Bizimle iletişime geçiniz

Politika

Saray, yasak getirdiği sosyal medyada tanıtım için bu yıl 47 milyon lira bütçe ayırdı

Fahrettin Altun’un başında olduğu Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığının Yargıtay ve Danıştay’dan daha fazla bütçe alması dikkat çekti. Geçen yıl toplam 377,8 milyon lira harcayan kurum, önümüzdeki 5 yıl içinde ise 2 milyar 116 milyon lira harcayacak.  Sosyal medyada tanıtım için bu yıl için 47 milyon lira bütçe ayrıldı.

BOLD – Muhasebat Genel Müdürlüğü’nün verilerine göre 2019’da kuruma bütçe başlangıç ödeneği olarak 344 milyon 531 bin TL tahsis edildi. Kurum ise yıl boyunca 377 milyon 800 bin TL harcadı. Bu yılın ilk 6 ayında ise kurumun harcadığı para 195 milyon 663 bin TL.

Birgün’ün haberine göre, kurumun yerleştiği yeni binaya dönük eleştiriler üzerine yapılan açıklamada kurumda çalışan 1500’e yakın personel olduğu iddia edildi. Bu personelin 500’ü yurtdışı ve taşra teşkilatında görev yaparken 1000’e yakını da merkez teşkilatta görevli.

YARGITAY VE DANIŞTAY’DAN FAZLA BÜTÇE

İletişim Başkanlığının yüksek bütçesi dikkat çekiyor. Sayıştay, Yargıtay, Danıştay, Hakimler ve Savcılar Kurulu, Devlet Personel Başkanlığı ve Kalkınma Bakanlığı yerine kurulan Strateji ve Bütçe Başkanlığından daha fazla para harcıyor.

HÜKUMET TANITIMINA 1 MİLYAR 908 MİLYON LİRA

İletişim Başkanlığının stratejik planına göre, 5 yıl içinde 2 milyar 116 milyon 142 bin lira harcamayı planlıyor. Bu paranın yüzde 10’una denk gelen 207 milyon 295 bin lirası kiralar, büro hizmetleri, muhasebe işleri gibi genel yönetim giderleri olarak ayrılırken, geri kalan 1 milyar 908 milyon liranın hükumetin tanıtımına kullanılacağı belirtiliyor.

SOSYAL MEDYA GİDERİ 47 MİLYON LİRA

5 yıllık Stratejik Plan’ın maliyet tablosuna göre hükumetin faaliyetlerini yurtiçi ve dışında tanıtmak amacıyla sosyal medya stratejisine ilişkin gelen taleplerin karşılanması için ayrılan para tam 270 milyon 420 bin TL. Bu paranın 47 milyon 95 bin TL’sinin bu yıl içinde harcanması planlanıyor. Kurumun toplam yıllık 368 milyon liralık ödeneğinin ise yüzde 13’ünü oluşturuyor. Sosyal medyaya ayrılan 47 milyon liranın hangi faaliyetleri finanse ettiği bilinmiyor.

Avrasya Araştırmadan yeni anket: Erken seçim olmaz, olursa Erdoğan kazanamaz

Politika

İçişleri Bakanı Soylu’nun hedefinde yine Anayasa Mahkemesi var

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Anayasa Mahkemesini bir kez daha hedef aldı. “Bu devlete ‘katil’ diyenler ve Anayasa Mahkemesi tarafından ‘siz katil deme hürriyetine sahipsiniz’ diyenler, yıllardan beri bu ülkenin değerlerini yermek isteyenler hepsi bir cephe oldular, hepsini Allah bir fotoğrafta göstermek nasip etti” dedi.

BOLD – İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Anayasa Mahkemesi arasındaki gerilim tırmanıyor. Mahkeme başkanı ve üyelerini hedef tahtasına oturtan Soylu’dan yeni bir açıklama daha geldi. Soylu, “Bir ülkenin Cumhurbaşkanı, bütün kurumları sabahtan akşama kadar eleştirilirken, Anayasa Mahkemesinin aldığı kararları eleştirelemez diye bir şeyi söz konusu değildir” dedi. İçişleri Bakanı sözlerine şöyle devam etti: “Geçen gün Anayasa Mahkemesi ile ilgili bir söz söyledim. Çok hoşuma gitti. Kimlerin Anayasa Mahkemesi’ni savunduğunu gördüm. Bu devlete ‘katil’ diyenler ve Anayasa Mahkemesi tarafından ‘siz katil deme hürriyetine sahipsiniz’ diyenler, yıllardan beri bu ülkenin değerlerini yermek isteyenler hepsi bir cephe oldular, hepsini Allah bir fotoğrafta göstermek nasip etti.”

Adalet Bakanı Gül’den Müge Anlı’ya ‘savcı değilsin’ tepkisi

Okumaya devam et

Politika

“Dünyada böyle bir uygulama yok” dedi tepkiler gelince çark etti

Sağlık Bakanı Koca’nın “Testi pozitif çıkan kişileri evine araçla bırakıyoruz. Dünyada böyle bir uygulama yok” sözleri halktan tepki görünce geri adım attı. “Evine araçla bırakılmasını son derece önemsiyoruz” dedi.

BOLD – Dün yaptığı Twitter paylaşımında testi pozitif çıkan koronavirüs hastalarının evlerine araçla bırakıldığını öne süren Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, tepkiler üzerine çark etti. Koca, dün “Testi pozitif çıkan kişileri evine araçla bırakıyoruz. Temaslıların taramasını 15 saat içinde yapıyoruz. İzole edilen taşıyıcıyı arıyor, semptom gelişmişse 112 Acil ile hastaneye getiriyoruz. Bu sistem tüm illerde uygulanıyor. Dünyada böyle bir uygulama söz konusu değil” dedi. Koca’nın bu mesajı, özellikle koronavirüs hastalığını yaşamış ya da hastalığı kapmış bir yakını olan kişiler tepki gösterdi, böyle bir uygulamanın söz konusu olmadığını söyledi.

Koca, büyük tepki çeken sözlerinden bugün geri adım attı. Kişisel Twitter hesabından aynı konuda bugün bir tweet daha atan Koca, şu ifadeleri kullandı: “Sağlık kuruluşuna gelen vatandaşımızın testi pozitif çıkmış ve hastanede yatmak yerine evde izole edilmesi gerekiyorsa, kendisinin evine araçla bırakılmasını son derece önemsiyoruz. Bunun başarıldığı iller var. İstenilen düzeyde başarı olmayan illerde de hedef budur.”

Okumaya devam et

Politika

Seçimden önce Mansur Yavaş hakkında açılan rüşvet davası sonuçlandı

AKP’nin ‘saygın bir iş adamı’ dediği Necmettin Keskin’in şikayetiyle yerel seçimden hemen önce Mansur Yavaş hakkında açılan rüşvet davası sonuçlandı. Yavaş beraat ederken hakkında 6.5 yıl hapis cezası kararı olan Keskin’in kayıplara karıştığı bildirildi

BOLD – Ankara Büyükşehir Belediyesi başkan adaylığı sürecinde sahte senet, rüşvet ve görevi kötüye kullanma suçlaması ile karşı karşıya kalan Mansur Yavaş hakkında açılan davanın karar duruşması bugün yapıldı.

Sözcü’den Saygı Öztürk’ün haberine göre, Ankara 33. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya tarafların avukatları katıldı. Yavaş’la ilgili suçlamanın gerçekle ilgisi olmadığı ortaya çıktı ve mahkeme Mansur Yavaş hakkında beraat kararı verdi.

Suçlamayı yapan ve AKP’liler tarafından saygın bir iş insanı olarak tanımlanan Necmettin Keskin ise hakkındaki suçlamalar nedeniyle 6.5 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Hakkında yakalama kararı çıkarılan Keskin aranıyor.

Okumaya devam et

Popular