soruşturması yapılabilecek. Türkiye’de elde edilen gelirler karşılığı vergi ödenmişse, bu da bildirilecek ve Alman maliyesi karşılıkla mahsuplaşma yapacak.

Türklerden formu Almanca ve Türkçe doldurmaları isteniyor.

HANGİ BİLGİLER İSTENİYOR?

Almanya’nın malvarlığı soruşturmasında, Türkiye’de ikamet eden veya ikametini kesip dönen kişinin “Brüt ücretleri”, “Diğer gelirleri” bildirmesi isteniyor. Diğer gelirler de; ticari kazançlar, menkul sermaye iradı, gayrimenkul sermaye iradı, diğer kazanç ve iradlar olarak sıralanıyor.

Türkiye’de genç olmak

Okumaya Devam Et

Dünya

Çavuşoğlu, NATO girişimleri sürdüren İsveçli mevkidaşına bağırdı

Reuters’ın haberine göre, hafta sonu gerçekleşen NATO zirvesinde İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde karşı sesini yükselten Çavuşoğlu, Linde’nin feminist politikalarından da rahatsızlık duyduğunu söyledi.

BOLD – Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya üyelik başvurusu ve Tayyip Erdoğan’ın vetosu ile ilgili tartışmalar sürerken, iki ülke NATO’ya üye olabilmek için resmi başvuru mektuplarını NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’e teslim etti.

Genel Sekreter Stoltenberg, mektupları İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya akredite büyükelçilerinden teslim aldı.

İki ülkeyi teröre destek vermekle suçlayan Erdoğan ise bu üyeliklere sıcak bakmıyor.

30 TERÖRİST VERMEDİLER

Partisinin grup toplantısında konuşan Erdoğan, “Biz yıllarca terörle mücadele etmiş bir NATO müttefiki olarak bu tabloyla hiç karşılaşmadık. Müttefiklerimizden bizim hassasiyetlerimizi anlamalarını, saygı göstermelerini, mümkünse destek vermelerini bekliyoruz… PKK ve DEAŞ’ın sınırlarımıza dayandığı dönemde hava savunma sistemlerinin götürüldüğü günleri unutmadık. İsveç’te 30 teröristi istedik, ‘Vermeyiz’ dediler. Siz teröristleri vermeyeceksiniz, bizden NATO üyeliği isteyeceksiniz. Hem PKK’ya destek verip hem bizden destek istemek olmaz… Bir güvenlik teşkilatını güvenlikten yoksun hale getirmeye biz ‘Evet’ diyemeyiz” dedi.

Bu arada, Reuters haber ajansı Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile ilgili 3 NATO yetkilisine dayandırdığı ilginç bir haber servis etti.

Habere göre, Çavuşoğlu hafta sonu gerçekleşen NATO zirvesinde İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde karşı sesini yükseltti. Çavuşoğlu ayrıca, Linde’nin feminist politikalarından rahatsızlık duyduğunu söyledi.

Finlandiya ve İsveç, NATO’ya resmen başvurdu

Okumaya Devam Et

Öne Çıkanlar