Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

“15 gün içinde itiraz başvurusu yapıp cezayı iptal ettirin”

Adana’da mahkemenin verdiği emsal karara dikkat çeken avukat Remzi Kazmaz, kolluk kuvvetlerinin kestiği koronavirüs cezalarının geçersiz olduğunu, 15 gün içinde iptal edilebileceğini söyledi.

BOLD – Pandemi sonrası alınan önlemler muhalefet eden yüz binlerce kişiye polis ve jandarma ekipleri para cezası kesti. Hala devam eden uygulama konusunda hukukçulardan vatandaşa, cezalar ile ilgili önemli açıklamalar geldi. Ağır para cezalarına maruz kalan vatandaşlara bir sevindirici açıklama da avukat Remzi Kazmaz’dan geldi. Kazmaz’a göre; polisin, jandarmanın kestiği koronavirüs cezaları geçersiz; 15 gün içinde iptal edilebilir. Kazmaz, kolluk kuvvetlerinin kestiği cezaların neden geçersiz olduğu ve nasıl iptal edilebileceği konusunda şu bilgileri verdi:

KARAR VERİCİ MÜLKİ AMİRDİR

İçişleri Bakanlığının genelge ile kişisel hak ve hürriyetleri yasaklayamayacağı ve bu yönde düzenleme de yapamayacağını belirten Kazmaz, “5326 sayılı Kabahatler Kanunu’na göre karar verme yetkisini kullanacak organlar tahdidi olarak sayılmıştır. Buna rağmen yasa ile düzenlenen ve dayanağını Anayasa’dan alan kabahat niteliğindeki fiiller ile ilgili idari yaptırımları ancak kanunda tahdidi olarak sayılan organlar alabilecektir. Bu kapsamda, yurttaşlara uygulanacak idari yaptırımlarla ilgili olarak karar verici mercii mülki amirdir. Mülki amir olarak illerde vali, ilçelerde ise kaymakam devleti temsil eden en yüksek kamu görevlileri olarak görev yapmaktadır” dedi.

POLİS ONAY ALMADAN CEZA TEBLİĞ EDEMEZ

Polisin ihlalleri mülki amire iletmekle yükümlü olduğuna dikkat çeken Kazmaz,”Polis veya diğer kolluk kuvvetleri yurttaşlara ceza yazıp mülki amirin onayını almadan ilgilisine tebliğ edemez. Ancak ve ancak, mülki amirin, polisin tuttuğu tutanağa istinaden para cezası veya diğer idari yaptırımlar hususunda onay vermesi halinde ilgilisine ceza tebliğ edilebilecektir”diye konuştu.

ADANA’DAKİ KARARI ÖRNEK VERDİ

Adana 5. Sulh Ceza Mahkemesinin emsal kararına dikkat çeken Kazmaz, şu ifadeleri kullandı: ”Umumi Hıfzısıhha Kanunu doğrultusunda polis tarafından idari para cezası uygulanan bir yurttaş Sulh Ceza Mahkemesinde itiraz ederek para cezasının iptalini talep etmiştir. İptal talebi üzerine yargılamayı yapan Sulh Ceza Mahkemesi kararında özetle; “Bu kanunun ihlali durumunda idari yaptırım kararının ancak mülki amir tarafından verilebileceği, polis tarafından sadece ihlale ilişkin ‘ihlal tespit tutanağı’ tutulabileceği, itiraz konusu yaptırım kararının ise kolluk tarafından verildiğinin anlaşıldığı, bu nedenle yaptırım kararının hukuka aykırı olduğu” yönünde karar vermiştir. Adana’daki olay, kolluk kuvvetlerinin kestiği maske cezaları için de emsal teşkil eder. Dolayısıyla polisin, jandarmanın kestiği maske cezaları da geçersizdir.”

15 GÜN İÇİNDE İTİRAZ EDİN

Kazmaz, ceza kesilen vatandaşlara da “Cezaların polis veya diğer kolluk kuvvetleri tarafından kesilerek ilgilisine tebliği halinde; idari para cezası kararına karşı, kararın tebliği veya tefhimi tarihinden itibaren en geç 15 gün içinde, Sulh Ceza Hakimliği’ne başvurularak idari para cezasının iptalinin talep edilmesi gerekmektedir. Anayasaya aykırı şekilde vatandaşlara idari para cezası verilmesinin; suçta ve cezada kanunilik ilkesine aykırılık teşkil edeceğinden idari para cezasına itiraz doğrultusunda iptaline imkân verecektir” uyarısında bulundu.

Bir zamanların zam şampiyonu soğanın fiyatı yerlerde

Gündem

CHP’li Eren Erdem’e hırsızlık şoku! Evinde uyurken soyuldu

CHP Parti Meclisi Üyesi Eren Erdem, evini havalandırmak amacıyla açtığı balkon kapısından giren hırsız tarafından soyuldu.

BOLD- Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Meclis Üyesi Eren Erdem, Ankara dönüşü Kadıköy’deki evine geldi. Evi havalandırmak için balkon kapısını açık bırakan Erdem, istirahat için odasına çekildi. Açık balkon kapısından giren hırsız yada hırsızlar CHP’li Erdem’in cep telefonunu, tabletini, cüzdanını ve bu gece kardeşinin düğününde takacağı takıyı çaldı.

CÜZDANI BAKKALIN ÖNÜNE ATMIŞLAR

Gerçek Gündem haber sitesine konuşan Erdem, “Cumartesi günü akşam saatlerinde Ankara’dan döndüm. Evde istirahat etmek için odama geçtim. Bu sırada evi havalandırmak için pencereyi açmıştım. Hırsız ya da hırsızlar, balkon ile pencerenin olduğu yerden girip cep telefonum ile cüzdanımı almışlar. Cüzdanın içindeki bir miktar parayı aldıktan sonra, cüzdanı bakkalın önüne atmışlar” dedi.

YAKINDA AÇIĞA ÇIKAR

Soyulduğunu sabah fark eden Erdem “Hemen polise haber verdim. Şu an polisler evde inceleme yapıyor. Cüzdanın üzerindeki parmak izleri alındı. Sanırım olay kısa sürede açığa kavuşturulacaktır” diye konuştu.

Hz Yusuf kıssasını mizah malzemesi yapan İslamcı Misvak’a tepki yağdı

 

Okumaya devam et

Gündem

YÖK, eşine özel kadro açan Pamukkale Üniversitesi Rektörü Hüseyin Bağ hakkında soruşturma başlattı

Pamukkale Üniversitesi Rektörü Hüseyin Bağ

YÖK, Pamukkale Üniversitesinde personel daire başkanlığı kadrosuna eşi Derya Bağ’ı atamak için adrese teslim ilan yayınlayan Rektör Hüseyin Bağ hakkında soruşturma başlattı.

BOLD – Yükseköğretim Kurulundan yapılan yazılı açıklamada,  “Rektörün durumu bu toplantıda acil olarak değerlendirilecektir” denildi.

Pamukkale Üniversitesi Rektörü Hüseyin Bağ Personel Daire Başkanlığı kadrosu için ilan açtı. Rektörün yazdırdığı kriterleri karşılayan ve ilana başvuran tek kişi ise daha önce üniversiteye sekreter olarak atanan rektörün eşi Derya Bağ oldu.

Rektör Bağ’ın skandal ilanı hakkında YÖK soruşturma başlattı. YÖK, dün yaptığı açıklamada, şunları kaydetti: “Pamukkale Üniversitesi Rektörlüğünce 7 Temmuz 2020 tarihinde öğretim görevlisi kadrosu çıkılan ilanda özel şartların kişiye özel olarak belirlenerek rektörün eşini tarif eder şekilde olması nedeniyle; yükseköğretimin teamül ve etik ilkeler ile bağdaşmayacak nitelikte davranışları ile güvenirliği zedelenen rektör hakkında Yükseköğretim Kurulu Başkanlığının 7 Ağustos 2020 tarihli talimatı ile Yükseköğretim Denetleme Kurulu’nca soruşturma yapılması uygun bulunmuştur.”

AKADEMİK CAMİANIN İTİBARINI ZEDELEDİ

Açıklamada 2017 yılında yine aynı üniversitede rektörün eşinin enstitü sekreterliği görevine atanması konusunda YÖK tarafından yapılan uyarı neticesinde atamanın üniversite tarafından geri çekildiği hatırlatıldı. Konuyu görüşmek üzere YÖK Genel Kurulunun 10 Ağustos’ta acil toplanacağı belirtilen açıklamada, “Rektörün durumu bu toplantıda acil olarak değerlendirilecektir. YÖK olarak, akademik camianın itibarını zedeleyen uygulamalara, tutum ve davranışlara asla müsamaha gösterilmeyeceğini kesin bir dille ve uyarı mahiyetinde ifade ederiz” denildi.

Babası tutuklu kanser hastası Selman’ın durumu kritik

Okumaya devam et

Gündem

İstanbul’da yolcu otobüsü yoldan çıktı: 5 ölü 25 yaralı

İstanbul’da sabahın erken saatlerinde şehirler arası yolcu taşıyan otobüs yoldan çıkarak bariyerler çarptı. Yaşanan kazada ilk belirlemelere göre 5 kişi öldü, 25 kişi de yaralandı.  

BOLD – Sarıyer Kuzey Marmara Otoyolu’nda Karabük’ten İstanbul’a yolcu taşıyan otobüs Eyüpsultan Çiftalan mevki Edirne istikametinde yoldan çıktı. Özel bir firmaya ait şehirler arası yolcu otobüsü Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nü geçtikten sonra otogara doğru giderken Eyüpultan Çiftalan mevkiinde henüz bilinmeyen bir nedenle sürücüsünün direksiyon hakimiyetini kaybetmesi ile yoldan çıktı. Yaklaşık 100 metre yol kenarındaki toprak arazide ilerleyen otobüs beton üst geçidin ayağına çarptı. Kazada 5 kişi yaşamını yitirdi, 7’si ağır 25 kişi yaralandı.  

İSTANBUL VALİLİĞİNDEN AÇIKLAMA 

 İstanbul Valiliği, Kuzey Marmara Otoyolu’nda meydana gelen trafik kazasında 5 kişinin öldüğünü 25 kişinin ise yaralandığını açıkladı. 

İstanbul Valiliği’nden yapılan açıklamada şöyle denildi: 

“Karabük’ten İstanbul’a seyir halindeki bir şehirlerarası yolcu otobüsü, bugün saat 07.00 sıralarında, Kuzey Marmara Otoyolu’nda Çiftalan Köprüsü mevkiinde bariyerlere çarparak yoldan çıkmıştır. Olay yerine derhal Jandarma, Polis, 112 Acil Servis, İtfaiye ve AFAD ekipleri sevk edilmiştir. 112 Acil Servis ekiplerimizden alınan ilk bilgilere göre; kazada 5 vatandaşımız hayatını kaybederken, 3’ü çocuk, 7’si yetişkin 10 yolcumuzun durumu ağır olmak üzere, 25 yolcumuz hastaneye sevk edilmiştir. Kaza nedeniyle geniş çaplı soruşturma başlatılmıştır” 

Son 24 saatte 1172 kişide daha koronavirüs tespit edildi

 

Okumaya devam et

Popular