Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Avrupa’da maske takmayana para cezası 6 bin euroya çıkabiliyor

Dünyada yayılım hızı artan koronavirüse karşı en önemli tedbir maske takmak. Fakat bu noktada ihmalkâr davranan hayli insan var. Birçok Avrupa ülkesi bu meseleye para cezası ile çare arıyor. Ceza miktarı ülkelere göre 95 eurodan 6 bine kadar çıkabiliyor.

BOLD – Milyonlarca insanın hayatını etkileyen koronavirüs (Kovid-19) salgınına karşı mücadele devam ediyor. Son günlerde vaka sayısı artan hastalık ilk ortaya çıktığı günden itibaren sosyal mesafe, maske kullanımı ve hijyen tavsiyesi dillendirildi. Özellikle maske bulaş oranı üzerinde hayli etkili.

Gel gelelim birçok kişi ya maske takmıyor ya da yanlış kullanıyor. Avrupa ülkeleri salgına karşı maske kullanımını artırmak için para cezası yoluna başvurdu. Kıta geneli en düşük maske takmama cezası 95 euro, en yüksek ise 6 bin euro. İşte ülkelere göre tablo:

24 TEMMUZ İTİBARIYLA LİSTE GENİŞLETİLDİ

YUNANİSTAN: Restoran ve kafeler hariç halka açık neredeyse tüm kapalı mekânlarda maske takmak mecburi. Bunlara taksi, asansör gibi yerler dâhil. İlgili para cezası 150 euro. Ülkede 5 bin 123 vaka görüldü, 210 kişi hayatını kaybetti.

AVUSTURYA: 24 Temmuz’a kadar yalnız toplu taşıma, sağlık merkezleri ve eczanelerde maske şarttı. Bu tarihten sonra market, banka, postane ve fırın gibi kapalı alanlar listeye eklendi. Kural ihlalinin cezası 50 euro. Kovid-19 vaka sayısı 21 bin 696, ölü 719.

İTALYA: 249 bin 204 vaka bulunan 35 bin 187 kişinin hayatını kaybettiği ülkede bölgelere göre para cezası değişebiliyor. Napoli’nin yer aldığı Campania’da ceza 1000 euro. Kamu binalarında, restoranlarda, süpermarketlerde ve toplu taşımada maske zorunlu. Ülkede en çok can kaybı görülen Lombardiya bölgesinde nisan başından bu yana maske şart. Yasağı ihlal edene 400 euro ceza var ki tekrar ederse 3 bin euroya çıkıyor.

EN DÜŞÜK ORAN HOLLANDA’DA BULUNUYOR

ALMANYA: 215 bin 210 vaka tespit edilen, 9 bin 252 kişinin öldüğü ülkede mağazalarda ve topluma taşıma araçlarında maske takma zorunluluğu söz konusu. Eyaletlere göre değişse de uymayanlara 150 euro civarı ceza kesiliyor.

HOLLANDA: Avrupa’da en düşük ceza 95 euro ile bu ülkede. Tekrarı hâlinde 350 euroya çıkıyor. Her yerde maske uygulaması yok. Toplu taşımayı kullanan 13 yaşından büyüklere zorunlu. Görülen 56 bin 982 vakadan 6 bin 153’ü can verdi.

BELÇİKA: Kamuya açık-kapalı alanlarda, toplu taşımada ve alışveriş yapılan bazı kalabalık sokak ve caddelerde maske takmak gerekiyor. Kurala uymayanlara 250 euro para cezası kesiliyor. Ülkede vaka sayısı 72 bin 16, ölüm ise 9 bin 861.

ÖZERK YÖNETİMLER ARASI MİKTAR FARKI SÖZ KONUSU

FRANSA: Kapalı mekânlarda maske takma zorunlu. Bazı şehirlerde kalabalık açık alanlarda da takılması isteniyor. Kullanımı reddedenlere 135 euro ceza uygulanıyor. Cezanın yasalara aykırı olduğunu iddia edenler var. Bu kişiler özellikle sosyal medyada yasağa karşı çıkıyor. Ülkede vaka sayısı 195 bin 633, can kaybı 30 bin 312.

İSPANYA: Maske takmayanlara 6 bin euroya kadar ceza verilebiliyor. Birçok yerde halkın yoğun olduğu kapalı-açık alanlarda, sağlık sorunu olanlar ve 6 yaşından küçükler hariç herkese maske zorunlu. Katalonya, Bask bölgesi, Balear Adaları ve Madrid gibi özerk yönetimlere göre küçük farklılıklar bulunsa da maske şartı birçok yerde geçerli. Yasağa uymayanlara çoğu yerde 100 euro ceza var. Bazı özerk bölgelerde miktar artıyor. Mesela parklarda ve restoran bahçelerinde bile maske yasağı uygulanan Extremadura’da oluşturulan riske göre ceza 6 bin euroya erişebiliyor. Ülkede vaka sayısı 354 bin 530, vefat 28 bin 500.

SÜRÜ BAĞIŞIKLIĞI DENENDİ FAKAT İŞE YARAMADI

PORTEKİZ: Toplu taşıma araçlarında, mağazalarda, restoran ve kafelerde, tiyatro ile sinema salonlarında maske takmak zorunlu. Uymamanın cezası 350 euro. Ülkede bugüne kadar 52 bin 61 vaka tespit edildi. Yaşamını yitiren sayısı bin 740.

İNGİLTERE: Şimdiye değin 308 bin 134 vaka, 46 bin 413 vefat görülen ülkede, pandemi başında sürü bağışıklığı denendi. Olgular artınca bundan vazgeçildi. Alışveriş merkezlerinde, marketlerde ve toplu taşıma araçlarında maske şart, takmayana 100 pound ceza var.

“Tedbir alınmazsa birinci derece sağlık hizmeti çöker”

Dünya

Brüksel’de biraraya gelen AB dışişleri bakanlarının gündemi Türkiye ve Belarus

Brüksel’de düzenlenen AB dışişleri bakanları toplantısı öncesi konuşan Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Yunanistan ve Türkiye’yi masaya oturmaya ikna etmek istediklerini söyledi. Bu arada Yunanistan, Türkiye ile müzakerelere yeniden başlamak üzere olduğunu açıkladı.

BOLD – 24-25 Eylül’de yapılacak Avrupa Birliği (AB) devlet ve hükümet başkanları zirvesi öncesi toplanan AB dışişleri bakanları bugün Türkiye ile Yunanistan arasındaki doğal gaz arama krizi ile Belarus’a uygulanması istenen yaptırımları görüşüyor.

Toplantı öncesi bir açıklama yapan Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Almanya’nın AB dönem başkanı olarak Yunanistan ve Türkiye’yi masaya oturmaya ikna etmek istediklerini belirterek bunun da mümkün olduğuna inandıklarını söyledi.

AB liderler zirvesinin yapılacağı bu hafta görüşmeler için “diplomatik bir pencere” açıldığını ifade eden Maas, gerekli koşulların oluşturmak için bu şansın kullanılması gerektiğini vurguladı.

GÜNEY KIBRIS, BELARUS KARTINI OYNAYACAK

Bu arada Güney Kıbrıs Rum Kesimi, Belarus’ta tartışmalı Devlet Başkanı Aleksander Lukaşenko’nun destekçilerine uygulanacak yaptırımlara onay vermek için Türkiye’ye yaptırım uygulanmasını şart koştuğunu Brüksel’de bir kez daha yineledi.

Yunanistan ve Kıbrıs, Türkiye’ye karşı yaptırım kararı alınması için ısrar ederken bazı AB ülkeleri ise yaptırım kararının arabuluculuk rolü üstlenen Almanya’nın çabalarını zorlaştıracağı görüşünde. Türkiye’ye yaptırım kararı alınmasına sıcak bakmayan AB ülkeleri, öncelikle Almanya’nın diplomatik girişimlerinin vereceği sonucu beklemek istiyor.

AB, Belarus’taki seçimlere hile karıştırdığı ve barışçıl protestolara şiddetle müdahale edilmesine neden olan yaklaşık 40 kişiye yaptırım uygulamak istiyor. Yaptırım uygulanması istenen kişiler arasında Belarus İçişleri Bakanı da var. Belarus’a uygulanması istenen yaptırımlarla ilgili de konuşan Almanya Dışişleri Bakanı Maas, yaptırım listesine Lukaşenko’yu da almak istediklerini söyledi. Belarus’ta muhalefet, Lukaşenko’nun 9 Ağustos’da yüzde 80 oyla kazandığı devlet başkanlığı seçimine hile karıştırıldığını savunuyor.

“TÜRKİYE İLE MÜZAKERELERE YENİDEN BAŞLAMAK ÜZEREYİZ”

Öte yandan Yunan hükümeti sözcüsü Stelyos Petsas, Yunanistan’ın Türkiye ile Doğu Akdeniz krizi konusunda müzakereleri yeniden başlatmak üzere olduğunu söyledi.

Petsas, “Keşif görüşmelerine yeniden başlamak üzereyiz, ancak bunun ne kadar hızlı gerçekleşeceği hem Türkiye hem Yunanistan’a bağlı. Güzel duygular içerisindeyiz.” dedi.

ORUÇ REİS, ZİRVE ÖNCESİ BAKIMDA

İki NATO ülkesi olan Yunanistan ve Türkiye Doğu Akdeniz’de yürüttükleri sondaj çalışmaları konusunda anlaşamıyor. Türkiye’nin geçtiğimiz ay bölgeye Oruç Reis adlı gemiyi göndermesi üzerine tansiyon yükselmiş ancak geçen hafta Ankara, AB liderler zirvesi öncesinde Oruç Reis’in Antalya Limanı’nda bakıma alındığını açıklamıştı.

Ankara Oruç Reis’in bakım için limana getirildiğini belirtirken Atina tansiyonun düşürülmesi konusunda bunun olumlu bir adım olduğunu duyurmuştu.

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo Atina’yı ziyaret edecek

Okumaya devam et

Dünya

Rusya’dan Kafkaslar’da gövde gösterisi

Rusya, Karadeniz ve Hazar bölgelerini de kapsayan “Kafkas 2020” tatbikatını başlattı. Altı günlük tatbikata Çin, Ermenistan ve İran da katılıyor.

BOLD – Rusya Kafkaslar’da 80 bin askerin katılımıyla dev tatbikat başlattı. Cumartesi gününe kadar devam edecek “Kafkas 2020” tatbikatına Çin, Ermenistan, Pakistan, Belarus ve Myanmar’dan askerlerin yanı sıra İran’dan da savaş gemilerinin katıldığı açıklandı.

Tatbikata katılan yabancı asker sayısının bine yakın olduğu belirtiliyor. Tatbikatta Azerbaycan, Kazakistan, Tacikistan, İran ve Endonezya’dan gözlemciler de yer alacak.

Rusya Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, tatbikatın güdümlü füzeler ve insansız hava araçları (İHA) ile elektronik savaş faaliyetlerine odaklanacağı belirtilerek “Kafkas 2020″de müttefik ülkelerle askeri koordinasyonun güçlendirilmesinin hedeflendiği kaydedildi.

Tatbikatta Rusya’nın güneyi, Karadeniz ve Hazar Denizi bölgesindeki 14 üssün kullanılacağı, terörizmle mücadele çerçevesinde silahlı çatışmaların çözümünde askeri müdahale senaryoları üzerinde çalışılacağı belirtildi.

Teknik personel ve sivil savunma ekiplerinin de katılacağı tatbikatta 250 tankın yanı sıra Su-27 ve Su-30SM savaş uçakları ile yaklaşık 60 askeri nakliye uçağı da yer alıyor.

Ermenistan-Azerbaycan sınırında yeni gerginlik: Bir Azerbaycan askeri hayatını kaybetti

Okumaya devam et

Dünya

AB’den Türk şirketine Libya’ya silah ambargosunu delmek suçlamasıyla yaptırım

Avrupa Birliği, Libya’da silah ambargosunu delen kişiler ve şirketlere yaptırım uygulanmasını kararlaştırdı. Listede Türkiye’den de bir şirket bulunuyor.

BOLD – Brüksel’de düzenlenen Avrupa Birliği (AB) dışişleri bakanları toplantısında, Libya’ya yönelik Birleşmiş Milletler (BM) silah ambargosunu ihlal edenlere yaptırım uygulanmasının kararlaştırıldığı ve bakanların bu konudaki kararı oybirliği ile aldığı bildirildi.

Alman basınında yer alan haberlere göre, kararlaştırılan yaptırımlar, Libya’ya savaş malzemeleri sevk eden ya da lojistik destek sağlayan kişiler ve kurumları hedef alıyor. Hazırlanan yaptırım listesinde Türkiye, Ürdün ve Kazakistan’dan üç şirket, Libya’dan da iki kişi bulunuyor. Yaptırım listesine bulunan kişi ve şirketlere seyahat yasağı getirilmesi ve AB’deki mal varlıklarının dondurulması, ayrıca Avrupalı şirketlerle ticaret yapmasının yasaklanması planlanıyor.

Berlin’de geçen Ocak ayında düzenlenen Libya Konferansı’nda BM’nin Libya’ya uyguladığı silah ambargosunun daha sıkı denetlenmesi kararlaştırılmış, zirvesi sonrası da AB, ambargonun denetimi için askeri bir misyon görevlendirilmişti. Ancak denetimlerin artırılmasına rağmen Libya’da savaşan taraflara destek veren ülkeler, ülkeye silah sevkiyatını sürdürüyor. Silah ambargosunu delmekle suçlanan ülkelerden biri de Trablus merkezli Ulusal Mutabakat Hükümeti’ne destek veren Türkiye de var.

Libya’daki iç savaşta Türkiye BM’nin tanıdığı Ulusal Mutabakat Hükümeti’ne askeri destek verirken Ürdün’ün ise Halife Hafter güçlerine silah sevkiyatında bulunduğu BM raporlarında yer almıştı.

ABD İran’a yönelik 2015 öncesi BM yaptırımlarını yeniden yürürlüğe soktu

Okumaya devam et

Popular