Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Libya’daki olayları araştırmak için BM Uluslararası Komisyon kurdu

Libya’daki olayları araştırmak için Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyine bağlı Libya Uluslararası Araştırma Komisyonu kuruldu. Bu arada Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Libya’da acilen bir ateşkesin gerekli olduğunu söyledi.

BOLD – Libya’daki olayları araştırmak için Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Konseyine bağlı Libya Uluslararası Araştırma Komisyonu kuruldu.

BM Libya Destek Misyonundan (UNSMIL) yapılan yazılı açıklamada, İnsan Hakları Konseyinin aldığı karar doğrultusunda, Libya Uluslararası Gerçekleri Araştırma Komisyonu (FFML) kurulmasını memnuniyetle karşıladığını bildirdi.

UNSMIL, açıklamasında, bu soruşturma mekanizmasının BM, BM Libya Uzmanlar Heyeti ve Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin (UCM) çalışmalarını desteklemesini, ulusal yargı ve diğer ilgili makamların kapasitesini artırmasını, insan haklarına yönelik ihlallerden hesap sorulmasını temin etmesini öngördüğünü belirtti.

FFML’nin oluşturulduğu karar doğrultusunda, bu görevi gerçekleştirmek için İnsan Hakları Konseyi Başkanlığının bağımsız ve tarafsız uzmanlar atayacağı; Libya’da 2016’dan bugüne insan hakları yasalarına yönelik ihlal ve suistimallerin belgeleneceği belirtildi.

Faillerin adalete teslimi için FFML’nin delil de toplayacağı ifade edilen açıklamada, Libyalı tüm aktörlere, Libya Uluslararası Gerçekleri Araştırma Komisyonunun, ülke topraklarının tamamına engelsiz ve ertelemesiz ziyaret imkanı tanınması ve bu komisyonun üyelerinin istedikleri isimlerle özel görüşebilmesine imkan tanınması çağrısı yapıldı.

MAAS: ACİL BİR ATEŞKES GEREKLİ

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah el Sisi’nin Libya’ya askeri müdahale yönündeki açıklamalarıyla ilgili, “bölgedeki gerilimin daha da tırmanabileceği” konusunda uyardı.

İtalya’da mevkidaşı Luigi Di Maio ile yaptığı görüşmeden sonra basına konuşan Maas, Akdeniz’de artan tansiyonla ilgili açıklamalarda bulundu.

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas ve İtalya Dışişleri Bakanı Luigi Di Maio, Roma’da Libya’ya yönelik BM silah ambargosunu denetleyen Avrupa Birliği’nin İrini Operasyon Merkezi’ni ziyaret etti

Libya’daki mevcut gerilimin daha da tırmanabileceğinin altını çizen Maas, “İşte tam da bu yüzden acil bir ateşkes gerekli” diye konuştu.

Alman hükumet sözcüsü Stefan Seibert de, Libya’daki gerilimin bölgesel bir krize doğru ilerlediğini belirterek, ocak ayında Berlin Konferansında Libya’ya yönelik alınan silah ambargosunun daha sıkı uygulanması gerektiğini vurguladı.

Geçtiğimiz günlerde Mısır Cumhurbaşkanı Abdelfettah el Sisi, Türkiye’nin desteklediği Trablus merkezli Ulusal Mutabakat Hükumeti’ne (UMH) bağlı güçlerin Sirte kenti ve Jufra Hava Üssü’ne saldırması durumunda Mısır’ın doğrudan çatışmaya girebileceğini söyleyerek, ‘kırmızı çizgi uyarısında’ bulunmuştu.

Sisi, olası bir saldırı girişiminin, doğrudan Mısır askeri müdahalesine neden olacağı tehdidinde bulundu,

Emmanuel Macron: Türkiye Libya’da tehlikeli bir oyun oynuyor

 

Dünya

Almanya’da enflasyon sıfırın altına düştü

Salgın döneminde Türkiye dahil pekçok ülkede enflasyon yükselirken Almanya’da oran, dört yıldan bu yana ilk kez sıfırın altına düştü.

BOLD – Almanya’da enflasyon oranı son dört yıldan bu yana ilk kez eksi seviyelerde. Federal İstatistik Dairesi’nin açıkladığı geçici verilere göre Almanya’da Temmuz ayında enflasyon -0,1 seviyesine geriledi.

Almanya’da eksi enflasyon en son Nisan 2016’da görülmüştü. Federal İstatistik Dairesi enflasyondaki düşüşün sebeplerinden birinin 1 Temmuz 2020’den itibaren yürürlüğe giren KDV indirimi olduğunu açıkladı.

KDV İNDİRİMİNİN ETKİSİ

Almanya’da hükümet, koronavirüs salgınında tüketimi artırmak amacıyla 1 Temmuz – 31 Aralık dönemi için KDV indirimi kararı aldı. Yüzde 19 olan KDV yüzde 16’ya, bazı temel ürünleri kapsayan indirimli KDV oranı yüzde 7’den yüzde 5’e çekildi.

Uzmanlar KDV indiriminin etkisini gösterdiği görüşünde. Commerzbank’ın iktisat uzmanlarından Marco Wagner, “Her ne kadar çok kesin bir hükme varmak zor olsa da görünen o ki işletmeler ve hizmet sağlayıcılar KDV indirimini büyük ölçüde müşteriye yansıtmış durumda” değerlendirmesinde bulundu.

Ancak Wagner enflasyonun Ağustos’ta yeniden artı seviyeye ulaşabileceğini belirtti ve artan petrol fiyatlarının buna neden olabileceği tahmininde bulundu.

Ekonomist Seyfettin Gürsel uyardı: Türkiye hiç tecrübe etmediği bir yoksullaşma sürecine girdi

Okumaya devam et

Dünya

Irak artan vakalar nedeniyle Türkiye’ye uçuş yasağı getirdi

Irak’a aylar sonra başlayan uçuşlar yeniden askıya alındı. Gerekçe, Türkiye’de artan vaka sayıları.

BOLD – Irak Sivil Havacılık İdaresi, ‘Türkiye’deki koronavirüs vakalarında görülen artış’ nedeniyle uçuşların yeniden askıya alındığını duyurdu.

Irak Hava Yolları’ndan yapılan açıklamadaysa, ‘Türkiye’nin Irak’a tüm uçuşları 1 Eylül 2020’ye kadar durdurması’ nedeniyle böyle bir karar alındığı belirtildi.

Irak’ın başkenti Bağdat ve güney kentlerindeki havalimanları, geçtiğimiz hafta uluslararası uçuşlara yeniden açılmıştı. Türk havayolları da, 1 Ağustos (dün) itibarıyla uçuş listesine Irak’ın da eklendiğini açıklamıştı. Dün, aylar sonra ilk kez Erbil-Ankara ve İstanbul-Erbil uçuşları yapılmıştı.

Okumaya devam et

Dünya

‘Avrupalının okuduğu Türkiye haberleri Demirtaş, Kavala, tutuklu gazeteciler…’

Sıradan Avrupalıların bile, Türkiye’deki siyasi baskıyı yakından takip ettiğini söyleyen gazeteci Şirin Payzın, ülkedeki siyasi baskının turist akınını olumsuz etkilediğini iddia etti.

BOLD- Türkiye’de koronavirüs salgınından ekonomik anlamda en çok etkilenen sektörlerin başında turizm geliyor. Gelmeyen turistler yüzünden bazı işletmeler bu sene erken kepenk indirdi. Avrupa son açıkladığı ‘gidilmesi sakıncalı ülkeler’ listesinde Türkiye yine yer aldı. Koronavirüs ve siyasi sebeplerden dolayı bu sene, en çok turistin geldiği Almanya başta olmak üzere, Avrupa’dan ziyaretçi akını beklenmiyor.

Bacasız sanayi olarak adlandırılan turizm yaşadığı sıkıntılar yüzünden devlet bütçesinin de milyarlarca euroluk gelir kaybına uğradığı düşünülüyor. Avrupalılar Türkiye’ye gelmediği gibi, bazı Avrupa ülkeleri de Türkiye’den ziyaretçi kabul etmiyor.

SÜREKLİ AVRUPA BASININDALAR

Mavi tur yapan tekne ve yelkenlilere sahillerini açan Yunanistan 2 ülkeye yasak getirdi. Bu ülkelerden biri Türkiye, diğeri ise Arnavutluk. Konuyu sosyal medya hesabından değerlendiren Şirin Payzın, ”Yunanistan teknelere, yelkenlilere sahillerini açtı. Almadığı 2 ülke var Türkiye ve Arnavutluk. Almanya, Fransa , Hollanda ,İtalya ‘dan tekne seyahati tercih edenler artık Yunanistan’da bu yaz. Geçmiş olsun !Ayasofya kararı ve Osman Kavala’nın durumu da sürekli Avrupa basınında” dedi.

GELMEYECEKLER!

Ülkedeki siyasi baskıya dikkat çeken Payzın, ”Sıradan bir Avrupalının sabah gazetesinde okuduğu Türkiye haberleri ; “Demirtaş,Kavala, cezaevinde gazeteciler ,kadın cinayetleri ve iptali istenen İstanbul sözleşmesi, Ayasofya, Hilafet. Gelmeyecekler!” ifadelerini kullandı.

Bu görüntüler Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’yı rahatsız etti: ‘Birinci dalga sahile indi’

 

Okumaya devam et

Popular