Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Yaylalar için yeterli inceleme yapılmadığı ortaya çıktı

Karadeniz Bölgesi’ndeki 8 ilin yaylalarını birbirine bağlayan 2 bin 600 kilometrelik Yeşil Yol projesinin durdurulması sonrası alınan Bölge İdare Mahkemesi kararında, Kaçkar Dağları’na dair yeterli inceleme araştırma yapılmadığı belirtildi.

BOLD – Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 2014’te, Rize Çamlıhemşin Ayder-Hazindak Bölgesi Kış Sporları Merkezi’ne ilişkin küçük ve büyük ölçekli uygulama imar planları hazırladı. Bölge sakinleri avukatı İbrahim Demirci, plan çerçevesinde açılacak yolların tahribata yol açacağını vurgulayarak yürütmenin durdurulması ve iptal talep etti. Rize İdare Mahkemesi davayı reddetti.

İKİNCİ DAVA DAİRESİ KESİN OY BİRLİĞİ İLE KARAR ALDI

Cumhuriyet’ten Hazal Ocak’ın haberine göre Demirci, Bölge İdare Mahkemesi İkinci İdari Dava Dairesi’ne başvurdu. Proje kapsamında, kış sporları merkezine ulaşım amaçlı işlemlere karşı açılan çok sayıda davadaki iptal kararını hatırlattı. Mahkemenin iptal kararıyla çalışmanın hukuka aykırılığının ortaya konduğunu ifade etti ve işlemin oluşturacağı telafisi güç zararlar gözetilerek planların yürütmesinin durdurulmasını istedi. İtirazı kabul eden Daire, alt mahkemenin kararının kaldırılmasına 24 Haziran’da kesin oy birliğiyle karar verdi.

BÖLGE İÇİN TELAFİSİ GÜÇ ZARAR VERECEĞİ AÇIK

Dava Dairesi karara ilişkin özetle şu ifadeleri kullandı: “Dayanağı 1/100.000 ölçekli çevre düzeni planının kış sporları merkezine ilişkin Danıştay Altıncı Dairesi tarafından Kaçkar Dağları gibi özellikli ve korunması gereken bir alanda yeterli inceleme ve araştırma yapılıp, gerekli plan hükümleri düzenlenerek ve alanın tanımlanması gerekirken alt ölçekli planları yönlendirecek herhangi bir karar içermeden kış sporları alanı gösterimi getirilip, plan notları ile ulaşıma yönelik tesisler ve günübirlik ve/veya konaklama tesisleri planlanması şehircilik ilkeleri, planlama esasları ve kamu yararına aykırı görülerek iptal edildiğinden, aynı alanda kış sporları merkezi işlevlendirilmesine ilişkin dava konusu 1/5000 ölçekli koruma amaçlı nazım imar planı ile 1/1000 ölçekli koruma amaçlı uygulama imar planında hukuka uygunluk, yürütmenin durdurulması isteminin reddine dair mahkeme kararında ise hukuki isabet görülmemiştir. Uyuşmazlığa konu işlemin uygulanmakla, düzenlediği bölge açısından telafisi güç zararlara sebebiyet vereceği açıktır.”

Konaklama, hizmet ve kültürel faaliyetlerde yüzde 8 olan KDV oranları 1’e indirildi

Gündem

3 can için senarist Emrah Serbes’e 1.4 milyon liralık tazminat cezası

İzmir-Aydın Otoyolu’nda önünde seyreden otomobile çarparak aynı aileden 3 kişinin ölümüne neden olan Emrah Serbes’in 1 milyon 400 bin lira manevi tazminat ödemesine karar verildi.

BOLD – Torbalı 1. Asliye Hukuk Mahkemesinde görülen duruşmaya taraf avukatları katıldı. Davacı Ahmet Mert Özçelik’in avukatı davanın kabulüne, davalı Serbes’in avukatı ise davanın reddine karar verilmesini talep etti. Hakim davanın kısmen kabulüne, Serbes’in Özçelik’e annesinin vefatı için 550 bin lira, babasının vefatı için 550 bin lira, kardeşinin vefatı için ise 300 bin lira olmak üzere toplam 1 milyon 400 bin lira manevi tazminat ödemesine karar verdi. Manevi tazminatın, kaza tarihi olan 22 Eylül 2017 tarihinden itibaren işleyecek yasal faiziyle birlikte davacıya ödenmesi de kararlaştırıldı.

İzmir-Aydın Otoyolu’nda 22 Eylül 2017’de, Emrah Serbes’in kullandığı 34 NT 5005 plakalı otomobil, Torbalı kavşağı yakınlarında Ayhan Özçelik (59) idaresindeki 34 TV 9335 plakalı otomobile arkadan çarpmıştı. Kazada sürücü Özçelik ile 16 yaşındaki kızı Zeynep olay yerinde, eşi Nilgün Özçelik ise kaldırıldığı hastanede 12 gün sonra yaşamını yitirmişti. Kazadan sonra 34 NT 5005 plakalı otomobili kendisinin kullandığını iddia eden Kenan Doğru tutuklanmıştı. Emrah Serbes ise müşteki ailenin avukatının talebiyle “sürücünün belirlenmesi için güvenlik kamera görüntüleri ve emniyet kemeri izlerinin tespitini istemesi” üzerine otomobili kendisinin kullandığını itiraf ederek, 28 Eylül 2017’de teslim olmuş, ardından tutuklanmıştı.

Serbes, İzmir 8. Ağır Ceza Mahkemesinde yargılandığı davada 13 yıl 4 ay, kazadan sonra 34 NT 5005 plakalı otomobili kendisinin kullandığını söyleyen Kenan Doğru ise 1 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. İzmir Bölge Adliye Mahkemesi 14. Ceza Dairesi, tarafların itirazlarını reddederek, kararı hukuka uygun bulmuştu. Temyiz üzerine Yargıtay 12. Ceza Dairesi de cezayı onamıştı. Olayda annesi, babası ve kardeşini kaybeden Ahmet Mert Özçelik, Emrah Serbes’ten 4,5 milyon liralık manevi tazminat talebiyle dava açmıştı. Serbes açık cezaevine geçtikten sonra Kovid-19 salgını tedbirleri nedeniyle tahliye edilmişti.

Okumaya devam et

Gündem

Ahmet Davutoğlu’nun adamı Taha Ün ifadesi alınıp serbest bırakıldı

Gelecek Partisi lideri Ahmet Davutoğlu’na yakınlığıyla bilinen ve partinin siyasal iletişim çalışmalarını yürüten Taha Ün, sabah evine baskın yapan polis ekiplerince gözaltına alındı. Ün, ifadesinin alınmasının ardından serbest bırakıldı.

BOLD – Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’na yakınlığıyla bilinen Taha Ün, gözaltına alınarak karakola götürüldü. Ün, Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda, “Yine hiçbir tebligat gelmeden, hiçbir telefon açılmadan bir sabah polis kapımıza dayandı. İfade vermeye gidiyoruz” dedi. Taha Ün, daha önce de Sabah gazetesi yazarı Hilal Kaplan ve eşi Süheyb Öğüt’ün şikayeti üzerine gözaltına alınıp ifade vermişti. Taha Ün’ün “Pelikan örgütü” şeklindeki sosyal medya paylaşımları suçlama konusu yapılmıştı. Ün, Emine Erdoğan’ın eski özel kalem müdürü şimdilerde Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Sema Silkin ile dünya evine girmişti.

İfade verdikten sonra serbest bırakılan Ün, Twitter’dan yaptığı yeni paylaşımda detayları daha sonra açıklayacağını belirtti. Memur Sen Genel Başkanı Ali Yalçın’ı işaret etti. Ün, paylaşımında, “Görmeye duymaya alıştığımız cinsten bir hukuk skandalı ile sabah evimizde arama yapılarak, kelepçelenerek gözaltına alındık. şimdi serbestiz, detayları ilerleyen saatlerde inşallah paylaşacağım ama şu kadarını söyleyeyim yakışmadı @_aliyalcin_ @MemurSenKonf” ifadelerini kullandı.

Okumaya devam et

Gündem

AKP’nin oyu yüzde 31.3’e düştü

MetroPOLL Araştırma Şirketi CEO’su Özer Sancar, yaptıkları son seçim anketi sonuçlarına göre AKP’nin oyunun yüzde 31.3’e kadar gerilediğine dikkat çekti. Cumhur İttifakı’nı oluşturan AKP-MHP’nin oyunun ise yüzde 38 çıktığına vurgu yaptı. 

BOLD – Yapılan son ankette kararsızların oyu dağıtılmadan AKP ve MHP, toplamda yüzde 38,8 oranında oy alabiliyor. MetroPOLL Araştırma Şirketi CEO’su Özer Sancar, “Ağustos 2020 Türkiye’nin Nabzı” anketini açıkladı. Ankete katılanlar, “Bu pazar milletvekili seçimi olsa hangi partiye oy verirsiniz?” şeklindeki soruya yanıt verdi. Yapılan ankete göre AKP yüzde 31,3, CHP yüzde 21,2, HDP yüzde 7,6, İyi Parti yüzde 7,6, MHP yüzde 7,5, SP 1,4, DEVA 0,8, GP yüzde 1,2 oranında oy alabiliyor. Ankette kararsızların oyu dağıtılmadı. Kararsızların oranı yüzde 11,2 olarak açıklanırken “Protesto oy kullanacağım” diyenlerin oranı yüzde 7,1 oranında oldu. Cevap vermeyenlerin sayısı ise 2,5 oldu.

“Fransa ve Türkiye küsmesin” diye NATO’nun raporu açıklanmayacak

Okumaya devam et

Popular