Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Ermenistan, Türk askeri gözlemcilerin ülkede denetim yapmasına engel oldu

Türkiye ve Azerbaycan’ın ortak askeri tatbikatları devam ederken Ermenistan, 1999 yılında imzalanan “Avrupa’da Konvansiyonel Kuvvetler Anlaşması” çerçevesinde Türk askeri gözlemcilerin ülkede denetim yapmasına izin vermedi.

BOLD – Ermenistan, 1990 yılında imzalanan “Avrupa’da Konvansiyonel Kuvvetler Anlaşması (Treaty on Conventional Forces in Europe – CFE) çerçevesinde Türk askeri gözlemcilerin ülkede denetim yapmasına engel oldu.

29 Temmuz’da yapılması gereken denetimleri Ermenistan’ın, “Türkiye’den kaynaklanan eşi görülmemiş güvenlik tehditleri” nedeniyle iptal ettiği belirtildi.

Ermenistan Dışişleri Bakanlığı, Türk askeri gözlemcilerin denetimlerinin askıya alındığını Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı’na (AGİT) 29 Temmuz’da bildirdiğini açıkladı.

Ermenistan Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Türkiye’nin “Azerbaycan’a tek taraflı desteği” ve 12 Temmuz’da Azerbaycan’la başlayan çatışmalar sonrası “Ermenistan’a karşı eşi görülmemiş güvenlik tehditlerini” askıya alınmaya gerekçe gösterildi. Ayrıca Türkiye ile Azerbaycan’ın başlattığı ortak askeri tatbikatlar da ertelemeye gerekçe gösterildi.

Bakanlığın açıklamasında, Türkiye tarafından yapılacak silah denetimlerinin Ermenistan’ın güvenlik çıkarlarını kötü şekilde etkileyeceği ve Ermeni halkının güvenliğinin tehlikeye düşüreceği ifade edildi. Ermenistan, Türkiye dışındaki AGİT üyesi ülkelerin anlaşma çerçevesinde silah denetimlerine devam edebileceğini bildirdi.

CFE ANLAŞMASI

1990 yılında imzalanan ve 1999 yılında revize edilen Avrupa’da Konvansiyonel Kuvvetler Anlaşması, Atlas Okyanusu’ndan Rusya’daki Urallara kadar konvansiyonel güçlere ve ağır silahlara belirli sınırlamalar getiriyor.

Türkiye’nin de taraf olduğu anlaşmayı Ermenistan, Gürcistan ve Azerbaycan bağımsızlıklarını kazanmasının ardından imzalamışlardı.

Anlaşmaya taraf olan devletler, karşı tarafın da rızasını alarak diğer ülkedeki pratikte rastgele seçtiği bir üssü istediği zaman ziyaret edebiliyor.

Türk askeri gözlemcileri, Ermenistan’daki üsleri 1990’ların ortasından beri belirli aralıklarla ziyaret ediyor ve anlaşma çerçevesinde denetimlerde bulunuyor. Ermenistan Savunma Bakanlığından gözlemciler de ilk olarak 2010 yılı Mart ayında Türkiye’nin doğusunda denetimlerde bulunmuşlardı.

Türkiye-Azerbaycan ortak kara tatbikatları sona erdi

Dünya

Moria’daki sığınmacıların büyük bölümü yeni kampa yerleştirildi

Yunanistan’ın Midilli Adası’ndaki Moria sığınmacı kampında çıkan yangınlar sonucu açıkta kalan yaklaşık 13 bin sığınmacının büyük bölümü Karatepe bölgesinde kurulan yeni kampa taşındı.

BOLD –  Yunan yetkilililer, geçen çarşamba sabahı çıkan yangın sonucu Ada’ya dağılan sığınmacıların 9 bininin Yunan polisi refakatinde Karatepe’deki yeni geçici kampa yerleştirildiğini açıkladı.

Taşınma işleminin toplum sağlığı dikkate alınarak gerçekleştirildiği belirtilirken, geriye kalan yaklaşık 3 bin sığınmacının da kampa dönmelerine yönelik ikna çalışmalarının sürdüğü ifade edildi.

Yangın sonrasında olağanüstü hal ilan edilen Ada’nın Moria bölgesinde kapanan yollar ile iş yerlerinin ise yeniden açıldığı ve yaşamın yavaş yavaş normale döndüğü kaydedildi.

Bu arada, Karatepe kampına girişte yapılan kontrollerde 213 sığınmacının yeni tip koronavirüs (Kovid-19) testinin pozitif çıktığı bildirildi.

Çeşitli yaşlardaki bu kişilerin kampta ayrı bir bölümde karantinaya alındığı kaydedildi.

Yunanistan’ın en büyük sığınmacı kampı olan Moria, 9 Eylül Çarşamba sabahı farklı noktalarda çıkan yangınlar sonucu kullanılamaz hale gelmişti.

Yangın sonrasında Ada’nın çeşitli bölgelerine dağılan kamptaki sığınmacılar, günlerce yeni kampa taşınmayı reddetmişti.

Yunan yetkililer yaptıkları açıklamalarda, yangın sonrasında Ada’ya dağılan sığınmacıların Karatepe kampında toplanmaları yönünde çağrıda bulunarak, kampa girmeyen sığınmacıların iltica başvurularının değerlendirmeye alınmayacağını duyurmuştu.

ABD’de göçmenler cinsel saldırıya ve zorla ameliyata maruz kalıyor

Okumaya devam et

Dünya

ABD İran’a yönelik 2015 öncesi BM yaptırımlarını yeniden yürürlüğe soktu

ABD yönetimi, İran ile yapılan nükleer anlaşma kapsamında Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) tarafından kaldırılan yaptırımları yeniden yürürlüğe soktuğunu açıkladı.

BOLD – ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Tahran yönetimine uygulanan yeni yaptırımlara ilişkin yazılı bir açıklama yayımladı.

İran’ın Batılı ülkeler ile yapılan nükleer anlaşma olarak bilinen Ortak Kapsamlı Eylem Planı’nda (JCPOA) belirtilen yükümlülüklere uymadığını savunan Pompeo, “Gösterilen tavizler tarih boyunca bu gibi rejimleri güçlendirmiştir.” ifadelerini kullandı.

Bu nedenle ABD olarak BMGK tarafından iptal edilen yaptırımları bugünden itibaren tekrar aktif hale getirdiklerini belirten Pompeo, BMGK’nın 1696, 1737, 1747, 1803, 1835 ve 1929 sayılı kararlarında geçen tüm yaptırımları uygulayacaklarını kaydetti.

Tüm BM üyesi ülkelere söz konusu yeni yaptırım kararlarına uyma çağrısı yapan Pompeo, silah ambargosuna ek olarak, İran’ın uranyum zenginleştirme ve işleme gibi faaliyetlerde bulunmasının yasaklanması ve balistik füze testi, geliştirmesi veya ilgili teknolojilerin transferinin durdurulmasını da içerdiğini belirtti.

Pompeo ayrıca BM ülkelerinin buna uymaması ve belirtilen konularda İran ile iş birliği yapması durumunda o ülkelere de yaptırım uygulayacağını belirtti.

ABD ANLAŞMADAN ÇEKİLDİ

JCPOA, İran’ın nükleer faaliyetlerinin denetlenmesi ve düzenlenmesi, bunun karşılığında yaptırımların kaldırılması amacıyla Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) daimi üyeleri ABD, İngiltere, Fransa, Rusya ve Çin’in yanı sıra Almanya ve AB ile İran arasında 2015’te imzalanmıştı.

ABD Başkanı Donald Trump’ın yönetime gelmesiyle Washington anlaşmadan çekilmiş ve İran’a yeniden yaptırım uygulamaya başlamıştı. Anlaşmanın diğer taraflarından Washington’u durdurmasını isteyen ancak bunda başarılı olamayan İran, Temmuz 2019’da nükleer anlaşmanın bazı maddelerini, 5 Ocak’ta da anlaşmadan kaynaklanan tüm taahhütleri askıya aldığını açıklamıştı.

ABD, BMGK’nın İran’a 13 yıldır uyguladığı ve 18 Ekim’de sona erecek silah ambargosunu yenilemek istiyor. Bu çabası geçen ay Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde başarısızlıkla sonuçlanan ABD, İran’ın nükleer anlaşma kapsamındaki taahhütlerini askıya almasını gerekçe göstererek konseyin 2231 sayılı kararı ile kaldırılan tüm yaptırımların tekrar uygulanmasına imkan tanıyan mekanizmayı hayata geçireceği tehdidinde bulunmuştu.

İran ile birlikte anlaşmanın taraflarından AB, Rusya ve Çin ise ABD’nin İran ile yapılan nükleer anlaşmadan 2018’de çekildiğini ve anlaşmaya taraf olmayan bir ülkenin yaptırımların yeniden devreye sokulmasına olanak veren mekanizmayı hayata geçiremeyeceğini belirtiyor.

Putin’den hipersonik silah açıklaması: ABD yüzünden geliştirdik

Okumaya devam et

Dünya

Ermenistan-Azerbaycan sınırında yeni gerginlik: Bir Azerbaycan askeri hayatını kaybetti

Ermenistan-Azerbaycan sınırında çıkan çatışmada, Azerbaycan ordusundan bir asker şehit oldu. Bu arada Azerbaycan ordusu Ermenistan’a ait bir insansız hava aracını (İHA) düşürdüğünü açıkladı.

BOLD – Azerbaycan Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, Ermenistan ordusunun sınırın Tovuz bölgesinde ateşkesi ihlal ettiği ve açılan ateşte bir askerin şehit olduğu bildirildi.

Bakanlık yetkililerinin, şehit askerin aile ve yakınlarına taziye dileklerinde bulunduğu belirtilen açıklamada, durumun gerginleşmesinin sorumlusunun Ermenistan yönetimi olduğu vurgulandı.

Bu arada Azerbaycan ordusu, Ermenistan’a ait insansız hava aracını düşürdüğü bildirildi.

Azerbaycan Savunma Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Azerbaycan topraklarında keşif uçuşu gerçekleştiren Ermenistan’a ait İHA’nın akşam saatlerinde vurulduğu belirtildi.

Putin’den hipersonik silah açıklaması: ABD yüzünden geliştirdik

Okumaya devam et

Popular