Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Gökhan Açıkkollu 4 yıl önce veda etti: Tam bu saatlerde gördüğü işkenceye dayanamayıp öldü!

Gördüğü işkence sonucu hayatını kaybeden Gökhan Açıkkollu, 4 yıl önce bugün öldü. Tülay Açıkkollu, eşinin öldüğü saatte yaptığı paylaşımla o acıyı tekrar hatırlattı.

BOLD – Bugün, İstanbul Emniyet Müdürlüğü C-3 Nezarethanesinde 13 gün boyunca yapılan işkenceye dayanamayıp sabaha karşı 04.00 sıralarında kalp krizi geçirerek hayatını kaybeden tarih öğretmeni Gökhan Açıkkollu’nun ölüm yıl dönümü.

İstanbul Ümraniye’deki evinde 24 Temmuz 2016’da gözaltına alınan şeker hastası Gökhan Açıkkollu, günlerce emniyette işkence gördü. İki kere şeker komasına girip hastaneye kaldırıldı. Dövüldü. Cop ile işkence yapıldı.

“NEZARETHANEDE ACI İÇİNDE KIVRANDI”

Eşi Tülay Açıkkollu, eşinin öldüğü tam o saatlerde, sosyal medya hesabından yaşadıklarını bir kez daha anlattı. “Bugün günlerden Gökhan Açıkkollu” diyerek sözlerine başlayan Tülay Açıkkollu, “4 yıl önce bugün, bu saatlerde, gördüğü işkence sonucu uyuyamayıp nezarethanede acı içinde kıvranan, demir parmaklıklar ardına seslendiği halde yardım çağrısına kulak asılmayan, ardından ruhunu Rahman’a teslim eden Gökhan Açıkkollu. Hatırladınız mı?” dedi.

Eşinin kırık gözlüğünü İstanbul Emniyet Müdürlüğünden almayı başararak yapılan işkenceyi ortaya çıkaran Tülay Açıkkollu, daha sonra sorumluların cezalandırılmasını için dava çatı. Eşinin son anlarına ait kamera görüntüleri dava dosyasına girdi. Bold Medya’nın geçen yıl yayınladığı güvenlik kamerasına ait görüntüler işkencenin belgesi olarak bir kez daha kaydedildi.

Tülay Açıkkollu, eşinin cenazesini teslim almak için yaşadığı sancılı süreci de anlattı: “Yaşadığımız sancılı süreçten sonra bir süre daha bekletildik.Neden mi?İstanbul Büyükşehir Belediyesi,üstünde belediye logosu olan bir tabut vermek istememiş. En sonunda, standart dışı uzunlukta ve üstünde logo olmayan bu tabutu bulmuşlar.”

“GELİN DE DAYANIN”

Eşinin ölümünden sonra Türkiye’den ayrılmaya karar veren Tülay Açıkkkollu, kızı Zeynep Munise ve oğlu Fatih ile  artık bir Avrupa ülkesinde yaşıyor. “Her şeye rağmen hayat devam ediyor diyorlar. Hayat, nefes almaktan ibaretse evet devam ediyor.” diyen Açıkkollu şöyle devam etti: “Bir gün kızım ‘Anne arkadaşlarıma, babaları hep hediye alıyorlarmış’ dedi. Ben de ‘Abinle ben de sana hediye alıyoruz’ dedim. Karşılığında ‘Ama anne beni anlamıyorsunuz. Babaları alıyormuş diyorum size’ dedi ve ağlayarak başını yastığa gömdü. Gelin de dayanın…”

KIRIK GÖZLÜK BELGESELİ

Tülay Açıkkollu, eşinin 3. ölüm yıl dönümünde Bold Medya’ya röportaj vererek yaşadıkları bütün süreci ayrıntılı bir  şekilde anlatmıştı. Röportaj, editörlüğünü Sevinç Özarslan’ın yaptığı Kırık Gözlük adıyla belgeselleştirildi.

Gökhan Açıkkollu’nun ailesiyle çektirdiği son fotoğraf… 18 Temmuz 2016, Konya.

Gündem

Tutuklanan avukatlara yöneltilen suçlama: İşkence nedeniyle şikayetçi olmak

12 gündür gözaltında tutulan 39 avukattan 6’sı tutuklandı. Avukatların, işkence nedeniyle suç duyurusunda bulunmaları, insan hakları savunucularıyla temasları suç sayıldı.

BOLD – 11 Eylül’de Ankara Merkezli 7 ilde yapılan operasyonlarda 48’i avukat olmak üzere 60 hukukçu gözaltına alındı. 12 gün gözaltında kalan avukatlardan 39’u dün tutuklanma talebiyle mahkemeye çıkarıldı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının talimatıyla gözaltına alınan 39 avukattan 6’sı tutuklandı. Diğerleri ev hapsi ve adli kontrol şartıyla bırakıldı.

Tanık ifadeleri ve teknik takip yapılarak alınan avukatların gözaltı gerekçesi, 15 Temmuz’dan sonra Cemaat operasyonları kapsamında tutuklananlara avukatlık yapmalarıydı. Avukatlar, gözaltı süresinin uzatılması için 14 Eylül’de Ankara Adliyesi’ne plastik kelepçeli getirilmişti. Avukatlara yapılan bu gözaltılara İstanbul ve Ankara başta olmak üzere 10 baro tepki göstermişti.

İzmir’de dün sabah yapılan operasyonlarda da gözaltına alınan 55 avukatın sorgusu ise devam ediyor. Avukatlara yapılan bu operasyonların devam edeceği iddia ediliyor.

İŞKENCE BAŞVURULARI SUÇ SAYILDI

Avukatlara yönelik operasyondan önce avukatların iki yıl boyunca teknik ve fiziki takibe alındığı da ortaya çıktı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının talimatı ile soruşturmanın 2018’de başladığı ve avukatların 24 saat izlemeye alındıkları savcılıktaki belgelere yansıdı.

Avukatların müvekkillerinin yaşadıkları hak ihlalleriyle ilgili başta tanınmış hukukçular olmak üzere, insan hakları savunucuları ve  uluslararası hukuk mekanizmalarını harekete geçirmiş olmaları da savcılık tarafından suç kapsamına sokuldu. Özellikle avukatların işkence konusunda yaptıkları başvurular, örgütsel faaliyet sayıldı.

Avukatların; KHK ile ihraç edilenler, Bylock davaları, Anayasa Mahkemesine itiraz dosyalarına bakmaları, mahkeme ve savcılık kararlarına sürekli itiraz etmeleri örgüt talimatı ile işlenmiş bir suç olarak sunuldu.

Ayrıca avukatların bazı tutuklu sanıklardan ücret almadıkları, etkin pişmanlıktan yararlanmak isteyen kişileri vazgeçirmeye çalıştıkları öne sürüldü ve tüm bu avukatlık çabaları suç olarak savcılık tarafından nitelendi.

AİLE ÜYELERİYLE İLGİLİ VURGU

Avukatların gözaltında işkence iddialarında bulunup defalarca suç duyurusunda bulunmaları da “Fethullah Gülen grubuyla etkin mücadele eden emniyet personelini hedef almak” olarak nitelendi. Avukatların bazılarının aile üyelerinin tutuklu olması, avukatların örgüt üyesi olduğuna ilişkin bir veri olarak savcılık tarafından mahkemeye sunuldu.

Mahkeme 6 avukatı tutuklarken diğer avukatlara ev hapsi cezası getirdi. Ev hapsi nedeniyle adliyeye gidemeyecek avukatların fiilen mesleklerini yapmaları imkansız hale geldi.

Avrupa Konseyi: Avukatların durumundan endişeliyiz

Savunmaya operasyon sürüyor: 55 avukat daha gözaltına alındı

Okumaya devam et

Gündem

“En büyük insan Erdoğan” diyen gurbetçi ekonomiden dert yananlara terörist dedi

Türkiye’de ekonomik kriz olmadığını iddia eden gurbetçinin, “Türkiye’de yaşayanlar nankörlük etmeyin! Erdoğan’dan büyük insan yok, insanların en büyüğü o.” ifadeleri gerginliğe neden oldu.

BOLD- İstanbul’da yapılan bir sokak röportajında mikrofon uzatılan gurbetçi çift, Türkiye’de ekonomik kriz olmadığını, “açız” diyerek ağlayanların restoranları dolduğunu söyleyerek AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a övgüler düzdü.

EN BÜYÜK O

Almanya’da yaşadıklarını söyleyen gurbetçiler, Türkiye’deki insan haklarına saygının Almanya’da olmadığını iddia etti. Erdoğan’a övgüler dizen gurbetçi kadın: “Türkiye’de yaşayanlar nankörlük etmeyin! Erdoğan’dan büyük insan yok, insanların en büyüğü o” diye konuştu.

GERGİNLİĞE NEDEN OLDU

Gurbetçilerin, Erdoğan ve AKP konusunda Türk vatandaşlarını suçlayıcı ifadelerine çevredekilerden müdahale geldi. Yaşadıkları sıkıntıları anlatan vatandaşlar, gurbetçi çiftten hiç beklemedikleri bir tepkiyle karşılaştı. Yaşanan tartışma sırasında Almanya’da yaşayan çift Erdoğan’ı eleştiren İstanbulluları “terörist” ilan etti. Gerginlik çiftin ayrılmasıyla son buldu. Sosyal medyada da gündem olan olayla ilgili, Almanya’da yaşamayı seçen ve sadece tatil için Türkiye’ye gelen gurbetçi çifte tepkiler vardı.

Sağlıkçılara saldıran 5 kişi gözaltına alındı

 

Okumaya devam et

Gündem

Acil serviste doktor ve hemşirelere saldıran 5 şüpheliden 2’si tutuklandı

Ankara Keçiören’de bir hastanede 5 doktor ile 5 hemşireye saldıranlara yönelik soruşturmada gözaltına alınan 5 şüpheliden 2’si çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

BOLD- Ankara Keçiören’de bir hastanede sağlık çalışanlarına saldıran 5 kişi bugün gözaltına alındı. Saldırıya uğrayan ve barikat kurarak kendilerini korumaya çalışan doktor ve hemşireler şüphelilerden şikayetçi olmazken, hastane başhekiminin şikayetçi olduğu öğrenildi. İfadelerinin ardından adliyeye sevk edilen 5 şüpheliden 2’si çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

Öte yandan saldırıya ilişkin basında yeni fotoğraflar yer aldı. Hastanenin güvenlik kamerası görüntülerinden elde edilen fotoğraflarda, husumetli olduğu kişi tarafından vurulan A.Ö, hastaneye getirildikten kısa bir süre sonra yakınları da yoğun bakım servisi önünde toplanıyor.

Bir süre sonra maktulün eşi G.Ö, kayıt masasındaki bilgisayarı düşürmeye çalışıyor.

Ardından maktulün yakınlarından B.O ile olayda yaralanan F.Ö de canlandırma bölümünün kapı ve camlarını yumrukluyor.

Polisin müdahalesi üzerine maktul yakınlarından Y.Ö yoğun bakım girişindeki masaya vururken, M.D.Ö ise polis ve güvenlik görevlilerine mukavemet ediyor.

Bu esnada bazı maktul yakınlarının yoğun bakım kapısını zorlayarak içeri girmeye çalışması üzerine sağlık çalışanları, polisin oluşturduğu koridordan olay yerinden tahliye ediliyor.

Sağlıkçılara saldıran 5 kişi gözaltına alındı

Okumaya devam et

Popular