Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Kanal İstanbul güzergahında 267 heyelan alanı tespit edildi

Kanal İstanbul güzergahında heyelan riskini saha çalışması yapan İBB, ilçe ilçe yapılan analiz de 63’ü etkin 267 heyelan alanı tespit edildi. 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Deprem Seferberlik Eylem Planı doğrultusunda ‘Yapı Tespit Taramaları’ çalışmaları, Kanal İstanbul güzergahında yapıldı.  

Bu kapsamda farklı nedenlerin tetikleyebildiği heyelanları da inceleyen İBB, araştırmalarda olay sayısı bakımından en fazla ölümcül heyelanın yaşandığı şehir olan İstanbul’da, kentin dayanıklı yapılara kavuşması için 39 ilçede saha çalışması yaptı. 

İSTANBUL’DA BİN 94 HEYELAN ALANI VAR 

Bulgular, heyelan varlığı ve sonrasında izlenecek yollar hususunda bilincin oluşması için ‘İstanbul İli Heyelan Bilgi Envanteri Projesi’ ile açıklandı. 

İstanbul sınırları içerisinde bin 094 heyelan alanının tespit edildiği raporda, bu heyelanlı alanların 357 adedinin, etkin (aktif) heyelanlar sınıfında yer aldığı görüldü. 

KANAL İSTANBUL İÇİN HEYELAN UYARISI 

Kanal İstanbul güzergahının etkilenim alanında yer alan bölgelerdeki önemli bir bulgu da çalışmaya yansıdı. Projenin geçtiği ilçeleri de kapsayan analizlerde, heyelan riski taşıyan çok sayıda alan saptandı. 

Projenin güzergahında bulunan Avcılar, Küçükçekmece, Başakşehir ve ArnavutköY ilçelerinde 267 heyelan alanı tespit edildi. Heyelanların çoğunluğunun, kanal güzergahındaki yamaçlarda geliştiği, 63 adedinin de etkin heyelanlar oldukları belirlendi.  

EN ÇOK HEYELAN ALANI SİLİVRİ’DE 

Çalışmada, İstanbul il alanının heyelanlı alan sayıları açısından sıralaması da oluşturuldu. Sıralamada; Silivri 120 alan, Büyükçekmece 116 alan ve Beykoz da 104 alan ile ilk üçte yer aldı. Bu heyelanlar, etkin heyelanlar açısından irdelendiğinde ise Şile’de 74 alan, Silivri’de 61 alan ve Beykoz’da da 49 alanın bulunduğu gözlemlendi. 

İmamoğlu, Danıştay’ın kararını değerlendirdi: İktidar kararı alkışlamasın, kendi kalelerine gol olur

Gündem

Türkiye’de vefat sayısı 8 bine yaklaştı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca koronavirüs nedeniyle son 24 saatte 71 kişinin hayatını kaybettiğini, toplam can kaybı sayısının 7 bin 929’a yükseldiğini açıkladı. 

 BOLD – Sağlık Bakanlığı’nın resmi verilerini paylaşan Bakan Fahrettin Koca, 1511 yeni vaka tespit edildiğini korona nedeniyle 71 kişinin daha hayatını kaybettiğini belirtti. Böylece toplam ölü sayısı 7 bin 929’a, vaka sayısı 312 bin 966’ya yükseldi. 

Bakan Koca’nın paylaşımında “Bugün tespit edilen 1.511 yeni hastamız var. Hasta sayısındaki düşüş işareti bizi tedbirlere daha sıkı tutunmaya davet ediyor. Ağır hasta sayımızda da artış hızı azalma eğiliminde. Birlikte mücadele tedbirlere birlikte uyarak mümkün.” uyarısında bulundu.  

Dilinizin ucunda kırmızı-beyaz sivilceler varsa Kovid olabilirsiniz

 

Okumaya devam et

Gündem

Bahçeli’nin hedefe koyduğu doktorlar rotayı yurtdışına kırdı

Türkiye’de yeni mezun olan doktorların rotayı yurtdışına kırdığını belirten Türk Tabipleri Birliği, bu yıl içerisinde 702 genç doktor yurtdışına gitmek için TTB’den belge istediğini açıkladı.

BOLD – Pandemi sürecinde halk sağlığına yönelik yaptığı açıklamalar nedeniyle Cumhur İttifakı partilerinin hedefinde olan Türk Tabipleri Birliği’nin (TTB) Genel Sekreteri Bülent Nazım Yılmaz, 2019 yılında 1042, bu yıl da eylül ayı itibariyle 702 genç hekimin yurt dışında çalışabilmek için TTB’den belge istediğini açıkladı.

KOVİD-19 SÜRECİNDE YURTDIŞINA ÇIKMAK İSTİYORLAR

TTB kongresinde konuşan TTB Genel Sekreteri Bülent Nazım Yılmaz, genç doktorlarla ilgili çarpıcı bilgiler paylaştı. TTB’nin yurt dışında çalışmak isteyen hekimlere iyi hal belgesi düzenlediğini hatırlata Yılmaz, yurtdışına çıkmak için TTB’ye başvuran genç doktorların sayısındaki artışa dikkat çekti. Yılmaz, “Genç hekimlere iyi hal belgesi veriyor. Şu tabloya bakın ki 2019 yılında 1042 arkadaşımız TTB’den yurt dışında asistanlık yapmak çalışmak için belge istemiş. Yaklaşık dört tıp fakültesi mezununu birden hiç kaygılanmadan kuşkuya kapılmadan sıradan bir olaymış gibi yurt dışına gönderiyoruz ve onlar bizden belge istiyor. Hem de Kovid-19 salgın sürecinde, TTB’den iyi hal belgesi almaya çalışmışlar” dedi.

Davutoğlu’ndan AKP’ye sert eleştiri: 28 Şubat artığı akıl hocalarınız mı bu aklı size veriyor?

Okumaya devam et

Gündem

İyi nefes alması için Muhittin Böcek’in nefes borusunda delik açıldı

Tedavi gördüğü özel hastaneden Akdeniz Üniversitesi Hastanesi’ne sevk edilen Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’e daha iyi nefes alabilmesi için trakeostomi (nefes borusunda açılan delik) uygulaması yapıldı.

BOLD – Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in daha iyi nefes alabilmesi için trakeostomi (nefes borusunda açılan delik) uygulaması yapıldığı öğrenildi.

ÜNİVERSİTE HASTANESİNE SEVKEDİLDİ

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Böcek, 17 Ağustos’ta koronavirüs testi sonucunun pozitif çıkmasının ardından özel bir hastanede tedaviye alındı. Durumunun kötüye gitmesi üzerine Böcek, 7 Eylül’de yoğun bakımda uyutuldu. Koronavirüs tedavisinin ardından astım rahatsızlığı ve akciğerlerindeki yırtılma nedeniyle tedbir amaçlı uyutulan Böcek, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın isteği üzerine önceki gece Akdeniz Üniversitesi Hastanesi’ne sevk edildi.

NEFES BORUSU DELİNDİ

Bu sevkten kısa süre önce entübeden çıkartılan Başkan Böcek’in solunum kaslarındaki rahatsızlık nedeniyle daha iyi nefes alabilmesi için trakeostomi uygulandığı öğrenildi. Akdeniz Üniversitesi Hastanesi’nde yoğun bakımda uyutulan Muhittin Böcek’in tedavisi halen solunum cihazına bağlı bir şekilde devam ediyor.

Davutoğlu’ndan AKP’ye sert eleştiri: 28 Şubat artığı akıl hocalarınız mı bu aklı size veriyor?

Okumaya devam et

Popular